Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od zacatecnik » 09 črc 2017 09:01

Rád bych dal dokupy tento model podle plánku z SFA-models jako RC-min, ale chtěl bych zkušenější poprosit o zásadní rady hned do začátku, ať nemusím pak vše předělávat:

Měřítko bych zachoval 1:20.

Pohon - myslel jsem, že bych vzal něco takového https://hobbyking.com/en_us/micro-power ... s-c03.html, ale převodovka se nevejde do čumáku, takže jsem uvažoval o https://hobbyking.com/en_us/turnigy-xk1 ... unner.html napřímo, což ale asi není nejvhodnější? Tady ten motor https://hobbyking.com/en_us/micro-power ... gps-6.html by asi neměl na model dostatečnou sílu a přehříval by se? Doma mám nevyužitý Turnigy 2211 2300kv - šel by použít, kdybych k němu sám vyrobil vhodnou převodovku?

Křídlo bych rád udělal oddělávací - z důvodu přepravy, otvor by sloužil i jako přístup do trupu. Vzepětí bych asi mohl zmenšit? Profil můžu ponechat dle plánku stejný jako pro pohon gumovým svazkem? Úhel náběhu VOP 0, úhel náběhu křídla nechat?

Má smysl pokusit se vyztužit VOP, SOP a křídlo tenkými uhlíkovými páskami nad a pod nosníkem? Stejně tak třeba udělat nábežnou hranu z uhlíkové kulatiny?

Jsou nějaká obecná doporučení ohledně rozmístění serv, baterie, příjimače atd.?

Za jakýkoliv upozornění či radu budu vděčný, předem děkuji!
Přílohy
IMG_6905.JPG
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od Hugo » 09 črc 2017 10:33

Ahoj, kde s tím modelem chceš létat? - venku, nebo v hale? S jakou váhou počítáš? Jaké RC komponenty (serva/přijímač) máš k dispozici? Co všechno budeš ovládat? (křidélka, VOP, SOP, motor?)... Jak moc to chceš mít maketové? = od toho všeho by se měly odvíjet Tvé úvahy, pokud máš s modelem zažít radost nejen ze stavby, ale i z létání.
Protože jsem tento model stavěl ve velikosti 1/20 (na CO2) a mám tedy určitou představu, doporučuji Ti, abys rozpětí zvětšil minimálně na velikost 700mm. Vzhledem k tomu, že bude odnímací křídlo, bude to vlastně větší dacetinka :-). Volbu pohonu zvaž podle výsledné váhy a velikosti modelu, různé motory pracují s různým napětím, od toho se odvíjí počet článků a s tím zase souvisí váha...atd. Čím menší model, tím víc je třeba zvažovat každý gram... Prostě to trochu víc promysli.
Každopádně ať se rozhodneš jakkoliv, průběžně sem dávej fotky, a držím palce. Martin
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 09 črc 2017 18:43

Jako dvacetinka je to strašně malý. Jak píše Hugo - zvětšit - za každou cenu, i pokud už máš nějakou část postavenou. Do haly to nebude, na to to má málo plochy (a navíc RC-min v hale se snad ani nelétají - není kdo) a navenek to fakt chce 70 - 80cm rozpětí, aby s tím nebylo jen trápení ale hlavně potěšení. Komponenty se pak vždycky doladí dodatečně, výběr všeho je dostatečný. S tím bych počkal až to bude před dokončením.
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od zacatecnik » 09 črc 2017 19:48

Díky! Zvětším tedy plánek na 1:15 = 70 cm rozpětí.
Fotky budu postupně přidávat - třeba připomínky ke stavbě pomůžou někdy v budoucnu i jinýmu začátečníkovi...

Profil křídla a úhel náběhu můžu nechat dle plánku?
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od zacatecnik » 23 črc 2017 19:26

Tak mám připravený ocásky. Jejich hlavní nosník jsem zkusil slepit ze dvou uhlíkových pásků (3 x 1,5 mm). Sice se opravdu neprohnou ani omylem, ale v krutu samozřejmě žádná velká změna a vzrostla váha: SOP váží 1,3 g (z toho 0,6 g uhlík), VOP 3,1 g (1,3 g uhlík). Tak nevím, zda je to vůbec k něčemu dobrý...? :?

