Počítadla pro natáčedlo

Co mi doma přebývá a ostatním by se mohlo hodit

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od Jiří Doležel » 09 bře 2017 09:25

Kdo by potřeboval kompaktní počítadlo s nulováním pro své natáčedlo, nechť se ozve na jiri_dolezel@centrum.cz. Cena á 100 Kč.
Přílohy
počítadla.jpg
počítadlo.jpg
počítadlo.jpg (72.89 KiB) Zobrazeno 4600 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 bře 2017 09:32

Jirko díky za informaci. Jen malý dotaz : jak to je s úpravou na ruční šlehač, vidím, že se jedná o poněkud odlišný typ, než bylo počítadlo z magnetofonu, které jsme dosud užívali. Takže chci to nabídnout rodičům mých bažantů, ale asi by to chtělo nějaký blbovzdorný návod....
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od Pavel Stráník » 10 bře 2017 13:21

Jako aby Jirka vyhotovil návod, jo? A nejlépe to všem i udělal, co nejrychleji a zadara - to se pak po čase háže do popelnice bez jakýchkoliv výčitek. Ach jo.

Pokud si dobře vzpomínám, tak když se mi po letech počítání otoček kliky podařilo sehnat počítadlo, že si zhotovím natáčedlo bylo tak nějak samosebou. A světe div se, mým rodičům to bylo šuma fuk!
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od Vyvel » 10 bře 2017 14:03

No jo Pavle ale dnes je jiná doba. Rodiče makaj a děti koukaj. Akorát mi nějak furt nejde na rozum kam tohle dospěje, když se přes veškerou snahu hubou všichni neuživí.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 bře 2017 14:13

Natáčedlo
Na krajském přeboru mládeže měli naši chlapci z kroužku začátečníků potíže s natáčením svých modelů upravenou ruční vrtačkou, která se zasekávala (porucha zaviněná hlavně konstrukcí a také znečištěním – hoši ji házeli na zem). Hoši z kroužku pokročilých žádné problémy neměli to proto, že každý má své vlastní natáčedlo (většinou také z upravené ruční vrtačky, koupeno u Žouželky za 220 Kč) a o to se pořádně stará. Aby naši mladíci vůbec soutěž dolétali, tak jsem jim jejich modely na poslední starty musel natáčet svým vlastním natáčedlem (to již nikomu nepůjčím, protože mi při takových příležitostech bylo párkrát zničeno – inu z cizího krev neteče). Ovšem tento stav byl naprosto vyjímečný a možný jen proto, že jsem byl pořadatelem a nikdo nepodal protest. Jinak na každé jiné soutěži si musí soutěžící svůj model natáčet sám. Otázkou zůstává čím ?
1.Starý, dobrý dvoumetličkový ruční šlehač za 25 Kčs již asi neseženete, 20 let se nevyrábí, jediná šance je pozeptat se u prarodičů, zda tento ještě nemají. Jeho úprava byla snadná a lehce bylo možné jej doplnit mechanickým počítadlem z magnetofonu. Pastorky převodů ozubení byly robustnější – schopné přenést větší momenty a nehrozilo jejich klouzání po ose, také vrtání otvorů do os také nebylo žádným problémem. Dále viz text z knihy :
2. Před pár roky se objevila jeho náhrada, stála 125 Kč, jeho úprava na natáčedlo byla náročnější (provedl jsem ji pro Kubu Kroubauera) a prakticky nebylo možné jeho vylepšením počítadlem !
3. Nyní se v prodejně U VICHRA na Kobližné objevil nový typ dvoumetličkového ručního šlehače, jeho rám je z plastu, plastová jsou i ozubená kola. Pastorky jsou poměrně malé a nesnesou velké momenty. Nicméně pro natáčení modelů P-30 se svazky o průřezu do 5x3/1 by mohly stačit. Cena šlehače je rozumných 139 Kč.
Na první pohled se mi zdálo, že úprava na natáčedlo bude velmi snadná. Stačí uříznout osy před metličkami, vyvrtat do nich po dvou otvorech 1 mm na koncích a po jednom ve válcové části pastorků na jejich zakolíkování, aby nemohly sklouznout po ose při větším tahu gumy vytahovaného svazku. Pak provléknout otvory správně naformovaný ocelový drát a zapájet, nebo zalepit epoxidem.
Praxe však byla složitější. Materiál os metliček je velmi tvrdý, již odříznutí pilkou na železo bylo dost náročné (nakonec se to dalo vyřešit naříznutím a odlomením). Horší to bylo s vrtáním otvorů. Obroušená ploška osy dost vzdorovala důlčíku a naprosto odmítala se nechat provrtat. Dvakrát jsem brousil vrták, ale po hodinovém úsilí vznikla jen jamka hluboká 1,5 mm. Pak jsem již snahu o vrtání vzdal. Z ocelového drátu 1mm jsem vytvaroval háčky a za nimi dvě očka přesně dle průměru os, tyto pak na osy navlékl a zalepil epoxidem.
Výsledek celého postupu úpravy vidíte na přiložených doprovodných fotografiích. Takto upravené natáčedlo je k dispozici v kroužku. Protože jsem nenašel způsob jak zajistit pastorky na ose oproti jejich axiálnímu vyvléknutí (problém vrtání os), tak je zde riziko, že při velkém vytažení silnějšího svaku dojde k vyvléknutí lehce nalisovaného pastorku z osy, jeho vypadnutí a ztráty v trávě letiště. Zvláště u společného majetku kroužku bude toto riziko veliké (chlapci na nějaké upozornění předem kašlou). Další však již vyrábět nebudu !
Velice bych uvítal, pokud by někdo dořešil vrtání oné tvrdé osy a zakolíkování pastorků.
4. Dalším schůdným řešením je upravená ruční vrtačka (u Vichra, nebo u Žouželky za 220 Kč) velkým vylepšením by pak bylo elektronické počítadlo, jehož součástky jsou předmětem úpravy vrtačky dle Adama Jakeše a je možné tyto zaslat e-mailem. V papírové formě to dostal zapůjčit Lukášek a zatím nevrátil ani vlastní natáčedlo dosud nemá !
Ing. Grim provedl úpravu vrtačky s počítadlem kilometrů z jízdního kola tak, že ono to počítá stovky otáček.
5. Na Mistrovstí ČR mládeže v Hořicích natáčel v pořadí druhý nejlepší chlapec svou P-30
Elektro natáčedlem se čtyřmi bateriemi, myslím, že toto prodával Pelikán (zásadně nekupovat onu slabší variantu se dvěma bateriemi, ta silnější svazek neutáhne.). Bohužel nyní Pelikán již nenabízí a je možno objednat v Anglii u Dereka Knighta, nebo v NSR u Graupnera, případně přímo u Číňanů. Ovšem pro průřezy 6x3/1 a větší je toto natáčedlo slabé.

