Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Jiří Doležel » 25 črc 2016 14:21

Zalétat tuto 65 gramovou obludu nebylo úplně snadné, ta trojlopata vpředu s šíleným stoupáním si nakonec řekla o deset nití a to jsem jí ještě oproti původního plánu ubral na ploše, zajímalo by mne, jak to autor zvládl se šesti..
Pro další lety bez klapek zkusím motor vyosit ven ze zatáčky a přidat na směrovce pro vyrovnání klopivého momentu vrtule - éro jde vždy spolehlivě do šturcky: https://www.youtube.com/watch?v=Af_OpV1J9D4

Pokus s klapkami na krátký doutnák zde: https://www.youtube.com/watch?v=wivr-49x_SI K přepálení gumičky dojde v 45 sekundě, pak se model zbrzdí a rozhoupe. Přijde mi, že se těmi klapkami vyruší moment od vrtule. Zkoušel jsem to několikrát a vždy se model choval stejně, dával jsem to za vinu vytočené gumě a posunutému těžišti. Cvičně jsem model vypustil s vysunutými klapkami a následoval let na levém uchu, čímž jsem si jen potvrdil to (ač nechtěně správné) nastavení klapek vůči momentu vrtule.
Přílohy
na dráze_2.jpg
na dráze_1.jpg
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Antonín Alfery » 25 črc 2016 17:32

Jirko moc pěkné :) .
"Přetahovat se" v kluzu s tou věcí vepředu asi nebude snadné. Nechceš zkusit dát na levé křídlo nějaké závaží? Nějaký gram navíc takový model asi nepozná a tu pravou zatáčku by se tak mohlo podařit "zplacatit". Že by to klouzalo doleva, to asi ne, že...
Klapky také dobré. Můžeš měnit výchylku? Kdyby se vyklopily ještě víc (klidně na 90°), možná by to víc brzdilo a méně houpalo. Ale taky by to mohlo být naopak - u klapek se nikdy neví - záleží na celém modelu...
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Tazi » 26 črc 2016 15:43

Tý jo Jirko hezoučké a hezky to létá!!! Ta fotka braná od motoru, tak to je mazec, to je fakt taková lopata, nebo to zkresluje ta fotka a děláš nám to schválně.. ;)
Jinak buď v klidu, já mám stejný problém s pravou klouzavou zatáčkou se Zerem a to tam nemám zdaleka takový "větrný mlýn", závažíčko na levé křídlo jak píše Tonda jsem taky zkoušel a zdálo se to být lepší,ale začalo pak foukat a musel jsem přerušit pokusy o úspěšné rozbití modelu, tak čekám 8-) :lol:
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Jiří Doležel » 27 črc 2016 21:17

Vážně to byla taková lopata.. Píši byla, nedalo mi to a celkem razantně jsem ji ořezal, asi o 1/3 plochy. Přemotal gumu z 10 nití na 8 a navíc ji ještě zkrátil a dva stejné lety na polovinu otáček byly za 83 sekund, no má to spoustu křídel.. Akorát ta šturcka je na konci pořád stejná (ona to může být i výhoda), takže ještě než přejdu k poslednímu zásahu v podobě závažíčka na levé křídlo, zkusím ještě utáhnout zatáčku - je zbytečně otevřená.
Přílohy
vrtule.jpg
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Hugo » 31 črc 2016 17:21

Juro, krásně Ti to lítá, klobouk dolů.
Mám dotaz - co je to za ty proužky, které vedou od středu do listu vrtule? Předpokládám, že nějaká výztuha - překližka? drát?
Dík, M.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Jiří Doležel » 02 srp 2016 10:58

Tondo, výchylku mohu měnit pouze na menší úhel, ale jelikož je mohu ovládat odděleně, tak mne napadlo deterem otevírat pouze levou - vyzkouším! Tím pak ale deter ztrácí význam a bude z toho konečně něco, co může klouzat.
Martine, je to překližka a slouží to nejen jako výztuha (a slouží dobře, vždy se list ulomil až za ní :lol: ), ale i jako pomůcka pro kompletaci trojlistky, abych udržel souosost listů.
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Emil » 02 srp 2016 20:48

Kdyby Jura ty výztuhy udělal tak, že zasahují do listů rozdílně hluboko, asi by nevyrobil tak parádní konstrukční vrub. Ostatně i výběr balsy na vrtuli není úplně perfektní (trochu pevnější by neuškodila). JENŽE... Jestli dobře počítám... Je to teprve jeho druhá krouhaná vrtule. No a ta třetí se, zdá se, povedla zas o trošku líp. Dnešní premiéra oldtimeru Cloud Chaser - druhý let na motor (a i celkem) a těsně přes 2 minuty v beztermickém počasí...

Takže za mě cajk.
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Honza Drážek » 03 srp 2016 12:16

Super letec!
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Jiří Doležel » 17 srp 2017 13:39

Ivan Horníček píše:Zajímavá strojovna. To lomení křídel udělej.
Ivane, hotovo! :lol: Model dostál svému jménu. Total.
Přílohy
Devastator.jpg
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Ivan Horníček » 17 srp 2017 13:59

Ale devastovat to mělo protivníka. Co je to modré pod modelem, to je ještě jeden model?
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Douglas TBD-1 Devastator BV-min

Příspěvek od Jiří Doležel » 17 srp 2017 22:32

Tento byl naprogramován na autodestrukci. Stalo se tak před nedávnem v Očové. Model mi už během stavby nepřirostl moc k srdci: šílený tlustý profil, neskladné monstrum, třílistá vrtule, která moc efektivnosti nepobrala - co přistání to list pryč, vše potaženo velmi špatným americkým papírem, se kterým se nedalo nic dělat. Aspoň je místo na (snad) lepší projekty ;) To modré pod modelem je zmuchlaný trup od BV-1 Disperato, prasknutý svazek v ten samý den. Sobota byla kritická.
0

Odpovědět