Změna pravidel dvacetinek

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od Antonín Alfery » 26 srp 2012 16:50

discobolos píše: ...
Pak bych ale chtěl Tondu požádat, aby tentokrát, jako "duchovní otec" nových pravidel, bodoval dvacetinky spolu s našimi domácími bodovači a tím je zasvětil do jejich filosofie i detailů. Je na dalších soutěžících, jestli budou mít námitky proti Tondově účasti v kategorii dvacetinek, či se Tonda v rámci objektivity sám vzdá účasti a vynahradí si to v dalších dvou kategoriích.
...

D
V tom nevidím problém. Navrhoval bych ale trochu jiné řešení. Já bych se s někým (ideálně s Pavlem) postaral o hodnocení minimaket. Půjde o vyzkoušení, jak to bude hodnocení probíhat jak časově, tak i obsahově. Samotnému hodnocení by mohli být přítomni dle zájmu "mlčící" pozorovatelé, ale případná diskuze na dané téma by měla proběhnout až po hodnocení - jinak se ztratí ten časový údaj. Pavel dvacetiny létat nebude a já bych jen pro úplnost nechal obodovat Cobru - soutěžit nebudu.

"Domácí" bodovači se mohou buď věnovat ostatním kategoriím nebo se připojit k pozorovatelům - záleží na situaci.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od shark » 27 srp 2012 14:44

Jen tak bokem: problém kategorie CO2 nebyl motor Modela, ostatně těžko šlo vytvořit FAI pravidla F 1K závislá na jednom motoru vyráběném v postkomunistické, postupně rozkrádané zemi. Problém byl v neexistenci minimální hmotnosti. Ta dnes již v pravidlech F-1K je, žel, je tam i 2ccm nádrž, což prakticky znemožňuje s Modelou létat. V našich národních (ale i v národních pravidlech jiných zemí) je nádrž 3ccm. Nejlépe to mají pořešené amíci s OPEN CO2, kde hmotnost modelu a objem nádrže závisí na objemu motoru. Navíc na trhu v současné době žádný motor není- a není už nějakých dvanáct let, takže třeba s mládeží v kroužku se dá těžko CO2 stavět.
V P-3 je situace jiná, ale řešit to zavedením trochu zvětšených modelů EZB asi taky není cesta...

Takže tyto případy nemají s novými pravidly M-min nic společného.

Nová pravidla zcela určitě nevznikla na základě ambicí některých jedinců, kteří mají technickou převahu, polystyren zas tak extra výhodný není, mimochodem expert na tuto technologii sám píše, že v další sezóně soutěžit nebude.

Nová pravidla se mi osobně velice líbí a oceňuji Tondovu práci na nich. Přesto si jako starý skeptik dovolím tvrdit, že se časem-to ovšem za předpokladu, že to ještě někoho bude bavit a budou se vůbec minimakety stavět-vyvine opět jakýsi ideální typ, ne moc pracný, dobře létající a se šancí na slušnou statiku, tak jako jsou to dnes Mustangy a Cobry. Pak bude čas změnit pravidla... ;)
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od discobolos » 27 srp 2012 21:07

Pro Luboše:
Přidávám se k Sharkovi.
Pokud je oním "některým expertem" myšlen Tonda, tak to moc nesedí, protože ten vyhrával i za platnosti starých pravidel :lol: :lol: :lol: .
Osobně jsem rád, že se konečně ocení námaha těch, kteří si s maketou více vyhrají a věnují její maketovosti hodně úsilí.
Na druhou stranu uznávám, že ti, kterým to více létá, mohou tento čas "spotřebovat" důkladným zalétáním. Nicméně mluvíme o maketách, takže je dobře, že se teď poměr mezi maketovostí a létavostí srovná půl na půl.
Pro Tondu:
Pokud Pavel souhlasí s tvým návrhem, může být, že budete bodovat vy dva. Po těch letech, co to stavíte a létáte máte asi jednu z nejlepších kvalifikací v oboru bodovač :D .
Osobně bych byl rád, kdyby se naši bodovači zúčastnili jako pozorovatelé a aby měli možnost se občas zeptat na to, co jim není zcela jasné.
Sice se bodování trochu opozdí, ale efekt určitě bude stát za to.

