FLY OFF Schneiderův Pohár

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 03 zář 2021 10:58

FLY OFF Schneiderova poháru často přináší nečekané výsledky. Létá se zpravidla až v podvečer, kdy je téměř bezvětří a termika slabá, nebo vůbec žádná. Vyhrát může každý z modelů, který umí v klidu zaletět čas kolem minuty. Favority by tedy měly být tyto typy, které se dosud v soutěžích objevily : Curtiss R3C1,Supermarine S.4, Pegna P.1, Pegna P.7, Bernard HV 220, Borel 1913.
Na letošním Memoriálu Jiřího Merty bohužel nelétali dva hlavní favorité : Dušan Garba s nádherným a vysoce výkonným P.1 a také Ján Kuchta s S.4. což by jistě byli hlavní favorité. Takže do prvního kola nastoupil Toník Křižka se svým Spermarine Tabloid, tedy s modelem, který již jednou soutěž vyhrál, ale strop jeho výkonnosti bez termiky je někde na 40s. P.1 Jirky Tampfala je menší než Garbova, je to M-oř a výkony před soutěží jsem neznal a nevím jak moc je model zalétaný. Rozhodně šokem pro mne byla volba Jirky Doležela, který se přihlásil s nádherným M-pist RAINBOW, ovšem letové maximum bez termiky je sotva přes 40s. Čtvrtým typem v soutěži byl můj Pegna P-5. Tento model měl nalétáno přes 50 letů, vše však na mém malém plácku a natáčeno jen na polovinu z maxima. Navečer v klidu a pokud nebyla rosa, tak výkony byly slibné, naopak za vlha každý let jiný, to se projevilo i v sobotu, kdy byl vzduch vlhký a tráva mokrá. První let FLY OFF a první přistál Tabloid, P.5 měl velkou výšku, ale konec letu pravá klesavá spirála, nutný zásah do SOP a točím 1200, obrovská výška,možná trocha termiky a model sedá až do lánu kukuřice, půl hodina marného hledání, sežerou jej krávy. Vítězem je nádherný Jirkův RAINBOW, zasloužil si to !
Hned v neděli jsem začal stavět novou dvacetinku Pegna P.5, nyní má asi přesnější tvary složitého kapotování motoru i kabiny, hlavně tužší kostru a pořádně nalakovaný potah, to vše za cenu vyšší letové váhy = 19g. Ve čtvrtek byl model dokončený a po prvním letu zlomená vrtule. Hned se opravovalo a v pátek ráno za bezvětří a velké rosy se šlo zalétávat, již druhý let na 400 otáček nebyl bez rizika, velký okruh a přistání na smrku ve výši 7m, sklouznutí po haluzích a přistání měkce do mokré trávy. Spokojenost a jde se domů.
Věřím, že na jaře bude větší účast. Mimo již úspěšné typy bych pro ty, co chtějí přijít s novým modelem bych doporučil American Mercury (první M-oř.) tohoto typu mi na malém plácku létal na 2/3 otáček kolem minuty a skončíl na vrcholu 12m vysoké třešně, případně prototyp Pegna P-6, což je větší verze P.5 s vrtulí i v zadu (tažná, tlačná), od tohoto typu lze očekávat mimořádně velké výšky a menší choulostivost na případný vítr.
Přílohy
DSCN4179.JPG
Alferyho Curtiss.JPG
Dvacetinka Pc.7.JPG
DSCN2320.JPG
2. Mercury na chodníku.JPG
He-11 ze předu  .JPG
U paneláku .JPG
Nový P.5 z boku.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 03 zář 2021 11:21

Ještě fotka nejmenších a nejkrásnějších Jirkových hydroplánů M-pist M.51R a vítězná RAINBOW
Přílohy
Rainbow .JPG
DSCN4186.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 zář 2021 14:22

Ještě pár tipů :
Macchi M.67 jako oříšek s třílistou vrtulí letěl po startu ze země 64s, ten můj těžký na Medlánkách přes 60s, ale jako dvacetinka by to mohlo být více, zvláště, že pro FLY OFF není omezený průměr vrtule.
US project 1930 jako M-oř létá výborně, jako dvacetinka bude ještě lepší
Bernard bimotor projekt jako maličký stíňáček o rozpětí pouhých 270 mm létá parádně přes půl minuty. Chlapec v Kroužku tento typ měl jako M-oř, létal mu hezky i když jen na jeden společný svazek, smyčku z gumy 2x1 o délce 300 mm.Jako dvacetinka o dvojnásobném rozpětí bude létat přes 80s stabilně velké výšky i za větrného počasí. Svazky z gumy smyčka 5x1 o délce 500 mm maximálně lze natočit až 1900 obrátek !!!
Pegna P.6 tandem, to je fantastický projekt - příští vítěz, stejně jako i P.1
Přílohy
DSCN3546.JPG
Z boku .JPG
DSCN2368.JPG
Bernard l.JPG
pegna-pc-racing-seaplanes-2.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 06 zář 2021 18:18

