SE5a -GO

Stavba konkrétních minimaket a létání s nimi, foto a video

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

SE5a -GO

Příspěvek od RCOK » 14 říj 2019 10:50

Peanut 38 rocny.Mal uz pocetné zlomeniny,kridla silne do U atd. Go dost pracna odhad asi 120hod. Povodna kostra trupu a kridel. V kridlach vymenene nosniky , všetko ostatné nové.Potah 9g kasmir farbeny anilinkou. spodok kridel 6g kasmir+do laku pigment.Vaha bez gumy 12,2g,guma 2,6x 440mm. Vrtula 164mm , naboj vrtule ocelovy -vaha materialu 1,4g.Profil kridel hruby 4,5mm,prehnutie spodnej strany 2,2mm. Horne kridlo o 1 stupen menši uhol nabehu ako dolne,negativy R3,5mm L2mm. V Hlučine to letelo okolo 60s, sadalo to nevytocene -ma to ešte rezervu asi 10s.
Přílohy
DSCN9242.JPG
1
1 Obrázek

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: SE5a -GO

Příspěvek od RCOK » 14 říj 2019 10:57

Spodok kridel lakovany 2x napinacim , dierky v potahu zalakovane dodatocne pod lupou malym stetcom.
Přílohy
DSCN9247.JPG
1
1 Obrázek

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: SE5a -GO

Příspěvek od krucoun » 14 říj 2019 12:29

Nadherny a neuveritelne stabilne letajici eroplanek!
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: SE5a -GO

Příspěvek od Ivan Horníček » 14 říj 2019 23:02

Mám rád takto barvené modely. Má to svoje kouzlo. Krása Roberte.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: SE5a -GO

Příspěvek od discobolos » 15 říj 2019 10:06

Fascinuje mně, jak Robert zvládá GO tak malých modelů. Většina by asi postavila raději nový.
Nicméně je to pro mně inspirace. Třeba provedu totéž s Farmanem. Už vypadá hrozně :( , ale létá stále dobře.
SE.5a se mi vždy moc líbila, možná ji taky někdy postavím.
Robertova létá opravdu skvěle, ale konec konců jako všechny jeho modely :) .
V Hlučíně 60,3 sec., druhý nejdelší let soutěže, lepší byl jen jeho Albatros s 64 sec.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: SE5a -GO

Příspěvek od Hugo » 15 říj 2019 17:02

Mně se nejvíc na této SE5 líbí vrtule... tu jsem obdivoval už v Teplicích. Je to nádherná, restaurátorská práce. Krásné dílo. M.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: SE5a -GO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 pro 2019 08:48

Se-5 je jedna z vůbec nejlepších předloh, která má perfektní dokumentaci, Robert dovedl k naprosté dokonalosti klasickou stavbu bez nutnosti stříkat hambrolkami. Po letové stránce naprosto bezkonkurenční, stabilní realistické lety, NÁDHERA!

Kvalita provedení je nevídaná a přináší pár otázek, jak to tento expert vlastně dělá. Původně jsem se chtěl Roberta zeptat osobně mailem, ale zjistil jsem, že na něj mailovou adresu nemám. Asi by nebyl problém ji získat třeba od Dušana Garby, ale pak mi napadlo, že odpovědi na mé otázky by mohly zajímat více minimaketářů a proto se ptám přímo zde.
Asi jako vůbec poslední svůj výtvor v této kategorii stavím Snail, měl jsem v plánu podobnou technologii. Zkoušel jsem duhou barvit jak modelspan, tak i japan, obojí 13g/m2 u modelspanu barveného povařením v hrci je barva realistická, u japanu barveného oboustranným protahovánímje to moc světlé.
Takže bych měl pár otázek na Roberta. Ten kašmír barvíš anilinkami za studena ? Máš pruhy nařezané na rozumnou šířku a na koncích lišty, takto protahuješ barvou, nebo máš nějakou lepší metodu ? Asi by se nezadařilo poskládat kašmír jako modelspan a vařit v hrnci, pokus o rozbalení by asi dopadl špatně...
Jsem nadšený tím jak Ti krásně vychází znaky, včetně oné tenké bílé vnější linky. Můj pokus podlepit o 3 mm větši kruh bílého modelspanu pod pás hnědého papíru s otvorem velikosti bílého okraje znaku + modré mezikruží a červený terčík dopadl nehezky, pod tou hnědou prosvítá ta bílá.
Jak to děláš, nebo snad lepíš ten bílý kruh přímo až na již hnědý potah křídla a na něj pak modré mezikruží a červený terčík?
Ano, asi to zkusím s tím kašmírem, jen nevím zda se mi podaří jej obarvit na dost tmavou barvu...

