Pohár Dušana Krumploviče

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 kvě 2022 11:17

Dnes v pátek 13.5. mělo na Jižní Moravě pršet. Ráno v 8 hodon ještě nepršelo a bylo bezvětří. Vzal jsem Arado a Bucanera, že si zalétám. Jenže když jsem za 5 minut později vyšel z baráku, tak na chodníku byly velké tmavé skvrny po kapkách deště a jemně mrholilo. Takže místo velkého plácku za dálnicí jsem zašel jen kousek na malý mezi paneláky. Nejprve jsem chtěl letět s Aradem, jenže jsem zjistil, že svazek je stržený, takže točím 300 ot. do Bucaneera, let půl okruhu je klesavý, Na 700 již model hezky nastoupal asi 6 m výšky, jedem okruh skončil na nejvyšší větvi borovice, ale model zázračně propadl celou houštinou dalších větví až na zem. Šlo se domů, udělal jsem nový svazek do Arada a protože i to mžení o deváté přestalo, tak jsem šel na velký plácek. Natáčím do Arada jen 200 a model má jen prodloužený kluz, na 400 otáček je to necelý jeden okruh o průměri 30m a výška 2m. Na 600 otáček 1 1/2 okruhu, výška 5m a přisání na bezovém keři. Točím 880 otáček, model strmě stoupá do výšky 15m, dělá dva velké okruhy, ten první na stromy parčíku, ten druhý naštěstí menší a nad pláckem, přistání jemné, klouzavým letem po půl minutě. Jsem spokojený, měl jsem štěstí a dobře to dopadlo. Podobné to bylo i s Bucaneerem jen přistání bylo na stromě ze kterého model sám spadl na zem. To již začal slabý průvan od západu do 1m/s a tak se šlo domů.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 kvě 2022 10:48

V sobotu ráno 9h bezvětří slunečno 16 st. C. Jdu na velký plácek mezi dálničním přivaděčem, parčíkem a paneláky. Beru s sebou Cadeta a Caudrona.
Natáčím Caudrona na 500 otáček, hezký let do výšky 4m celý jeden okruh lehké pokupování a pak rovně na přistání s dost velkým zbytkem ve svazku. Druhý předcházelo maločké potlačení VOP let na 700 byl naprosto perfektní, výstup do 12m a dva velké okruhy, přistání po půl minutě kluzem. Spokojenost a beru Cadeta, opět točím 500, krásný let do výšky 10m, celý okruh a závěr let do parčíku, tam ve výšce 3m náraz do větve a pád na zem. Snažím se zúžit zatáčku SOP, ale zjišťuji, že její kýlová část je odlepená od trupu. Točím 700 s atartuji přímo proti slabému východnímu průvanu, model nabral asi 15m výšky v přímém letu nad garážemi a letí stále rovno, pak mírně klesá a ztrácí de mi oproti vydokému zelenému stromu. Utíkám za ním a marně jej hledám. Musím se vrátit na plac, kde jsem nechal Caudrona s natáčedlo na lavičce. Naštěstí je vše v pořádku i když kolem se motají pejskaři. Betu vše dou rukou a vracím se ku hledání, myslím, že model bude na tom vysokém stroně, nebo mohl letět dalších 100m rovně nad parkovištěm, pomáhá mo i jedna manželská dvojice. Vše je marné, po hodině hledání i v okolí se vracím domů a náhle vidím za jedním autem v koutě u baráku model na zemi. Nyní je mi jasné, že model tochu začal zatáčet doleva, narazil ve výšce do stěny budovy a spadl na zem. Vše sobře dopadlo, jde se domů, protože mezitím již začalo slabě foukat a létat bez rizika zde již nejde.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 kvě 2022 10:59

Fotka Caudrona a Cadeta
Přílohy
Caudron a Cadet.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 kvě 2022 13:23

