Stavebnice minimaket a old-timerů

Co mi doma přebývá a ostatním by se mohlo hodit

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od Tazi » 25 říj 2018 12:27

Týýýý jo Jirko, paráda, jdu do toho!!! A končím s jakýmsi lamelováním na dvacetiny, furt jakési šablony. Pche, dáme peďouna a fertik. :D :D
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od Tazi » 25 říj 2018 12:37

Jo a Jirko, ještě tak lipové špejle v délce metru, nebyly by? Já si je kdysi trapně slepoval z těch kuchyňských v přpravku... Děs a hrůza a bylo to stejně křivé až hanba... Jinak myslím to vážně, chtěl bych si takovou stavbu po letech zase zkusit.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 říj 2018 12:53

Lipoví špejle průměr 2,5 mm o délce 1 m vyráběl nějaký pán na Valašsku, asi je prodával dost lacino a tak se po revoluci našel podnikatel, které je skupoval, rořezal a pak prodával mnohem dráže. Docela pěkně se na tom nabalil. Byl o tom hezký článek v tehdejším Svobodném Slově.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od shark » 25 říj 2018 13:57

Tazi, až prubneš koncové oblouky z pedigu, rád se vrátíš k těm lamelovaným :D
(U mě př 0,4 + 2x bsa 1-1,5)
0

ANSCR
Reakce: 9
Příspěvky: 68
Registrován: 08 čer 2012 14:13
Bydliště: Praha

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od ANSCR » 25 říj 2018 14:58

Rád bych si též postavil cosi antikváriatního :-). Takže když byla řeč o Tubby, stáhl jsem si ho z Outerzone a docela se mi líbí - není to veliké a tak vůbec. Pokud to postavím přesně podle plánu ze smrkových lišt, z balsy budou jen výplně, lamelované oblouky a žebra a píchnu tam plastovou vrtuli Igra rozměrově nejvíce příbuznou originální, mohu s tím jít na nějakou soutěž, nebo jen na palouk na chatu ?
tubby.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 říj 2018 18:30

Stando postav si TUBBY tak jak říkáš, dej na to vrtuli IGRA 200 a budeš mít model nejen pro radost a hezké polétání na chatě, ale jistě budeš i vítán na soutěžích old-timerů. Nezapomeň tam dát determalizátor, ono to opravdu zatím všem moc hezky létá a je chytlavé v termice.

A ještě pár slov k tomu pediku. Honza má pravdu. Přiznám se, že před 60 tí roky jsem z něj dělal koncové oblouky s větší radostí než dnes. Nepoužíval jsem lihový kahan, ten jsem neměl, ale na zahřáté plechové troubě od kamen se dělaly kruhové oblouky snadno a přesně. Dnes nad plynem a pouze v rukách mi to již tak lehce nejde. Ještě horší to je, pokud ten oblouk je složený z více různých kružnic, nebo elipsy. Toto měl nějak vyřešené František Bárta za pomocí čpavku, asi na šabloně, ale detaily neznám.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 říj 2018 18:50

Tom Heinl z gumáků létal vždy jen dvacetinky, když jsem ho konečně nalákak na old-timery, tak si vybral TUBBY a je z tohoto modelu nadšený. Podobně i můj žák z kroužku Štěpán Černoch, který před prázdninami měl v kroužku stejně jako další dva chlapci TUBBY rozpracovaný ze stavebnice, kterou jsem pro ně připravil. Štěpán však nebyl líný a přes prázdniny za pomoci tatínka TUBBY dokončil a na Mertově poháru hezky zalétal. Konec konců také Dušanovi létá báječně o čemž svědčí i jeho druhé místo ve větrné soutěži.
Přílohy
Tomův start TUBBY.JPG
Nejlepší žák - Štěpán Černoch.JPG
Dušan Garba a jeho TUBBY.jpg
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od discobolos » 25 říj 2018 19:21

Já postavil trup dle originálního plánku.
Jen vrtuli jsem zkusil vystrouhat z lípy. Je to sice pracné, ale když už jsem měl na to nařezaná prkýnka ...

Pro zájemce o lipové lišty, vyrábí je firma BB model:
https://bbmodel.cz/
Firma má sídlo v okrajové části Ostravy, posledně jsem nosníky myslím vyzvedával v modelářské prodejně PV model.
Pokud mají lidé zájem, mohu udělat hromadnou objednávku a přivézt to do Pelhřimova. Pošťáci by to mohli polámat.
0

ANSCR
Reakce: 9
Příspěvky: 68
Registrován: 08 čer 2012 14:13
Bydliště: Praha

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od ANSCR » 25 říj 2018 19:41

Díky všem za info, zkusím to podle Luboše - tj. s plastovou Igrou. Já se díval na pravidla, ale moc konkrétna jsem z nich nevyčetl. Tubby bude :D
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od shark » 25 říj 2018 20:04

Nehledej v pravidlech nějaké složitosti. Postav model co nejvíc podle plánku a přijď si zalítat na Kladno nebo na Panenčák. Nikdo tě vyhazovat nebude ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od Lubomir Koutny » 26 říj 2018 08:02

Ktuální stav prodeje stavebnic
1. Největší zájem je o jednoduchý a výborně létající malý old-timer BV-3 BOBÍK nyní již z těch 10 ti je 5 prodáno, je to typ vhodný pro kroužky.
2. Prodán je již také velký old-timer BV-1 HI CLIMBER
3. Taktéž nyl vyprodán BV-3 AIRSKIER, ale vyrobil jsem ještě 2 nové stavebnice
4. Totéž platí o BV-min PYLOŇÁK, kde jsem vyrobil jsem ještě 3 nové stavebnice a zájemce si může vybrat verzi s třílistou vrtulí bez volnoběhu, s třílistou s volnoběhem a maketovým kuželem, nebo přísně maketovou dvoulistou s volnoběhem. Model s volnoběhem má větší šance létat maxima i pro kategorii BV-1, ale také vyšší riziko ulétnut v silné termice.
5. Prodaná je stavebnice dvacetinky Fokker D-VIII
6. Takže ještě je volná stavebnice hezké minimakety HEATH PARASOL v amerických meziválečných barvách i se žlutým potahovým materiálem křídel a na něm krásné hotové znaky.
7. Volná je stavebnice velmi létavé dvacetinky M.D. FRONTIER
8. Volné jsou 3 stavebnice jednoduchého a velmi létavého BV-3 LILIPUT
9. Volná je stavebnice malého, ale hezky létajícího BV-1 SKAT
Přílohy
heath rhinebeck 640.jpg
heath rhinebeck 640.jpg (42.75 KiB) Zobrazeno 2647 x
vrtule.JPG
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Stavebnice minimaket a old-timerů

Příspěvek od shark » 26 říj 2018 13:09

Juro, k plánkům...všici víme, jak se to třeba s Bóbikem má, ale jelikož ho kdosi vložil do databáze čs. historických modelů, tak je asi všechno v pořádku, když se s ním někdo objeví na setkání (soutěži) SAM 78.
A pokud na něj kdosi vystaví tzv. průkaz identity pro SAM 95 (nevím sice podle čeho, ale...) tak to bude v pořádku i tam.

Na druhou stranu s tím nějakého mladého kroužkaře ze soutěže vyhánět nebudu, neb ten jedná v dobré víře, a děti krom toho milují pohádky, jako tu o Vrbových špejličkách ze Švábenic či o Princi, kterému nikde nechtěli vydat plánek.

Možná takového kroužkaře či kroužkařku modelařina chytne a pak postaví něco doloženějšího, třeba: http://www.theplanpage.com/Months/2111/zephyr.htm
0

Odpovědět