Počítadlo pro natáčedlo :o)

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Bayeux » 13 úno 2012 13:33

Zdravím,
jistě že mám natáčedlo na ořechy 1/10 (počítadlo otáček netřeba), ba mám i z ručního šlehače na dvacetinky (těch teda moc nemám) s počítadlem z pletacího stroje. Ala jaké počítadlo na ruční vrtačku pro velké svazky?
I koumal jsem a googlil, staré nemaje - nová mechanická počítadla jsem našel od 460,- Kč. O elektronických počítadlech, snímačích apod moc nevím a tohle nebyla má cesta.
A pak jsem uzřel leták jednoho supermarketu (modrožlutý, na 4 písmenka a první i poslední je stejné a vypadá jako L ;) ), které mě evokovalo myšlenku: co takhle využít švihadlo s počítadlem? Jsou mechanická od 80,- Kč (ale našel jsem jen 3místá) a pak i s digitálním počítadlem - to byla výzva.
A dnes jedno v akci koupil - prý děvčatům doma, ale víme své... Cena 129 Kč, a kromě toho že se přes něj skáče umí nesmysly jako čas treninku, kalorie apod... Ale počítadlo je 1-9999 ! a resetování snadné.
Otáčky se přičítají po otočení hřídele v rukojeti při přeskoku, což jde ale přes jakýsi "tuhý bod" (oh, to není dobré). Ale - sejmutí a zaregistrování "otáčky" na displeji se děje již těsně před oním překonáním bodu, a tak vrkláním TAM a ZPĚT to krásně počítá přeskoky, aniž by vznikl "dvojklik" . Totiž asi 15-20° před překonáním bodu otočení zabírá pružina (??či něco odporující člen), která má tendenci vracet otočení do protisměru (bezpečně mimo načítací bod), tohoto úseku lze využít (spodní úroveň držet v pozici, kdy začíná pružit, a řekněme vačkou dokonat dráhu pootočení pro zaznamenání přeskoku = otáčky).
Nenápadně rozbalte a vyzkoušejte - já ho mám vedle sebe a zkoušel: nebylo double-zaznamenání, nebylo vynechané načtení, a stíhá počítat velmi rychle (podle mě dostatečně).
Takže mě čeká malý kousek mechaniky - uříznout přebytečný zbytek ručky, do děr na lano dát klacek. Vačka na hřídel vrtačky či jiný donucovací prostředek, aby otočení vrtačkou při natáčení svazku mi to napočítalo jeden přeskok, a mám vyhráno! Fakt věřím, že to snadno půjde. A když ne - v životě jsme přišli o víc než 129,- Kč, a koho to štve - pevné šňůrky jsou tam celé 3 metry!!! :D

Chtěl jsme se jen podělit, nebo si nechat vynadat - nebo třeba i někoho inspirovat, kdo nemá, přemýšlí nebo to dovede k dokonalosti. :)
Přílohy
Švihadlo.jpg
Švihadlo.jpg (34.34 KiB) Zobrazeno 8608 x
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od discobolos » 13 úno 2012 15:57

Nerad tě vracím na začátek tvého povídání, ale pokud bys potřeboval mechanické počítadlo (třímístné tedy 1-999), mohu zakoupit a poslat tato:
http://hadex.cz/searchEngine.asp
Zdeněk už dvě má ... :)
D
0


Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 úno 2012 16:22

Ta cena je opravdu lidová. Jen jsem dobře nepochopil aplikaci na ruční šlehač, případně na vrtačku, můžeš připojit fotku, případně náčrt ?

Jinak na vrtačku lze použít i počítadlo kilometrů pro bicykly, případně úpravu Jakeš. Pro šlehač pak počítadlo do magnefotonu, bohužel po čase mi je vždy nějaký ten aktivní blb zničil !
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 13 úno 2012 19:36, celkem upraveno 1 x.

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Pavel Stráník » 13 úno 2012 16:31

Ta úprava cyklokompjútru by mě celkem zajímala - kdysi ji předváděl na jednom z dávných Openscale Jirka Potenský, ale asi se to moc nerozšířilo (nebo o tom aspoň nevím).
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Steve » 13 úno 2012 19:30

Bayeux píše:Zdravím,
jistě že mám natáčedlo na ořechy 1/10 (počítadlo otáček netřeba), ba mám i z ručního šlehače na dvacetinky (těch teda moc nemám) s počítadlem z pletacího stroje. Ala jaké počítadlo na ruční vrtačku pro velké svazky?
.....

