Přenesení dílu z plánku na balzu

Modelářské vybavení, nástroje, pomůcky, připravky, stavební postupy, technologie a použité materiály

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
fishbet
Reakce: 0
Příspěvky: 41
Registrován: 15 pro 2011 10:42
Bydliště: Sezemice

Přenesení dílu z plánku na balzu

Příspěvek od fishbet » 29 led 2021 10:22

Zkoušel jsem metodu popsanou v článku "Pan Tompkins v říši minimaket", laserovou tiskárnu mám doma jen jednu, tak jsem si nemohl vybírat, tvrdý štětec a nitroředidlo mám. Samozřejmě tiskárna příliš kvalitně zapekla toner do papíru, takže jsem na balzu nepřenesl vůbec nic. Napadlo mě ale zvýšit tlak a tak jsem papír promočený ředidlem přitlačil k balze oblou druhou stranou násady skalpelu (asi by to šlo i nehtem a pod.). Výsledek mě velmi mile překvapil, vše se dokonale přeneslo na balzu, vypadá to jak kdyby to bylo přímo na balzu vytištěné. Před přitlačením je dobré chvíli nechat ředidlo působit (cca 20-30s).
Pokud to někomu pomůže, budu rád, pokud jsem vymyslel vymyšlené, tak se omlouvám za plevelení fóra.
0

Bobeš Jiří Tamfal
Reakce: 12
Příspěvky: 96
Registrován: 09 úno 2010 09:19
Bydliště: Kravaře

Re: Přenesení dílu z plánku na balzu

Příspěvek od Bobeš Jiří Tamfal » 29 led 2021 17:15

Ahoj ja používám jiný postup . Mám starou inkoustovku a tisknu na lesklou stranu papíru A4 samolepících etiket , ta část co kryje lepidlo od nálepky a po sundání se vyhodí . Na tuto stranu si vytisknu co potřebuji a než inkoust zaschne přiložím ze shora balzu nesmí se ale pohnout po papíru jinak se samozřejmě rozmaže . Podkladový papír očistím lihem a můžu tisknout nanovo . A letu tvou vyskouším taky .
Jirka
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Přenesení dílu z plánku na balzu

Příspěvek od Steve » 31 led 2021 19:36

Za mých "mladých" ;-) let se doporučovalo natištění zrcadlového obrazu požadovaného tvaru (a nebo bude tisk a líc z opačných stran),
pak přiložení na balzu a přežehlení.
Malou nevýhodou bylo prohnutí prkénka balzy v příčném směru (korýtko), ale náprava byla maličkost. Stačí třeba přežehlit z opačné strany.

Před pár lety jsem to zkoušel, nakreslil si vše na pás papíru a šlo to dobře. To bylo tehdy pro modely na Rapier.
Jinak by nemuselo být optimální rozložení dílů dle různých tvrdostí napříč prkénkem - to ale už s technologií nemá nic společného - rozložení lze předem naplánovat.

Tisk byl pěkný, možná bych našel ještě potištěná prkénka. Ale každý má doma nějaký tisk, lze vyzkoušet ;-)
Tisk nebyl moc sytý, což bylo dobře.
0

fishbet
Reakce: 0
Příspěvky: 41
Registrován: 15 pro 2011 10:42
Bydliště: Sezemice

Re: Přenesení dílu z plánku na balzu

Příspěvek od fishbet » 01 úno 2021 10:19

Tady právě odpadá nepříjemné kroucení balzy jako při přenosu žehličkou a celkem pohodlně lze papír na balzu umístit, protože dokud nezačne působit tlak, tak se nic nepřenese. Přijde mi to docela šikové.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Přenesení dílu z plánku na balzu

Příspěvek od Steve » 26 úno 2021 00:25

Našel jsem popis zmíněný přenášení pomocí xeroxu a žehličky.
Je to MHM 4/1997. ;-)
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Přenesení dílu z plánku na balzu

Příspěvek od Petr P » 26 úno 2021 00:36

A nebo možná až příliš sofistikovaná metoda - namalovat v PC, vyřezat plotrem z vinylové samolepicí folie, která pak slouží i jako šablonka pro vedení skalpelu / žiletky při vyřezávání dílu.

Viz zde (dnes se objevilo na fb):
FB_IMG_16142735035804790.jpg
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Přenesení dílu z plánku na balzu

Příspěvek od Pavel Stráník » 26 úno 2021 08:40

Smím se zeptat co za tak strašně složité tvary to na balzu přenášíte? Já si zatím po celý modelářský život vystačil s propícháním špendlíkem, v dobách kdy jsem ještě dělal žebra trupu z prkýnka balzy tak obkreslil na pauzák, vystřihl, obkreslil na balzu, s přídavkem vyřezal a dobrousil. Ale tehdy tiskárny ještě nebyly :oops:
0

Odpovědět