Guma

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Pavel Stráník » 15 led 2011 17:29

S tímto beze zbytku souhlasím, kupovat gumu v běžném modelářském obchodě je totéž jako kupovat víno v hypermarketu - prodavač možná ještě ví jaký je to rozměr, ale že by byly nějaké rozdíly mezi šaržemi neví a už vůbec nemá ponětí která je dobrá a která za nic nestojí. Ale nedá se jim to moc zazlívat, tenhle sortiment ja opravdu neživí a nikdy nebude.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 led 2011 19:02

Pavle máš naprosto pravdu a proto v Brně je šance slušně nakoupit snad jen u Reicharda, to je bývalý gumičkář a slušný chlap. On sám mi před šesti roky řekl : Lubošu mám novou gumu SS 2005, Mikin ji zkoušel na F1D a říká, že je docela dobrá, jen je třeba upravit vrtuli, má větší moment na začátku a nižší střední část.
Prosím Tě, kdo zprodejců tomu takto rozumí a podá Ti takovou informaci. Řěkl jsem Bohušu fajn, beru 100 g, otestuju, bude-li to dobré vezmu zbytek do té libry. Otestoval jsem a výsledky naprosto přesně potvrdili to, co Bohuš říkal. Dokoupil jsem zbytek, doporučil totéž panu Zavadilovi, jehož kluk se také kvalifikovam na M%CR žáků s P-30. Tam naše Maruška i Zdeněk létali na tuto gumu, oba nalétali samá maxima. Maruška pak vyhrála všechna rozlétávání, v tom třetím, posledním letěla přes 15 minut. V pondělí, když jsme se vrátili do Brna, hned jsem běžel k Bohušovi pro další 2 libry, smůla, již žádnou SS 2005 neměl - vše vykoupil Kaplan. Ještě jsem sehna libru SS 2006 od Hořejšího, je podobná, ale trošku měkčí. Hořejší mi nabízel jinou gumu, prý abych ji otestoval, udělal jsem to poctivě, jak statickou část, tak komparativní letový test, byl to úplný šmejd, což jsem mu také napsal a poslal i tabulky naměžených hodnot. On mi pak napsal, že si to také myslel....
Jinak výrobce se s normálním zákazníkem moc nebaví a tvrdí, že prodává tak, jak vyrobil. Možná je to opravdu takový vůl, že neví, co vyrobil a kvalitu posuzují již zavedení reprezentanti v F1B, kteří koupí 20 liber, když to nemá potřebnou kvalitu, tak to rozprodají. Je-li opravdu kvalitní, těžko něco pustí mezi lid. Když již pustí kvalitní gumu tak jen málo a pro známé, často za velmi přemrštěné ceny.
0

horejsi
Reakce: 0
Příspěvky: 3
Registrován: 24 led 2011 10:31
Bydliště: Plzeň

Guma

Příspěvek od horejsi » 31 led 2011 11:38

Dobry den,

O nekterych skutecnostech si clovek mysli, ze jsou vseobecne zname, ale neni tomu tak.

Gumu dovazime ve vetsich davkach - viz dale. Vzorek dostane okamzite na testovani "Nezavisla Laborator Pepik Kubes". Ten zhodnoti jeji kvalitu, mimo jine na aparatu, o kterem se tady teprve diskutuje. To si kluci reknou a pokud je dobra, rychle se rozproda. Samozrejme za beznou cenu. Zavodni letani je pro mne srdecni zalezitost. Pokud je kvalita horsi, mame smulu - tedy hlavne my. Tu prodavame do kramu, kupuji ji lide, kteri netusi ze jsou v kvalite nejake rozdily a pro jejich pouziti je to absolutne jedno. Zaplat pambu za ne, muzeme tak prodavat i gumu, ktera je pro nas horsi. Domnival jsem se, ze minimaketari jsou v tomto systemu zapojeni.

Kvalita gumy sla dolu v okamziku, kdy skoncila vyroba golfovych micku metodou "klubicko" a objem vyroby gumy se zmensil. Vyrobce (fima na Long Isladu) prestal kupovat jednu dulezitou surovinu a modelarsky dodavatel ji take odmitl zakoupit. Nic jineho v tom neni. Metoda pokus/omyl to byla vzdycky. Pamatuji to 18 let. Pred par lety museli treba jednu varku uplne vyhodit.

Jestli existuji "prominenti" - nevim. Je pravdou, ze pri MS v roce 1997 byl Andrjukov prvni, kdo zjistil, ze guma je vynikajici a koupil 4 bedny. Kdyby nemusel, nevlacel by s ni pres pul zemekoule zpatky. Treba na ni lita na MS dodnes.

V cene gumy hraje vyznamou roli cena prepravy, s dovozem mensiho mnozstvi se relativne vyrazne zvetsuje.

Dobra guma byla leden 2010, ted mame duben 2010, ta tak dobra neni. Ta lednova by se snad dala sehnat, vime, kdo si ji koupil vic - nemohu ovsem za ne mluvit.

Nase politka je naprosto otevrena, stacilo (a staci) kdykoliv zvednout telefon. Poud se prida dalsi nezavisly testovac z rad minimaketaru, jen to privitame.

Ivan Horejsi
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Guma

Příspěvek od shark » 31 led 2011 21:20

Ivane, díky za příspěvek!

S těmi míčky je to pravda a může za to ten Dřevěnej Tygr, na jeho popud se ty klubíčkové míčky přestaly dělat!
Nejdřív nám zmrší gumu a pak se válí s prostitutkama. Fuj!!!