Dotaz k trupu - doporučujete ještě nějak vyztužit první prostor mezi přepážkama za křídlem? (neumím to popsat - viz. fotka) Je tam vlastně jen průběžný nosník nahoře a ten dolní roh by možná mohl snadno tlakem křídla třeba při přistání povolit? Nevím...

Jinak trup váží v současným stavu 8,5 g, ale spotřeboval jsem na něho už asi 2 g sekunďáku - asi ho dávám trochu moc, co? :oops:
Přílohy
nosnik.JPG
VOPaSOP.JPG
trup.JPG
0

Radek
Reakce: 0
Příspěvky: 19
Registrován: 22 led 2011 12:42
Bydliště: Brno

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od Radek » 23 črc 2017 21:33

Ahoj, je to moc pěkná a čistá stavba, jen tak dál! Ohledně zesílení pole trupu za křídlem, přišlo by mi logické přidat do prvního pole bočnic diagonály. Ani nemusí být do X, stačí jedna a v podstatě v libovolném směru. Kromě zesílení to pomůže odstranit "skok" v tuhosti mezi příhradovou zádí a předkem s tuhým potahem. Myslím, že je to lépe investovaná váha, než uhlík na ocasních plochách.

Ještě otázka k ovládání: Křidélka ovládaná nebudou? Osobně bych se tohoto řízení nerad vzdával. U tak malého a pomalého éra si s křidélky poradí i maličké 3,7 g servo ovládající obě křidélka přes bowdeny. Př správném provedení jsou síly přijatelně malé a ovladatelnost letadla a maketovost se znatelně vylepší.
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od zacatecnik » 23 črc 2017 21:53

Ok, díky, diagonály do bočnic přidám - působí to logicky, co píšeš...

Křidýlka budou - už mám koupenou hliníkovou 2 mm trubičku - náhon bych vedl přímo v ose otáčení křidýlek. Servo na ně Dymond D47.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 črc 2017 10:18

Diagonály bych nedělal. U takhle malého éra ty síly které přenášejí diagonály s přehledm zachytí papírový potah. To co potřebuješ na roznesení případných sil od odtokovky křídla je trojúhelníkový výkližek v tom rohu kde je odtokovka křídla. A klidně i větší a zepředu i zezadu (i když ten balzový potah zepředu bude bohatě stačit).
Jinak uhlík na kormidla byl víceméně zbytečný, největší namáhání ocasních ploch nastane ve chvíli kdy s nimi o něco zavadíš, tak to pak snad jo, ale přeji ti abys to nepotřeboval - někdy je lepší ulomit výškovku než si polámat zadek trupu.
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od zacatecnik » 02 led 2018 18:52

Po půl roce jsem měl zase chvíli čas na stavbu... ;)

Váha bez potahu (i s podvozkem, baterií, příjimačem atd.) je 141,5 g - má ještě vůbec šanci letět nebo mám někde radikálně ubrat? :|
Přílohy
IMG_2472.jpg
1
1 Obrázek

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od zacatecnik » 06 led 2018 19:52

Poradíte mi prosím, co se to nachází pod přístrojovou deskou? Hasicí přístroj?
(obrázky už zase nevidím, ale na novém panelu by měly jít otevřít...)
Přílohy
kokpit2.jpg
kokpit2.jpg (51.83 KiB) Zobrazeno 4312 x
kokpit1.jpg
kokpit1.jpg (231.32 KiB) Zobrazeno 4312 x
0

Josef M
Reakce: 0
Příspěvky: 7
Registrován: 09 lis 2017 21:12
Bydliště: Ješovice

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od Josef M » 07 led 2018 15:36

Podle toho co se mi podařilo dohledat by se mělo jednat o palivovou nádrž, pokud byl v kokpitu hasící přístroj býval u levé nohy pilota
0

zacatecnik
Reakce: 1
Příspěvky: 67
Registrován: 17 bře 2013 20:12
Bydliště: Brno

Re: Siebel Si 202 Hummel - RC-min

Příspěvek od zacatecnik » 07 led 2018 20:17

Díky! Myslel jsem, že palivová nádrž je až za přepážkou za kokpitem - "The fuel tank in the fuselage behind the fireproof bulkhead was of 45 l capacity." ( http://www.histaviation.com/Siebel_Si_202_Hummel.html )
Ale je pravda, že tím může být myšlena přepážka za motorem.
Tak ještě jednou díky!
0

Odpovědět