Polomakety IPRO

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Bayeux » 02 lis 2017 17:45

Aaa,vysoká škola demagogie... aneb odpovím na co se mi hodí ;)
Narážel jsem předevšm na ono"postavení z balzy"... O gumě tu samozřejmě nemůže být řeč, nejsem utopista.
Omlouvám se za OT - zvláště Triplanemu a jeho krásnému Fokkerovi, jen chci aby bylo jasno a taky se tu ještě pár řádky zastat svého méně létajícího NEsoutěžního Liliputa:
on totiž ten můj je postavený jak má být - trup lišta (ne balsový klacek) o celkové délce modelu 293mm (vážně v tabulce na výkresu s TTD to opravíte na 353 a je to v cajku? žasnu), ne s továrním kompletem vrtule - ale s hliníkovým ložem i s vrtulí z překližky (i když to podle Vás NELZE) a nemá balsový pylon (jaký pylon???), nemá žebírka z tvrdé balsy (? to došel v lesích smrk?) dle originálu (neměníte profil? haha - co Váš výkres?) a lomení fakt jen 25mm (ne 30 či 40mm). Ba ani kormidla nejsou balsová (hmmm) a nezapomněl jsem na výkližky ve všech rozích, apod. Prostě najít zde XX rozdílů by zvládlo každé dítě... Jen název modelu (a pravda rozpětí) zůstal stejný...
Ono vymazat z výkresu obligátní, leč zásadní tabulku materiálu úplně neznamená "nahradit nedostupné materiály" , navíc jste tím přišel o dost podstatnou informaci - podpis pana Ledviny s datumem 9.X.1943 (takže si myslím, že rok 1937 je fakt špatně).
Nebo mi vážně chcete tvrdit, že model na fotografii v MHM (s kooolečkami, uff) je identický s tehdy vydaným plánem? P víkendu - bude-li zájem, přidám fotky svého modelu, ať je k porovnání.
Nelítám soutěžně, nejsem členem SAM - ale mám svůj pohled (možná poněkud přísný, na Vás určitě) na pojem HISTORICKÝ MODEL. Přesto by mi bylo potěšením a přímo povinností Vás s takovýmto Vaším Liliputem nepřipustit do jakékoliv soutěže SAM !
Finální resume: vůbec si nemyslím, že by se měl stydět Váš žák v kroužku (pokud model stavěl dle Vašeho výkresu, neznaje originál - ale to vítězství by mi poté nechutnalo a nas.. bych byl na Vás), ale Vy určitě (przníte historický model, šíříte v tiskovinách bludy...). Ještěže žák většinou předstihne svého učitele, v to třeba doufat :) HOWGH

PS: díky za trpělivost všem, tohle jsem napsat musel (ať víme s kým máme tu čest) a za odměnu přidám časem (jen co to vyhrabu) něco ze svých IPRO polomaket...

Zdroj uvedených příloh = právě ten linkovaný web SAM 78 http://www.sam78.cz , jen jsem přidal originál (a měl bych i jiné tunningy autora, chcete-li :D )
Přílohy
Liliput_originál.jpg
Lliput_LK.jpg
Lliput_LK-tunning.jpg
Liliput_LK-popis_MHM.jpg
Liliput_LK-popis_VL.jpg
Liliput_materiál.jpg
Liliput_materiál.jpg (79.74 KiB) Zobrazeno 3821 x
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od krucoun » 02 lis 2017 19:51

Neblaznete!!!! Vzdyt jde jen a pouze o radost z letani! Jestli je to z balzy nebo smrku je fuk. Kdyby tu balzu meli, tak ji tam soupnou taky. Jde o tvar era a pokud je dodrzen tak proc ho nepostavit na letani a ne na trapeni :-) Ja vzdy zasnu, jak nekdo strikne trva na smrkovem podelniku a pak da do eroplanu RC, kdyz tam v te dobe nebyl. To neni vubec mireno proti Tobe Miso, ale proti magorum co se na soutezi handrkujou o balzovy nosnicek namisto uzivani si pohodicky a krasnych tvaru eroplanku. Normalne uz sem nepisu ale tohle mi bohuzel zase nedalo.
Letu zdar a balzovym historikum s RC a na elektro zvlast!
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 02 lis 2017 20:05

Děkuji za rozumný názor. Také to tak cítím!

