Potahování

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Potahování

Příspěvek od Steve » 28 úno 2010 13:42

Poprosil bych o přesun ze starého fóra a doplnění vlákna o potahování novými lehkými papíry a další technologii (křídování a pod). Myslím, že je to zajímavé téma.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Pavel Stráník » 28 úno 2010 15:52

Jestli myslíš toto: http://www.minimakety.cz/howto/2009/Potah/index.php , tak to není na fóru ale na webu minimaket v sekci "JAK NA ..."
Mezi starým a novým DF nelze vlákna přesouvat, příspěvky by se musely zkopírovat a vložit sem nebo možná ještě lépe přilepit k tomu Robertovu příspěvku na webu. Máš-li na mysli něco konkrétního ze starého DF, označ co.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

POTAHOVÉ MATERIÁLY - Japan, barvení, potah na mokro

Příspěvek od Robert Pajas » 01 bře 2010 09:25

Vyzkoušel jsem na Japanu (12-13 g/m2, Esaki - jméno, na které si Češi ještě nezvykli, ale je to ON) dvě věci:
OBARVENÍ: Po několika pokusech a následném vážení a zkoušce potahu vychází váhově i výsledkem velmi dobře tato metoda: voda na sklo, na to japan rubovou (drsnou) stranou nahoru, vyhlazení, počkat až proschne do vlhka (zmizí hladina vody), velmi jemným širokým štětcem rozetřít herkules (menší než větší množství), posypat lehounce pigmentem a roztírat ku spokojenosti - vejdete se do 14-17 g/m2. Všechny ostatní barvy mají tu nevýhodu, že si nemůžete volit poměr pigmentu a pojidla. Např. papír obarvený stříbrnou temperou Koh-i-noor váží 21 g/m2. S tím souvisí pozn. ke křídování: Je opravdu značný (!) rozdíl, zda použijete křídu Rembrandt, nebo českou Koh-i-Noor - vyzkoušejte.
POTAH NA MOKRO: Velmi dobře se potahuje zcela mokrým japanem. Je potom schopen opravdu nevídaných zakřivení - oblý a velmi zakřivený trup Bulldoga je možno potáhnout čtyřmi pruhy papíru. Papír namočíme, netrhá se, kostru namažeme tyčinkou Scotch a potah hodíme přes kostru. Palci pěkně vypínáme do stran od míst z největším zakřivením k rovnějším plochám. Toto až do polosucha. Pozn. 1: Při předběžném naměření dílů suchého potahu musíme počítat s roztažením asi o 1mm na 4 cm. Pozn. 2: Pokud máme papír obarven výše popsanou metodou, musíme navlhčovat opatrně.
0
Naposledy upravil(a) Robert Pajas dne 01 bře 2010 11:28, celkem upraveno 1 x.

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Potahování

Příspěvek od krucoun » 01 bře 2010 10:57

Ahoj,
dovolil bych si vznést dotaz. Pro mě výraz klasický Japan, značí vláknitý papír, podobný Modelspanu, lišící se od něho strukturou. Klasický Modelspan, již dnes k dostání není ( a pro nás žádná škoda, byl po nalakování mnohem více pórezné než Japan). Japan je teda to, co prodává například Pecka od 11 gr váhy až po tlustý.
Esaky je papír, který je podobný šustivému Japanu, který zde byl před léty, ale ted už k mání také není. Ma řekl bych vlastnosti podobné trošku kondezátoráku a tak bych si tipl, že Esaki se asi moc vodu tvarovat nedá.
Ten Esaki, který jsi zmiňoval mám doma i v té stříbrné barvě. Nechali jsme si ho poslat s Martinem Hartlem z Anglie a ten skutečné porezní není vůbec.
Potom nevím Roberte, ketrý myslíš?
Ondra
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

POTAHOVÉ MATERIÁLY - Tengujo 9 g/m2 v barvě ANTIQUE

Příspěvek od Robert Pajas » 01 bře 2010 11:04

Krásnou barvu plátna (tzv. antiku) na ořechy a pistácia seženete v PLATÝZU (Národní třída), Tengujo Kashmir 9 g/m2 za 18.- Kč/arch.
Potahoval jsem s ním Vickerse: http://robertpajas.rajce.idnes.cz/Vicke ... ors/#album
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Potahování

