Obtisky

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Pepino
Reakce: 9
Příspěvky: 52
Registrován: 19 čer 2013 10:29
Bydliště: Děčín

Obtisky

Příspěvek od Pepino » 11 pro 2020 10:53

Zdravím pánové,
můžete mi prosím poradit jak vyrobit, pokud možno jednoduše, obtisky? Na většině tady prezentovaných modelů vidím parádní provedení, ale nikde jsem tady nenašel návod nebo diskuzi na toto téma. Jestli jsem ji přehlédl, tak prosím o případné nasměrování.
Nejde mi jen o nápisy apod., ale i o poměrně rozsáhlé výsostné znaky, které jsou téměř přes celou hloubku křídla. Jak toto prosím řešíte?
Pokud třeba i stříkáním rovnou na model, jak maskujete? Mě buď páska moc nedrží a barva se podstříkne nebo naopak drží tak, že pak sundám i barvu co má zůstat.
Díky za jakékoliv tipy.
P.
0

Bobeš Jiří Tamfal
Reakce: 12
Příspěvky: 96
Registrován: 09 úno 2010 09:19
Bydliště: Kravaře

Re: Obtisky

Příspěvek od Bobeš Jiří Tamfal » 11 pro 2020 20:54

Nejlíp a nejjednodušší je o tiskový papír do tiskarny a vytisknout si obtisky. Já si ho nakupují v Aero Teamu httpso/aeroteam.cz/cs/produkt/papir-obtiskovy-ciry-pro-laserove-tiskarny&ved=2ahUKEwjtrP6c2cbtAhWG_aQKHVBqCd0QFjABegQIBBAB&usg=AOvVaw3XYDF-inqE6BNpqypW2qmu mají tam i podrobný návod Jirka .
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Obtisky

Příspěvek od discobolos » 12 pro 2020 10:58

Samozřejmě pro tisk potřebuješ daný obtisk - znak či číslo sehnat či vytvořit předlohu v nějakém grafickém formátu. Záleží, kde pak hodláš tisknout. Nejlepší kvality dosáhneš, pokud je předloha ve vektorovém formátu (třeba Corel). Ale to je pak většinou dost náročná ruční práce.
Problém je s tiskem v grafických centrech, většinou odmítají tisknout na jiný materiál, než jimi vyzkoušený a ověřený. Při ceně jejich tiskáren se jim ani moc nedivím ;).
Takže buď musíš mít barevnou laserovou tiskárnu ty, nebo nějaký známý, ideálně modelář, který už ví jak na to :) .
Případně je možné objednat si výrobu u specializované firmy, třeba http://www.vinar.cz/

Alternativně si koupit poněkud tlustší obtiskový papír pro inkoustové tiskárny. Třeba tady:
https://www.hobbyshop.cz/shop/cs/69-obt ... na-meritka
Inkoustovou tiskárnu má dnes kde, kdo. Tiskne se pak jako na fotopapír, tedy nejvyšší kvalita a nejvíce inkoustu. Takové obtisky pak samozřejmě musíš fixovat pruhledným lakem, aby se při namočení do vody a nanášení inkoust nerozpil. U inkoustovek jen musíš vyzkoušet, kde na stránce jsou místa, kde se opírá posouvací mechanizmus tiskárny, abys právě v tomto místě neměl aktívní část obtisku. Mohlo by se ti to rozmazat. Je to ale vše závislé na typu tiskárny. Pokud se s tím naučíš pracovat, lze pak tisknout i na kousky obtiskového papíru, bodově přilepené na kancelářský papír. Jen samozřejmě musíš spravně umístit obtiskový papír (ideálně vytisknout na podložní papír, pak přes tuto čast přilepit čistý obtiskový papír). Lepit se to dá lepicí tyčinkou.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Obtisky

Příspěvek od discobolos » 12 pro 2020 10:59

Spoustu informací lze získat na kitařských fórech, jen to trvá, než vše projdeš :-).
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Obtisky