Asi by bylo dobré zdůraznit, že vítězem FLY OFF se také stal Adam Jakeš se svým BV-min Deperdussin 1913 postaveným podle starého plánku, který najdete i na internetu. Jeho model má rozpětí asi 0,5 m a je chopný létat bez termiky časy kolem minuty. Tentýž model má postvený i Milan Drnec z Rosic, ze soutěže se omluvil (zdravotní problémy je před operací srdce). Myslím, že pokud bude tento typ postavený ve velikosti dvacetinky, tedy s rozpětím 660 mm, pak jeho výkony mohou být o 20% vyšší.
Na opačné straně velikosti je jistě Pegna P.7, zvláště, pokud je postavený jako M-pist. Ten můj prcek slušně létá jen na 50% otáček, pokud natočím více, tak jde šikmo do země. Může za to moc klenutý profil křídla. Ano, tam je potřeba tenký profil s rovnou spodní stranou. Snad nám to lépe předvede Jirka Doležel.
Přílohy
Deperdussin 1913 .jpg
Deperdussin 1913 .jpg (14.41 KiB) Zobrazeno 2866 x
pistácio P.7 .JPG
Adamův vítězný Deperdussin.jpg
1
1 Obrázek

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 zář 2021 07:19

Dnes 13.9.2021 odpoledne bylo téměř úplné bezvětří, jen občas závan průvanu asi 1 m/s z východního směru. šel jsem si přelétnout tři hydroplány peanuty: He-11, US Project 1930 a NiD 1921.
Nejprve létal He-11 na 400 otáček to bylo dobré, jeden okruh o průměru 25 m, na 500 pak trochu pohupování a náraz do země kde nebyla tráva, trochu asi uvolněná nějaká vzpěra, na 1000 otáček krásné dva okruhy o průměru 25m, ale pak přetažení, pád stěmhlav a naprostá distorze vzpěrového sysétmu. Doma místo dalších z oprav šel model do popelnice.
Pak létal US Project 1930, na 400 otáček hezký jeden okruh, na 800 dva okruhy o průměru 25m, na 1000 otáček opět dva velké okruhy ve výšce 12 m, pak menší o průměru 6m a krásné přistání . Let asi 35s SPOKOJENOST.
Nakonec létal NiD 1921. Na 400 otáček lehce natlačený a brzy přistál do trávy. Lehké natažení VOP a na 600 otáček a moc hezký let ve výšce 5m jeden a půl okruhu. Na 1000 otáček nádherný let ve výšce asi 10 m dva velké okruhy o průměru 30m, těsně kolem stromů v parčíku, pak dva menší o průměru 10m, jemné přistání a aplaus přihlížejících diváků, co seděli na lavičce. Let asi 40s. Míra štěstí byla vyčerpána a jde se domů. Naprostá spokojenost.
Přílohy
na autě.JPG
V zeleni z boku.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 zář 2021 18:32

Mezi nejvodnější typy pro FLY OFF SP rozhodně patří vítěz hned prvního ročníku 2009 oříšek Borel 1911 Petra Mikuláška, v dalších ročnícřch pak často vítězila dvacetinka Borel 1913 L. Koutného (ta sice umí bez termiky jen asi 60s, ale soutěžní let v termice byl i přes 2 minuty), také oříšek REP je velmi potentní, ten Petra Koutného v Prostějovské hale na Interscale létal kolem 70s. Pavla Vysočana byl o něco težší a po vydrátování silnějším silonem již ménš výkonný
Přílohy
Schneider Cup .jpg
Schneider Cup .jpg (74.6 KiB) Zobrazeno 2539 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 zář 2021 13:54

Zatím nejúspěšnějším typem FLY OF SP byla dvacerinka Bernard HV 220, asi stejně vhodný je i jeho předchůdce HV 120, která zatím nebyla postavena
Přílohy
let 220 ze spodu ořez.JPG
let 220 ze spodu ořez.JPG (9.86 KiB) Zobrazeno 2451 x
Bernard 220 v kostře z boku.JPG
hv 220 na zemi.JPG
Bernard HV.220_natáčím.JPG
Bernard HV.220_natáčím.JPG (128.45 KiB) Zobrazeno 2451 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 zář 2021 16:05

Lubomir Koutny píše:
17 zář 2021 13:54
Zatím nejúspěšnějším typem FLY OF SP byla dvacetinka Bernard HV 220, asi stejně vhodný je i jeho předchůdce HV 120, která zatím nebyla postavena
Přílohy
HV 220 ze předu.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 22 zář 2021 09:02

