Arado, Ar 440

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Arado, Ar 440

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 pro 2011 09:39

V poslední době se mne hned několik kolegů ptalo, jaký je nejvhodnější typ na dvacetinku dvoumotoráku. Odpověď není úplně jednoduchá, záleží také dost na tom, kdo to bude stavět. Například takového Battmana XP-67 zatím dokázal perfektně klasicky postavit a výborně zalétat jen Pavel Stráník, věřím, že stejně dobře, ale z polstyrenu by to dokázal i Tonda Alfery.
Mezi naprosto nejvhodnější typy patří i Arado Ar 240, které jsem měl postavené před třiceti roky, létalo výborně, mělo moc hezkou kamufláž (i když jen v provedení duhou obarvený modelspan), celá dvacetinka byla poměrně lehká, proto zalétávání bylo velmi snadné a časy na starou gumu Pirelliy byly kolem minuty. Ano, stavělo se to mnohem snadněji než Mig DIS a letový potenciál byl prakticky stejný. Po pravdě musím říci, že zde v Brně jsem byl až třetí, kdo tento typ stavěl, první to byl Zdeněk Vávra, ten si vybral verzi s větším rozpětím, létala mu stabilně, ale časy jen kolem 35 s (dvacetinka byla dost těžká a potřebovala lepší vrtule), ještě hůře pak dopadl tehdy ještě žák Pavel Stráník, který snad své Ar 240 ani pořádně nezalétal a již bylo rozbité...Samozřejmě, že to není vhodný typ pro třináctiletého chlapce.
Když se mi do rukou dostaly informace a technická data o Ar-440 a později i pořádný 3-pohled, tak mi hned bylo jasné, že se jedná o mimořádně vhodný typ (podstatně větší centroplán a delší motorové gondoly, 4 listé vrtule, které mohou být před přídí a tím mají podstatně větší průměr, lze použít o 50% více gumy - silnější a delší svazky) výsledkem byl nakreslený plánek nové dvacetinky Ar-440, která může snadno létat své maximum. Problémy začaly, když jsem začal shánět nějaké fotky. Na netu jsou dvě s označením Ar 440, ale žádná není od některého ze čtyř prototypů Ar 440 vyvinutých ze seriových Ar.240C. Na fotkách jso dvě různé verze z počátků vývoje Ar 240. Nakonec jsem objevil hezkou barevnou malůvku Ar 440 v provedení nočního stíhače. Dušan Garba tvrdí, že stejně hezký obrázek je i na krabičce kitu Ar 240C. Jen pečlivým proměřením a dlouhým počítáním by se snad došlo k závěru, kterému z obou typů je ten barevný obrázek blíže. Dříve by takové podklady bohatě stačili, dnes chtějí modeláři mnohem více a tak se obracím na všechny, kdo mohou pomoci a ví, kde lze sehnat fotku Ar 440.
Zde se pokusím přiložit alespoň to, co jsem mimo Letouny Luftwaffe sehnal.
První fotka je na netu sice označena jako Ar 440, ale kdo se jen trochu vyzná v kapotáži motorů DB, tak pozná, že to musí být letoun z počátku války, kdy podobné chladiče byly používány i na Bf-109D, takže půjde spíše o předprototyp Ar 240 i kyž tento mohl být značen jako Ar 440
Dále je ona hezká kresba nočního stíhače Ar 440 v akci
3-pohled ukazuje jak vhodným typem Ar 440 pro dvacetinku opravdu je
Přílohy
ar_440v-1_2.jpg
ar_440v-1_2.jpg (9.23 KiB) Zobrazeno 4317 x
Ar440 barvy.jpg
Ar440 barvy.jpg (6.96 KiB) Zobrazeno 4322 x
3-pohled.gif
3-pohled.gif (9.36 KiB) Zobrazeno 4323 x
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 22 pro 2011 20:36, celkem upraveno 2 x.

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 pro 2011 10:24

Ještě jiná barevná kresba Ar 440. Všimněte si jiného zakončení zádě trupu !
Přílohy
440 red..JPG
440 red..JPG (11.94 KiB) Zobrazeno 4312 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Pavel Stráník » 22 pro 2011 22:42

Ač znám osud poslů přinášejících špatné zprávy, nedá mi to abych k výše uvedenému neuvedl, že k Ar-440 existuje výkres, nějaké to povídání a pak už jen malůvka (ta první), nikoliv však fotografie. To že se nechá na dotaz Ar-440 leccos vygooglit ještě neznamená že to tak je.

Tak třeba tahle fotografie
AradoAr240-p4.jpg
AradoAr240-p4.jpg (14.62 KiB) Zobrazeno 4236 x
není Ar-440, ač se to celkem často uvádí, ale první prototyp Ar-240V1.

Ještě více mimo mísu je pak tahle fotografie:
ar_440v-1_2.jpg
ar_440v-1_2.jpg (9.23 KiB) Zobrazeno 4236 x
jedná se o Me-110 na kterém se testoval tento typ přídě, pokud si dobře vzpomínám.

No a tento obrázek:
440 red..JPG
440 red..JPG (11.94 KiB) Zobrazeno 4236 x
znázorňuje Arado E.556, i to je ale jen projekt (viz Luftwaffe Secret Projects - Ground Attack and Special Purpose Aircraft).

