Údaje o modelech obecně

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Údaje o modelech obecně

Příspěvek od Steve » 21 led 2022 16:31

Při stavbě modelů bych se rád inspiroval zkušenostmi jiných.
Zejména stavební postupy, dimenzování, řešení specifických problémů, ale hlavně seřízení, hmotnost, plošné zatížení (viděl jsem na soutěži, že někdo to uvádí).
Stavím, stavím, neumím to moc lehce, ale pořád je to nadějné a na konci už ne :-(
Pak slyším - máš to těžké.
Jasně, pro oříškáře je vše nad dvacet gramů cihla ;-)
Tak bych to rád porovnal s ostatními modely. Třeba přijdu na to, kde dělám chybu.
I když... velký model nemůže být tak lehký jako model poloviční.
Proto to plošné zatížení - samozřejmě zohledněním typu modelu a jeho velikosti. 4g/dm2 u oříška je moc, 9g/dm2 u Dvacetinky asi akorát a u "mých" velikostí je 13-15g/dm2 podle mě akorát ;-)

Pokud by aspoň někdo uvedl nějaké údaje, klidně budu řešit tabulku ;-)
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Údaje o modelech obecně

Příspěvek od Vyvel » 23 led 2022 14:08

No já nevím jak tenhle hmotnostní rozbor může pomoci možná jen orientačně. Podle pokojáčkářů je jediná cesta jak se zlepšit s celkovou hmotností - průběžně během stavby vážit a zapisovat. Luboš Koutný na některých svých plánech měl rozpis hmotností jednotlivých dílů. Musím přiznat, že jsem se k nim obvykle jen více nebo méně přibližoval. Všechno má směřovat k získání citu pro dimenze a znalosti materiálu. Co si můžu dovolit aby díl byl dostatečně tuhý aby odolal pnutí potahu. Pokud vydrží tohle tak pevnostně už není problém. Akorát málo kdo v sobě najde sílu díl se kterým nejsem spokojený zahodit a udělat znovu.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Údaje o modelech obecně

Příspěvek od Steve » 23 led 2022 16:48

No....kdybych si nemyslel, že bych to využil, tak bych to nepsal ;-)
Jasně, dimenzování citem, zvyklostmi...
Ale rád se podívám, jestli podobný model má stejné průřezy nosníků trupu, že pak majitel musel dovažovat...
Abych si udělal představu, jestli se snažit co nejvíce "nacpat" baterky dopředu, jaký motor - kolik potřebuji výkonu...
Nebo plošné zatížení - pokud vím, že model určité velikosti a plochy létá v reálu dobře, pak se zajímám, jak je těžký a mám pak představu, kam by bylo dobré se dostat...
U jednoho modelu dvouplošné Dvacetinky jsem viděl údaj 8,9g/dm2 - a už mám představu.
U "mých" velikosti to bude z principu vždy větší zatížení. Jeden z důvodů té velikosti je právě to, že nemám nejlehčí možná "střeva" a tak musím stavět model malinko větší, aby z toho nebyl mrňous, co létá jak raketa. Rozptýlit hmotnost do plochy ;-)
Kdysi dávno mě na Modelhobby překvapilo, jak malý RC Fokker D-VII Roberta Coka létá rychle. V té velikosti musel. A to Robert staví skvěle.
Ale měl jsem tam možnost létat s tím jeho hornoplošným stíňákem ;-) název jsem už zapomněl...

Můj Fokker E-III v měřítku 1:13 na CO2 vážil 105g, což prý je "moc", ostatní jsou o dvacet gramů níže. A létal výborně. Mám ho tady - 14,5g/dm2.
Stejně tak nedávno přelomený elektro Farman - pokud vím, tak vážil 135g, což je "strašné", ale byl jsem spokojen. A tam je zatížení "hrozivých" 17,5g/dm2.
Když se ptal Felda, kolik váží nová Be-2c a řekl jsem, že 185g, tak řekl, že je to moc. Souhlasím, taky mám ten pocit. Ale plošné zatížení je 14g/dm2. Ještě neletěl, ale ten "strašně těžký" - taky mám ten pocit - by měl alespoň z tohoto pohledu lépe létat než zmíněný Farman.

Co se týká průběžného vážení... to dělám už dávno, třeba i mezi jednotlivými nátěry laku, nástřikem...
Ale to můžu srovnávat jen své modely mezi sebou, což k něčemu je, ale nemám srovnání s ostatními modeláři. Třeba jsem na tom o x procent hůře.

I nový model teď průběžně vážím, třeba sadu žeber... :-)

Ještě k údajům jednotlivých dílů na pláncích - možná potažené celky, ty však (alespoň u mě) ještě zdaleka nebývají kompletní a tedy hmotnost finální, doplňky něco váží; a co bude nutné dovažovat po sestavení modelu ví v té chvíli jen ten nahoře ;-)

Ale nikoho nenutím něco psát či vyplňovat ;-)
Jen budu rád, když u fotek modelu bude velikost a hmotnost, nebo přímo další info ;-)
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Údaje o modelech obecně

Příspěvek od Vyvel » 23 led 2022 19:12

Ono všechno je relativní. Když jsem přinesl novou dvacetinku s odhadovanou hmotností podle autora plánku 28g za 45g tak to Felda vzal do ruky a říká, že to není těžký. Takže asi tak.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Údaje o modelech obecně

Příspěvek od Robert Pajas » 23 led 2022 22:52

Podle pravidel je do haly 200 g OK! Víc už je moc :-)
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Údaje o modelech obecně

Příspěvek od Steve » 23 led 2022 23:40

O 200g vím, to musí stačit - pokud někdo zase nedonese půldruhametrovou obludu a bude na limitu.
Je tam ještě nějaké jiné omezení?
0

Odpovědět