Seřízení modelů, zejména víceplošných

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 10 říj 2021 18:47

Hledal jsem ale nenašel....
Chci si ověřit některá nastavení a seřízení modelů a mám pocit, že se tady (naštěstí) probírá kde co, ale na tohle téma tu nic nevidím.
Takové nějaké shrnutí či doporučení v obecném pohledu.
Základní podélné i příčné seřízení jednoplošných modelů základní koncepce - středoplošník, motor vepředu - je celkem jasné, případně jde v průběhu zalétávání celkem snadno doladit.

Ale kdysi jsem například řešil vyosení motoru na DH-2, což je tlačný motor hned za těžištěm, a nevěděl jak na to. Z.Raška senior mi tehdy řekl:" Víš, Petře, těžko radit. Já to mám v nule a jednou to letí a jednou ne. Dej to do nuly, stejně klasické vyosení jako u motoru vepředu nefunguje".

Další alternativy jsou u modelů s výše či vysoko posazeným křídlem nad trup, stejně jako varianta dolnoplošník - tedy s motorem vepředu.
Případně tažný či tlačný motor nad křídlem. Jeho vyosení je sice doporučováno jako několik stupňů nahoru, ale setkal jsem se i s motorem "v nule".
Vyosení do strany se zřejmě nepoužívá, asi by nemělo smysl.
Některé skutečné předlohy vícemotoráků pak měly vyosení "ven", třeba Tante Ju. Důvod to mělo, už nevím přesně, ale zřejmě lepší směr tahu při výpadku jednoho z motorů. "Zdravý" "netahal" letoun do spirály. Ale třeba je to jinak.

Hlavně mi však jde o seřízení křídel u víceplošných modelů. To je třeba vědět nejpozději při sestavení modelu, pak už není rozumné cesty zpátky.
Jasně, vím o článku ILKa o seřízení víceplošných modelů, víceméně odporující seřízení velkých modelů. Není důvod nevěřit, je-li to vyzkoušeno.
Je tam uvedeno, že horní křídlo má mít větší nastavení než spodní.
P.Ingl pak píše v RCM či RCR o spíše opačném seřízení.
Jasně, velké a malé modely nejsou totéž, profily, poláry, Reynolds, konfigurace modelů, motorový let či kluz...
Tondův článek "Dvouplošníky" to pak exaktně vysvětluje.
V článku "Máte chuť na oříšky?" je uvedeno, že "Úhel seřízení volíme 4-6 stupňů.....u dvouplošníků by horní křídlo mělo mít úhel nastavení o 1 až 2 stupně menší než spodní křídlo". Možná to platí právě pro oříšky, nevím.
A bůhví jak je to pak s opačně stupněnými křídly, naštěstí to nepotřebuji ;-)

I proto jsem si vyhledal plánky Modelář (a spousta jiných plánků vyšla i mimo tuto řadu) a tam nalézám často (pokud vůbec něco) seřízení nejčastěji shodné. Tedy obě křídla mají shodný úhel náběhu. U dvouplošníků, plánky pro víceplošné jsem zatím nenašel.
Mě osobně zatím vychází shodné nastavení obou křídel. A to jak menších, tak trošku větších, až do metrového rozpětí.
Mám tu pak nějaké dlouholeté kostrouny i něco před dokončením, a to dlouho, a "bojím" se ;-) Nechci třeba zbytečně po poli rozptýlit metrového Triplana...

Další věc je pak těžiště dvou a víceplošníků se stupněnými křídly.

Jaké s tím kdo máte zkušenosti či poznatky?
Možná v tom každý má jasno, já se raději zeptám, až tak moc se za to nestydím. :-)
A třeba to pomůže i jiným, tak mě nebijte ;-)
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Vyvel » 11 říj 2021 09:09

Já měl jediného dvojplošníka s plováky a ten měl na spodním křídle větší úhel nastavení než na horním. Lítalo to neuvěřitelně stabilně, je ale otázkou nakolik k tomu přispěly plováky.
Pokud budou obě křídla nastavená stejně určitě to není špatně. Je ale otázka co to bude dělat se stabilitou, kterou je potřeba u volných modelů vyřešit. Z tohoto hlediska by asi bylo lepší mít na horním křídle trochu menší úhel nastavení. Proudnice se při přetažení odtrhnou dřív na spodním křídle což se mi zdá z hlediska stability lepší. Někdo může argumentovat i tím, že zvláště u kladně stupněných křídel může být úhel náběhu proudu na spodní křídlo ohnutý vlivem horního křídla takže tomu by taky odpovídal větší úhel nastavení na spodním křídle. Tolik asi moje teorie.
Jak jsem ale říkal postavil jsem jediný dvojplošník takže praktickými zkušenostmi to podložené nemám. V tomto mém případě to fungovalo tak jak píšu.
0

