Pravidla M-oř ?

Moderátoři: Vladimír Alfery, Pavel Stráník

Odpovědět
ilkar
Reakce: 0
Příspěvky: 6
Registrován: 17 lis 2011 13:49
Bydliště: Děčín

Pravidla M-oř ?

Příspěvek od ilkar » 18 lis 2011 20:23

Zdravím, chci se zeptat scháním se již nějakou dobu po pravidlech kategorie M-oř, ale bez kladného výsledku jednoznačných pravidel. Všude na mě vyskakují pravidla typu FAI a nebo odkaz na tzv. "narodní pravidla", ale nikde jsem je nevidel napsané. A proč se po nich scháním, pracuji již nějakou dobu na PC tabulkách pro vyhodnocování výsledků pro ruzné halové kategorie a na soutežích kterých se učastním by se měli lítat i oříšky a odpověd od pořadatele typu "oni na to maji nějaké svoje papíry" mi moc nepomůže. Svojí práci dám rád k dispozici všem případným zájemcům. Takže děkuji za radu a pomoc.
0

Pavel Stráník
Reakce: 3
Příspěvky: 946
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Pravidla M-oř ?

Příspěvek od Pavel Stráník » 18 lis 2011 20:49

V tuzemsku se létá výhradně podel těchto:
http://www.minimakety.cz/peanuts/rules/ ... -rules.php
najdeš je i na stránkách modelářského svazu
http://www.svazmodelaru.cz/odbornosti/k ... 2011v1.pdf
od strany 103
0

ilkar
Reakce: 0
Příspěvky: 6
Registrován: 17 lis 2011 13:49
Bydliště: Děčín

Re: Pravidla M-oř ?

Příspěvek od ilkar » 29 led 2012 20:45

Zdravím, tak tabulka na vyhodnocovaní výsledků kategorie M-oř je hotová, ale určitě se tam najde ještě spousta chyb. Mužu na ní dále pracovat a upravovat k dokonalosti. A ted návod k použití : ručně se vyplnují pouze pole modré barvy ostatní pole budou uzamknuty, výpočty jsou prováděny a vyplnovány automaticky. Na listu "výsledky" jsou hodnoty také vyplněny automaticky v zavislosti na jednotlivých listech soutežících na které odkazuje sloupec "list", kliknutím na označené pole dojde k presunu na list soutěžícího.Prvni dva listy souteziciho jsem na ukazku vyplnil. Do celkových výsledků se započítává pouze jeden model od jednoho soutěžícího i když létá s více modely. Soubor je uložen na http://www.uloz.to/12936154/m-or1-zip
0

Pavel Stráník
Reakce: 3
Příspěvky: 946
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Pravidla M-oř ?

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 úno 2012 20:56

Koukám že funkčně to máš dost podobně jako mám excelovské programy na hodnocení minimaket udělané už řadu let já. Co se mi u tvého programu líbí je ten odkaz na konkrétní list toho kterého modelu, to mě nenapadlo, ale doplnil bych v tom případě na každý ten odkazovaný list do některého políčka zase odkaz na skok zpět na list ´výsledky´ - zkusil jsem to a funguje to.
Ze zkušeností které za ty léta při práci s takto koncipovanými programy na hodnocení mám musím upozornit na to, že je výrazně příjemné pro toho kdo data do jednotlivých listů datluje či je pak prohlíží, aby bylo rozložení tabulek na listu koncipováno tak, aby obsah listu byl vidět najednou (bez nutnosti rolování) na monitoru při takovém zobrazení aby vše bylo dobře čitelné. Nějak takto (je to nastaveno na monitor mého NTB, na LCD PC je zbytečně moc místa okolo tabulek):
Beze jména.jpg
Beze jména.jpg (274.71 KiB) Zobrazeno 5289 x
Ale po zkušenostech které jsem získal bych to dnes už v Excelu nedělal, ale spáchal bych to jako databázi v Accessu, jenže to bych musel Access nastudovat a nějak se nedostává času :(
0

Pavel Stráník
Reakce: 3
Příspěvky: 946
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Pravidla M-oř ?