Všimněte si toho elektrického natáčedla s počítadlem co drží chlapec (vítěz Mistrovství ČR mládeže r. 2011 v Hořicích) v pravé ruce takhle to lze koupit kompletní

S pozdravem L. Koutný vedoucí kroužku
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 bře 2017 14:36

Bohužel tyto stránky neumožňují překopírovat text i s fotkami a obrázky a návodem z mé knihy Modely letadel s gmovým pohonem. Jinak blbovzdorný návod na úpravu nového dvoumetličkového šlehače za 126 Kč i s názornými fotkymi jsem uvedl zde v Dílně jako "Natáčedlo - mohlo by vás zajímat". Toto jsem také poslal rodičům mých chlapců z kroužku. Také jsem jim poslal fotku s nabídkou Jirkových počítadel. Jen se bojím, že bez blbovzdorného návodu se do toho nepustí, dnes spíše zaplatí za hotový kus, nebo kluk si to bude půjčovat. Z části je to vyřešené tím, že Vlastík mi dal pro kroužek starý šlehač a já jej doplnil háčkem k natáčení....
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od Pavel Stráník » 10 bře 2017 19:27

Jen tak zběžně jsem koukl na bazar BAZOŠ na netu a tam je těch ručních vrtaček hafo, v cenách od 100,- Kč, obvykle 300,-Kč (např.: https://dum.bazos.cz/inzerat/70399463/Rucni-vrtacka.php ). Po rozdělání, vyčištění a namazání jsou podle mě tyhle vrtačky na natáčení silnějších svazků ideální, na ty slabší pak stačí natáčedlo z domácích potřeb.
No a co se týká toho vrtání osiček natáčedla, já je vyměnil už stráášně dávno za nekalenou ocelovou kulatinu (tuším průměru 5mm) a ta šla vrtat úplně v pohodě, jak pro očko z drátu na straně jedné, tak na pojištění pastorků proti vysunutí osy. A to jsem tehdy neměl ani svěrák, natož stojan na vrtačku.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 bře 2017 19:59

