Prilepenie krídla

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Dušan Sedlár
Reakce: 2
Příspěvky: 59
Registrován: 20 říj 2014 07:20
Bydliště: Trnava, SK

Prilepenie krídla

Příspěvek od Dušan Sedlár » 02 úno 2020 22:04

Pre halu v Šali som si postavil model AMERICAN EAGLET podľa historického plánku vydaného spoločnosťou American Modelcraft Co. Okrem toho, že model má svoje čaro, oslovila ma jeho jednoduchosť. Nakoniec som ho do Šale nevzal, pretože o konaní súťaže som sa dozvedel snáď hodinu pred začiatkom.
Model sa staval ľahko, až do okamihu, keď som sa začal pokúšať prilepiť na model krídlo. /je to parazol/
Prilepil a odlepil som ho 5x, pretože buď jedna strana krídla visela dole, alebo niektorá strana krídla utekala dopredu. Už som bol z toho zúfalý. Konečne prišla dobrá a realizovateľná myšlienka. Krídlo som nechal prilepené na predných vzperách baldachýnu a pomocou prišpendlenej niti ku krídlu som nastavil rovnakú vzdialenosť oblúkov krídla od konca trupu. Prilepil zadné vzpery krídla a potom vzpery krídla na obidvoch stranách krídla. Konečne všetko sedelo. Viď obrázok Riešenie, ktoré sa snáď niekomu hodí.











20200201_142802_resized.jpg
0

Dušan Sedlár
Reakce: 2
Příspěvky: 59
Registrován: 20 říj 2014 07:20
Bydliště: Trnava, SK

Re: Prilepenie krídla

Příspěvek od Dušan Sedlár » 05 bře 2020 21:08

20200219_140303_resized.jpg
[attachment=1]20200219_140410_resized.jpg[/attachment
American Eaglet. KIT SCALE
Chcel by som sa okrem fotografií dokončeného modelu podeliť s vami aj niekoľkými poznámkami, či radami.
Vychádzam z predpokladu, že nie každý bude chcieť ísť do Nijmegenu, kde rozhodcovia kategóriu Kit Scale prísne podľa plánku posudzujú.
Pre lietanie u nás, tak pre radosť by bolo možné model trochu "oklamať."
Nosníky trupu, podľa plánku 1/16´x 1/16´čo je asi 1,6x1,6 mm je dostačujúce.
Zadný záves gumy preložiť minimálne o jedno pole dopredu.
Nohy podvozku nerobiť z balzy a radšej z preglejky 1,2 x 3 mm. Kolieska ľahké a celkom pekné urobiť z plastu na ktorom je predávaná mrkva, alebo petržel. Lepiť lepidlom FORMULA 560. Trubičky koliesok navinúť na dráte 0,8 mm a ako osičku použiť krajčírsky špendlík. Na špicatom konci ho v pravom uhle zohnúť, vtlačiť do preglejky a nítkou upevniť na podvozkovú nohu.
Prednú časť trupu v mieste "plechov" kapoty motora použiť karton. Je dostatočná škála farieb.
Vrtuľa IGRA 150 mm.
Oblúky krídla, výškovky a smerovky radšej lamínovať z balzy 1 mm na šablone z preglejky na bedničkách od ovocia.
Krídlo. Keď si všimnete, tak má lavór napriek tomu, že som modelspan prilepil predtým na rámeček a vypäl ho vodou a 3x lakoval. Krídlo som poťahoval už takýmto vypnutým papierom.
Nábežka radšej 2,5x2,5 mm, odtokovka aspoň 1,5x4 mm, nosník krídla aspoň 1,5x4 mm. /Všetko sú väčšie rozmery/ Rebrá v mieste prilepenia vzpier potiahnúť papierom. Radšej tvrdá balza.
Model na fotografii o rozpätí 635 mm váži 15 gramov bez gumy.
Každopádne reprezentanti, čo lietajú v Nijmegenu by mohli utratiť nejaké slovo ku týmto myšlienkam.
Přílohy
20200219_140410_resized.jpg
0

Odpovědět