Chtěl jsme se jen podělit, nebo si nechat vynadat - nebo třeba i někoho inspirovat, kdo nemá, přemýšlí nebo to dovede k dokonalosti. :)

Měl ses pochlubit, že jsme se s tím cyclocomputerem včera trápili (na dálku).... :lol:
No a vidíš, hodil jsem jen nástřel na Hadex (jediný shop, na který jsem si včera vzpomněl) a Dušan ti dal odpověď ;)

to Felda: Problémem bude převod z načtených stovek metrů a otáčky (počet impulzů). Tedy aby se načtené otáčky nějak adekvátně zobrazily, třeba 10 otáček = 100m a pod.
U každého je to jinak, mám tu jeden z výprodeje a dá se nastavit čítač ke konkrétnímu rozměru kola, asi 12 možností. Ale pak by to muselo být (po změření), že bys věděl, že např. 800 otáček odpovídá ujeté vzdálenosti (například) 11.8 km. To je dost nepohodlné....
Problémem se ovšem ukázalo, že tento konkrétní kus to ukládal do paměti bez on-line zobrazení. Takže spíš prošťourat cyklo fóra a doptat se na nějaký, který to umí zobrazit průběžně.
Jezdíš na kole, asi budeš vědět, kde se poptat ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 úno 2012 19:34

Tu úpravu počítadla na kolo udělal otec Viktora Grima. Naprogramování podle něj bylo snadné (je třeba zadat správný převod). Počítá to jen stovky otáček. Bohužel mechanickou část upravy řešil inženýrsky (tak, že počítadlo přivázal k vrtačce zavařovačkou. ). Tato fuzi metoda fungovala v 90%. Když na tom záleželo, tak to selhalo - inu inženýrské otcovo řešení, slíbil, že to udělá pořádně, za půl roku to nestihl. Podobně i otec druhého hocha má sice ruční šlehač, ale ještě po půl roce nebyl schopný uříznout metlička a zpájet tam pořádný háček....
Naprogramování toho jejich počítadla může upřesnit : Petr Grim <petr.grim@centrum.cz>
Na oplátku můžete tomuto petrochemickému inženýrovi poradit, případně nakreslit, jak má udělat z kousku plechu pořádný držák počítadla...
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 14 úno 2012 10:27, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Bayeux » 14 úno 2012 08:15

Ano, potvrzuji tímto, že na téma počítadlo vs. švihadlo, resp.cyklocomputer (i o HADEX padla zmínka) jsem se Stevem vedli velikou nedělní SKYPE konferenci ;)
S pomoci Pí jsem zkoušel čarovat a donutit cyklocomputer, aby zobrazoval relevantní a bez převodních tabulek a indicií jednoznačná data. Kdo ví a umí, má tip a typ na computer - sem s tím, řešení je skutečně elegantní a dobré! Vycházel jsem z údajů různých výrobců, zvláště údaje o minimálním a maximálním průměru (obvodu) kola, které jde zadat.
Ad HADEX - discobolos BRAVO, písnu mail...
Švihadlo (jeho část) po předběžném průzkumu půjde podle mě dobře použít, ale chce to trochu kutilství - jenže čas vypršel (už zase musím do práce) - ale jistě a rád se pak podělím!
Zatím švihadla nekupujte, kdo nechcete skákat - abych to nakonec neodskákal já a nebyl jimi bičován! ;)
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od seawindttt » 14 úno 2012 12:07

To digitální počítadlo mají v Lídlu? Já bych to vykuchal a implantoval snímač otáček na stranu kličky na natáčedle. Otáčky si přepočítávám na počet otáček na kličku (natáčedlo mám 1/15). Kdykoliv natáčím tak na mě má potřebu mluvit spousta lidí a pak nevím kde jsem ....
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Steve » 14 úno 2012 20:43

to Bayeux:
Koupil jsem ho taky. Terku bude chvíli bavit a pak je moje ;) Navíc mi slíbila staré, mechanické.... ;)
Ale stejně jako ty - chce to ještě čas....
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Steve » 14 úno 2012 20:44

seawindttt píše:To digitální počítadlo mají v Lídlu? Já bych to vykuchal a implantoval snímač otáček na stranu kličky na natáčedle. Otáčky si přepočítávám na počet otáček na kličku (natáčedlo mám 1/15). Kdykoliv natáčím tak na mě má potřebu mluvit spousta lidí a pak nevím kde jsem ....
U nás měli včera večer pět posledních. Cena 129,-Káčé.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Počítadlo pro natáčedlo :o)

Příspěvek od Vyvel » 15 úno 2012 08:09

Před nějakým rokem jsem v RC Revue viděl jednoduché zařízení ze snímače magnetických pulsů a reklamní kalkulačky. Vypadalo to velice jednoduše, všechny funkce kalkulačky zůstaly zachovány a mechanická úprava natáčedla spočívala jen v instalci držáku snímače, kalkulačky a nalepení magnetu. Pohledám návod a obrázek a pověsím to sem.
Pavel
0

Odpovědět