Na závěr doporučovaných vhodných typů nejen pro FLY OFF SP musím uvést Morane Saulnier 1913 Garros Hydro. Ten jsem stavěl nejprve jako M-oř a létal při soutěži ve velké hale ČEZ v Pardubicích. Oříšek byl postavený s nulovým vzepětím křídla - jako skutešný letoun a proto byl problém jej krotit do nějaké užší zatáčky. V Pardubicích proto létal až za mantinely hokejového hřiště časy kolem 70s. Pak jsem jej půlčil Janovi Sekyrovi pro FLY OFF SP 1914, tam sice patřl k favoritům, ale Jan při nešikovném natáčení zlomil vrtuli a ze soutěže předčasně vypadl. Inu s půjčováním modelů byly často špatné zkušenosti - z cizího mi krev neteče!
V témže roce jsem si postavil dvacetinku tohoto typu, perfektní podklady umožnily věrně zvládnout vše včetně detailů vnitřní konstrukce. Dvacetinka se mimořádně povedla a výborně létala, na OPENSVALE za bezvětří, bez termiky byly výkony při naplno natočeném svazku kolem minuty, navíc byla schopná bez postrčení odstartovat ze stolu a pak letět přes 50 s, dokonce i větrném počasí v Trnávce letěla 57s, ale při přistání do oraniště si poškodila vzpěrový systém.
Přílohy
DSCN4234.JPG
po srartu ze stolu.jpg
po srartu ze stolu.jpg (42.33 KiB) Zobrazeno 2302 x
DSCN4223.JPG
921.JPG
921.JPG (54.05 KiB) Zobrazeno 2302 x
900.JPG
900.JPG (111.76 KiB) Zobrazeno 2302 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 04 lis 2021 17:36

Nieuport-Delage Sesquiplane
David Mondey ve své knize The Schneider Trophy píše že tento letoun byl připravován v plovákové verzi již pro mítink v Monaku, který Schneiderovu poháru předcházel. V knize je i známý 3-pohled tohoto projektu. A údajně byl pro Schneiderův pohár s tímto letounem přihlášen známý Sadi Lecionte držitel několika světových rychlostních rekordů pozemních rekordů s tímto letounem. Pokud bylo dokončeno přezutí na plováky a dělán nějaký test na Seině, tak došlo rychle opětnému přezutí na pozemní verzi pro obhajobu vítězství v Coupe Deutchsde la Meurte. Takže do Itálie byl poslán opět dvouplošný N-D 29 C1.
Protože na stránkách google obrázky lze najít Nieuport-Delage Sesquiplane 1921 nejen se spoustou fotek různých úprav tohoto letounu, ale i jejich barevné kity, tak bych tam rád viděl i fotku mé minimakety M-oř (peanut) v plovákové verzi připtavený pro soutěže FLY OFF Schneiderova poháru a onen 3-pohled. Požádal jsem Pavla Stráníka, zda by mi vedle fotek těch kitů dal onen třípohled a fotku mé minimakety peanut připravené pro FLY OFF Schneiderova poháru. Pavel nereagoval. O totéž jsem žádal vnučku Msrušku a ta mi vysvětlila, že takto to nejde, v google prý si vybírají fotky z různých piblikací, třeba i z Face booku u kterých je větší sledovanost. Takže jsme vytvořili wordpress,com rejpalek
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Lubomir Koutny » 16 lis 2021 19:11

Dnes při nákupu v Brněnce jsem potkal Tondu Pospíchala, vítěze vůbec první soutěže minimaket (vyhrál jeho Brochet, tehdy létaný proxy Mirkem Dudou). Později létal upoutance, halové modely P-3 a F1D, v poslední době pak hlavně RC modely. Ptal jsem se ho, co dělají modely? On mne příjemně překvapil, že se vrátil k minimaketám, postavil dvacetinku Jak-12 a na Shneiderův pohár chce postavit některý typ z Pegna projektů na FLY OFF . Oba jsme řekli, že se těšíme na lednovou soutěž halových modelů ve Střelicích, kde si také vyzkoušíme své ořšky, doufejme, že ji nějaké covid restrikce nezatrhnou.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: FLY OFF Schneiderův Pohár

Příspěvek od Jiří Doležel » 31 led 2022 21:12

Třeba pro někoho inspirace, když lze ve Schneiderově poháru létat takřka s čímkoliv: Pistacia, Oříšky, M-min, BV-min, nelétající prototypy.. Tak proč ne stíňáky? P.S. Nejsem autor těchto modelů, jen jsem je objevil na netu.
Přílohy
maxresdefault.jpg
0

Odpovědět