Arado, Ar 440

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Pavel Stráník » 25 pro 2011 10:11

Jak Bat létal? Nelétal špatně, ale byl o něco těžší než by měl a mohl být (tragicky dopadlo stříkání - tehdy ještě fixírkou - barvou nabral neskutečně moc protože světle šedá na spodku vůbec nekryla a Humbrolka tehdy nebyla k sehnání) a vrtule měly moc štíhlé listy. Ale minutu létal celkem často a když se mi jej podařilo správně vypustit tak letěl překvapivě stabilně. Ale zrovna to házení byl porod, není ho za co chytit, v místě kde by se držet měl je trup hrozně široký a tam kde se dá chytit už je to zase moc daleko za těžištěm. Ale letově to byl celkem bezproblémový model.
No a jak skončil? Právě po jednom obzvláště blbém hození skončil po přetažení levou sestupnou spirálou do země - poškození dost velké, opravovat se to skoro nedalo, levá gondola až po náběžku rozlámaná, křídlo hnuté, hodně podélníčků odlepených od konstrukce. Ideální potrava pro plameny - a tak se i stalo.

Jako dvacetinku bych jej teda už určitě nestavěl, protože to rozhodně není typ na pohodové podvečerní polétání a kvůli pár soutěžím do roka se to prostě nevyplatí. Ale poněvadž se mi za ta léta podařilo shromáždit celkem dostačující dokumentaci, tak k reinkarnaci zcela jistě dojde, asi ne příští rok ale ten další určitě ano a bude to RC (mini)maketa z polystyrenu se vším co k tomu patří, takže zas tak malé to nebude moci být, ale někde kolem 120-150cm rozpětí bude ta správná velikost.
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Steve » 25 pro 2011 10:23

Podkladů na to moc není, už ani přesně nevím, podle čeho jsem to tehdy pižlal. Snad jen podle "Letadla 39-45".
Existuje něco podrobnějšího?
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Pavel Stráník » 25 pro 2011 10:36

Existuje několik výkresů, každý jiný :twisted: a pak celkem bohatá fotodokumentace a několik videí.
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od shark » 25 pro 2011 13:41

K otázce vznesené kdesi vpředu Lubošem Koutným- ne, opravdu jsem dvoumotorovou maketu nepostavil. Komplikované natáčení pro osamělého letce(netvrdím, že to se stojanem nejde, ale...) rozměry a hlavně nepoměr mezi složitostí stavby a následnou užitnou hodnotou, to jsou důvody, které mě odrazují. I když někteří již vědí... ;)
Dlouho jsem plánoval Lightninga, podle plánu na upoutance z Aeromodelleru-perfektní, přesný, všechny přepážky a žebra po úpravě profilu použitelná i na gumáka.
Při veškeré úctě, kterou chovám k Zdeňku Raškovi, ten plán o něj, který kdysi vyšel v RC... je poněkud mimo. Jenže ty tvary, samý ovál, přechod, to samé je ovšem zmiňovaný Twin Mustang.
Nádherná záležitost je Hughesova XF-11, jenže jako dvacetina by to mělo rozpětí 1500 mm. Trochu velké, ne?
Westland Welkin, to samé.
Krásný je ten Vickersův výškový prototyp, zvaný Mayfly, co se mu místo kabiny dá použít platíčko od Ibalginu :lol: Zas to má takové podivné mnohoeliptické křídlo.
No, v plánech je oldtimer Stinson, třímotorák a pak jedna dvoumotorová nádhera, taky oldtimer, jenže- existovaly pouze dva prototypy, létal jen jeden, oba v barvě plechu. Trochu nepříjemné, ale proč ho nepostavit jako What If, v barvách nějaké letecké společnosti, že. A hlavní problém je v nutnosti postavit takový stroj rozkládací, což znamená hodně popřemýšlet nad konstrukcí.
Pokud jde o ne-makety, klasické Áčko plánuju už dost dlouho, mám dost dalších plánů na oldtimery, ale... Nádherná záležitost je třeba létající člun G.B.2, rozpětí 47", trup včetně kabiny jako Sunderland, nádhera. Má drobnou nevýhodu, nemůže ho vypouštět jeden člověk, právě skrzeva ten vysoký trup, tak se často staví zmenšený. http://www.rcgroups.com/forums/showthre ... 243&page=3
0
Naposledy upravil(a) shark dne 25 pro 2011 20:33, celkem upraveno 1 x.

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od shark » 25 pro 2011 13:58

Ještě jsem zapoměl na francouzského Wakefielda z třicátých let, jednoduchá bedna, vrtule styl Dornier 335, ovšem každá se samostatným svazkem.

Jako maketka by se mi Do 335 taky líbil, ideálně se zvětšeným rozpětím- i když to by zas nešel udělat v captured markingu-plán doma je. Tohle ovšem asi skončí jako No-cal halovka.
A vůbec už nemluvím o nerealizované bobánkovské verzi 635, to by musela být paráda!! :lol: http://www.luft46.com/junkers/ju635.html
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Hugo » 25 pro 2011 16:29

Ono ani Arado 240 vysochané z polystyrenu by nevypadalo špatně...

Jinak pánové, ty modely co tady zmiňujete - pro mě je to jen zlomek té spousty krásných modelů, co jste za ta léta postavili, klobouk dolů. Historie každého modelu by vydala za jeden příběh, kdyby tak někdo chtěl udělat na těchto stránkách rubriku s názvem třeba: "Pamětníci vzpomínají, aneb kam se poděly naše staré modely...", určitě bych nebyl sám, pro koho by byla ta nejoblíbenější! Martin
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od discobolos » 27 pro 2011 13:53

i já jsem se dost pídil po nějakých fotkách a barevném schematu. Jediné, co jsem našel, bylo schema, patrně ze stavebnice, na noční verzi Ar-240 C-02
profile_Arado_Ar-240C_bok.jpg
profile_Arado_Ar-240C_bok.jpg (39.3 KiB) Zobrazeno 3406 x
profile_Arado_Ar-240C_shora.jpg
profile_Arado_Ar-240C_shora.jpg (62.47 KiB) Zobrazeno 3406 x
profile_Arado_Ar-240C_zdola.jpg
profile_Arado_Ar-240C_zdola.jpg (46.19 KiB) Zobrazeno 3406 x
Stejná verze měla podle další stavebnice (Revell) imatrikulaci BO-RD
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od discobolos » 27 pro 2011 13:54

Rev_Ar240C_cover.jpg
Rev_Ar240C_cover.jpg (112.29 KiB) Zobrazeno 3406 x
Bohužel fotografie jsem také nikde nenašel.
D
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od discobolos » 27 pro 2011 14:07

Pro Roberta:
Anrew Ricci si to myslím trošku poopravil. Imatrikulaci GL-QB mělo Ar-240 A-02 (tuto verzi měl asi postavenou Luboš).
GL_QB.jpg
GL_QB.jpg (65.8 KiB) Zobrazeno 3236 x

D
0

Odpovědět