Publikování na webu a autorská práva

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Vladimír Alfery, Pavel Stráník

Odpovědět
Pavel Stráník
Reakce: 3
Příspěvky: 970
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Pavel Stráník » 31 kvě 2015 13:46

V souvislosti s uveřejněním a odstraněním výkresu ve vlákně Pfalz E-V - žádost o výkres (viewtopic.php?f=7&p=10779&sid=c74ac81b7 ... eac#p10779) mě napadá otevřít poněkud obecnější vlákno, jak to vlastně je s umisťováním celé nebo částečné dokumentace na web, resp. do DF, aby potenciálně nevznikly nějaké problémy z pohledu autorských práv.
Nejsem právník ani jsem tuto věc sáhodlouze nezkoumal z hlediska judikatury či právních výkladů na netu, spíš se jedná o můj názor, jehož pravdivostí si sice nejsem tak úplně jistý, ale zakládá se na tom co vím a pak na tom co mi z diskuzí na toto téma na webu utkvělo v paměti:
1) podle naší stávající právní úpravy nejde o porušení autorských práv, je-li uveden zdroj či autor
2) na našem území lze uplatňovat jen naše právní normy či právní normy převzaté, avšak včleněné do našeho právního řádu
3) pokud má nějaký subjekt odlišnou představu o svých autorských právech, má tato jeho představa přesně takovou váhu, jaká odpovídá jeho schopnosti tuto svou představu prosadit na tom kterém místě proti tomu kterému druhému subjektu

O bodu 2) a 3) moc pochyby nemám, bodem 1) si nejsem až tak jistý, ale pokud by to tak bylo, představy vydavatele o copyrightu jeho dílka lze brát vážně jen a pouze v intencích právě toho bodu 1). Máte v tom někdo více jasno (opřené o nezvratitelná fakta)? Vlastní názory a představy nejsou až tak důležité, ty moho oscilovat od "vše dovoleno" až po to, že se vlastně nesmí vůbec nic ;)
0

Vyvel
Reakce: 1
Příspěvky: 294
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Vyvel » 01 čer 2015 10:56

Taky nejsem odborník na autorské právo ale volné šíření jakékoliv dokumentace je zřejmě s autorským právem v rozporu. Fakt ale nevím jak se postavit k serverům, kde se dá najít ledacos i s výstrahou před dalším šířením. A nejde jen o výkresovou dokumentaci ale třeba o naskenované celé knihy a fotografie. Internet je obrovské množství dat a vyznat se v té džungli a uhlídat autorská práva je asi nemožné.
Pro sebe si to omlouvám tím, že si to stahuji pro vlastní potřebu a nehodlám to dále šířit. Nejsem ale přesvědčen o tom, že tento postup je v souladu s autorským právem.
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Vlastik » 01 čer 2015 17:19

Přátelé, všechny tyto vztahy řeší Zákon o právu autorském, č.121/2000 Sb.
Ovšem studovat ho teda nebudu.
0

Antonín Alfery
Reakce: 5
Příspěvky: 415
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Antonín Alfery » 01 čer 2015 20:20

Pominu-li něco jako slušnost, hodnotil bych tuto problematiku bez ohledu na legislativu pragmaticky. Pokud někdo kreslí plánky (třeba jako přivýdělek v rámci svého koníčka) a prodává je, určitě ho nepotěší, pokud se jejich kopie objeví na webu. Stejně je na tom v podstatě firma, jejímž předmětem podnikání je např.vydávání monografií. Jenže tady podobnost končí. Pro firmu to může být existenční záležitost a proto asi bude ochotna/nucena věnovat tomuto problému podstatně větší pozornost než zmiňovaný kreslič. Nevím jak kdo, ale já jsem žádné výkresy od Windsocku volně dostupné na webu nenašel, což je určitý signál. Asi se někde najít dají, ale ne pro bfu. Proto předpokládám, že Windsock má tuto záležitost nějak prakticky ošetřenou (na účinnost samotné výstrahy na jejich stránkách a ve všech publikacích nevěřím) a nemyslím si, že zrovna majitel minimakety.cz touží po tom zjistit jak...
0

Pavel Stráník
Reakce: 3
Příspěvky: 970
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 čer 2015 09:16