Třeba by pak někdo ze soutěžících, který se aktivně neúčastní nějaké kategorie, mohl pomoci při jejím bodování. Bohužel naši bodovači bodují jen jednou za rok, takže jim chybí "soutěžní" praxe.
D
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 srp 2012 08:53

Na Sharkův příspěvek jsem původně nechtěl reagovat, mám za to, že mne se netýká. Nyní se k tomu připojil diskobolos a tak si dovoluji jen upozornit na fakt, že v "uvozovkách uvedený text" je citací toho, co řekl Adam Jakeš. Dále pak o ozměně pravidel, která zavedla kategorie P-3 do slepé uličky, dříve velmi rozšířenou kategorii omezila na 10 lidí a nutnosti návrhu nových národních pravidel, který má napravit zlo způsobené poslední změnou pravidel mluví na každém kroku Pepa Kubeš.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od shark » 28 srp 2012 12:16

To je přeci jedno, jestli to řekl Kubeš, Jakeš, nebo Koutný. Podstatné je, že změna pravidel dvacetinek nemá s výše uvedenými kategoriemi nic společného.
CO2 jsem vysvětlil, tak pro úplnost P-3. Používání fólií není důvodem odlivu soutěžících, tím je stavba dvouplošných monster a stavitelné vrtule. Tyto položky bylo možno konstruovat od počátku existence kategorie P-3, nebo chcete-li, Penny Plane. Tedy žádná změna pravidel. Navíc ceny za pronájem haly kdekoli u nás, k tomu ceny pohonných hmot, no není jednodušší poletovat si za barákem s nějakým tím park-slow-urban flyerem?Obecně zvyšování výkonů a náročnost volných kategorií je na dlouhou debatu, která sem nepatří. (Pavlovi asi vstávají vlasy hrůzou! :lol: )

Makety jsou trochu jinde, sice i zde se dají používat nové materiály a tím např. snižovat hmotnost, nebo používat stavitelné vrtule které si nedokáže vyrobit každý, ale problémy jiných volných kategorií zde opravdu neplatí, zvlášť pokud jsou podány poněkud překrouceně.

Tož tak.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 srp 2012 18:27

Tož jinak : pokojáky létám od r.1965. Stavitelné vrtule současně s víceplošným uspořádáním a velkou hloubkou křídel nebylo v lidských silách postavit do váhy 3,05 g s papírovým potahem. Právě povolení používat lehké folie na potah toto umožnilo. A taková je pravda !
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od shark » 28 srp 2012 19:46

No dobře, ale s dvacetinami to nemá nic společného, takže toho nechme.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 srp 2012 20:11

Moc rád toho zbytečného dohadování nechám a to tím spíše, že jsem je nezačal. Bohužel stále existují lidé, kteří vám něco tvrdí i když to není pravda a musíte jim to vysvětlovat argumenty od A do Z. Bylo by dobré si uvědomit, že od počátku říkám, že budu akceptovat názor většiny, také jsem zde jako první řekl, že Tonda udělal obrovský kus práce na návrhu nových pravidel a že přínosem bude vyšší maketovost dvacetinek.
Ovšem snad mám právo upozornit na možná rizika, která každá změna pravidel zpravidla přináší. Prozatím mám dojem, že jsem tím vyvolal u některých pravověrných podobnou vlnu nevole, jako v Severní Koreji ti, co na pohřbu Velkého vůdce dost hlasitě neplakali a nebili hlavou o zem.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od Antonín Alfery » 29 srp 2012 10:18

Protože na cestě vývoje nových pravidel se nějak množí bludné kořeny, tak nejprve připomenutí, o čem je řeč:
discobolos píše: ...
Pro Tondu:
Pokud Pavel souhlasí s tvým návrhem, může být, že budete bodovat vy dva. Po těch letech, co to stavíte a létáte máte asi jednu z nejlepších kvalifikací v oboru bodovač :D .
...
D
Od Pavla mám pomoc přislíbenou. Jen si dovolím upozornit, že dlouhá léta stavění a létání nejsou sama o sobě zárukou kvalitního bodovače. To, že někdo nepostavil žádnou maketu naopak neznamená, že nemůže být dobrým bodovačem. Ale budeme se snažit... Hodnocení letů v Pelhřimově nám docela šlo - tedy alespoň mně se zdálo.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od shark » 29 srp 2012 10:40

Vlnu nevole? To opravdu ne, spíš salvy smíchu! :lol: :lol:

A jaká jsou ta rizika? Vyšší nároky na bodovače a časoměřiče? No ano, to beru, je věcí předkladatelů nových pravidel jim jejich činnost co nejvíc ulehčit.

