Stránka 1 z 1

RC minimakety v Trnávce 2013

Napsal: 24 říj 2013 08:09
od Pavel Stráník
Je to tak trochu reminiscence na loňský rok, ale Dušan po letošním ročníku nadhodil skoro tradiční otázku: nechat v RC minimaketách létat i stavebnice nebo jen vlastní konstrukce? Klady i zápory byly probrány ve stejnojmenném vlákně před rokem, tak bych docela rád znal názory ostatních kteří tuto kategorii létají, jak situaci vidí po roce. Pravda, soutěže skoro nejsou, tak by to mohlo být snad i jedno, ale když už to Dušan coby pořadatel nadhodil, tak bych toto téma zase trochu provětral.

Re: RC minimakety v Trnávce 2013

Napsal: 24 říj 2013 12:44
od Hugo
Letos bylo docela dost vlastních konstrukcí, stálo by to za to ocenit nějakým způsobem snahu vlastních stavitelů. Podobně bych byl pro, aby se ocenila snaha modelářů, kteří upraví již stávající stavebnici, např. vlastní kamufláží. Navrhuji bonusové body, ty by se mohly přidělovat v kategoriích: Vlastní konstrukce a upravená stavebnice. Neupravená stavebnice by získala 0 bonusových bodů. Jinak bych vše zachoval jako dosud. Martin

Re: RC minimakety v Trnávce 2013

Napsal: 24 říj 2013 13:54
od Pavel Stráník
No jo, ale je zde jeden zádrhel: jak ohodnoti Tondu, který si své stavebnice sám udělal, a kohokoliv druhého, který si je koupil a jen osadil? Tohle si fakt nedokážu představit ani v nejbujnější fantazii, když ty dva úplně stejné modely budou ležet na stole vedle sebe :roll:

Re: RC minimakety v Trnávce 2013

Napsal: 24 říj 2013 15:39
od Hugo
Tonda by jednoduše dostal bonusové body za vlastní konstrukci :-). M.

Re: RC minimakety v Trnávce 2013

Napsal: 24 říj 2013 18:57
od discobolos
Nechci nějak upírat Tondovi zásluhy o jeho modely, ale tuším, že ty, s kterými létá, už sám nestavěl, že byly vyrobeny "sériově". Pravda neznám technologické postupy v Alfa model, ale tipuju, že po vyrobení ověřovací série už ostatní dělali zaškolení pracovníci.
Takže je to ještě složitější :lol: :lol: :lol:

Nicméně stavebnice bych nějakým způsobem buď penalizoval, nebo stavěné modely bonifikoval.
Ale to je jen pohled člověka zvenčí, neb já ještě RC minimaketu nepostavil, tudíž ani nelétal :( .
D

Re: RC minimakety v Trnávce 2013

Napsal: 24 říj 2013 20:14
od Malutky
jestli mužu z druhého konce tak stavebnice bych asi tolik neřešil přeci jen jsou jejich uživatelé jen rodina alferyu a nikoho nového myslím stavebnice nepřivedly spíš bych omezil váhu či velikost přeci jen to mají být minimakety a stavajcí pravidla tlačí k tomu model postavit co největší a tím co nejodolnější větru což už dvakrát mini není

Re: RC minimakety v Trnávce 2013

Napsal: 24 říj 2013 21:46
od discobolos
No trochu tě vyvedu z omylu. Model stejného původu loni použil Petr Kolář, Pavel Stráník vlastní něco od Flying Styro Kit, no a já si vlastně od Alfa model koupil už taky něco (jen to zatím pěkně odpočívá v krabici). Pokud vím, i Petr Mikulášek má model z podobného zdroje.
Naopak Tonda létal předloni s krásným Aviatik Berghem, který byl stavěn jako kusovka, i když podobnou technologií, jako ostatní Tondovy modely.

Re: RC minimakety v Trnávce 2013

Napsal: 25 říj 2013 14:06
od Hugo
Taky mám éra od Alfy a náramně si s nima užívám. Kdybych nejel vlakem, tak taky budu s jedním lítat :-)

Dušane, názor, že Tonda (asi) nestavěl konkrétní model ze stavebnice od Alfy mi přijde skoro až absurdní - tedy v jeho případě coby tvůrce...

Díval jsem se do pravidel (http://www.minimakety.cz/rcscale/rules/obecna-cast.php) a nikde jsem tam nenašel, že soutěžící musí být i stavitelem modelu. Takže podle pravidel je možno soutěžit s jakoukoliv maketou, která se rozměrově vejde do pravidel. Ale možná jsem něco přehlédl.

Myslím, že je třeba si říct, co chceme. Pokud chceme ocenit vlastní konstruktéry, tak nejjednodušší mi připadají již zmiňované bodové bonusy na jejichž výši se můžeme společně domluvit. Jinak asi nemá význam to řešit, pravidla jsou jasná.
M.

Re: RC minimakety v Trnávce 2013

Napsal: 29 říj 2013 23:18
od Steve
Možná to v pravidlech je (teď si z hlavy nevzpomenu), ale určitě bych omezil možnost používat gyra.
Ve Vídni jsem si to uvědomil u jednoho stánku s mikromodely, které by v běžných rukou v této velikosti jen těžko létaly.
A v soutěži jde i o hodnocení letového projevu.

Co se týká statického bodování kupovaných / stavěných minimaket, jsem také pro určité rozlišení snahy o vlastní stavbu.
Pavel tady kdysi psal o tom, že některé stavebnice dají více práce na úpravách (ale většinou dobrovolných ;) ) než při stavbě "od nuly".
Nicméně si myslím, že i tak má soutěžící na začátku letuschopný polotovar, který "jen" doladí, doplní, vyšperkuje, změní zbarvení a pod.
I v případě větší konverze zůstává jakési víceméně původní torzo.
A při stavbě "od nuly" je nutno vynaložit prakticky stejný objem prací + vlastní návrh příprava, základní stavba a pod. a pak se teprve lze dostat na úroveň právě koupeného hotového modelu či polostavebnice.
Čili jistou bonifikaci, motivaci či ocenění tvořivého ducha bych uvítal. ;)

Omezení měřítkem, hmotností (třeba k počtu motorů) či velikostí se tu již kdysi probíralo, ještě na starém fóru.
Ale zatím to tak palčivé není, ač již dnes je jasné, že co se týká letových vlastností budou ve středu zájmu spíš stíhačky WWII a jiné předlohy podobné koncepce.
Ale to je spíš otázka na letových koeficientů či jiné motivace pro stavbu jiných složitějších, ale zajímavějších a neohleděných či nevšedních předloh.
V určitém měřítku je to vidět na volných minimaketách - složitost je fajn, ale většinou je jednoduchost spolehlivější....
Tím mám na mysli outdoorové soutěže.
Myslím však, že v téhle chvíli, kdy je na "startovní lajně" jen pár modelů není akutní.