A k těm míčkům plněným gumou mám jednu historku: Kdysi mi jeden kolega ukazoval, co se stane, když se takový míček rozřízne. Vyvalil se kopec gumy, a já jsem se rozhodl, že to také vyzkouším. Při jedné pracovní cestě po Praze jsem se zastavil v golfové prodejně a požadoval jsem míčky plněné gumou. Prodavač byl poměrně ochotný, radil, házel odbornými výrazy, vyzvídal. Pak se zeptal jaké mám hole, techniku a proč chci zrovna tyto míčky. No tak jsem mu to řekl. Ten dobrý muž zbledl, zešedl, polkl a pak odběhl kamsi do skladu. Vzápětí přišel s dalšími dvěma chlápky ozbrojenými ,,železy" a ukazujíc na mě třesoucím se prstem, žaloval jim, že chci párat něco tak posvátného, jako je golfový míček. Chvějícím se hlasem přirovnával párání golfballu k pedofilii a kradení v kostele. Všichni vypadali dost naštvaně, tak jsem raději vypadl a za týden koupil na Modelhobby od Ivana TAN dvojku 96 (nebo 97?), která před třemi roky při testech málem Pepovi Kubešovi strhla zkušební stand.
Tož tak.

Honza Vodička
0
Naposledy upravil(a) shark dne 15 úno 2011 21:37, celkem upraveno 1 x.

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 úno 2011 10:04

Ivane, díky za informaci a za Tvůj úhel pohledu. Máš pravdu guma 01/2010 byla velmi dobrá. Když jsem se to dozvěděl, byla pryč. Zkoušel jsem to i přes kamarády v USA a sehnal 1/2 libry. Nejen ukončení výroby golfových míčků plněných gumou, ale i odchod hocha, který tu gumu u firmy dělal mělo vliv na pokles kvality gumy TAN po roce 2005. Od té doby tam nejsou schopni udržet vysoký standard kvality. Občas se jim něco povede, rozkřikne se to mezi známými a velmi brzy je to vyprodáno. Jinak ten největší šmejd TAN SUPER SPORT 1/16" jsem dostal od Woodhouse z Anglie a to je prosím bývalý reprezentant v F1B a prodejce na soutěžích, který ode mne měl spoustu výkresů dvacetinek a i jinak jsme slušně vycházeli.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Guma

Příspěvek od shark » 14 úno 2011 21:44

http://www.youtube.com/watch?v=XYDC5fin47o
A teď ještě flusá na green!!!
To jestli viděl ten prodavač, kousla se mu pumpa. :lol: :lol: :lol: :lol:
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 úno 2011 21:55

Milý Sharku,
nevím jak Tvůj příspěvek má co dělat k diskuzi o gumě. Zdá se mi to docela mimo mísu.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Guma

Příspěvek od shark » 14 úno 2011 22:18

Viz můj příspěvek výše :roll:
On v tom má vážně prsty, Tiger Woods se hodně dlouho podílel na vývoji míčků které by nahradily ty plněné gumou.
A povedlo se mu to.
Tedy asi tak.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Guma

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 úno 2011 08:25

Díky za vysvětlení. Ještě k té gumě TAN II 96 s velkým momentem : v 03/95 jsem dostal od Marka Finnemana z USA 1 libru gumy fantastické kvality :
obrátkový koeficien Km = 11,7 a střední kroutící moment nejvyšší ze všech šarží, co jsem kdy testoval. Já trouba jsem tu gumu létal na P-30 stejně jako syn Petr a vnučka Maruška. Samozřejmě, že také na všech minimaketách a především na všech třech exemplářích dvoumotoráku MiG-DIS (ten na nic jiného pořádně létat nechce !). Dnes mám asi 15 g této gumy, Km klesl na 10, ale ten moment tam stále ještě je...
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Řezačka gumy

Příspěvek od seawindttt » 14 bře 2011 02:10

Ahoj všichni
Tak já jsem nelenil a dal jsem se do výroby řezačky na gumu. Dílo se zdařilo a zde jsou nějaké fotografie . Řezy jsou naprosto dokonalé a velmi přesné bez jakýchkoliv defektů,vlnek a podobně. Rozsah řezu asi od 0,8mm a více.Není problém řezat například z polotovaru 1x2 finiš 1x1,2mm + zbytek 1x0,8mm.Guma je přesně vedena ještě 4mm za řezem ze všech čtyřech stran.Polotovar do 1x6,5mm.
A na závěr krátké video http://www.youtube.com/watch?v=FUiDkLvM6K8

Jarda
Přílohy
P1060845.JPG
P1060845.JPG (61.84 KiB) Zobrazeno 6091 x
P1060868.JPG
P1060868.JPG (30.7 KiB) Zobrazeno 6091 x
P1060872.JPG
P1060872.JPG (74.16 KiB) Zobrazeno 6091 x
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Guma

Příspěvek od Hugo » 14 bře 2011 08:58

Ty seš dobrej řízek :-) - gratuluju a obdivuju! m.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Řezačka gumy

Příspěvek od seawindttt » 14 bře 2011 11:19

Tak tady je další video řezačky .Jinak souhlasím s Robertem Pajasem z minulé diskuse - za dva tisíce bych to rovněž nedělal. Pracnost je tam celkem velká-
i když to na první pohled tak nevypadá. Ale za 3.500-3.000kč už bych to asi dal. On to ten Cziapela z Polska dělá asi jen jako občasný přivýdělek k důchodu,jinak si tu cenu neumím vysvětlit :lol:
http://www.youtube.com/watch?v=cbuLnY5FFrA

Jarda
0

Odpovědět