Uživatelský avatar
Curtiss
Reakce: 2
Příspěvky: 78
Registrován: 08 srp 2011 21:59
Bydliště: Česká Lípa
Kontaktovat uživatele:

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Curtiss » 11 říj 2021 10:47

Já jsem zatím vždy u svých dvouplošníků (RC) použil seřízení s větším úhlem nastavení na spodním křídle - podle velikosti a profilu jsem dával na horním křídle o 0.5 - 1.5 stupně menší úhel, než na spodním a nikdy jsem neměl problém s letovými vlastnostmi a stabilitou.
Co se těžiště týká, používám k určení výchozí polohy svůj program - viz zde: http://modelweb.www3.cz/soft.html program "Těžiště".
Ale předpokládám, že ten znáš. Zatím mi to vždycky pro zálet vyšlo, někdy bylo potřeba jen mírně doladit, někdy jsem s ním vůbec nehýbal, každopádně vždy fungovalo minimálně pro zálet tak, že model letěl a dal se bez problémů během záletu dotrimovat.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Pavel Stráník » 11 říj 2021 18:11

Co se toho seřízení dvouplošníků týká, tak kam až má paměť sahá tak jsem vždy měl na horním křídle menší úhel náběhu než na dolním a nikdy jsem s tím neměl problém. Ať to byly oříšky nebo RC minimakety, tak to vždy fungovalo. O kolik ve stupních to bylo nevím, ale u ořechů jsem dával vzdálenost mezi odtokovkami o 1mm větší než mezi náběžkami, u minimaket tak jeden až dva milimetry. Vím že je to technicky nic neříkající hodnota, ale vzhledem k tomu jak blbě a tudíž nepřesně se to měří tak mi to takto stačí. Ale je třeba uvést, že profily to byly vždy minimaketářské, čili ptačí čili benedekovské, u symetrické profiláže to může být malinko jinak, na pláncích RC modelů bývá v tomto případě úhel náběhu na obou křídlech stejný, co jsem si všiml.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Lubomir Koutny » 12 říj 2021 10:20

Ono je to složitější. Teorie je jasná u dvouplošníků s kladným stupnění spodní křídlo o 1-2 stupně nětší úhel náběhu než na horním. To platí i pro velké RC. Jsou li to akrobatické, pak obě křídla stejné úhly.
ALE pozor: u modelu s výrazně velkým kladným stupněním a malou plošnou délku, pokud to není RC, tedy volně létající malý model může vše být jinak, hodně v předu umístěné horní křídlo s menším úhlem náběhu se pak v určitých režimech letu začne hádat se stabilizačním účinkem VOP natolik, že model je podélně nestabilní, to bylo i u mého Fokkera D-VI (když jsem jej seřídil pro trochu stabilní let po startu z ruky, tak po startu ze stolu odělal looping a udeřil mne do zad).
U mých plovákových víceplošníků je plošná délka dost velká, takže stejně jak to říká Pavel Stráník, odtokovka je oproti náběžce o 1 mm výše. To platí jak pro M-oř RAINBOW, tak pro tříplošný Sablatnig SF-4
Pokud jde o vyosení tlačné vrtule, pak je-li tato až za kormodly, pak osa tahu by měla mířit asi 2 stupně nad těžiště, u typů jako DH-2, nebo NARVAL, kde je vrtuke hned za křídlem by to vyosení mělo být daleko výraznější (u stínového Narvala je to asi 5 stupňů).
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 14 říj 2021 21:00

Teorie je jasná u dvouplošníků s kladným stupnění spodní křídlo o 1-2 stupně nětší úhel náběhu než na horním......
.......U mých plovákových víceplošníků je plošná délka dost velká, takže stejně jak to říká Pavel Stráník, odtokovka je oproti náběžce o 1 mm výše. To platí jak pro M-oř RAINBOW, tak pro tříplošný Sablatnig SF-4............
píše Luboš.

Takže...:
Pokud jsem si vzpomněl na všechny své dvou nebo tříplošníky, tak jsem jich dokončil asi sedmnnáct (možná víc), a vím, že u všech jsem měl stejný úhel náběhu na obou (všech) křídlech. Možná měly být i jinak a bylo to lepší, ale zase mám pocit, že jsem nic nezkazil, nepozoroval jsem nějaké potíže (kromě rukou...).

