Fokker V.29

Poptávka, nabídka a upozornění na nalezené podklady ke stavbě minimaket

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Fokker V.29

Příspěvek od Lubomir Koutny » 31 bře 2020 20:33

Již v sedmdesátých letech jsem se snažil získat data od prototypů Fokkerových stíhaček od V.4 až po V.37. Nejvíce mne zajímaly V.27 a V.29, případně V.37, tedy varianty zvětšeného Fokkera D-VIII. Proměřováním mnoha fotografií jsem došel k údajům, které dnes velice přesně korespondují s tím, co je nyní postupně publikováno.
Velice se mi líbí dokumentace k rezinovému kitu Fokker V.29, kterou jsem objevil na internetu, bohužel umím si ji okopírovat jen v HTML, takže sem ji dát neumím. Nicmébě mám pocit, že autor si trochu práci zjednodušil tím, že trup převzal z Fokkera D-VII včetně SOP a to je chyba, ta totiž byla baňatější, tvarově spíše podobná D-VIII. Mám k dispozici tři různé fotky, i když jedna je asi zrdcadlovým obrazem té druhé. Nicméně na řádné není vidět kulomety, mám zato, že fo
Fokker_V29.pdf
(580.71 KiB) Staženo 89 x
tka s kulomety neexistuje, pokud ano a můžete ji sem dodat, pak budu neskonale vděčný.
Přílohy
2.jpg
2.jpg (11.32 KiB) Zobrazeno 2830 x
4.jpg
4.jpg (14.78 KiB) Zobrazeno 2830 x
index.jpg
index.jpg (12.95 KiB) Zobrazeno 2830 x
3.jpg
3.jpg (11.9 KiB) Zobrazeno 2830 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Lubomir Koutny » 31 bře 2020 20:49

A je otázkou, zda na těch fotkách přece jen ty kulomety nejsou?
Přílohy
5.jpg
5.jpg (11.43 KiB) Zobrazeno 2820 x
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Pavel Stráník » 31 bře 2020 23:44

V29.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 dub 2020 08:33

Pavle děkuji, no s takovými kormidly ala Fokker D-VII měla dvacetinku Eva a pak jsme ji dali mladímu Hansovi od našich německých známých, ten s ní pak létal na Políčku. Je otázkou jaký tvar vlastně ta VOP měla, ano bylo by jednoduché vzít celý trup i s kormidly komplet z Fokkera D-VII a dát k tomu jen nové křídlo. Ještě lépe snad to vyřešili američané, kteří prostě u Fokkera D-VII jen odmontovali spodní křídlo, horní tam nechali a původní motor Mercedes nahradili domácím Liberty.
0

Uživatelský avatar
Ivan Horníček
Reakce: 92
Příspěvky: 630
Registrován: 20 bře 2015 23:39
Bydliště: Postřelmov

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Ivan Horníček » 01 dub 2020 08:46

A co je tohle?
Přílohy
7585268220_dd8216c416_o.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Lubomir Koutny » 01 dub 2020 09:49

Nevím, kde se má odpověď ztratila. Takže znova: Díky Ivane, tu fotku znám. To není V.29. Trup s hvězdičákem jako u normálního Fokkera D-VIII, kormidla podobná i když vsazení VOP snad trochu jiné. Křídlo půdorysně podobné, ale jiná, lichoběžníková křidélka. Považuji to za prototypovou variantu Fokkera EV, nebo VIII.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Lubomir Koutny » 03 dub 2020 09:27

Myslím, že by bylo dobré připomenout, jak to vlastně začalo : vývoj fokkerů E-V začal, když na žádost Anthony Fokkera zkušební pilot Kuhlisch úspěšně létal s Fokkerem D-VII bez spodního křídla. Je velmi pravděpodobné, že kompletní trup i s kormidly D-VII byl ještě použitý i při prvních zkoušká nového křídla, které již bylo tvarem podobné budoucímu D-VIII, jenže asi o 10% větší. To by odpovídalo tomu 3-pohledu, co zde nabídl Pavel a také tomu s čím jako s dvacetinkou před mnoha lety létala Eva Koutná a na Políčku pak mladík Hans Gross. Tehdy jsme ještě nevěděli, že samonosná, překližkou potažená křídla u fokkerů D-VIII i jejich větších souběžníků V.27, V.29 a V.37 byla zelená bez lozenge. Naopak třípohledy v knize Anthony Fokker muž a dílo, kterou jsme mohli vidět u ing. Krumbacha a také si tam něco ofotit, ukazovaly fokkera D-VIII s křídlem v pravidelné šestiúhelníkové lozenge kamufláži...Tak svého fokkera D-VIII také moc hezky postavil Jirka Boček, ten mu pak parádně létal.
Přílohy
Eva s V.29.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Lubomir Koutny » 05 dub 2020 16:02