To máš Tondo samozřejmě pravdu, ale tak nějak jen trochu - teda když se nad tím člověk zamyslí hlouběji. Teď budu uvažovat jen o naší branži - podklady k letadlům (pomíjím hudbu, filmy, e-knihy, software atd, kde je to úplně jinak). Kvalitní tištěná dokumentace je drahá, logicky, okruh zájemců je nevelký a ke koupi mají různé důvodu, vesměs jako podklady nebo jsou to hobíci co to doma prostě chtějí mít (a ti si to pořizují samozřejmě v originále). To co je na webu jsou vesměs ne nejkvalitnější scany tištěných děl. Takže pokud dokumentaci potřebuji, kopii z netu stáhnu, zjistím-li že opravdu je v ní to co hledám, objednám a koupím. A jsem spokojen já i vydavatel, teda za předpokladu že vytištěné dílo je vytištěné kvalitně. Pokud na netu nebude (byť v nevalné kvalitě), nekoupím protože kupovat zajíce v pytli mě nebaví a nespokojen jsem já i vydavatel (když už jsem na to narazil, docela by mě zajímalo zda by mě internetový prodejce v intencích tuzemské právní úpravy vrátil peníze zpět s odůvodněním že v té knize jsem nenašel co jsem hledal a oprávněně předpokládal že tam bude :shock: ).
A přesně tak je to s těmi Windsocky - stáhnout jich jde (sice proti vůli vydavatele) většina, co obsahují tudíž vím naprosto přesně, a když už se rozhodnu ten který model stavět podle této dokumentace, neulakomím se a těch X stovek za originál dám, když už vím že to je to co potřebuji a letadlo budu stavět několik měsíců. Pokud by nebyly ke stažení, podklady si člověk poshání porůznu nějak jinak a model ulepí podle toho co sežene. No a o nějakých Windsocích bude mít akorát letmé povědomí že jsou kvalitní a drahé ..... Takže je to spíš pro vydavatele reklama a je bláhové pokud se domnívá že když jeho publikace nepůjde na netu najít tak každý poběží si to hned koupit - tak to asi nefunguje, tohle je setsakramentsky zbytný sektor lidské spotřeby.
0

Antonín Alfery
Reakce: 5
Příspěvky: 415
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Antonín Alfery » 02 čer 2015 21:08

Když už se tak zamýšlíš hlouběji, podívej se třeba na obtisky - to bude podobně "silný" segment spotřebního koše jako dokumentace. Na webu máš možnost podívat se, co který obtisk obsahuje a podle toho se rozhodnout, zda ho koupit či nikoliv. Ale to co je publikované na webu asi prakticky použít/zneužít nelze - přinejmenším ne snadno. Já si myslím, že byl nebyl problém podobně prezentovat i literaturu - třeba s využitím zkreslení nebo částečného rozostření. Obsah by byl patrný, ale prakticky nepoužitelný. Proč se to nedělá, netuším. Ale asi ne proto, že by to zatím nikoho nenapadlo. Možná to vydavatel nepotřebuje a ví, že stejně celý náklad časem vyprodá - starších výtisků zrovna na stránkách Windsocku chybí docela dost. A poté, co jsem měl možnost sledovat na Norimberku dění i okolo takových stánků jako je Squadron Signal musím připustit, že naše názory na situaci v tomto segmentu trhu mohou být velmi vzdáleny od reality.
0

Pavel Stráník
Reakce: 3
Příspěvky: 970
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Pavel Stráník » 02 čer 2015 22:47

Ty už mluvíš (píšeš) skoro jako Milan Porkristl :? . Co se dělo kolem stánků jako Squadron Signal? Uznávám, jsem zpozdilý a v Norimberku jsem nebyl .....
0

Antonín Alfery
Reakce: 5
Příspěvky: 415
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Publikování na webu a autorská práva

Příspěvek od Antonín Alfery » 03 čer 2015 05:58

Felda-Pavel Stráník píše:Ty už mluvíš (píšeš) skoro jako Milan Porkristl :?
No, v tomto případě je to spíš o tom, co kdo v daném sdělení hledá :D . Já jsem tím nemyslel nic jiného, než že tam bývá dost návštěvníků (zájemců?) a to každoročně. Že do Norimberku nejezdíš, není vůbec známkou zpozdilosti, spíše naopak...
0

Odpovědět