Příspěvek od Pavel Stráník » 08 pro 2018 23:42

Minulý týden při bodování v Pelhřimově (už si vůbec nepamatuji kdy jsem tuto kategorii bodoval naposledy) jsem zažil trochu šok z pravidel M-oř/M-pist. Přemýšlel jsem proč a dospěl k poznání, že jsem zmlsaný kvalitou pravidel dvacetinek, proti kterým jsou ty "oříškovské" dost hrůza, řekl bych. Skoro by stálo za to implementovat upravená dvacetinkářská pravidla i na ořechy.
Konkrétně:
- pohled z boku/zepředu/shora - 10/10/10 - nelogicky mnoho za pohled zepředu kde není skoro co hodnotit
- označení a zbarvení má samostatné hodnocení jak shody tak složitosti, proč složitost není u modelu celého? Kolonka na složitost absentuje, což diskriminuje složitější typy kde se vždy nějaká chybička najde proti bednám typu Pottier, Fike, Volksplane apod., jejichž snazší dosažení maketové přesnosti není jak "ohodnotit"
- zvykl jsem si na luxus hodnocení 0-10 s příslušným koeficientem, což tu není
- otázku nadhodnocení a penalizace otvírat nebudu, ale některé taxativní položky jsme zde zcela svévolně krátili pro větší spravedlnost, problém jsem měl i s profily "tenká deska" z polystyrenu - kde je hranice pro penalizaci? (argument že je deska oboustranně potažena (třeba mikrofilmem) jsem zavrhnul jako úsměvný.
- atd. atd.
0

discobolos
Reakce: 1
Příspěvky: 1087
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Pravidla M-oř ?

Příspěvek od discobolos » včera, 10:35

Možná to patří do jiného vlákna, ale upravování části pravidel bodovačem na soutěži mi nepřipadá právě nejšťastnější řešení, Pavle.
Zakládá to predecens. Soutěžící pak může právem namítat, že porušili pravidla bodovači, kteří jako první by měli dbát na jejich dodržování.

Pokud se ti na pravidlech něco nelíbí, je jedinou správnou cestou navrhnout jejich změnu.

Ideální je pak umístit na veřejně přístupné místo i "výkladovou vyhlášku", podobně jak to udělal Tonda u pravidel dvacetinek. Protože ne vše se dá v pravidlech vysvětlit podrobně, aniž by ta pak ztratila na přehlednosti. A tam by pak šlo vysvětlit i problematiku profilů a bonifikace/penalizace.
Samozřejmě narazíme u pistácií na fakt, že i maketový profil při tak malé hloubce křídla bude mít třeba výšku 1,5mm, a pak realizovat křídlo s oboustranným potahem je téměř nemožné.
Právě v Pelhřimově mně to u pistácií připadlo špatně, ale nesrovnával jsem modely jako vy, tak jste to asi udělali, jak nejlépe to šlo.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 4
Příspěvky: 1384
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pravidla M-oř ?

Příspěvek od Lubomir Koutny » dnes, 09:17

Na toto téma jsem měl hezkou debatu s Billem Hannanem. Ten říkal, že zná různá pravidla, dobrá jsou taková podle kterých soutěž vyhrává nejlepší model. Pokd se jedná o soutěž, kde je 5 -6 modelů, pak je zbytečné nějaké bodování a všichni se asi snadno shodnou, kdo byl nejlepší. Je li v soutěži 30 a více modelů, tak pak je to horší a často do hodnocení vstupuje subjektivní faktor. Proto americká pravidla pro peanuty a pistácia byla z počátku zásadně jednoduchá a přísně taxativní, každý si předem, než začal se stavbou mohl spočítat kolik asi dostane statických bodů a odhadnout kolik zalétá. Jenže tato pravidla umožňovala takové úpravy hloubky křídla a velikosti kormidel, že některá minimaketa pak nebyla moc podobná své předloze, něco podobného, snad v menší míře je nehodnocení maketovosti vzepětí křídla u dvacetinek.V Belgii se do výsledků nepočíty součty samotných bodů a vteřin, nýbrž pořadí ve statice a v letové části, nebyl omezen počet modelů, takže někteří soutěžící jich tam měli hodně a taktickým létáním mohli dost zamíchat pořadím... Složitá pravidla dávající velký prostor bodovačům jsou právě tím lidským faktorem ovlivněna natolik, že často soutěžící dost doře nechápe, proč ve statice jsou u jeho modelu tak velké rozdíly v hodnocení v soutěžích od sebe časově vzdálených jen dva týdny. Pak někteří volají po kuchařce, která by věci měla upřesnit, ale každá kuchařka to jsou vlastně zase nová pravidla, jak kdysi říkal Pavel Stráník!
0

Odpovědět