KOUTNÝ LFG Roland D.XVI 1/20

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: KOUTNÝ LFG Roland D.XVI 1/20

Příspěvek od Jiří Doležel » 24 čer 2023 22:01

Myslím, že by tento Roland mohl být silným konkurentem Fokkeru D.VIII, navíc není okoukaný a s tou čtyřlistkou.. Existují poměrně slušné výkresy, kde třeba křídlo má o dost větší hloubku. Nechceš ho, Luboši, zkusit ještě jednou?
Přílohy
Roland_D16_dwg_side_front-FX.jpg
205-1.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: KOUTNÝ LFG Roland D.XVI 1/20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 čer 2023 08:50

Jirko kde jsi tento báječný podklad objevil ? Ta plocha křídla je báječná, jako stvořená pro M-oř. Asi tě zklamu, ale já novou dvacetinku stavět nebudu. V lednu mi bylo 83 let a zjistil jsem, že se mi hodně zhoršil zrak, nejen že nemohu dobře zvládnout malé detaily, ale také jsem se rozhodl prodat auto ještě dnes, dokud mohu říci, že jsem za 65 let šoférování nezavinil žádnou dopravní nehodu. Po AIR RACE jsem se rozhodl, že již nikdy nebudu létat dvacetinky v soutěži podle Alferyho pravidel, která potlačují to základní, co jsme my zakladatelé kategorie chtěli, aby podíl bodového zisku za statiku a letovou část byl vyvážený (v soutěži byly 2 Fokkeři D-VIII ten Garbův dostal o asi 25% více statických bodů než můj, ale ten můj odlétal maxima, Garbův lety sotva 50% z maxima, přesto je ve výsledkovce před tím mojím). Je mi jasné, že takto jsem se měl rozhodnout již dávno, po přijetí nových pravidel, tak jak to udělali Karel Ludvík, Vláďa Kunert, Tom Heil, Ivoš Čerešňák, František Jersenský, Polda Svoboda i Pavel Vysočan.
Přílohy
Po opravě.jpg
Po opravě.jpg (103.53 KiB) Zobrazeno 1139 x
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: KOUTNÝ LFG Roland D.XVI 1/20

Příspěvek od Jiří Doležel » 25 čer 2023 18:23

Výkres je z knihy Jack Herris, Roland Aircraft of WWI. S tím soutěžením to tu už bylo několikrát, takže věřím, že na Poháru Jirky Merty v létě budeš soutěžit. Je dobré soutěžní pravidla znát, u tvého Fokkera na startovní kartě chyběly body za nadhodnocení, které si soutěžící nárokuje a bodovači schvalují. A byl to právě Tonda, který ti tam ty body dopsal, takže zase ne za všechno může..
Přílohy
IMG_20230625_180148.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: KOUTNÝ LFG Roland D.XVI 1/20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 čer 2023 23:24

Díky ten výkres si okopíruji a založím k podkladům. Nevím, co myslíš tím, že to již tady bylo. Ale se soutěžním létáním dvacetinek jsem skončil. Na podzim tedy budu létat oldtimery. Schneiderův pohár a kondenzátoráky, pokud se přihlásí k soutěži potřebný počet soutěžících
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2405
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: KOUTNÝ LFG Roland D.XVI 1/20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 06 srp 2023 11:08

Před asi pěti roky na tpmto foru Triplane hezky publikoval postup stavby jeho dvacetinky tohoto typu, zakládal si na věrnosti stavby truou, který má stejně jako skutečný letoun také tuhý potah - u dvacetinky tenkou balzou a teprve přes ni bude papír, Zkušenější minimaketáři, stejně jako já ví, že taková konstrukce vyjde vždy velmi těžká na zadek a pro minimaketu s gumovým pohonem je nevhodná. Ovšem autor svou metodu hájil a psal, že věří, že jeho dvacetinka bude hezky létat. Mne zaujala jeho kompletní konstrukce vzpěrového systému protože to 50 let dělám jinak, velmi amatérsky a jedinou pomůckou je kousek balzy kopírující horní stranu trupu a spodní stranu středu křídla, kterou našpendlím na trup a na ji položím také přišpendlené křídlo. Pak již jen tak v ruce lepím jednotlivé vzpěry, Moc by mne zajímalo jak dosáhne požadované přesnosti délky jednotlivých vzpěr, což jsou prostorové úhlopříčky. Rád se na stará kolena poučím. Naprostým zklamáním pro mne však je předčasné ukončení jeho příspěvků. Bylo by moc zajímavé vidět další hezké fotky z postupu stavby, ale hlavně znát letovou váhu jeho dvacetinky a letové vlastnosti, pokud byla stavba vůbec dokončena. Pokud však Triplane stavbu přerušil a dvacetinku nedokončil, pak to není žádná hanba, I NEGATIVNÍ výsledek může být někdy přínosem. Pak je však poctivé přiznat, že tudy cesta nevede,
0

Odpovědět