Příspěvek od Pavel Stráník » 12 pro 2020 12:53

Já to dělám tak, že kombinuji různé techniky a postupy. Ideální je co jde nastříkat - to pak nejlépe splyne s okolím. Obtisky jsou lesklé a na modelu většinou moc opticky vystupují. Když je celý model matný, obtisky vypadají kýčovitě. Postupy jak je sjednotit s okolím mají zmáknuté kitaři, ale obvykle je výsledkem celolesklý model. A taky ne všechny jejich postupy lze aplikovat na minimakety, ať už kvůli hmotnosti nebo vlastnostem podkladu.
Na vytvoření motivu musíš ovládat nějaký vhodný program, ať už Corel, Acad nebo cokoliv jiného kde si to "nakreslíš" a připravíš do tisku. Pak musíš mít ideálně laserovou a inkoustovou tiskárnu. Každá má určité specifické vlastnosti a hodí se na něco jiného, u laserovek taky závisí typ od typu, to je třeba zkusit (mně se třeba v práci na jedné barevné laserovce nepodařilo vytisknout nic, barva se fixovala místo na podklad na fixační válec :shock: ). U laserovek je trošku riziko, že se zasviní právě ten fixační válec a to se pak blbě vysvětluje.
Moc nepoužívám uváděné papíry na obtisky, obvykle nastříkám dvě vrstvy zaponu na hnědou lepící pásku (tu oblizovací), proženu ji tiskárnou a fixuji další vrstvou zaponu. Když je potřeba, tisknu na podklad který předem nastříkám potřebnou barvou. A další technikou kterou hojně užívám je, že ne všechno (třeba znaky) se musí celé tisknout ale jde to vyřezat z jednotlivých obtiskových plátů a lepit postupně na sebe.
Doma mám starou repasovanou nebarevnou laserovku která hodně snese a případné poškození by mě vůbec netrápilo a pak starou, ale kdysi dost dobrou barevnou inkoustovku. Zatím jsem si s tím vždy vystačil, chce to zvážit dostupné prostředky a vlastní schopnosti (třeba umění práce s airbrushem a šablonami při stříkání) a tomu přizpůsobit postup. A taky pamatovat na to, že když se nepodaří obtisk, hodí se do koše a jde se na to znovu, ale když se něco nepovede při stříkání na model, je to problém opravit.
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Obtisky

Příspěvek od Robert Pajas » 12 pro 2020 19:12

A to mě zajímá, Feldo! Ono se dá na dvě vrstvy zaponu tisknout na inkoustovce? To by bylo super... Já to totiž zkoušel na Humbrol lak a nešlo to vůbec - musel jsem s tím chodit do barevný laserovky ke kámošovi.
0

Pepino
Reakce: 9
Příspěvky: 52
Registrován: 19 čer 2013 10:29
Bydliště: Děčín

Re: Obtisky

Příspěvek od Pepino » 12 pro 2020 20:03

Ahoj, díky za všechny tipy. Laserovku mám k dispozici a umím v CADu, tak už to jen zkusit :)
Radši bych to celý nastříkal, ale problém je to maskování.. Mě někdy i páska Tamyia vzala dolů barvu. Nehledě na to, že kruhové znaky nevím jak pořádně vymaskovat.
Ten obtiskový papír je samolepicí? Nebo jak se pak otisky přenáší? Klasicky namočit do vody jako dřív? A jak ty tištěné na hnědou papírovou pásku?
Vím, že otázek mám plno, ale tohle je pro mě zatím španělská vesnice.. Díky.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Obtisky

Příspěvek od Steve » 14 pro 2020 08:17

Podařilo se mi projet laserovkou papír z Propagteamu, ale nedlouho potom nám ve firmě vyměnili tiskárny za nové a už jsem nenašel odvahu. Odstavit síťovou tiskárnu by byl problém.
Doma ji nemám a v Copycentrech….jak psal Dušan.


Tohle není už k obtiskům, ale k jejich variantě stříkáním.

Šablony pro kruhové znaky dělám někdy z papírové pásky. Při větším průměru než je šířka pásky slepím potřebný pás na podložce ze dvou-tří pruhů s mírným přesahem.
Používám lakýrnické pásky, které jsou na to vlastně určeny. Přesto nejsou všechny stejné a problémem může být stáří pásky. Není tedy vždy ideální vyzkoušenou pásku koupit do zásoby (dokud je).
Jiná verze je výrazně riskantnější - jsou to reklamní fólie. Prodává se sice přímo speciální "maskovací" verze, ale používám to, k čemu se dostanu. Tam je třeba hlídat přilnavost. Při velké to nepůjde dolů nebo to s sebou "vezme" barvu. Při nedostatečné to podstříkne.
U Fairchilda to bylo právě to druhé - fólie nedržela dle představ a barva se dostala pod šablonu. A to i na druhé straně trupu, kde jsem barvu už "jen" tupoval.
Výhodou reklamních fólií je ostřejší okraj.
Velká lepivost obou jde řešit nalepením na ruku a odlepením. Případně vícenásobným. Chce to mít cit. A to u obou druhů.

