Itoh 62-160

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Itoh 62-160

Příspěvek od Lubomir Koutny » 25 dub 2012 18:26

Ano, první 3-pohled s popisem barev jsem získal od Zdenka Rašky někdy koncem šedesátých let a podle něj nakreslil výkres dvacetinky Itoha se kterým pak několik let výborně létalapřítlkyně Zdenka Vávry Inka Kratochvílová, jeho pozdější manželka. Nutno říci, že létala výborně, ba co více, přímo fantasticky a jeden rok byla asi vůbec nejlepší ze všech, nějakou soutěž vyhrála a vždy byla mezi prvními třemi. Itohy pak s velkým úspěchem stavěli moji chlapci v modelářských kroužcích, včetně mého syna, kterímu Itoh ulétl na soutěži ve Frenštátě - kruh se uzavřel. Později jsem plánek publikoval v Modeláři společně se Zlínem Z-XIII.
Takže to je ten z MODEL AIRPLANE NEWS
Druhý 3-pohled jsem získal mnohem později od nějakého Rakušáka, je detailnější, možná i přesnější, to nevím, muselo by se to proměřit.

Nyní tedy máme tři různé 3-pohledy, můžeme si vybrat, dále asi pět fotek, tři jsou batevné, tedy naprosto perfektní podklady. Zájemcům o stavbu tedy stejně jako Pavel doporučuji : zpřesnit tvar trupu při pohledu z boku podle fotografií a totéž ze předu. Máme tedy perfektní pdklady a výkres dvacetinky jejíž vysoká letová schopnost byla ověřena na mnoha exemplářích. Vřele doporučuji si tuto dvacetinku postavit, je to éro do každého počasí!
Přílohy
Itoh MAN.jpg
Itoh MAN.jpg (51.76 KiB) Zobrazeno 2132 x
Itoh.jpg
Itoh.jpg (55.36 KiB) Zobrazeno 2133 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Itoh 62-160

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 dub 2012 10:38

Podrobně jsem prostudoval všechny dostupné fotky i onen nejpřesnější 3-pohled kreslený Johnsonem, údajně podle originálních japonských podkladů a došel jsem k závěru, že pokud chce někdo postavit dvacetinku ITOH opravdu přesně, pak lepší než dodatečné úpravy původního plánku bude nakreslit tento úplně znovu.
Je zde totiž jasné, že celá amatérská konstrukce byla navržena tak, aby většina stavebních dílů byla pouze ohýbána a ne lisována, takže se jedná o přímkové rozvinutelné plochy, proto spodek trupu při je v bokorysu "poněkud hrbatý" a nejedná se o plynulou křivku jak bylo na původním plánku. Také při pohledu ze předu je průřez trupu trochu jiný, mírně lichoběžníkový s užší stranou dole. Na rozdíl od třípohledu však žádná z fotek nepotvrzuje, že by boční okna byla sférická.
Takže jsem si pohrál s novým stavebním výkresem dvacetinky a do něj již také doplnil i potřebné dostupné podklady pro soutěže, jak je v poslední době dobrým zvykem.
Myslím, že nyní ITOH postavený podle nového plánku bude nejen nadále jednou z nejlétavějších a nejstabilnějších dvacetinek do každého počasí, ale mimo maximální zisky bodů za letovou část soutěže, bude nyní i její zisk za statické bude opravdu dobrý a tak se bude jednat o dvacetinku pro přední posty na mnoha soutěžích.
0

Odpovědět