U toho nejnovějšího ručního šlehače u Žouželky za 126 kč již není problém s vrtáním osiček, materiál je asi dobrý, jenže ty osičky se neotáčí, jen pouze vedou na nich nasunuté točící se trubičky o vnějším průměru 4,5 mm (na ty trubičky je třeba nalepit háčky viz fotky mého blbovzdirného návodu)), jsou tedy stejném průměru jako osy u starého šlehače.
Z fotky Jirkových počítadel jsem však nedokázak odhadnout jak snadná bude jejich adaptace na tento šlehač a o to tady jde!
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od shark » 10 bře 2017 20:14

Já bych se na ty šlehače vyprdnul a poohlédnul se po něčem takovém http://shop.toolsko.cz/cs/007-rucni-vrt ... 56943.html
Tím už se dá natočit i historický Wakefield na 28 nití 3x1. Nevím jak na Moravě, ale v Praze jsou toho plné bazary, sám mám někde ve sklepě asi tři kousky. Ceny jsou do stovky, kus bez sklíčidla jsem koupil za 25czk. Sklíčidlo jde snadno dolů a osa se dá vrtat bez problémů.

Vrtačku, kterou sem dal Pavel mám taky, ale jako natáčedlo je těžká, zbytečně humpolácká, dvě rychlosti celkem k ničemu. Pokud se sundá nejtěžší díl celého stroje, setrvačník, strašně to rachtá a má podivný nepravidelný chod.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od shark » 10 bře 2017 20:23

Pokud chce někdo profi natáčedlo, přijeďte na SP na Všechov, pokud tam bude Jura Blaževič, vyberete si dle libosti.

A pokud by chtěl někdo samostatná kola - talířové a pastorek na hřídeli - zkuste Sváťu Šťastného z Uherského Brodu.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od Lubomir Koutny » 11 bře 2017 10:07

Honzo díky za radu, ale mi staří borci, co létáme oldtimery žádné problémy s natáčedlem nemáme a své oldtimery i dvacetinky klidně a k plné spokojenosti natáčíme právě se starým upraveným dvoumetličkovým ručním šlehačem vybaveným počítadlem z magnetofonu (kdysi byl ten šlehač za 25 Kč a počítadlo v bazaru za 20 Kč). Zde šlo o nové hochy v kroužku a hlavně o jejich rodiče, kolik do toho jsou ochotni investovat a zda by klukovi byli schopni na ruční šlehač nasadit ono počítadlo, co Jirka nabízí za rozumnou cenu. Jinak v kroužku kluci mají malou vrtačku s převodem 1:3,8 (tedy podobnou jakou Ty uvádíš, tu lze v Brně koupit u Žouželky za 220 Kč), ta je ovšem po čertech těžká a humpolácká pro natáčení halových modelů A-6, nebo malého oldtimera Liliput, případně Bobík, tedy modely s letovou váhou kolem 15g a létající na svazek - smyčka 3x1, případně i minimakety střední velikosti. Na to vše je optimální právě upravený dvoumetličkový šlehač, navíc umožňuje pohodlně natáčet i dvoumotoráky....Jeden takový starý již do kroužku daroval Vlastík, další nový jsem upravil já, ale oba jsou zatím bez počítadla.
Kluci z minulých ročníků měli elektrická čtyřbateriová natáčedla s počítadlem (dříve prodával Pelikán, nyní z ciziny), ti lonští pak si koupili od Dereka Knighta malé natáčedlo 1:10, ale tam je limitem momentu, co utáhne svazek ze 4 nití 3x1. Neber to tak, že se jedná o velké modeláře, polovina těch kluků po roce odpadne!
A O TOM TO JE !
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Počítadla pro natáčedlo

Příspěvek od shark » 11 bře 2017 19:28

Jasně, Luboši, jen nabízím alternativu. Pokud je šlehač špatně dostupný, tak to chce asi něco jiného. Také fungují rybářské navijáky, samozřejmě jen některé. Takové natáčedlo nabízí třeba Gorban.

Já chápu, že bys chtěl mít na trhu nějaké jednoduché a levné natáčedlo, aby obsáhlo halovky až Pé-třicítky, ale nic takového není, tak holt se musí kluci trochu snažit. Jinak to nejde.

Já mám to malé od Dereka, pak na Hívry s momenťákem a velké na oldtimery- Wakefieldy. To je jediná cesta, jak každý později zjistí.

Elektrická natáčedla zavrhuji, to už není gumičkařina :D

Vím , žes někde psal o chlapci unaveném z natáčení... To je právě problém nesprávného nářadí...

P.S. nešlo by tuto debatu přesunout do sekce dílna, natáčedla?
0

Odpovědět