Kulaté znaky vyřezávám vykružovákem Olfa. Výborná věc.
Lze to ale dělat i klasickým kružítkem, případně "nulátkem". Do hrotu lze sevřít kousek žiletky.
Lze na to i udělat jednoduchý nádstavec, ale pokud nouzovka vyhoví, stane se už trvalým vybavením ;-)

Dodržet průměry kokard a podobných šablon může být problém. Tam doporučuji vše vyřezat na podložce a použít přenášecí fólii.
A doladit průměr na náběžné části, kde jsou různě prohnuté potahy není jednoduché.
0

Pepino
Reakce: 9
Příspěvky: 52
Registrován: 19 čer 2013 10:29
Bydliště: Děčín

Re: Obtisky

Příspěvek od Pepino » 14 pro 2020 11:23

Takže pokud vyřezávat z obarveného (předem nastříkaného) papíru a pak na sebe postupně lepit, jsou to například u výsostných znaků i 3 vrstvy papíru na sobě - obyvkle ve středu. Chápu to správně nebo to skládáte z mezikruží? To stříkání kulatých znaků třeba ze tří barev, si neumím moc představit. Bojím se, že se to snad ani nemůže povést soustředně. Navíc by se asi měla vynechat v tom místě barva základního potahu, aby se na sebe nevrstvilo tolik vrstev. Možná to chápu špatně, nevím.
Ale určitě to má většina z vás zmáknutý dobře, protože to co tu vidím, je obvykle dokonalý..
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Obtisky

Příspěvek od Hugo » 14 pro 2020 12:00

Ahoj, k tomu, co zde bylo popsáno ještě připojuji, že mně vždycky dobře fungovala maskovací Tamyia páska, v různých šířkách. Nikdy mi nestrhla podkladovou barvu.
Hezké návody na stříkání výsostných znaků ma na svých stránkách Mike Stuart. M.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Obtisky

Příspěvek od Steve » 14 pro 2020 12:09

K těm soustředným kokardám - obvykle je největší problém s případným lemem kokard či českých znaků a pod. Třeba žlutá u britských kokard (prototyp). Snad nejhorší jsou naše české znaky s tenkým bílým lemem, stejně jako ruské hvězdy - pokud bývají na tmavém podkladu.
Pokud to vykroužíš najednou a vše přeneseš na místo - proto je právě dobrá přenášecí fólie - tak k rozhození kružnic nedojde.
Já podstříknu bílou (zpravidla), na to uložím všechny tři kružnice - tím se neporuší symetrie.
V této chvíli doporučuji stříknout okolní barvu. po nastříkání kokard by jsi je opět musel zakrývat - a tam k té asymetrii muže dojít.
Pak vyloupnu střed, stříknu (červená u britských a italských, modrá u Frantíků, zelená Belgie?…), pak tuto opět zakryji větším kroužkem, kolem vnějšího kruhu nalepím zakrytí okolní plochy (z původní pásky či fólie po vyřezání kokard), pak vyloupnu vnější kruh a stříknu. Bílá zůstává stále zakryta.
V případě lemu je to podobně. Jen bych asi začal tou žlutou - a tam je díky malé šířce každá odchylka vidět.
U malých modelů, které prakticky nedělám, bych se orientoval na obtisky, zejména pokud se podaří sehnat něco z plastikových stavebnic.

Skládání z předem obarvených papírů - dosáhnout nulové spáry není jednoduché.
Občas se doporučuje lepit kokardy či naše znaky s přesahem - sestavit a celek nalepit.
Nebo na jeden "celkový" podklad lepit další menší části.
Nevýhodou je dvojitý papír - nejen kvůli schodku, ale kvůli sytosti papíru.

Dvě vrstvy bývají v součtu sytější a je to vidět. I kdekoliv na potahu modelu jako takovém.
0

Pepino
Reakce: 9
Příspěvky: 52
Registrován: 19 čer 2013 10:29
Bydliště: Děčín

Re: Obtisky

Příspěvek od Pepino » 15 pro 2020 07:06

Pánové díky moc za rady a tipy!
0

Odpovědět