L.F.G. Roland D XVI

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Triplane » 12 dub 2012 22:05

Ahoj. Prosím o pomoc s doplněním dokumentace na Roland D XVI. Vlastním plánek p. Koutného na dvacetinku. Na internetu jsem našel dvě běžně dostupné fotografie verze I a II. Potřeboval bych třípohled ve větší velikosti (malý je součástí zmíněného plánku) s detaily konstrukce. Jde mi především o verzi II se čtyřlistou vrtulí a jiným zakrytováním přední části trupu.
Nějaké další fotky (pokud jsou), případně rekonstrukce barevných schemat....
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Hugo » 13 dub 2012 10:07

http://www.theaerodrome.com/forum/camou ... lours.html
Obrať se přímo na pana Koutného, ale obávám se, že ani tvůrce plánku nic víc nebude mít. Zkus experimentovat, u prototypů z WWI je to většinou jediná cesta. Martin
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Pavel Stráník » 13 dub 2012 11:25

Obávám se že na takto neznámý typ toho moc nenajdeš. Na internetu snad jen toto: http://flyingmachines.ru/Site2/Crafts/Craft25802.htm a jinak to bude slabší než slabé. Navíc, abych se přiznal, mi tato předloha na dvacetinku moc vhodná nepřipadá (jako že je celá řada vhodnějších a lépe zadokumentovaných typů), a za situace kdy na ni nejsou pořádné podklady bych v sobě nenašel motivaci to stavět - ale to je jen subjektivní pohled na věc.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Triplane » 13 dub 2012 11:41

Děkuji za pomoc. Experimentovat není problém. Jde o to, do jaké míry je tvorba vlastní dokumentace akceptována. Už se to zde na fóru řešilo, ale pokud vím, tak bez jasného výsledku. V tomhle konkrétním případě např.můžu zvětšit mě jediný dostupný výkres Rolanda a dokreslit do něj podle fotografie rozdíly verze, kterou chci stavět. Dostupné jsou na netu dále fotografie sestaveného papírového modelu této verze,( dělaného pravděpodobně podle publikace Lost Eagle) ze kterých by se dala převzít kamufláž a doplnit některé detaily. To už je ale asi extrém. :) T.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Triplane » 13 dub 2012 11:59

Felda: Také děkuji za pomoc. Tyto materiály už znám, vypadá to tedy, že opravdu už nic víc nebude. Bohužel, zdá se, že se mi líbí zásadně nevhodné typy. :) Mojí motivací je stavět podle neokoukaných předloh, které se mi líbí, baví mne stavba a ty rekonstrukce. Letové výkony jsou až na druhém místě. Stavbu maket, nebo polomaket na gumu beru vysloveně jako odpočinek od práce a jiných koníčků s nulovými soutěžními ambicemi. Mohu se zeptat, z jakého důvodu je podle tebe tenhle Roland jako dvacetinka nevhodný, pokud tedy pominu nedostatečnou dokumentaci? Setkal jsem se totiž i s opačným názorem.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Pavel Stráník » 13 dub 2012 15:05

Mě by odradila kombinace parasol-krátký čumák-hvězdičák-čtyřlistá vrtule. Bojím se že se to nepodaří zvládnout bez šíleně potlačeného motoru nebo to bude létat v nějakém divném přechodovém režimu pouze na motor s nulovým seřízením s nevyzpytatelnými vlastnostmi při vzletu s velkým momentem svazku.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Triplane » 13 dub 2012 18:38

Aha, děkuji Feldo za přínosné poznámky. Pravděpodobně proto volil p. Koutný na plánku verzi s dvoulistou vrtulí. Krátké přídě jsem si vědom (problém většiny WW1). Z toho důvodu se mi zdály lepší dva listy vrtule navíc, než tři gramy olova. Asi to nebude tak jednoduchý.... :) Problém hvězdičák- myslíš tím, že se těžiště svazku posouvá dozadu kvůli replice motoru?
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 dub 2012 21:46

Se zájmem jsem si přečetl předchozí debatu. Myslím, že vše podstatné zde již bylo napsáno. Snad jen mohu doplnit, že již kdysi dávno mne ten typ se čtyřlistou vrtulí zaujal, ale tehdy nebyl k dispozici 3-pohled, byla jen jedna fotka v knize Fighters W.W.I., pak jsem měl půjčenou knihu German fighters, ale moc mi nepomohla, snad bych měl upozornit na Encyklopedii stíhacích letadel, tam na str. 339 je malý 3-pohled a popis, na další straně pěkná, velká fotka. Takže máme dvě fotky a 3-pohled této verze, pokud jde o barvy, víme, že tam je lozenge (Přesný popis barev na horních a bočních plochách vám nikdo opravdu zaručit nemůže, vždy se jedná o rekonstrukci z černobílých fotek ! To platí pro 90% všech německých letadel z W.W.I.) Máš-li nějaké barevné schéma na papírovém modelu, tak to může být klidně považováno za podklad stejně jako i podklad z L+K (tam by mohl pomoci M. Balous, ale i ten si často vymýšlí - viz jeho barevné zadní strany vypodobnění slavného letounu Jak-3 velitele letky Normandie-Němen generála Zacharova, jednou to je kombinace zelené s hnědou a za pár let to nakreslí ve dvou tónech šedomodré...). Snad mohu dát typ : můj nejšikovnější bažant v kroužku u Salesiánů Albert Stehlík si postavil asi nejvhodnější z Rolandů XVII s řadovým motorem, zkus se ho zeptat, kde on vygůglil ty barvy <stehlik.albert@volny.cz> , on by ti také mohl poslat program na tištění lozenge tiskárnou tvého PC. Jinak, pokud by jsi objednal konkrétně verzi se čtyřlistkou, tak od té mám plánek dvacetinky také... Ano, zvládat větší reakční a gyroskopický moment u verze se čtyřlistkou je náročnější, avšak když to zvládneš, pak můžeš použít silnější svazek, budeš mít více energie na jednotku váhy a dvacetinka by mohla nastoupat větší výšku, po případě mít i delší motorový let. Klouzavý let však bude nutně horší.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Triplane » 14 dub 2012 16:02

Děkuji také vám pane Koutný za zajímavé doplňující informace. Plánek verze se čtyrlistou vrtulí jsem jmenovitě neobjednal, protože jsem si myslel, že žádná jiná s hvězdicovým motorem není. :) Až teprve při novém prostudování těch dostupných fotek jsem našel rozdíly.
Pro doplnění ještě posílám odkaz na zmíněný papírový model. Zdá se, že autor vystřihovánky vycházel poctivě z fotodokumentace: http://www.papermodelers.com/forum/kit- ... d-xvi.html
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 dub 2012 18:05

Ano, je to velmi pěkně udělané. Jen nevím, zda opravdu celý trup byl v barvě přeližky. Podle fotek se mi zdá, že alespoň střední část trupu (ne-li celý až po ocas) byla také potažena lozengovým plátnem.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: L.F.G. Roland D XVI

Příspěvek od Triplane » 14 dub 2012 19:37

Také jsem o téhle možnosti uvažoval. Opravdu těžko říct. Spíš se přikláním k tomu, že skvrny na trupu jsou "zrcátka", která tvoří vlákna dřeva na povrchu lakované překližky. Pod kříži na trupu to vypadá na šikmý pruh v jednom odstínu. Jak říkám, těžko říct.....
0

Odpovědět