Fotky V.29 co mám ukazují, že pohyblivé části kormidel měly potah v přirozené barvě lakovaného plátna. Ovšem na stavebnici kitu jsou celé ocasní plochy, včetně pohyblivých částí v kamufláži Lozenge. Myslím, že správné bude zachovat se podle fotek, tedy pokud nedostanu nějakou jinou,která by toto vyvracela, ještě počkám, zda mi nepřijde nějaká odpověď od Radka Gregovského. Podobné to bude s kulomety, ty stíny před kabinou by mohly být ony. Snad by kolegy mohly zajímat malé3.pohledy různých Fokkerových prototypů publikovaně v Aero W.W. I.
Přílohy
3-pohledy.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Lubomir Koutny » 06 dub 2020 08:24

Jednotlivé díly kostry V.29 jsou již téměř hotovy, takže se začne s potahováním a kompletací.
Přílohy
DSCN2916.JPG
0

Uživatelský avatar
Petr P
Reakce: 5
Příspěvky: 201
Registrován: 03 led 2020 19:48
Bydliště: Příbram

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Petr P » 06 dub 2020 10:16

Lubomir Koutny píše:
31 bře 2020 20:49
A je otázkou, zda na těch fotkách přece jen ty kulomety nejsou?
Nejsou. Jsou tam vidět jen "korýtka" pro přívod munice, jako na tomhle obrázku jiného Fockera.
ammo feed.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Fokker V.29

Příspěvek od Lubomir Koutny » 12 dub 2020 11:18

Takže stavba je dokončena. Dal jsem na rady a tak kulomety tam tedy nejsou, pouze korýtka pro vedení nábojových pásů. Pohyblivé části kormidel na rozdíl od kitu, ale v souladu s fotkami jsou v přírodní barvě plátna. Zjistil jsem, že lozengem potištěný papír je po čertech těžký, takže na čelo vrtule přišly 3g olova, celá vrtule i s hlavicí váží otřesných 6 g. Měl jsem strach, jak vyjde celková hmotnost a nakonec jsem byl mile překvapený, prázdná 19.5 g, svazek smyčka z gumy 4,95 g/m o délce 460 mm 4,5 g, takže letová, celken rozumných 24 g. Zkoušel jsem tam dát i pilota, ale ten trochu posouvá těžiště dozadu a hlavně nepříznivě ovlivňuje obtékání SOP, takže létat se bude bez pilota.
Dnes ráno na veikonoční neděli ještě o deváté bylo bezvětří. Takže jdu ven, napřed dělám pár fotek, dokud je model celý! Pak první klouznutí do měkkého keříku bylo provázeno zhoupnutím. Malinko tlačím odtokovku VOP dolů a setřepávám svazek, aby byl trošku více ve předu, pomohlo to, hezký kluz. Natáčím pár otáček prstem a následuje hezký prodloužený kluz po přímce. Pak se již přesouvám na můj větší travnatý plácek (asi tak 50x80 m) mezi paneláky, sadem a dálničnímpřivaděčem. V lavičce je správná mezera akorát tak na šířku přídě trupu - perfektní pomocník na natáčení. Jsem opatrný a točím jen 100 otáček. Let je hezký, pěkné jedno kolo vlevo o průměru asi 25 m a přistání po přímce. Na 200 otáček již výstup do 5m, ale model je dost na uchu. Nadýchávám větší negativ na pravém křídle, točím 500 otáček, asi jsem to přehnal, model otevřel zatáčku, ale také ošklivě houpe. Takže ještě natlačení VOP a točím 400 otáček. Když chci startovat, tak se přibližuje bába s pobíhajícím pudlem. Říkám, vemte ho na vodítko, aby neběhal a nezničil mi model, je to 100 hodin práce. Bába nereaguje, ale pes je nyní u ní, tak startuji a model krásně v levé spirále stoupá do výšky asi 15m, ke konci motoru však pravidelnou zatáčku otevírá a v kluzu přechází do pravé uzké zatáčky, mezitím ten pes vystartoval k přistajícímu modelu. Naštěstí jsem byl u modelu dříve než pes a nohou mu zabránil aby se do něj zakousl, bylo to těsné a odnesla to krátká přední vzpěra. Říkal jsem Vám, abyste toho čokla vzala na vodítko a on mi málem zničil model. Jakého pak čokla pane, vy tady nemáte co poletovat s modelem. Milá paní protože v tom paneláku, co bydlíte jsou samí bývalí policajti, tak se doma zeptejte manžela na čí straně je zákon. Pes nesmí volně pobíhat bez vodítka, nebo náhubku, to zákon zakazuje a trestá se to pokutou. O zákazu poletování s modelem na plácku zákon nic neříká a v demokracii co není zakázáno, to je povoleno.
Ona na to : a stejně tady nmáte co poletovat. Když chvíli počkáte, tak já tedy zavolám policii a ta rozhodne, kdo tu pokutu bude platit. Baba nečekala a prchla domů. Nakonec jsem si udělal ještě tři další pějné lety na 500 otáček, více točit jsem si netroufl protože se mi zdálo, že chvilkami se začínají objevovat slabé termické závany a nerad bych poničil nový model při sundáváním se stromu.
Přílohy
DSCN2942.JPG
DSCN2948.JPG
DSCN2946.JPG
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Fokker V.29

Příspěvek od shark » 12 dub 2020 20:21

Luboši, neměl bys být zlý na starou dámu s psíkem! :lol: :lol: :lol:

A jestlipak jste měli oba náhubek? :lol: :lol: :lol:
0

Odpovědět