Ale ještě pár vět k tomu Liliputovi a proč ony úpravy
Tak je velmi zajímavé kam jsme se dostali od mé poznámky, že výkony plovákového Arada od IPRO z našeho materiálu byly kolem 20s a při použití balzy by byly podstatně vyšší.
Můj oponent zdůrazňuje jak on se přesně drží původního výkresu LILIPUT, včetně nesmyslné vrtule a je nadšený, že mu takový model letí dvě otočky. Já mu to nadšení nechci v žádném případě brát, ale ona je to otázka priorit.

Já vedu přes padesát let letecko modelářské kroužky ve kterých jsou děti od desíti let, jejich manuální zručnost je rok od roku horší. První model je jednoduchý kluzáček, ten hezky létá každému. Dalším modelem by měl být velmi jednoduchý model s gumovým pohonem a ten musí pořádně létat, aby chlapci u modelařiny vydrželi . Použil jsem tedy starý výkres IPRO Liliput. Pravidla SAM povolují nahradit původní vrtuli plastovou nejbližší velikosti. Nejvhodnější se vrtulový komplet IKARA 150, který je určen na balzový trupový nosník 3x10 mm. Chtít po desetiletém klukovi aby z hliníku vyráběl ložisko, to snad nemůže chtít normální člověk a to tím spíše, že použití vrtulového komplexu IKARA pravidlům SAM neodporuje. Ohýbat žebra ze smrku nad plamenem, to může doma senior, v kroužku je práce s otevřeným ohněm zakázaná! Když se lepila kostra kaseinem, pak asi bylo dobré, či dokonce nutné vše jistit papírovými trojúhelníčky. My lepíme kanagonem takže je to bez trojúhelničků. Ano, křídlo je na miniaturním pylonku dávajícím modelu potřebné seřízení, křídlo je více lomeno do V, aby model měl potřebnou stabilitu. Tyto všechny úpravy byly udělány proto, aby model opravdu hezky létal. Moji chlapci s Liliputem velmi úspěšně létali na OPENSCALE a Drncově memoriálu a myslím, že jejich radost nedokáže pokazit ani tato polemika.
Já osobně jsem s takto upraveným Liliputem nikdy na žádné soutěži nelétal, takže nějaké úvahy, že by mně on jako pořadatel s ním do soutěže nepustil, jsou zcela mimo mísu. Já bych ani s jiným modelem na jím pořádanou soutěž nikdy nepřijel.
0

Dušan Sedlár
Reakce: 2
Příspěvky: 59
Registrován: 20 říj 2014 07:20
Bydliště: Trnava, SK

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Dušan Sedlár » 02 lis 2017 21:00

Dá sa o všeličom polemizovať. Chápem snahu Ing. Koutného o návrh malého gumáčka pre dnešnú nešikovnú mládež. To je v poriadku, ale NIE, NIE, NIE pre napísanie "Old-timer LILIPUT dnes BV-3" nad rozpisku, kde dole je napísané MODELÁŘSKÝ SKLAD J: VYSKOČIL .... A nie, nie to znovu zopakovať aj v časopise, určenom pre modelársku verejnosť v rubrike MODEL PRE RADOSŤ. NIE!!! To nie je Old-timer, ani BV-3. To je len model pre radosť!
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od krucoun » 02 lis 2017 21:11

Tak to jsem trosku nepochopil a neni to snad ani neporozumenim ciziho jazyka....
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Steve » 02 lis 2017 21:48

Je to nejspíš v souladu i s mým názorem - ať je model upraven, ať je z jiných materiálů, když to žák technologicky nezvládne, ale....
Ať se to netváří jako originál! ;-)
Tím skutečně není.
A ohnout hliníkový pásek plechu do správného tvaru by snad desetiletý modelář zvládnout měl ;-) Včetně vyvrtání dírky soudobou vrtačkou ....
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od krucoun » 03 lis 2017 07:34

