Stránka 1 z 3

Program na malování plánků

Napsal: 02 kvě 2019 19:29
od Kowalsky
Chtěl bych se poptat jestli tu někdo k tvorbě plánků používá nějaký grafický software.Mám doma spousty podkladů nebo starých výkresů a chtěl bych je nějak oživit nebo předělat.Dřív sem si vše maloval sám na papír teď bych to chtěl odzkoušet trochu moderněji.Děkuji za každou radu.Zatím sem začal zkoušet program SketchUp , ale myslím že by stačilo něco jednoduššího.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 02 kvě 2019 22:46
od Vyvel
Já používám Draft Sign od Dassault systém. Po registraci je základní verzi možno používat na počítači bez omezení. Ovládání i systém kreslení je stejné jako AutoCAD. Ukládá ve formátu dwg a výkresy jdou otevřít i v klasickém AutoCADu.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 03 kvě 2019 08:33
od Pavel Stráník
Používám Autocad, ale všechny tyhle programy nemají automatický převod z bitmapy do vektoru. Nemáte s tím někdo zkušenost, nějaké doporučení? I když ono je otázka zda to má smysl, protože stejně se ty podklady musí dost výrazně upravit, poloviny nejsou stejné, délky v různých pohledech nesedí apod. Navíc co mám zkušenost s tím co jsem měl k dispozici, když jsem ten automatický převod zkoušel, tak třeba přímky se prohládají hromadou bodů jako obecné křivky (o kružnicích, elipsách či jejich částech ani nemluvě) takže to pak stejně člověk musí celé předělat. Ale nevím, možná jsou dnes už inteligentnější programy na překreslení výkresu.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 03 kvě 2019 09:13
od Vyvel
S převodem bitmapy do vektorů jsou potíže. Daleko jednodušší je použít tu bitmapu jako podklad v AutoCADu nebo v tom Draft Signu a kreslit přímo na ní. Kdysi v práci jsem převod formátů vektor - bitmapa a zpět absolvoval při návrhu prospektu. Řezy byly v AutoCADu a tiskárna potřebovala Corel - na přímo to tehdy nešlo a nevím jestli už to dneska jde ale nakonec překreslovali bitmapy v Corelu.
Obecně na bitmapě jsou nepřesnosti v řádech pixelů, které bitmapě nevadí ale vektorový formát neví jestli má použít přímku nebo křivku takže použije křivku a z toho pak vycházejí ty vícebodové přímky. Opravovat to je dost opruz takže dávám přednost kreslení přes podkladovou bitmapu (gif, tif, jpg atd.)Tam si hned definuju, co bude přímka co budu tvořit jako křivku.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 03 kvě 2019 17:13
od Curtiss
Bohužel je to tak, jak píše Vyvel. Sám jsem se několikrát pokoušel v různých programech konvertovat bitmapu do vektorů a výsledek byl vždy nepoužitelný (pro naše účely). Takže od té doby klasicky bitmapa jako podklad v ACADu a pěkně obkreslit. Ale jde to docela dobře a hlavně výsledek je použitelný vektorový výkres.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 03 kvě 2019 20:16
od Lubomir Koutny
V časopise W.W.I. Aero byl před lety návod jak pracovat s bitovou mapou při rekonstrukci 3 pohledu z fotografie. Bylo to pro mne náročné. Pavel Vysočan to zvládal daleko lépe, ale nevím, jak byl s výsledkem spokojený. Když jsem se konečně prokousal touto metodou, tak jsem zjistil, že se nejedná o nic jiného, než to, jak jsem to dělal bez PC ručně a výsledky také nebyly lepší. Zajímavé bylo, že autor zásadně nedoporučoval dělat 3 pohled ješte jednou z jiné fotografie u téhož typu. Záhy jsem pochopil proč, výsledky se po čertech rozcházely.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 07 kvě 2019 09:06
od shark
Jen na odlehčení něco z Modelfóra:

V čem kreslíš ty plánky?

Normálně, v tričku a teplákách...

Re: Program na malování plánků

Napsal: 07 kvě 2019 11:17
od Kowalsky
Tak SketchUP není asi to správné ořechové,nebo sem ještě nepřišel na to jak ho správně používat.Zatím to nevzdávám ale pro jistotu připravuji pravítka a tužku.Další na řadě je program Solidworks uvidíme co umí.
PS:pane Koutný mate ode mě SZ.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 07 kvě 2019 14:19
od Vyvel
Jako odchovanému AutoCADem mi Sketch Up k srdci nepřirostl. Zřejmě ho taky neumím dostatečně ovládat. Na Monaku s ním lodičkáři zvládají nejen žebra a řezy lodními trupy ale i rozvinuté tvary, takže nějak to jde.
Btw. proč zrovna Solid Works? To je snad 3D software. Myslím, že je potřeba si ujasnit co vlastně chceš tvořit. Jestli ti stačí 2D výkres nebo si chceš stvořit 3D model a z něho pak ty pohledy a řezy vygenerovat a podle toho pak vybírat software.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 08 kvě 2019 02:23
od Kowalsky
Oba tyto programy umí samozřejmě i 2D které dostačuje pro můj záměr tvorby plánků. Vlastně mi jde o to kreslit tak aby plánky bylo možno používat v elektronické podobě,to znamená rekonstrukci stávajících co jsou na netu a nejsou v kvalitě vhodné pro tisk,tvorbu nových a jejich snadnější distribuci. Prostě mi přijde zbytečně kreslit nejdřív na papír a potom to cpát do počítače,proč to neudělat hned.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 08 kvě 2019 09:07
od akademikrichard
čím víc plánků bude na netu tím líp, ale používat pro tvorbu plánků minimaket sketchup nebo solidworks je jako jít s kanonem na vrabce. Pro tenhle účel bohatě stačí Acad a jeho používání je i pohodlnější.

Re: Program na malování plánků

Napsal: 09 kvě 2019 13:37
od Kowalsky
Tak proběhlo další pátrání,dalším možným je Qcad. Zatím zkouším co umí a umí toho dost.Prostě potřebuji věc co umí z třípohledu v PC malovat výkres.Prozatím se soustředím na WW I jsou jednoduší.Jak to dělal Radek Gregovský,maloval to na pauzák a potom to oskenoval?
PS:pane Koutný poslal jsem vám SZ.