Potahování

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Potahování

Příspěvek od Hugo » 17 pro 2013 21:11

Jo, Jirko, ber to, je to ono, respektive, jedna z verzí devítigramu, prostě Kashmir. M.
0

jirka64
Reakce: 0
Příspěvky: 354
Registrován: 18 pro 2011 15:47
Bydliště: Praha

Re: Potahování

Příspěvek od jirka64 » 17 pro 2013 22:08

Ahoj Martine.
Děkuju za informaci.Bude to vlastně asi ten,co ho mám zbyteček.Tenkrát ho tam kupoval táta.Byl to vlastně můj první úplně jiný potahový materiál.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Potahování

Příspěvek od discobolos » 21 bře 2014 12:31

Na webu Hořejší model inzerují papír Japico 12g/m2, resp 19g/m2.
Víte někdo, co je to za papír?
Je jen v bílé barvě.
Já vím, v Praze a blízkém okolí letí dneska jen Tengujo Kashmir, ale my co máme do Prahy daleko, musíme řešit i jiné alternativy :lol: :lol: :lol:
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Potahování

Příspěvek od shark » 21 bře 2014 14:13

Modellspan, japico modelspan, japan, atd.. pořád stejný papír pod různými obchodními názvy. Tohle je ten nejběžnější potahový papír, který snese kde co, povaření s Duhou, potahování za mokra a jiné experimenty. Není to špatný papír a nemá žádné záludnosti.
Mám doma zásobu papírů různých druhů a gramáží a poslední dobou tenhle nebo podobný dvanáctigram používám na trupy gumáků do metru rozpětí. Na křídlo Langfaser 9g a ocasky šestigramák. Dřív jsem na trupy dával něco mezi sedmnácti a jednadvaceti gramy, dnes jsem ubral.

Pokud vím, Kalina má velké zásoby šestigramu, tak pokud bys toužil po něm (po papíru, né po Jirkovi) tak mu napiš nebo zavolej.
0

lubos1056
Reakce: 0
Příspěvky: 11
Registrován: 21 lis 2013 21:16
Bydliště: Litvínov

Re: Potahování

Příspěvek od lubos1056 » 16 dub 2014 06:55

Zdravím, mám stavebnici modelu Pitts od firmy Dumas a potřebuji poradit jak jej potáhnout, když jsou ve stavebnici tři různé barvy potahového papíru - bílá, modrá a růžová.
Mám celý model potáhnout nejdříve bílým papírem a na něj přilakovat barevné pruhy, čtverce (spodní část křídel) apod.? Tím se ale výrazně zvedne hmotnost, když bude potah na většině plochy dvojitý.
Nebo mám barevný papír nařezat na jednotlivé díly a ty před přilepením potahu na kostru slepit k sobě lakem hranu ke hraně? Viděl jsem takto na tomto fóru řešit znaky, ale celý potah modelu ne.
Jak se prosím tato situace řeší, návod to nezmiňuje.

Díky předem za rady
Přílohy
dumas-pitts-special-s-1-457-mm.jpg
dumas-pitts-special-s-1-457-mm.jpg (16.8 KiB) Zobrazeno 6353 x
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Potahování

Příspěvek od Malutky » 16 dub 2014 08:02

Jestli chceš použit zbarvení co je na fotce a nemáš s potahovanim tolik zkušenosti tak bych růžovou a bílou potahoval zvláště( tj jedna vrstva) pokud dobře koukám tak se spojuje na nosníku tak to můžeš přímo na modelu prilakovat a ty modré doplňky bych prilakoval až na potažený model.
0

albisko
Reakce: 0
Příspěvky: 31
Registrován: 13 říj 2010 10:41

Re: Potahování

Příspěvek od albisko » 22 dub 2014 08:43

mal by som na vás prosbu. Aký je to typ papiera SILKSPAN? vdaka za odpoved
0

lubos1056
Reakce: 0
Příspěvky: 11
Registrován: 21 lis 2013 21:16
Bydliště: Litvínov

Re: Potahování

Příspěvek od lubos1056 » 22 dub 2014 21:41

Vůbec nevím co je ve stavebnici za papír.
Samotného by mně to zajímalo abych věděl jak s ním potahovat.
Mám v plánu natřít kostru lakem a potom zkusit papír přilepit prolakováním řídkým lepícím lakem.
Budu ale rád když mi někdo poradí i jinou metodu. Vracím se k funkčním modelům po mnohaleté pauze a zjišťuju, že hodně věcí se dělá jinak než dřív ;)
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Jiří Doležel » 22 pro 2014 11:34

Kluci, kolik laku je asi potřeba, aby se mi na hladině ve vaně udělal mikrofilm velikosti asi A4? Čtvrt plechovky Balakrylu je fuč a film pořád nikde...
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Potahování

Příspěvek od shark » 22 pro 2014 12:05

Juro, chlape, jak jsi přišel na to, dělat mikrofilm z Balakrylu ????????
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Potahování

Příspěvek od Hugo » 22 pro 2014 14:49

To vůbec není špatnej nápad, jen to musím vyzkoušet na voskovaném papíru :idea: :-) M.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Lubomir Koutny » 23 pro 2014 09:57

Tak dělat mikrofilm z barakrylu na vodě, to by mně opravdu nenapadlo. Myslím, že to nejde, protože barakryl je vodou ředitelný.
Potřebuješ - li mikrofilm, pak není problém si jej udělat z napínacílo laku. Já to dělával tak, že do lahvičky jsem nalil asi 1/3 obsahu nitroředidla (zásadně tehdy ze sudu, ne balené, dnes jen z Liberce, nebo H. Králové, zásadně ne ze Zlína - to je šmejd), do toho dal kapku stolního oleje (může to být třeba vegetol), rozžblouchat, pak tam nalít 1/3 napínáku a znovu rozžblouchat, nechat ustát a můžeš zkusit lít na vodu ve vaně. Asi náprstek stačí na celou plocu vany. Je -li ta směs moc řídká, tak je mikrofilm moc tenký (žlutá a modrá barva), naopak je-li moc hustá, pak je mikrofilm tlustý (zelená, fialová, nebo dokonce bílá barva). Doladění pak buď přidáním laku, nebo naopak ředidla.
Mikrofilm z vody stahuješ balzovým rámečkem, okraje filmu přehrneš přes rámeček, aby se dobře přilepily, pak opatrně tečným pohybem zvedáš na jedné straně rámeček s filmem z vody, děláš to pomalu, abys film neroztrhl. Rámeček se postaví, voda steče a odpaří se. Na potahování pokojáků se nechával mikrofilm stárnout, on se po delší době povolil a nepnul kostru. Nevím nač jej potřebuješ, pokud na zrušení póreznosti papíru, pak asi bude lepší použít jej čerstvý, pokud ještě lepí.
0

Odpovědět