VOLNÝ LET - čtvrtletník pro příznivce volných modelů

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

VOLNÝ LET - čtvrtletník pro příznivce volných modelů

Příspěvek od Hugo » 14 črc 2010 16:31

Rád bych se s Vámi podělil o radost ze staronově vycházejícího čtvrtletníku Volný let, který zase začal vycházet v tištěné podobě. Když jsem si časopis předplatil, mým hlavním motivem bylo podpořit dobrou věc, aktuální číslo mě mě však mile překvapilo a utvrzuje v tom, že jsem dobře udělal.

Patřím mezi ty modeláře, kteří v dětství začínali na modelech A1, A3, postavili si Marabu, taky Aerosporta, který uměl pěkné starty ze země, ale nikde nebyli organizováni, na všechno si přišli sami, nebo tahali rozumy, kde se dalo, (tato vlastnost mi zůstala) a hlavně – rádi experimentují. Pro nás takto postižené, jako zdroj informací, byl dostupný jen měsíčník Modelář. Pro mě tento časopis skončil někdy v devadesátých letech, kdy změnil cílovou skupinu čtenářů. Ostatní modelářké časopisy jsou víceméně reklamy na stavebnice, které si rád přečtu a pokochám se fotkami modelů, taky je tam spousta RC elektroniky, znáte to. Ale starý dobrý Modelář to není. A ejhle, světe div se, on tady takový časopis stále byl a nyní i znovu staronově je. Je to VOLNÝ LET.
Upoutalo mě už první letošní číslo, ale to druhé číslo mě opravdu velmi mile překvapilo.
Nejvíce témat je věnovaných volénu letu – F1A, teď si za F1 dodejte písmenka od B až po R, dále kategorie H, A3, P30, CO2, P3 a A6. Pro minimaketáře je ale zajímavé, že vydavatele zajímají i modely M-oř a M-pist.

Na 32 stranách čísla 2/2010 najdete:
spoustu fotek ze soutěží a modelů – napočítal jsem 61 fotek .
plánky modelů – otočkové házedlo, oříšek, P-30, Coupe d´Hiver, A3, F1A s poctivým popisem stavby.
reportáže, výsledky ligy a mnoha soutěží
reportáž z podzimní Berounské Runwaye
Aerodynamická měření křídel v reálných podmínkách – od L. Koutného
výlety do historie volných modelů
rozhovor s osobností formátu J. Kaliny
halové modely
pokračovací cyklus „Začínáme s volnými modely“
inspirace z modelářské dílny – determalizátor na házedlo

Mně osobně uchvátil článek o determalizátorech. Ovšem, největší přínos spatřuji v tom, že se ve Volném letu dostane k modeláři mnoho poznatků, které někde mezi lidmi kolují – ono lidové mistrovství, které, pokud není sdíleno, tak hyne na úbytě. V tomto ohledu jde patrně o nejlepší tištěný zdroj informací na našem trhu.

Volný let dělají nadšenci – např. za balné si účtují 2 Kč...

Na závěr bych rád podotknul, že časopis recenzuji ze svého popudu (když se o něčem dobrém dozvím, tak mám tendenci to vytrubovat do světa :-) a jde jen o mé názory.
Kontaktní osobou je Pepa Kubeš – j.kubes@centrum.cz, 737 164 138

Vřele doporučuji, Martin
Přílohy
Volny let_obalka.jpg
Volny let_obalka.jpg (120.18 KiB) Zobrazeno 3405 x
Volny let_ukazka.JPG
Volny let_ukazka.JPG (194.64 KiB) Zobrazeno 3405 x
0

Renda
Reakce: 0
Příspěvky: 122
Registrován: 01 bře 2010 17:52
Bydliště: Hořovice u Berouna

Re: VOLNÝ LET - čtvrtletník pro příznivce volných modelů

Příspěvek od Renda » 16 črc 2010 14:50

Ahoj Hugo , ale i vy ostatní přátelé , chci se též připojit , také jsem si časopis objednal protože je o praktické modelařině bez reklam a člověk se dočte opravdu plno zajímavostí ze světa volného letu ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: VOLNÝ LET - čtvrtletník pro příznivce volných modelů

Příspěvek od Lubomir Koutny » 26 led 2012 22:35

Hoši máte pravdu. Pro volňasáře je to nejlepší zdroj informací, i když hodně místa tam zabírají výsledkové listiny a žebříčky.Nyní tam přibyly rakety a upoutanci (ty opravdu nemusím a nevím,co mají společného s volným letem). Ano, mám pár ročníků dost jsem tam také přispíval a na oplátku jej dostával zdarma. Nyní jsem dostal poštovní poukázku s částkou na předplatné, bohužel jako starudůchodce a po Kalouskových deformách musím šetřit a pozorně obracet každou korunu, takže to málo na čem mohu ušetřit jsou výlety na vzdálené soutěže a předplatné na Volný let.
0

Odpovědět