Balsoříz

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Balsoříz

Příspěvek od discobolos » 22 úno 2012 10:22

Původně jsem chtěl dodat svoji zkušenost do Feldova vlákna, ale dbám na čistotu a nechci tahat věci tam, kam nepatří.
Už několik let používám balsoříz, který jsem si vyrobil dle návodu snad ještě v Modeláři (jen jsem jej trošku modifikoval).
Balsoriz_3.jpg
Balsoriz_3.jpg (53.26 KiB) Zobrazeno 6373 x
Jak je patrno z obrázku, vše je vyrobeno ze stolařské překližky 4mm. Výjimkou jsou podložky, které určují šířku řezané lišty. Ty jsou z čehokolo požadované tloušťky (třeba podložku 1,2mm jsem vytvořil z překližky 1mm, na kterou jsem lepil samolepicí papír tak dlouho, až to celkem mělo potřebnou tloušťku).
Balsoriz_1.jpg
Balsoriz_1.jpg (72.56 KiB) Zobrazeno 6373 x
Balsoriz_2.jpg
Balsoriz_2.jpg (65.05 KiB) Zobrazeno 6373 x
Seřízení je potřeba dělat s kouskem materiálu, z kterého se řeže, ale na to už asi každý přijde sám.
Před řezáním je potřeba okraj prkýnka zarovnat (ale drobné dírky lze odstanit uříznutím jedné zarovnávací lišty, kterou pak vyhodím).
Na rozdíl od klasického balsořízu prkýnko držím pevně na podložce (řezací, měkké, abych netupil žiletku) a jedu podél hrany balsořízem. U tvrdší balsy lze seřídit balsoříz na tenčí podložce a řezat ze dvou stran.

Naopak pro řezání třeba žeber z bloku seřizuju balsoříz na vysoký řez. Tady je ale potřeba pamatovat na pružnost řezného materiálu, aby se to neohýbalo a neřezalo jinou tloušťku naho a jinou dole.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Balsoříz

Příspěvek od discobolos » 22 úno 2012 10:23

Balsoriz_zebra.jpg
Balsoriz_zebra.jpg (42.38 KiB) Zobrazeno 6372 x
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Balsoříz

Příspěvek od discobolos » 22 úno 2012 10:24

V předchozím bylo myšleno nahoře a dole, vloudila se chybička :(
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: Balsoříz

Příspěvek od Bayeux » 22 úno 2012 14:40

Díky Dušane, příspěvky tohoto typu mám velmi rád ;) A ocení to i nováčci, protože když jsem viděl kluky v kroužku řezat lišty s pravítkem... :oops: hned dostaly balsoříz.

Tento typ balsořízu jsem pravda kdysi viděl, ale nikdy neměl - a asi mít nebudu, neboť k řezání s ním je podle všeho třeba více místa kolem sebe, což ve svém "výtahu" nemám.
Ale přesto se jím možná dovybavím, v lecčem má výhodu - proto dotaz: pro změnu jiné šířky řezané lišty TO celé rozmontuješ, vyměníš podložku za tlustší/tenčí, a zase sestavíš včetně umístění žiletky?
Myslím, že podložky (kartičky o tloušťkách po 5 desetinách nebo tak) by asi nemusely mít dírky, ale výřezy (prořízlou dírku) a tak by nebylo potřeba kompletní demontáže, ne? Spíš mě znervozňuje opětovné usazování žiletky, a také tloušťka prkénka řezané balsy je omezena - byť pro minimakety je plně dostačující (je podle všeho cca 5mm).

Já řežu na balsořízu klasicky se žiletkou nahoře - nic netupím, prořez je jak nastavím vysoko žiletku (-y = více za sebou pro postupný řez), případně lze také prkýnko otočit. A mohu jej držet v ruce a řezat do prostoru ( = do stropu, jinam nelze :D ). Mohu upnout fotku mého obstarožního balsořízu (ů). Je to jako psal Felda - mám i duralové a různé jiné, a stejně převážně řežu starým rozkvrdlaným z překližky.
BTW - o Feldovu balsořízu z Merkuru jsem slyšel legendy, a moc by mě zajímaly fotky - prosíííím Feldo :shock: Torza Merkuru mám dost a apsoň jednou budeme mít něco společného :mrgreen:

A navrhl bych ještě vytvořit vlákno "Užitečná udělátka z Merkuru". Felda tam může zopakovat svůj balsoříz, já přidám stand na natáčení modelů, v posledních číslech periodika RCM a RCR se také objevily kouzelné vynálezy (i kraviny)... Asi to spáchám :roll:
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: Balsoříz

Příspěvek od Triplane » 22 úno 2012 17:02

discobolos: Jéé, takhle bych chtěl umět dělat ta pásková žebra. Perfektní! Děkuji za inspiraci... :)
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Balsoříz

Příspěvek od Jiří Doležel » 22 úno 2017 18:17

Nedávno se mi dostal do rukou suportík z rozbitého dětského mikroskopu a tak jsem neváhal a po všech těch letech, co řežu balzové lišty podle dokousaných pravítek :roll: jsem jej jednoduše přetransformoval na balsoříz, který už řeže plně k mé spokojenosti. Posuv je samosvorný, doplněn noniem.
J.
Přílohy
balsa stripper_1.jpg
balsa stripper_2.jpg
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Balsoříz

Příspěvek od Vlastik » 22 úno 2017 20:12

To už vybavuješ dílnu? Jsem zvědav do jak velkejch ér se pustíš.
0

Odpovědět