Vidličky, dvoj/trojzubce pro natáčení

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Vidličky, dvoj/trojzubce pro natáčení

Příspěvek od Jiří Doležel » 26 zář 2023 15:45

Poměrně často se na našich minimaketářských halových akcích setkávám s tím, že zpravidla z důvodu estetiky, někteří modeláři nevybavují vrtule svých modelů očky pro natáčení gumového svazku a ten natáčí samostatně, bez vrtule. Takové natáčení tak vyžaduje zvýšenou manipulaci, svazek se musí následně odtáčet, aby se vytvořilo očko pro vložení předního závěsu svazku a celkově tato činnost zvyšuje riziko poškození modelu nebo gumy. Použití tzv. vidličky nebo dvojzubce z ocelového drátu, do kterého je vrtule nebo hlavice zaklesnuta, je asi známé všem.
vidlička.jpg
Mnohokrát jsem se při její výrobě potýkal s tím, že ať jsem začal od středu, tedy středového oka nebo z konce drátu, nikdy jsem nebyl spokojen s její souostí, což při natáčení nepříjemně rozkmitává svazek. Tento problém lze celkem snadno vyřešit, pokud očko pro uchycení uděláte takto:
vidlička s očkem a dorazy.jpg
vidlička s očkem a dorazy.jpg (66.25 KiB) Zobrazeno 788 x
Pak lze navíjením/odvíjením drátu kolem osy očka upravovat délky stran a vidličku vytvořit hezky symetrickou.
Jelikož se snažím pro co nejlepší polohu gumy vpřed kvůli těžišti, minimalizuji vůli mezi hlavicí a kuželem, což nedává prostor uchytit vidličkou jen kužel, pokud ovšem vidličku nemáte zaháknutou jen za čepy vrtulových listů. V tomto případě tak vidlička prochází i hlavicí.
díry v hlavici i kuželu.jpg
Vidlička je pak vybaveny dorazy tak, aby drát neprošel skrz kužel nebo nepoškodil hlavici.
vidlička v hlavici i kuželu.jpg


Pokud jde po vrtulový komplet, tak kužely se snažím v poslední době už jen lisovat a to z Durofolu, výhodou je jejich vzhled a díky čirosti materiálu jej lze stříkat zevnitř, takže po čase nejsou "ochytané" od mazání svazku. Čepy vrtulových listů jsou z uhlíku, uloženy v plastových trubičkách příslušného průměru tak, aby šly pootočit velmi ztuha, po zalétání zajištěny kapičkou vteřinového lepidla. Přední závěs gunového svazku, neboli Tonda háček vyrábím z polyetylénu, krytek od injekčních jehel tak, že je na plamenem zahřívám - pozor, nesmí hořet, plast pak degraduje a háček ztrácí pevnost, což při velkém momentu svazku může vést k jeho prasknutí.
rozborka.jpg
Vrtulové listy lícuji ke kuželu jako poslední, po nastavení správného stoupání.
komplet před spasováním listů.jpg
0

Uživatelský avatar
Sopwith
Reakce: 34
Příspěvky: 358
Registrován: 11 čer 2018 22:50
Bydliště: Řež u Prahy

Re: Vidličky, dvoj/trojzubce pro natáčení

Příspěvek od Sopwith » 26 zář 2023 19:49

Moc díky za vyčerpávající tutorial!
Dobře vím jak taková vidlička pomůže když je člověk ve stresu třeba na závodech a třeba v zahraničí😁
Moc užitečné navíc s fotkama👍🏻..
0

caha54
Reakce: 8
Příspěvky: 34
Registrován: 24 dub 2016 18:00

Re: Vidličky, dvoj/trojzubce pro natáčení

Příspěvek od caha54 » 27 zář 2023 12:14

Ahoj Jirko
Jakou tlouštku durofulu na lisování kuželů používáš a nebyla by nějaká fotka z postupu lisování kuželů?
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 715
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Vidličky, dvoj/trojzubce pro natáčení

Příspěvek od Jiří Doležel » 27 zář 2023 13:52

Používám standardně 0,15 mm, tlouštka se dá ladit výškou kopyta a následnou průtažností, což je vhodné třeba na kabinky halových modelů. Video bude lepší než fotky:

https://youtube.com/shorts/GFSJxs51uoY? ... C7aEnagbRS

Dělám to stejně, Durofol nahřívám buď v troubě, což je lepší -rovnoměrnější nebo horkovzduškou. Jelikož jsem líný a nechtěla se mi dělat krabice, využil jsem starou polici LACK z modrožlutého domu s nábytkem, která má uvnitř papírovou voštinu, kterou jsem lehce vybral ven a jednu stranu nahradil dřevěnou deskou s otvorem pro vysavač. Horní strana je podobně perforovaná jako na videu. Folii pomocí pásky lepím na různě velké dřevěné rámečky od fotek a nahřívám na 230°C.
0

Odpovědět