V kazde kategorii nakonec misto poletovani zacnou lidi resit sra.....ky :-) Tento pripad je naprosto modelovym prikladem.
Jeste by to ty deti mely rezat kuchynskym nozem a lepit moukou.....
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 03 lis 2017 10:55

Asi bych se měl omluvit všem pravým old-timeristům za to, že jsem porušil čistotu kategorie a úctu k tradicím. Možná, že jsem je i vyrušíl z úvah, zda na svého příštího oldtimera mají použíjí stříďák, nebo ještě starší stejnosměrný motor, jaké RC, regulátor, zda měřítko bude 50, nebo 70%, jaký použijí potahový materiál, zda to bude vilas, nebo nažehlovací fólie....A také by si mohli postavit wakefielda s pohonem elektromotorem, to je pak paráda a jak krásně to připomíná staré časy!?!

A nyní vážně, je zde několik hochů, co mi zde radí, jak to mám s hochy v kroužcích dělat. Rád si nechám poradit, pokud je to rozumné i když ty kroužky vedu přes 50 let.
Tak tedy, že desetiletý chlapec snadno ohne Al plech na ložisko a vyvrtá elektrickou vrtačkou je zcela mimo mísu. Jednak to ložisko na Liliputa není z plechu, ale ze zaoblené tyčoviny asi tak 3x4 mm (ještě jedno doma mám,dostal jsem je od Rudy Drnce ze zbytků materiálu IPRO). Za celých více jak 50 let, co vedu kroužky a bylo to na 15 místech, tak jsme ve 14 žádnou elektrickou vrtačku ani svěrák neměli (to je jen v Lužánkách). Něco jiného je mít jednoho, nebo dva chlapce a moci se jim věnovat individuálně a něco zcela jiného jich tam mět 8 nebo dokonce více!!! Již šestým rokem vedu kroužek v Bystroušce a moji chlapci z tohoto kroužku pravidelně vítězí na Přeboru JMK v kategorii P-30, získali několik třetích míst na Mistrovství ČR mládeže a Jan Sekera zvítězil tam v kategorii juniorů. Ale vybavení dílny je minimální, musel jsem je nakoupit z velmi omezených zdrojů. Každý kroužek tam na sebe musí vydělat - z kroužkovného se platí veškerý materiál (pokud něco neseženu od sponzorů), nářadí, odměna vedoucího (70 Kč za hodinu, ale loni těch hodin bylo prý moc, takže seškrtáno asi na 45 Kč, to podavač u zedníků nebude dělat za méně než 150 Kč/h). Zkráka oni jsou zvyklí, že mažoretky, a jiné hopsací, nebo povídací kroužky žádný materál ani prostor pro něj a modely nepotřebují...
Pravdou je, že upravený Liliput moji hoši používali v soutěžích old-timerů na OPENSCALE i na Drncově memoriálu, měl jsem za to, že v žákovské kategorii mezi Bobíky a Skaty je to FAIR PLAY.
V r. 2018 bude hlavním pořadatelem OPENSCALE Kamil Pitra a D.M. Jirka Doležel, právě těchto se tedy ptám, zda pro jejich soutěž je u žáků takto upravený Liliput přípustný, či nikoliv - zda tam kluky s Liliputem nechtějí!!!
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Jiří Doležel » 03 lis 2017 12:17

Žáci jsou na soutěžích samozřejmě vítáni, jen by bylo vhodné je učit, že pokud se soutěží podle daných pravidel, ty je třeba respektovat a nepodvádět. Rodiče je tomuto těžko naučí, jelikož pravidla neznají, takže odpovědnost je zde v tomto případě na vedoucím kroužku. To zda model odpovídá předloze nebo je upravován proto to, aby podával maximální výkon je na svědomí a cti každého soutěžícího. A pokud žák postaví model podle "upraveného" výkresu např. z balzy namísto smrku a chce s ním soutěžit dle národních pravidel SAMu a tuto informaci nedostane, stává se podvedeným a je tímto učen tomu, že podvádět je zcela normální. Nejen dovednostem, ale i morální otázku by měl vedoucí kroužku svým svěřencům předat. A jestli se toto neděje už 50 let....