A další? Odliv soutěžících? O tom si dovolím pochybovat. Víte sám, že mládež nějaké letadélka nezajímají, staří opouštějí scénu přirozenou cestou a nějaký ten střed? No tak ať se snaží, vždyť si ta pravidla vymyslel!
A pokud někdo chce postavit nějakou tu minimaketu po řekněme dvaceti letech co se v modelařině nepohyboval a cítí, že na přesnou dvacetinu nemá, nechť vytáhne plán od Stahla nebo nějakého jiného týpka, postaví old maketu a přijde na akci SAMu 78 nebo do Brna.... ;) ;)
No a že se možná objeví časem nějaký ten ideální typ dvacetiny jsem už psal, ale spíš nás asi bude trápit kde vůbec létat, čím modely pohánět, artróza, dioptrie...

Mimochodem, pokud jde o CO2, nikdo nikomu nikdy nebránil ve vyhlášení soutěže pouze s motory Modela, momentálně toto udělal Pepa Bártík na klubové soutěži Varnsdorfáků a takové monomotorové soutěže pořádali i Francouzi ještě koncem devadesátých let.

Dost, jedu z holkou na koupaliště.

Jo a říkám to pořád a všem- musíte se připomínat, musíte se připomínat, musíte se připomínat. A je to marný... takže pokud chcete nějaké podklady na maketu, tuším že na Hughese-1, tak...
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 zář 2012 09:01

Když snad již vlny různých názorů opadly, tak bych si dovolil trochu zavzpomínat. V sedmdesátých letech, kdy již platila současná pravidla dvacetinek tak se létalo na gumu Pirelli, která měla celkovou akumulovanou energii asi o 15 -20% nižší, než dnešní nejlepší šarže americké gumy TAN SS. Takže nalétat maxima bylo mnohem obtížnější. Na soutěžích sice vyhrávali hlavně Zdenek Vávra se svým Mustangem a později s P-39, Karel Ludvík s Heinklem He-100 a Thulinem, moje maličkost s Buzzardem, Avií BH7A, nebo Z-XIII, Sáša Hladík s Triplane, Pazdera s Be-2c, ale také občas Inka Kratochvílová s jednoduchým, ale po čertech létavým Itohem.
Zkrátka a dobře, čas od času zafunfoval Bůh větrů Thermoska a pořádný stoupák pomohl k poměrně velmi vysokému maximu i jednoduché lehké dvacetince. Ano, byla to náhoda, ale čas od času zafungovala a dávala šanci i začátečníkům být úspěšnými, právě tak třeba ve Frenštátě vyhrál mladý Kejík se svým Super Courierem, nebo některá z dam zabojovala s Volksplane, či Monoplane Hergt.
Jinými slovy, byl to sport, ve kterém může občas velmi pomoci štěstí. Kvalitnější guma z počátku tohoto století pravděpodobnost takového úspěchu začátečníka velmi snížila. Nová pravidla ji pak posunou do nulové šance.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Změna pravidel dvacetinek

Příspěvek od Pavel Stráník » 04 zář 2012 09:59

Ano, to je naprostá pravda. Uletět nové - snížené - maximum opravdu nebude pro větší část modelů problém a o výsledku rozhodne statika. Jenže to je zřejmě to co minimaketářská obec chce. Na začátku byla otázka zda změnu pravidel s posílením statiky ano či ne a většinový hlas zněl že ano. To je dáno tím, že "stavitelská" klika nabyla vrchu nad skupinou "létavců" a teprve vyzkoušení nových pravidel ukáže zda to bylo opravdu to co se chtělo a čeho se vlastně dosáhlo, pokud teda máme jasno co se vlastně chtělo. Domnívám se že pokud s výsledkem nebude spokojenost, není sebemenší problém změnou příslušného koeficientu letovou část oproti statice posílit - musí však být jasná odpověď na tu úplně první otázku která stála na samém začátku: zda se tato kategorie má přiklánět spíš k F4D/E (přesné makety dokazující schopnost letu) nebo spíš k hodně létajícím polomaketám.
0

Odpovědět