Potahování

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Jiří Doležel » 23 pro 2014 12:10

Chlapi, omlouvám se za svůj nejapný předvánoční žertík ;) Nemodelařím sice zas tak dlouho, ale Balakryl do vany fakt ne.. Každopádně děkuji za návod jak postupovat správně (resp. se správným lakem), určitě to zde ocení i jiní.

Přeji všem krásné svátky, pohodu, klid a ať se všichni ve zdraví sejdeme v novém roce na našich minimaketářských akcích.

Jirka
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Pavel Stráník » 23 pro 2014 20:16

Ať už se jedná o lití čehokoliv do vany - Laků, Balakrylu atd. - mám s tím ty nejhorší zkušenosti, a to především po organizační stránce. Mamce to ještě celkem nevadilo, ale žena z toho byla u vytržení a nebyla to schopná rozdýchat. Zhruba stejně depresivně na ni působilo barvení anylínkama či Duhou v koupelně - vyústilo to v zákaz podobné alchymie v tomto prostoru. Ale to si moc nepomohla, má reakce byla celkem logická - vyvařování papíru v Duze v hrnci v kuchyni a přiklonění se k masivnějšímu stříkání (v obyváku) :lol: :lol: :lol: :lol:
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Potahování

Příspěvek od shark » 23 pro 2014 20:18

Někde jsem měl návod od Jirky Kaliny, směs laku, tuším amylacetát a eukalyptový olej. Vše běžně k dostání... :lol: :lol: A psal, že nejlepší směs byla šest let odstátá.. :lol:

Na co to chceš, Juro?
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Potahování

Příspěvek od Vlastik » 23 pro 2014 21:15

Odhaduju, že Jura bude zpevňovat povrch na nějakým tom plastovým letadle. No, a domnívám se, že doma s tou vanou to má zařízený líp než u Stráníků. ;) :shock:
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Jiří Doležel » 23 pro 2014 22:24

Pravdou je, že o potahování mikrofilmem jsem zatím moc neuvažoval, ta story s Balakrylem se vylíhla v meziřečí v Brněnském sklípku. Vlastík to trefil - mělo by to přijít na polystyren, viděl jsem takto potaženého Vláďova "zkušebního" ořecha a ten povrch neměl chybu. Jen si nejsem jist, zda je to vhodné na větší model - dvacku. Konstrukci to určitě nezpevní a kdoví co s tím časem udělají povětrnostní podmínky atd. Každopádně si myslím, že zrovna na výrobu mikrofilmu není úplně nutná vana (ne že bych měl v koupelně sprcháč, ale jsem na tom podobně jako Pavel.. :lol: ), mohlo by stačit vložit rámeček na dno staršího vyššího pečícího plechu, zatěžkat, nalít vodu, nalít směs a film přes rámeček vytáhnout...
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 pro 2014 10:14

Jirko, více o mikrofilmu na dvacetince Ti jistě může říci Tonda, myslím, že jej má na polystyrenovém Bearcatovi. Tady nejde o zpevnění, ale o hladký povrch. Jinak zapomeň na lití mikrofilmu na menší plochu. Musíš počítat s tím, že i z větší plochy si vybíráš film stejné tlouš'tky (barvy), u krajů nádoby je jiný a okraje musíš přehnout přes rámeček. To jsou mé zkušenosti z pokojáků. Jinak Kalinův americký recept na mikrofilm je dobrý, ale dražší. On opravdu úplně stačí obyčejný stolní olej Vegetol.
Dnes se již tomu smradu v koupelně můžeš vyhnout. Existuje syntetický mikrofil, pevnější, již hotový sheet, ale patřičně drahý. Máš li zájem, kontaktuj Mikina!

Pokud jde o mikrofilm přes modelspan (zaplní póry), model lépe létá, tak to zkoušel Pospíchal se Sýkorou na modelech P-3, bylo to zbytečně složité a v rozporu s pravidly. Obyčejný kondenzátorák byl lepší !
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Potahování

Příspěvek od shark » 24 pro 2014 16:53

http://www.mojehobby.cz/diskuze/strom1. ... tec=793976

Popravdě, moc bych ten povrch nehrotil. Z půldruhého metru už struktura polystyrénu není vidět, ve vzduchu už není poznat ani jestli je trup hranatý nebo zaoblený. Kdo chce dokonalý povrch, nechť staví plastikáče, na nich se dá vyblbnout bez nutnosti hlídat hmotnost.
Jen můj názor, nekamenujte mě :D

Kalina má momentálně za celkem legrační cenu jednogramovou fólii, to je ovšem poněkud nepoužitelné na zmiňovaný účel.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Jiří Doležel » 24 pro 2014 22:22

Koukám, že je to docela sranda.. No nic, jdu do vany :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=t6Ai7KypQ4Y
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Potahování

Příspěvek od Vlastik » 25 pro 2014 09:58

Jo,a je tam jak to lije na vodu.
https://www.youtube.com/watch?v=vMkXJApR8M4
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Pavel Stráník » 25 pro 2014 12:12

Když jsem před pár lety viděl Tondova Bearcata právě s tím to způsobem provedenou povrchovou úpravou, nějak mimoděk jsem na jedné straně vytušil že pro menší modely je to do budoucnosti jedna z mála schůdných cest jak dál v minimaketách (on ho tuším měl jako F4D), ale na druhé straně nebude schůdná pro každého.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Potahování

Příspěvek od Jiří Doležel » 03 čer 2015 13:01

Kluci, nemáte někdo zkušenosti s dvougramákem nebo je to už spíš "pavučina" k ničemu?
J.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Potahování

Příspěvek od Vyvel » 04 čer 2015 10:53

V článku Přehled potahových materiálů v sekci Jak na... se píše o nějakém papíru 3,6g/m2, že je na potah nevhodný, maximálně pro zpevnění balsových dílů. Myslím si, že ten 2g na tom bude asi podobně.
0

Odpovědět