Takže mi nezbývá než na téma Ar-440 konstatovat - ZASE NIC. Ač i já jsem už kdysi dávno (na popud Adama Jeníka) hledal dost intenzivně a dlouho, nenašel jsem vůbec nic, co by potvrdilo existenci tohoto typu.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Lubomir Koutny » 23 pro 2011 09:11

Ano, Pavel má pravdu, že se v prvním případě jedná o prototyp Ar-240 s pomětně krátkým trupem a po všech stránkách nestabilním, to vím dávno a proto jsem to sem ani nedával, to že druhou fotku s typicky mezkovskou kapotáží motorů rozklíčoval jako prototyp Bf-110 se zkušebním typem jiné kabiny, za to mu děkuji. Takže jsme tam, kde jsme byli na počátku : máme dobrý 3-pohled a pěknou barevnou malůvku, nic víc. Jsem zvědav, zda se najde někdo, kdo objeví opravdu fotku Ar-440. Byly postaveny a testovány 4 prototypy, snad to někdo vyfotil !
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Robert Pajas » 23 pro 2011 15:19

Copak jen má asi Anrew Ricci v tom sešítku...
http://www.ffscale.co.uk/g08/arado.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Lubomir Koutny » 23 pro 2011 18:09

Tak to by mně také moc zajímalo, ovšem na titulní straně je fotka minimakety, kdo ví, co je uvnitř ? Lze nějak na něj sehnat kontakt ?
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od shark » 23 pro 2011 21:11

Propána, co je tak zajímavýho na tak hnusnym letadle, pokud se to dá letadlem vůbec nazvat?!? A ještě ten invalidní pavouk sekáč na směrovkách! To se nemůžete zabejvat nějakou hezčí dvoumotorovou předlohou, třeba Twin Mustangem? :lol: :lol: :lol: :lol:
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 pro 2011 08:51

To je věc vkusu. Já měl postavené Ar 240 a byl to moc hezký a stabilně létající dvoumotorák i když ta má verze měla malé křídlo. Ta Ar 440 je navíc vyjímečně vhodná, protože má větší křídlo především delší centroplán, delší gondoly, větší vrtule do ní můžeš nacpat hodně gumy. Mimochodem Honzo, kolik těch dvoumotoráků jsi postavil a jak ti létaly ? Samozřejmě, že tím myslím minimakety---
Přílohy
Ar 240 dvacetinka.JPG
Ar 240 dvacetinka.JPG (47.07 KiB) Zobrazeno 4055 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 pro 2011 21:18

shark píše:Propána, co je tak zajímavýho na tak hnusnym letadle, pokud se to dá letadlem vůbec nazvat?!? A ještě ten invalidní pavouk sekáč na směrovkách! To se nemůžete zabejvat nějakou hezčí dvoumotorovou předlohou, třeba Twin Mustangem? :lol: :lol: :lol: :lol:
Já Twin Mustanga prosím pěkně měl, a že by to byl teda zrovna vrcholný designerský počin, to si dovolím dost vážně pochybovat. Je to taková splácanina toho co bylo zrovna po ruce.
North American_38.JPG
North American_38.JPG (218.09 KiB) Zobrazeno 4049 x
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Steve » 24 pro 2011 21:42

Zas taková hrůza to nebyla, zachraňovaly to ty krásné ladné tvary Mustanga.....
Na druhou stranu, trochu to vypadá, jako když se dva bobánci vedou za ruce.....
Faktem ale je, že až na malou směrovku je moc pěkný (podle mě) Bf-109E a jeho dvoutrupá varianta se mi také nelíbí.
To Arado je alespoň od počátku takto koncipováno a není to dodatečná "dablmontáž".
To Arado je tak.....nehezké, až se mi kdysi začalo líbit. Spíš půdorysně, přece jen ta rybí ploutev to kazí a směrovky jsou taky až příliš německé, ale přesto je to zajímavá předloha.
A že je Ar-440 hnusné? každému se líbí něco jiného, což je naštěstí moc dobře. Jinak by na letištích a loukách létaly jen stále stejné, obecně krásné typy; a to nejen proto, že by to byl výherní typ....
Třeba Pilatus PC-6 Porter je na můj vkus příliš účelový a o pár stupňů níže na tabulce krásy je Turboporter. Ten je tak...divný, skoro hnusný, až jsem si nakonec dva postavil :lol:
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 pro 2011 08:57

Když již přebíháme k jiným vhodným typům, pak asi na čele by měl být McDonnell XP-67 "Battman". Velké vrtule, dlouhé gondoly, velká kormidla a po čertech zajímavé tvary. Ovšem, kdo to pořádně postaví ? V minulosti to mistrovsky zvládl Pavel Sráník, tehdy byl student a měl dost času, nevím, zda by dnes toto mohl zopakovat. Dalším adeptem by mohl být Tonda Alfery, ty tvary si o polystyrenovou stavbu přímo říkají...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Arado, Ar 440

Příspěvek od Steve » 25 pro 2011 09:22

Před léty jsem začal Bata strouhat z polystyrenu, ale zřejmě to bylo nad mé síly.....dlouho ležel jako polotovar a nakonec jsem to vzdal a vyhodil "to".
Není na něm nic rovného a třeba zabudování nosníků do plynulých předhodů (viz nárys) není tak snadné jako u ostatních typů. Vůbec dodržení geometrie je trochu oříšek, těško se někde chytá nějaká osa a rovná plocha.
Pavel je machr, ale myslím, že podruhé by to už nestavěl.
Nebo přesněji - kdyby byly podklady pro stavbu, tedy vyřešena konstrukce, jsem natolik blázen, že bych to zřejmě zkusil. Ale začínat úplně od nuly, tedy řešit všechny průřezy, tvary žeber, když je každé úplně jiné....Navrhnout vhodný profil a seřízení, aby to nakonec létalo a nebylo vše zbytečné....
Jak Bat létal?
Jak skončil ? Pyromanské choutky tehdy Pavel ještě neměl. Byl zničen třeba po přistání nebo havárii?
0

Odpovědět