Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od shark » 19 bře 2018 13:16

Luboši, já opravdu nevím, jak hodnotit zelenohnědého Jaka (pokud mě znalosti neklamou, takováto kombinace se u stíhaček Jak za války nikdy nevyskytovala), nebo Mustanga z 361FG,375 FS s modrými plochami, ačkoli každé malé dítě ví, že ta barva byla Olive Drab, jak hodnotit podle nějakých prastarých třípohledů, na kterých si originál vůbec není podobný...
Zeptej se na kitařských soutěžích, jak se tohle řeší...

Ad přesné odstíny... to jsi zabrousil zase jinam, v podstatě souhlasím, předpokládám ovšem, že nikdo nepředloží k bodování model v jásavé zelené, když originál byl ve zmiňované OD, a zjistí si alespoň základní fakta o tom, jak která barva podléhala vlivu počasí, nebo která z kombinace RLM 82/83 byla světlejší ;)

Pokud jde o pana Balouse, chtěl jsi doufám napsat že byl "kapacitou"... :lol: :lol: :lol:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Pavel Stráník » 19 bře 2018 13:52

V jednom máš Honzo pravdu - s Lubošem a jeho přístupem k volbě typů a hlavně dokumentace je to těžké :lol: . Ale nevadí, i snaha se cení. Na druhou stranu ale v tom co píše má naprostou pravdu a já si navíc přisadím v tom, že to, že je někde nějaká barevná malůvka, třebas podepřená černobílými fotografiemi, vůbec neznamená že tak to letadlo vypadalo. Mám přehršel barevných dokumentací na nějaký konkrétní letoun fotograficky dobře zadokumentovaný, které jsou každá úplně jiná. Takže si člověk prostě musí nějaké zbarvení vybrat a netrápit se tím jaké bylo ve skutečnosti - to dnes stejně nikdo nezjistí.
Já sloužil na vojně u vrtulníků Mi-8/17 a ač jsem si tehdy říkal že je to naprosto jasné jaké mají zbarvení a budu si to nafurt pamatovat, tak dnes už to vůbec netuším. Co vím ale naprosto jistě, že při běžném provozu ty barvy vypadaly nějak a když se dělaly přechody (na zimní provoz) a stroje se pořádně umyly a aby se oko generality uspokojilo tak se natřely petrolejem, tak ty barvy byly úplně, ale úplně jiné než ještě den předtím.
Tudíž o skutečné zbarvení nemá cenu se přít, dokumentaci je třeba doložit a víc se v tom nerýpat. Ale třeba prohlásit o německém letadle z konce války že má standardní zbarvení mně jako bodovače vůbec nepřesvědčí, protože v té době se německá letadla natírala snad na desítky způsobů.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Vyvel » 19 bře 2018 19:01

Já už jen nevěřícně zírám kam jsme to dopracovali. Když už budeme zpochybňovat i publikované věci tak čemu potom věřit? Možná hloupě předpokládám, že pokud si někdo dá práci se zpracováním článku tak vychází z dostupných zdrojů a postupuje podle nejlepšího vědomí a svědomí. Souhlasím, že těch možností zbarvení mohlo být víc (viz monografie Fw190D9 a Ta152 tam je jich asi 6) ale tady je předloženo konkrétně jedno.
Mimochodem to zbarvení Jaků se taky revidovalo až po objevení ruského kamuflážního předpisu z dané doby. Filozoficky vzato vycházíme z dané úrovně poznání. Takže já bych jako bodovač s takto předloženým podkladem potíž neměl. Nevím jen jak hodnotit barevná pole na křídlech to se z tohoto fakt vyčíst nedá.
1
1 Obrázek

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 bře 2018 20:15

Pavlové oba dva mi mluvíte z duše a proto naprosto souhlasím. Je pravda, že předložený podklad ukazuje jen barvy na trupu z boku. Ale Honza sám zde napsal, že ty barvy jsou naprosto shodné jako on má na Bf-109G, předpokládám, že u toho je i půdorys, takže rozložení barevných polí na křídlech bude také jasné. Takže barvy by neměly být problémem.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 bře 2018 20:30

Asi takto :
Přílohy
file.jpg
file.jpg (25.46 KiB) Zobrazeno 2984 x
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od shark » 19 bře 2018 22:31

