Savoia Marchetti SM 79

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Honza Drážek » 16 bře 2017 10:35

Inspirován zde - v minutě 9:25 https://www.youtube.com/watch?v=iwtKwn0aOTQ , inspirován Pavlovým plánem a letitým obdivem tohoto letounu jsem asi před půl rokem začal stavět tuto předlohu. Za tu dobu a množství práce bych asi udělal 2-3 normální modely, ale pokud bych to nezačal teď, nezačal bych nikdy.
Na ffscale.co.uk uváděných 133g bez gumy u stavby Chrise Starleafa to není, ale i tak to třeba poletí.
(On měl rozpětí cca 102cm, tištěný potah, celobalzový model, já to mám o cca 5cm větší, tak tam bude ten nárůst :) ...Do 200g letové hmotnosti se snad vejdu. :mrgreen: )
Hlavní podvozek a detaily k ulámání, jako antény, kulomety, trubice a jiné drobnosti,budu dělat po případném úspěšném záletu. :roll:
V nejhorším bych to snad mohl provozovat jako jednomotoráka...
Tolik teorie, praxe bude asi horší.

pár fotek před záletem.
Přílohy
DSC01925.JPG
DSC01927.JPG
DSC01929.JPG
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Ivan Horníček » 16 bře 2017 11:51

Neskutečná nádhera. Přeji dobrý zálet. Počkej na husté zelené obilí. V něm to při prvních letech nepoškodíš.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Pavel Stráník » 16 bře 2017 14:38

Nedělej si iluze, že když to nepoletí jako třímotorák, že jako jednomotorák to bude lepší.
Tím tě v žádném případě nechci deptat ještě před záletem, jen tím chci říci že nevidím jediný důvod proč by to nemělo jako třímotorák lítat, a to určitě lépe než jako případný jednomotorák.
No a že to máš parádní netřeba komentovat, to každý z fotek vidí.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od discobolos » 16 bře 2017 15:57

No máš to krásné.
Jen mně trošku vrtá hlavou, proč máš rozpětí 107 cm, když předloha měla 20 m.
Ale ty už mně znáš, jsem takový šťoura :lol: :lol: :lol:
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Honza Drážek » 16 bře 2017 16:29

Díky všem za podporu, i zde nenapsané.
Dušane,prošel jsem toho před stavbou hodně a více zdrojů uvádí 21,2m a následná SM84 má stejné křídlo, se stejně uváděným rozpětím a Pavel to doufám špatně nenakreslil.
Každopádně ať tak či tak, mnou uvedené údaje o navýšení hmotnosti kvůli větší velikosti byly nadsázka, jako že tím omlouvám tu tučnost, ale když jsem si udělal procentuální přepočet, kolik by mi měla vycházet hmotnost k poměru zvětšení oproti Starleafovu modelu, tak bych to měl mít samozřejmě lehčí.
Jo a měl bych to mít 106cm, v nejhoším tomu zastřihnem křídla nůžkama, nebo se to vyřeší samo při záletu. :)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 bře 2017 19:23

To je nádhera. O nějaký centimetr rozpětí je nesmysl se dohadovat, když pravidla říkají 1/20 +- 10%. Těch 200g letová je sice dost, ale hezky létat by to mělo. Vzpomínám jak v r. 1971 Tonda Posúíchal (tehdy nyzývaný PIPLA) měl v nesrovnatelně horší kvalitě postavenou SM 84 a tu nedodělanou a zcela nezalétanou dovezl po Vánocích do Přísnotic, navíc zapoměl doma bambusový kolík závěsu hlavního svazku, takže nám říkal, že létat memůže. Karel Ludvík vytáhl osmdesátku hřebík dal jej tam místo bambusu, podíval se na seřízení, trochu natlačil VOP, hned napoprvé natočil do všech tří svazků asi tak 60% z maxima a hodil makeku vodorovně do vzduchu. Ta pak v dosti natažené poloze tlačila vzduch pod sebe a udržela se ve vzduchu 28 vteřin. Tento čas pak však Tonda v soutěži nikdy nedosáhl i když místo hřebíka tam měl ten bambus. Po soutěži však při rozdílení cen Dušan Sedlár na mne křičel Luboš pozri sa ta výška! A opravdu SM 84 se sunula po obloze ve výšce asi tak 60m. Až za chvíli jsme zjistili, že ji jako draka táhne na niti Sýkora (zvaný Čibuk), který jede na kole...
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Hugo » 17 bře 2017 00:21

Honzo, nádhera! Moc Ti přeju, abys to rozlítal. Zvrchu bych vůbec neřekl, že to má konstrukční křídlo... M.
0

Pepino
Reakce: 9
Příspěvky: 52
Registrován: 19 čer 2013 10:29
Bydliště: Děčín

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Pepino » 17 bře 2017 12:36

Nádherný model, krásná stavba. Tohle je taky moje srdcovka, plán na větší RC verzi už mám několik let rozkreslený:-) Tohle mě zase nakoplo, minimálně tak, že se na něj zas podívám...a zavřu:-) Chci se zeptat, jak velké vzepětí jste udělal? Na plánku jsem tuto informaci nenašel, když pominu, že by se to dalo asi zhruba odečíst z čelního pohledu.
A pokud jste použil profily dle plánku, jakým způsobem jste křídlo stavěl? Na rovné desce to asi nejde..
Díky za info.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Robert Pajas » 17 bře 2017 21:53

perfektní!
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Honza Drážek » 18 bře 2017 12:26

Moc díky všem!
Co se týká stavby křídla, není tam nic neobvyklého, klasická stavba páskovaného křídla, předem vyříznutých tvarovaných pásků z 3mm balzy, dvě stojiny, náběžka, odtokovka. Nevím co na tom popsat, běžná konstrukce.
Vzepětí neznám, ale je stejné jako na plánu nebo větší. Vše dělám od oka, taky to tak někdy dopadá.
0

Pepino
Reakce: 9
Příspěvky: 52
Registrován: 19 čer 2013 10:29
Bydliště: Děčín

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Pepino » 18 bře 2017 19:26

No nejsem asi tak zkušený, ale nevím jak na desce postavit páskované křídlo, které je aerodynamicky překroucené - u kořene jiný profil než na konci..Napadá mě snad jen šablona z polystyrenu a na ní to stavět. Ale zase jak vyšetřit tvar všech pásků? Na výkrese jsou žebra klasická, ne páskovaná..
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: Savoia Marchetti SM 79

Příspěvek od Honza Drážek » 18 bře 2017 20:33

Nevím co napsat, abych poradil, asi spíš projít celé fórum a všechny stavby a hledat na fotkách, myslím že různá páskovaná křídla tu jsou ve většině.
Náběžka a odtokovka určila délku pásku, netřeba o tom přemýšlet. Tvar pásků spodních i horních, předem připravený, určí profil. Můžeš si to vypodložit do negativů a já nevím co ještě...
Co se týče plánu křídla a mojí stavby, schodné s plánem jsou jen obrysy a výška profilů dle těch dvou žeber.
Bohužel já jsem v teorii začátečník, tak to neumím popsat :)
Někdo ale třeba poradí.

Každopádně Robert poctivě fotil svojí, snad to pomůže.
viewtopic.php?f=5&t=76&hilit=savoia
0

Odpovědět