J.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 03 lis 2017 15:28

No, Jirko, vůbec jsi mne nezklamal. Já jsem sice chtěl jasnou odpověď, ale i tak se podle toho zařídím. Liliput zůstane dále prvním gumáčkem v mých kroužcích, to proto že jeho stavbu kluci zvládnou, hezky jim všem létá a mají z něj radost. Rozdíl bude v tom, že již žádný kluk z mého kroužku s Liliputem nepřijde na Tvoji soutěž, tedy aby nepodváděl (sice nevím koho), ale ctím Tvé rozhodnutí jako pořadatele.
Na rozdíl od Tebe jsem dosud žádné podvádění při létání žáků mezi sebou s Liliputy neviděl a měl jsem pocit, že v souladu s pravidly SAM byly nedostatkové materiály nahrazeny těmi dnes běžnými (plastová vrtule s komplexem, balzová žebra místo smrkovžch ohýbaných nad plamenem atd.)

Já vidím problémy zcela jinde, pro mne vždy bylo zásadní chybou, že v BV-1 mezi sebou soutěží typy modelů z tuzemského materiálu a celobalzové. To sice nebylo podvádění, bylo to podle pravidel, ale byla to OBROVSKÁ BLBOST !!! Zkuste prosím se Sokolem G, celým s tuzemského materiálu porazit celobalzové Disperato!!!

Myslím, že tímto bychom debatu na téma Liliput mohli ukončit a to tím spíše, že to není žádná minimaketa a hlavně, že to sem někdo zatáhl zcela mimo téma vlákna a tím byly minimakety IPRO.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Jiří Doležel » 03 lis 2017 18:29

Luboši, dovolil jsem si jen odpovědět stejně nepřímo jako zde občas odpovídáš Ty, navíc jsem nenapsal jasné ano, či ne. Ve svém příspěvku jsem nikoho nejmenoval, ale pokud ses nad mým textem zamyslel, pro mne to splnilo účel. Za asi posledních pět let, co jezdím po soutěžích historiků jsem se nesetkal s tím, že by některý ze soutěžících nebyl na soutěž připuštěn (pomíjím ME, kde probíhají náročné technické přejímky), ač má model, který považuje za historický, postaven podle historického výkresu s vlastními rozsáhlými úpravami nebo dokonce z balsovými částmi namísto překližky. Každý máme svoje svědomí.
U žáků, pro to aby měli radost z toho si zalétat s dospělými nebo jen pro to, že jim jednoduchý model pěkně letí, nemám problém toto tolerovat jako tomu bylo doposud. Neřešili jsme to nikdy a předpokládám, že nadále nebudeme. U dospělých, kteří se toho dopouští vědomě, mi to vadí.

Omlouvám se zakladateli vlákna za odbočení od tématu, jen jsem odpovídal na otázku. Snad si s tím admin poradí ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Polomakety IPRO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 20 lis 2017 19:33

Díky laskavosti Zdenka Rašky jsem nyní od něj získal původní IPRO plánek Ar-196 (autor Jiří Janda), který je sice v seznamu gumáků SAM 78 citován, ale plánek tam chybí.
Takže s velkou dávkou nostalgie si jej po více jak 60 ti letech znovu prohlížím a jsem moc rád, že se mi potvrdilo to, co jsem si myslel od samotného počátku. Totiž, že jako stavební materiál autor uvádí balzu. Samozřejmě, že já skoro žádnou balzu v r. 1955 neměl a tak tím nejlepším, co jsem měl, byla vrbová dýha. Z tohoto materiálu byla tehdy většina kostry mé minimakety. Takže, když tato malá minimaketa na gumu OPTIMIT létala kolem 20 sec, tak to byly opravdu dobré výkony. Nevím proč bych se měl stydět za to, že jsem napsal, že při stavbě z balzy a s gumou TAN SS mohou být dnes výkony mnohem vyšší. Nestrannému čtenáři by nyní mohlo být jasné, že můj oponent Bayeux buď tento plánek nezná a plete se do věcí, kterým nerozumí, nebo když vidí jméno Koutný tak si do něj musí za každou cenu kopnout. Tentokrát totálně ujel, ale v to, že by se mi omluvil, v to věřit nemohu.
0

Odpovědět