Pavel S. - ale s tím, co píšeš, nejsem nijak v rozporu. Už vůbec netrvám na přesném odstínu barvy, plus mínus, jak píšeš o těch Mi-8/17
Pavel V. - s tím, že někdo při zpracování článku postupuje podle svého nejlepšího tentoho....to se tedy fakt pleteš. Viz třeba (některé)polské publikace, ale i spousta jiných, které přebírají letité, dávno vyvrácené omyly. Tak chápu, že dvacetinky jsou jiná kategorie, ale zkus předložit takové podklady v kategorii F-4B,C, s tím, že když byly někde otištěny... :D Ta barevná kresba Háčka je prostě ničím nepodložená rekonstrukce. Na to jsem chtěl poukázat. Někdo s tím problém nemá, já, pokud bych něco podobného stavěl, bych problém měl.
Jako bodovač? Asi bych ho dělat nemohl :lol: :lol: :lol:
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 bře 2018 22:59

Honzo,
myslím, že je zbytečné prodlužovat tuto diskuzi. Proto budu stručný a bude to můj poslední příspěvek na toto téma. Takže především se jedná o podklady do soutěží dvacetinek a ne jiných kategorií, jak předhazuješ. Že bys ty tento typ nestavěl a na soutěž s ním nešel, tomu rád věřím. Dosud jsi nikdy na žádné soutěži dvacetinek nebyl ani s typem od kterého máš ty pravé a perfektně prověřené podklady. Myslím, že ani nehrozí, že bys v brzké době na některé soutěži dvacetibek dělal bodovače. Takže se nezlob, že tě nemohu považovat v této kategorii za nic více než za přicmrndovače. A ještě na závěr, nechce se mi to hledat a překopírovávat, ale byl jsi to ty, kdo o tom barevném bokorysu z toho francouzkého časopisu napsal, že tomu nevěříš, že je to stejná kamufláž jako ty máš od BF-109G. Takže je velmi pravděpodobné, že stejně jak byla kamuflována ona poslední Géčka v r. 1944, tak i stejný kabát dostalo těch posledních pár Háček. Možná sloužily i na stejné bázi, ale to by snad mohl zjistit Pavel, já francouzsky neumím.
0

vladouch
Reakce: 30
Příspěvky: 106
Registrován: 28 srp 2015 07:16

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od vladouch » 20 bře 2018 00:23

Panové, nechcete opravdu tuto rozpravu uzavřít. Tonda staví krásné éro a namísto hezkých fotek mu z toho děláme žumpu. Každý z nás si přeci může stavět co chce a co se mu líbí. A ne se tady neustále hádat a obviňovat. Pan Koutný jako autor plánku může spousta věcí ku prospěchu poradit a Tonda může mít super éro. Přeji dobrou noc a buďte dobří.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od shark » 20 bře 2018 08:30

Tondo, promiň!!! :lol: :lol: :lol:

Luboši, já se nechci hádat a nehádám se. Ty to opět hodíš do jiné roviny... Fotky Háčka nejsou, kresba je takový WHAT IF. Konec, za mě nedostatečné podklady. O tom Géčku nic nehledej, nic takového jsem nikde nepsal :D A pokud jde o to přicmrndávání, psal jsi před časem Kubešovi a mě něco o Hívrech, jak to děláme blbě. Kdy nám s Big Mary přijedeš ukázat, jak se to má dělat dobře? :lol: :lol: :lol: (1.4. na Všechově, soutěž ČP)

Tondo, né že tomu Mezkovi začneš prodlužovat křídla :lol:
0

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od FF Radek » 20 bře 2018 08:54

Ahoj Toníku, o "Háčku" už víme všechno, co tvůj "Fridrich", jak pokračuje? Hele, pouštní Hans Joachim..... taky hezká kamufláž...
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od shark » 20 bře 2018 11:24

HJM je nuda. Když pouštní Mezky, tak v leopardí kamufláži, jenže tu už eFka nenosila... Ta maďarská experimentální tříbarevka je skvělá, Tonda má vkus :)
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Messerschmitt Bf-109 F4 1:20

Příspěvek od Ivan Horníček » 21 bře 2018 23:28

Ještě tohle.
Přílohy
17274_2.jpg
17274_1.jpg
0

Odpovědět