Všem minimaketářům přeji hezké prožití vánočních svátků, pevné zdraví, hodně štěstí v novém roce 2020, a pouze měkká přistání jejich modelům
Luboš
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: SE5a -GO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 pro 2019 09:55

Ještě přikládám fotku jak dopadlo barvení modelspanu a hlavně ony znaky, kde prosvítá ten bílý modelspan podlepený pod hnědým, což se mi nelíbí.
Doufám, že Robert poradí jak to dělá on, že je to perfektní.
Přílohy
znaky modelspan.jpg
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: SE5a -GO

Příspěvek od Steve » 19 pro 2019 12:16

Možná by pomohlo ten bílý kruh po okrajích před podlepením obarvit. Ale světlejší odstínem hnědé, jinak by ten okraj byl naopak moc tmavý.
Prostě jen zmírnit tu bílou svítivost.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: SE5a -GO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 pro 2019 14:50

Petře díky za radu. Přbarvit to mezikruží cca 2 mm pod hnědým potahem, to mně nenapadlo. Nebylo by to ani jednoduché, jaký odstín, aby byl výsledek stejný tón jako okolí, ale i jak to udělat, aby se to nerozpilo?
Já počkám na radu od Roberta, on to má vyzkoušené a výledek mluví za vše. Ještě možná zkusím ten bílý kruh podkřídovat, aby nebyl transparentní a pak snad hned celý bílý kruh lepit na již normálně potažené křídlo.
0

RCOK
Reakce: 68
Příspěvky: 199
Registrován: 19 čer 2018 09:16

Re: SE5a -GO

Příspěvek od RCOK » 19 pro 2019 15:44

Dik za pochvalu. Ono to neni zas tak perfektné, farbeny kašmir model dost pokazil-je to tak na hranici-vymenit-nevymenit.Zoom fotky ukaže nehomogenitu a zvyraznene vady papiera ktore už nejde zamaskovat. Kašmir 9g bol farbeny na skle za mokra anilikou hneda +trochu čiernej +mikroskopicke množstvo zelenej.Treba vyskušat nejake male vzorky papiera a aj prilakovat k skušobnej atrape kostry a zhodnotit vysledok. samotne nanašanie farby je PROBLEMATICKE.Mokry kašmir neznaša mechanicke namahanie -líčenie stetcom.Treba na to kruhovy makký štetec a ten po papieri len odvalovat-otačat, pričom štetec je takmer ležato k povrchu.I tak je pravdepodobnost poškodenia papiera tak 50%.Sundanie papiera umožní nejaka lišta prilakovana k jednej strane papiera.Velkost farbenych papierov zodpoveda lava polka kridla +prava polka kridla+ kus na trup +kus na ocasky +kus rezerva.Nafarbeny papier je vysušeny položeny na koberci a prezehleny.Samozrejme pred potahovanim treba zjednotit orientaciu papiera podla povrchu-hladky-chlpatý. Modre kruhy su vyrezane kružitkom s osadenym rohom žiletky. Cepel je v sklone asi 30st a je mierne zakrivená do kruhu.Rezany papier je prilakovaný dvojmo k drevennej podlozke a potom sundaný riedidlom. Kruhy-diery na potahu su tiež vykružítkované ale pri rezaní držane len prstami. Biely papier je trochu prifarbeny bielou anilinkou aby bol belší.Okraje-1,5mm su podfarbene obycajnou hnedou tužkou- farbičkou-samozrejme za sucha. Pozdravujem a želam kolegom pod stromček kilo gumy, kompresor s pištolou,štvrt kila humbroliek a reveliek a rezačku na gumu.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: SE5a -GO

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 pro 2019 18:42

Roberte moc děkuji. Právě jsem totiž zničil velký kus kašmíru tím že :
1. Zkoušel jsem jej vařit v hrnci poskládaný a pak ve vlažné vodě poskiádání rozložit, výsledkem byla hnědá kulička
2. pokus byla metoda která se dá pojžít u těžšího japanu. Pás široký 17 cm, dlouhý 60 cm, na koncích nalepené balzové lišty a oboustranně protahovat vřelou darvou duha. Asi ta délka pruhu byla moc velká a papír se mi v polovině přetrhl. Stejně asi by výsledek byl moc světlý. Tu Duhu to takto špatně bere.
Takže ještě pár dotazů. Staré anilinové dětské barvičky za 3,50 sice mám dva kusy, ale hnědá je již téměř vypotřebovaná, dá se někde koupit jen tableta hnědé anilinky ? Nebo je nutné kupovat velkou sadu. Navíc se mi zdá, že tam je ta hnědá dost světlá.
Ano, bude se barvit anilinkami, menší kusy a na jedné straně nalepená lišta na odloupnutí po uschnutí.
Nemám možnost vysadit okno, takže může být místo skla folie z tenkého polypropylenového sáčku ?
Co říkáš na to potáhnout horní křidlo jen hnědým papírem, po vypnutí potahu ředěným napínákem pak nalepit bílé terče (ty bílé kruhy z modelspanu a stejně jako Ty přibarvím bílou anilinkou, nebo ještě pokříduji. Pak již jen modré mezikruží a červený středový kroužek. ten bílý modelspan přes tu hnědou docela slušně kryje. Myslím, že to bude jednodušší a při mých mizerných očích i přesnější. Co Ty na to ?
0

Odpovědět