stavebna plocha na ktorej staviate?

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Uživatelský avatar
papuch
Reakce: 0
Příspěvky: 18
Registrován: 14 led 2013 09:46

stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od papuch » 04 dub 2016 12:01

doteraz som tu trosku staval na drevenej rovnej ploche,dali sa na tom lepit plany,celoflany...potom som sa stahoval,a veci sa vytratili...hm
teraz by som zacat znovu...zaobstarat si stavebnu plochu...tu zelenu stav.plochu co sa da kupit a pouzit
viete (urcite viete) kde to kupit a zaobstarat?
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od discobolos » 04 dub 2016 13:01

Ta "zelená plocha" je spíše řezací podložka.
Dá se koupit značková od Olfy, třeba:
http://www.naradionline.cz/zbozi/rezaci ... m15mm.html
případně:
http://www.peckamodel.cz/produkty/plast ... i-podlozky

Já osobně koupil něco podobného v prodejně se šicími stroji a potřebách pro šití.
Můžeš zkusit třeba:
http://www.heureka.cz/?h[fraze]=%C5%98e ... a+%28A3%29

Jako stavební plochu používám tzv. spárovku, v mém případě smrkovou. Je to prkno slepené z menších lamel, takže se tolik nekroutí jako normální prkno. Koupil jsem to někde, snad v Baumaxu, cca 20x80cm, tlouška asi 18 mm, za 45 Kč.
Něco jako:
http://www.akcniceny.cz/detail/sparovka-smrk-1314291/
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od Vyvel » 04 dub 2016 13:45

Jo taky používám smrkovou spárovku koupenou v Bauhausu nebo v Hornbachu. Klidně stačí 2. jakost jen se musí trošku víc vybírat už v prodejně aby to nemělo vypadané suky a nebylo to zkroucené. Klasickou laťovku už asi nikdo nevyrábí. Ta měla navíc na povrchu nějakou vrstvu tlustší dýhy. Jinak už to tady na fóru bylo probíráno - koukni do oddílu "Dílna", téma "Pracovní deska laťovka".
0

Uživatelský avatar
papuch
Reakce: 0
Příspěvky: 18
Registrován: 14 led 2013 09:46

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od papuch » 04 dub 2016 13:54

peknu smrekovu zlepenu dosku som mal a3 zhruba
chlapi dakujem!
pojdem obidve veci zohnat...aj rezacku do tatramodelu aj tu smrekovku
este raz dakujem
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od Emil » 04 dub 2016 18:44

Osobně:
- Smrková rovná spárovka bez suků jako podklad. Deskám se suky nebo hustými lety se vyhýbám - blbě se zapichují špendlíky
- na přišpendlení konstrukce při lepení (které je nutno následně nechat vyschnout) jsou moc dobré odřezky sádrokartonu. Výhodou je, že když to poskládám a slepím, můžu to dát bokem (na skříň) a mám opět čistou pracovní plochu. Sádrokarton je homogenní a špendlíky se do něj zapichují moc dobře
- plát starého linolea nebo tlustý plát polyethylenu na řezání - na dřevěné podložce občas nůž vyjede z řezu kopírujíce léta dřeva (a to i u balsořízu). A pokud člověk řeže potahový papír, neotupí se ostří tak rychle.
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od Vlastik » 04 dub 2016 22:09

Laťovka se pořád vyrábí a prodává, ale většinou v prodejnách pro stolaře. V žádným BAU a HYPER SUPER asi ne. Je dost drahá ale asi nejlepší. Nepoužívám nic jinýho. Jen na broušení někdy skleněnou desku.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od Hugo » 04 dub 2016 22:35

Na menší modely - pistacia a ořechy - používám fasádní polystyren, jdou do něj hezky zapíchnout entomologické špendlíky. Na hrubší stavbu používám balzové prkénko. M.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od Pavel Stráník » 05 dub 2016 08:51

Jak píše Vlastík, nejlepší je laťovka. Opravdu stojí za to věnovat trochu úsilí jejímu sehnání. Fajn jsou i rýsovací prkna prodávaná v různých rozměrech ve větších papírnictvích, ale ta jsou hodně drahá. Na druhou stranu taková deska vydrží opravdu hodně dlouho, jen je třeba dát pozor aby na ní člověk moc razantně neřezal, to se v ní vyštípnou a vyříznou díry které pak vadí - ale podložení zmiňovaným linem nebo Olfa řezací podložkou při řezání není až takový problém. Sklo se mi pod řezání neosvědčilo, poškrábalo se a čepele se hned ztupily. Na menší věci se mi osvědčila deska slepená z tvrdších balzových prkének tl. 10mm, případně polystyren s nalepenou balzou tl. 3 - 5 mm - ale na těch je lepší moc neřezat nebo jen sporadicky. No a na broušení mám lamino s nalepeným archem méně zrnitého smirku - balza po něm neklouže a nehrozí poničení už skoro vybroušené destičky při neopatrném pohybu brusného hranolu.
0

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od FF Radek » 01 kvě 2016 21:22

Zdravím kolegové, mě se výborně osvědčila deska ze skla 8mm s nalepenou hobrou, do hobry se dobře zapichují špendlíky a sklo drží absolutně rovnej tvar.
Přílohy
WP_20160424_004.jpg
WP_20160424_003.jpg
WP_20160424_001.jpg
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od discobolos » 01 kvě 2016 22:24

Na hobře jsem stavěl kdysi dávno, v dobách kdy jsem s modelařením začímal.
Po pár letech jsem ji opustil, protože byla příliš měkká a zvláště u tenčích žeber se mi stávalo, že nebyly v rovině třeba s odtokovkou (byly níže, protože jsem je zamáčkl do měkké podložky) :cry: .
Dnes už mám přece v rukou více citu a cviku, takže by to asi nebylo tak dramatické. Nicméně radši stavím na nečem tvrdším.
0

FF Radek
Reakce: 41
Příspěvky: 325
Registrován: 25 kvě 2011 12:16
Bydliště: Kroměříž

Re: stavebna plocha na ktorej staviate?

Příspěvek od FF Radek » 01 kvě 2016 23:13

ano, hobra je měkká, ale nezaznamenal sem s tím zatím žádnej podobnej problém, možná něco tvrdšího by bylo fajn spíš proto, že hobra poměrně rychle degraduje...zatím na tom stavím asi rok a povrch hobry už ůplně rovnej není, občas lepidlo, občas zářez....možná nějaká tvrdší pěna, snad se podaří něco objevit..ale sklo je fajn, drží rovinu parádně...
0

Odpovědět