Asi jsme se tedy shodli (obecně), že horní křídlo má mít menší úhel než spodní; případné střední tedy nejspíše "něco (napůl) mezi".
Koresponduje to se zkušenostmi všech, jestli dobře čtu, i Luboš to píše.
Jenže právě Lubošův článek v modeláři 11-1993 uvádí opak (článek je i zde na http://www.minimakety.cz/howto/docs/m19 ... rizeni.pdf ).
Seřízení volně létajících víceplošníků - ILK, Mo 11-1993.jpg
Seřízení volně létajících víceplošníků - ILK, Mo 11-1993.jpg (144.27 KiB) Zobrazeno 2923 x
To co jsem měl na mysli - podstata mého dotazu je na dvou (více) plošníky s "běžně" stupněnými křídly, tedy horní více vpřed než dolní. Nemám tedy na mysli např. Beechcraft C-17 Staggerwind či pětiplošník od Nieuportů...
Ne že by to nebylo dobré vědět, ale téměř se s nimi nesetkávám (že by je někdo stavěl) a situaci by to více komplikovalo.
V reportáži z "Merty" jsem se dočetl o workshopu na téma aerodynamika - možná jste to tam řešili, ale nebyl jsem přítomen. Určitě by mě to zajímalo.

--------------------------

Nicméně, i vyosení pohonných jednotek mě dále zajímá.
Padlo tu, že motor v těžišti (DH2) má být vyosen. Nejen moje zkušenost mi říká, že vyosení takto umístěného motoru nemá na let patrný vliv.
Pár takových modelů vč. zmíněné DH jsem provozoval, tedy za mě to není jen moje teorie.
Jak jsem uvedl, říkal to m.j. i Z.Raška starší.
Je tady pár provozovatelů, třeba Jirka D...., tak snad se vyjádří (poradí) i oni.
Možná je to u motorsticků jinak, ale nemělo by.

Díky předem.
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 15 říj 2021 13:43

Následuj569 seřízení uvádí Ron Moulton v knize Flying Scale Models z r. 1956 na straně 32. Odpovídá tomu, co píše Luboš Koutný, tedy větší úhel nastavení na horním křídle. Vybavím-li si létání s Messengerem, tak létal líp, když jsem vpředu podloži horní křídlo. Bohužel stránka se mi sem nepodařila nakopírovat, asi to nečte .odt soubory.
Přílohy
seřízení.odt
(632.46 KiB) Staženo 69 x
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 15 říj 2021 14:12

Jen krátce, opět z mobilu....
Zrovna mám před sebou tvůj plánek na Stampe SV4C...
Na něm máš horní křídlo +2° a dolní +4°...
Takže to máš opačně než na Messengerovi?

Díky za přílohu, doma mrknu ;-)
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 15 říj 2021 14:16

Tak mi to nejde otevřít....
Ta kniha je z RC library?
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 15 říj 2021 15:44

Ano. kniha byla stažena z rclibrary. U Stampa ve skutečnosi (koukl jsem na model) není tak velký rozdíl. A nevím, co s tím udělal autostabilní profil. Teď už má tak děsný potah, že se ho bojím i vzít do ruky.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Steve » 16 říj 2021 17:36

A nešlo by alespoň ofotit stránku?
Nebo printscreen?
Na library jsem našel jen knihu z jiného roku, myslím že to bylo 1976, v pátek jsem nahlédnul. Černá obálka s modrým potiskem.
Ale na str. 32 žádná tabulka není, jen "řez" křídly dvouplošníka.
Možná máme každý jiné vydání.

Ten Stampe...
Uvedl jsem co je na plánku, a je to opačně než jsi uvedl teď.
Někdy zcela jiné než obvyklé nastavení může na konkrétním typu fungovat výborně.
Ale šlo mi o obecně vyzkoušené nastavení.
A protože píšeš jiné nastavení než ostatní, tak se ptám.

Mam Triplana před záletem, jiného trojplocha v kostře a dalšího aktuálně v plánu ;-)
Kromě "běžných" dvojplochů ;-)
0

Drahoslav Dvořák
Reakce: 7
Příspěvky: 134
Registrován: 03 bře 2017 13:49

Re: Seřízení modelů, zejména víceplošných

Příspěvek od Drahoslav Dvořák » 17 říj 2021 11:08

Rád bych ofotil, ale mám jenom elektronicky. Když jsem zkusil dát stránku do wordu, nebere to forum k uložení do příspěvku, je tam značka pro pdf, ale soubor je .odt. Na straně je 32 je výkres nastavení křídel trojplošníku, ale bez udání hodnot, jenom poměry úhlů, ze kterého je vidět, že nastavení spodního křídla je nejmenší.
U výkresu Stampa jsem podlehl článku Tondy Alferyho o nastavení křídel dvouplošníků, nakonec ale díky nepřesnostem při stavbě to létalo dobře.
0

Odpovědět