Teflonové podložky

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Teflonové podložky

Příspěvek od Petr P » 09 bře 2021 12:20

Zahraniční (US, Anglie …) modelářské e-shopy prodávají teflonové podložky pod vrtule, u nás jsem na ně nenarazil (Pecka, Hořejší) a nebo jsem je přehlédl.

Mohli byste mi, prosím, poradit, kde je sháníte, či zda si podložky třeba vyrábíte sami z kusu teflonu?

A poslední dotaz - je teflon lepší, než běžně používané "ložisko" z korálku?

Dík moc.
TeflonWashers.jpg
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Teflonové podložky

Příspěvek od Hugo » 09 bře 2021 15:14

Používám kombinaci dvou teflonových podložek mezi které vkládám jeden korálek. Teflonové podložky si vyrábím rukodělně z kusu teflonu.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Teflonové podložky

Příspěvek od Vyvel » 10 bře 2021 11:23

Vyrábím si podložky sám z kusu teflonového plátku o síle 1mm pomocí naostřené a zazubené trubičky ve vrtačce. Pak už stačí jen udělat středový otvor vrtáčkem ve sklíčidle v ruce. Pokud potřebuji něco silnějšího dám dva kousky. Teflon má podle mě menší tření než korálek a tím, že je relativně měkký nevydře opěrné plochy. Což se u skleněných korálků někdy stává.
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Teflonové podložky

Příspěvek od Petr P » 10 bře 2021 11:26

Díky moc vám oběma!
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Teflonové podložky

Příspěvek od discobolos » 10 bře 2021 14:04

Já používám také obojí, dvě teflonová kolečka (ale tenká) a mezi nimi korálek.
Bohužel díky tomu, že mé létání doprovázejí dost často nárazy na hlavici s vrtulí, už se mi dvakrát stalo, že to korálek nevydržel a rozpadl se. Dostat tam pak místo něj něco jiného je dost problém.
Osobně tedy doporučuji teflonové podložky.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Teflonové podložky

Příspěvek od Lubomir Koutny » 10 bře 2021 14:38

Také jsem si sám vyráběl teflonové podložky jako axiální ložisko. Nejprve z 0,5 mm tenkého plátku pro modely F1D, dokonce jsme několik hotových kdysi dostali od Jirky Kaliny (tehdy i pár prkýnek balzy microdyne a niklchromový drát). Na minimakety jsem ty podložky dělal ze silnějšího materálu. nNevím, zda je nejlepší dávat jeden korálek mezi dvě teflonové podložky, nevím, zda někdo měřil, kde je nemenší tření. Já dával jednu teflonovou podložku a jeden korálek, ať se to klouže tam, kde je menší tření!
Rád bych upozornil na jeden fakt, otvor pro hřídel je dobré opravdu vrtat ! Nejříve jsem jej dělal jen propíchnutím špendlíkem, ale teflon je pružný, napřed byla díra dobrá, volná, ale časem se někdy stáhla a sevřela na hřídelce.....
0

Odpovědět