Začátečníci

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Vladimír Alfery, Pavel Stráník

discobolos
Reakce: 0

Re: Začátečníci

Příspěvek od discobolos » 06 zář 2017 10:48

K tomu ohýbání v míste lomu obvodové linky.
Jak se psalo kdysi v Modeláři - v místě zlomu z vnější strany naříznout, lehce nalomit. Po kompletaci příček v místě zlomu zalepit.
Použitím tohoto postupu a za pomoci pravoúhlých trojúhelníků, kterými lze trup na plánku fixovat, jde dosáhnout požadovaného tvaru bez nepříjemných efektů. Kompletací na plánu se tak vyhneš "banánu" :cry: , protože při lepení stále kontroluješ dodržení osy.
Samozřejmě je potřeba přípravky přesouvat, podle toho kterou část trupu kompletuješ. Já osobně začínám místem pod křídly. Zkompletované a v místě zlomu nalomené bočnice za pomocí trojůhelníků v podobě dorazu vpředu i vzadu zajistím ve správné (a stejné) poloze. Zalepím příčky nahoře i dole a pak pokračuju s přední částí až po motorovou přepážku. Poté přemístím trojůhelníky a zkompletuju zadní část. Ukončím kompletaci zalepením motorové přepážky.
U hranatého trupu to není takový problém, zpravidla vždy jde najít rovnou hranu, na kterou se při kompletaci bočnice položí a zafixuje trojúhelníky. Pokud máš problém dodržet přímou linii na nějaké delší hraně, lze to v místě, kde se odchyluje od spávného tvaru, zafixovat připíchnutým kouskem balsové lišty (tedy souběžně s balsovým nosníkem bočnice místo pomocného trojúhelníku).

K lepení - od jisté doby používám postup, který na tomto webu kdysi ukázal Robert Pajas. Z modelíny na nesavé podložce vyrobím malou hroudu a do ní udělám něčím (já používám tužku z Bauhausu) sadu komolých dírek, do kterých si odliju pár kapek vteřiňáku. Do téže tužky ze zadní strany mám vraženu tenkou jehlu se zlomeným očkem, kterou nabírám vteřiňák a aplikuju jej, kde potřebuju. Dá se tak lepit opravdu jen to, co potřebuju, navíc se s jehlou v tužce dostanu i do hůře přístupných míst. Zatvrdlý vteřiňák na jehle je třeba čas od času sloupnout nebo opálit.
0

Odpovědět