Potahování

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Potahování

Příspěvek od shark » 05 čer 2015 15:30

Juro, co je to za papír? Vím o dvougramovém kondenzátoráku. Pokud je to vláknitý papír, dej nějaký odkaz.

O třiapůlgramáku jsem snad na ješte starém webu psal, že se hodí tak na potáhnutí ploch přes mylar. To je docela oblíbená metoda třeba u Pé-třicítek. Je to opravdu pavučinka a navíc drahá.

(Asi bych si měl potáhnout nějakou klasiku papírem, nebo to úplně zapomenu, jsem z těch mylarů a Cubenů lepených chemoprénem úplně zblblý :lol: )
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Jiří Doležel » 06 čer 2015 14:54

Těžko říct, našel jsem to při brouzdání. Odkaz here:

http://www.japico-shop.eu/Restaurierpap ... ::164.html

..ale je celkem mastnej.
J.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Potahování

Příspěvek od discobolos » 08 čer 2015 12:47

Koukám Jirko, že 6g je pro tebe zbytečně hrubý a těžký :lol: :lol: :lol:
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Jiří Doležel » 08 čer 2015 14:11

Dušane, určitě nee, blanokřídlé zatím nestavím, jen rád objevuji nové věci a na tuto gramáž jsem zatím "recenzi" nečetl. Nejlíp se mi dělá na konstrukčních érech s 8,6 g/m2 Kashmirem, přijde mi, že zde je poměr papíru a laku nejoptimálnější..
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Potahování

Příspěvek od Robert Pajas » 09 čer 2015 15:02

Klidně Ti přinesu na Mělník ukázat (je to Kouzo 2,7g) - kdysi jsme u Ceiby koupili na zkoušku, ale potahovat se s tim prostě nedá...
0

Pablo
Reakce: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 28 pro 2011 14:14
Bydliště: Močenok, SK

Re: Potahování

Příspěvek od Pablo » 17 dub 2016 18:04

Zdravím minimaketárov. Máte niekto skúsenosť s týmto papierom:
http://www.tatramodel.sk/zakladna-ponuk ... 508x762cm/ ?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 dub 2016 16:56

Myslím, že je to stejný papír jaký se nyní v Brně objevil u Reicharda. Údajně je to americký papír dodávaný Pelikánem v různých barvách. Cena byla velmi nízká, ale nyní prý ji Pelikán zvyšuje. Jirka Doležel s tím potáhl old-timerta a je spokojený. Koupil jsem od každé barvy pár archů pro kroužek.
Moje zkušenost, chová se to podobně jako naše starší hedvábné papíry, ale při lepení herkulesem se na vlhké ploše rád trhá.
Takže polepovat pomocí lepícího laku (napřed kostru prolakovat, pak teprve potahovat). Dá se lépe prolakovat než třeba šustivý japan PLYSPAN, ale je tvrdší, než modelspan. Vypínat lze napínacím lakem i vodou (navlhčená vata), pozor hodně pne a může bortit lehkou kostru! Při létání venku ve vlhku dost povoluje a nestačí dva nátěry napínákem a jeden zaponem jako u modelspanu.
Shrnuto: musíš mít pevnou kostru, musíš více lakovat, takže výsledek bude těžší.
0

Odpovědět