Příspěvek od Robert Pajas » 01 bře 2010 11:27

krucoun píše:Ahoj,
dovolil bych si vznést dotaz. Pro mě výraz klasický Japan, značí vláknitý papír....
Potom nevím Roberte, ketrý myslíš?
Ondra
Je to, Ondro, poznámka k tomu článku, kde je jasné, který myslím, je to ten absolutně neporézní šustivý Esaki (též Bleispann), který se právě vodou tvarovat úžasně dá...
Viz:
http://ca.youtube.com/watch?v=DrO-0ktP1qk

http://ca.youtube.com/watch?v=_GYNskBwap0
0

krucoun
Reakce: 0
Příspěvky: 130
Registrován: 05 úno 2010 14:52
Bydliště: Libochovice

Re: Potahování

Příspěvek od krucoun » 01 bře 2010 11:43

Díky za vysvětlení. Vidíš, mě by nenapadlo na to jít s vodou a ono to přitom jde. Kdybys měl nouzi, tak mohu taky poskytnout.
Ondra
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

POTAHOVÉ MATERIÁLY, pozn.: Stříbrný ESAKI

Příspěvek od Robert Pajas » 04 bře 2010 20:32

...má rozměry 44x60 cm a měrnou hmotnost 15 g/m2 - zatím se mi jej nepodařilo sehnat, tak nemohu říci, zda se bude chovat za mokra stejně geniálně jako bílý či podomácku nastříbřený. (Sehnal jsem od Radka papír 20 g/m2, ale s tím se sférické (či elipsoidní) plochy potahovat nedají ani po úplném promáchání, je ovšem nádherně stříbrný a hodil by se výborně k naznačování leštěných plechových částí modelu.)

http://www.easybuiltmodels.com/esaki.htm
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Potahování

Příspěvek od shark » 25 dub 2010 16:46

Roberte, můžeš sem hodit postup potahování Bulldoga?
Zkušenosti všech volnoletců se kterými jsem mluvil o zkušenostech se Starspanem jsou zcela shodné. Papír použitý podle návodu, tedy nanešený na kostru vlhký a pak vypnutý napínákem se silně vypíná ve všech směrech, dokáže zkroutit kostru, zvedá uši do nechtěně velkých negativů, prohne křídla i VOP do luku. Mám to vyzkoušeno osobně, to že papír i po vystárnutí potažených dílů v šabloně dále pracuje zatím ne, ale dva kolegové nazávisle na sobě to tvrdí. Prakticky všichni ho už z těchto důvodů odložili. Momentálně mám jeden arch vypnutý v rámu, ale to je 21g a půjde na docela bytelný trup old Wakefielda, takže to je trochu něco jiného.
Jinak je tenhle ,,kevlarový"( :lol: ) papír velmi sympatický, udělá hezký povrch, nerad bych ho používal jen na plné plochy nebo trubkové trupy.

Honza
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Potahování

Příspěvek od Robert Pajas » 27 dub 2010 23:23

...potahuji s ním naprosto stejně jako s modelspanem a žádné problémy jsem zatím neměl...
r
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

ŠESTIGRAMÁK U KALINY

Příspěvek od Robert Pajas » 24 pro 2012 18:14

Na konci světa potkal jsem se s Jiřím Kalinou. Má šestigramáku dosti pro nové milenium...
0

Uživatelský avatar
papuch
Reakce: 0
Příspěvky: 18
Registrován: 14 led 2013 09:46

Re: Potahování

Příspěvek od papuch » 27 úno 2013 09:17

uz mam takmer postavenu partenaviu p.64 od p.koutneho...chcem potiahnut,som z tych papierov uplne krepy,dajte radu amaterovi,cim potiahnut?co si mam pytat v obchode?nieco stabilne a odskusane.dakujem
0

Odpovědět