V neděli 15.5. 8 45 ráno bezvětří 17 st C, žádná rosa. Beru Arado, Cadeta a Bucaneera na velký plácek. Točím do Arada 600 otáček, hezký start, výška asi 4m, pak závan ze zadu, ale model to zvládl asi 1 1/2 okrihu o průměru 20m, asi 20 s, při přistání zbytek 100 otáček.
Cadet na 500 otáček jeden okruh a velký zbytek. Točím 700, nádherný výstup do asi 15 výšky, jeden veliký okruh, pak menší a přistání na stromě ve výši 6m a pád na zem. Bucaneer 700 ot, hezký stabilní let, 2 okruhy, cca 25 s. Začínají termické závany a je riziko přistání na stromech, jde se domů, ještě v 11 h byly okamžiky klidu, ale občas již i závany 2m/s které mi shodily Arado z auta na zem a budu muset opravovat vzpětový systém.
Přílohy
DSCN4737.JPG
DSCN4735.JPG
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 20 črc 2022 13:39

Úterý 19.7. podvečer asi 24 sr.C. bezvětří. beru Cadeta, Bucaneera a Ar-96 a jdu na svůj tradiční plácek. Nejprve natáčím Cadera, ale rok starý svazek na který celou dobu svítilo slunko praskl při 900 otáčkách. Ar-96 je nestabilní a když i třeba z počátku letí hezky stabilně, tak po deseti vteřinách se zvětšuje natažení až do přetažení a pádu přes záda. Bucaneer na 800 otáček letí hezky 35 s.
Středa 20.7. ráno 18 sr C. bezvětří. Natáčím Cadeta s novým svazkem na 700 otáček, což je asi 50% z maxima. Model ostře stioupá asi do 15 m výšky a trochu u toho houpe. Po zachycení o vršek stromu ve výšce 15m pád do trávy. Při vyndávání z trávy se zlomilo křídlo. Ar -96 po zpevnění VOP a dovážení létá hezky. Aby toho dovážení nemuselo být tolik, tak dělám nový o 10 mm kratší zadní závěs gumy a nový svazek.
Caudron na nový svazek po natočení 700 otáček strmě stoupá do výšky přes 15m, lehce houpe a létá okruhy těsně kolem vsokých stromů nakonec přistává klouzavým letem po 35s.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 20 črc 2022 21:20

Ve středu navečer je ve 20 hodin ještě 27 st.C a úplné bezvětří. Ar-96 má nový svazek l=320 mm do kterého se teoreticky má vejít Nmax = 1300 ot.
Na 400 ot stabilní let dost na uchu okruh jen 10 m výška 4 m, 8 sec. velký zbytek. Na 600 ot. výška 6m čas 14 sec. Malé natažení VOP a narovnání VOP opět točeno na 600 ot. nádherný start do výšky12m, stabilní, krásný let, okruhy 20 m čas 22 s.
Cadet má nový svazek l = 360 mm, do kterého se teoreticky má vejít Nmax = 1500 ot. Natočeno 500 ot. moc otevřená zatáčka, stoupání do 12 m s houpáním, přistání po 20 s ve větvích borovice ve výšce 6m. Po natlačení VOP na 500 ot, výška 15 m, let 22 s. Třetí let opět na 500 ot, velký okruh a přistání na třešni ve výšce 6m.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 črc 2022 18:16

Na závěr mohu doporučit každou ze čtyř IPRO minimaket, které jsem postavil. Létám na travnatém plácku kde ze dvou stran jsou paneláky, z jedné strany dálniční přivaděč a před ním 10 m vysoké stromy a ze čtvrté parčík se stromy vysokými přes 15m. Tím je omezeno kolik mohu do modelů natáčet, nemá-li být riziko ztáty modelu vysoké, pak letový čas by zde neměl být delší jak 30s.
Krásné je polétání s Ar-96, kdy na 600 otáček byly lety 22 sec. Extrapolací dojdeme k výsledku, že na 1200 otáček může být v klidu na letišti dosaženo časů až kolem 45 sec..
Cadet létá báječně na 500 otáček 20 sec, na 600 pak 35 sec. Extrapolací dojdeme k výsledku, že na 1300 otáček může být v klidu na letišti dosaženo časů kolem minuty.
Bucaneer po pečlivém seřízení se již tolik nekýve z křídla na křídlo a po natočení 900 otáček létá 30 sec a přistává s dost velkým zbytkem. Extrapolací dojdeme k výsledku, že na 1800 otáček může být v klidu na letišti dosaženo časů přes minutu.
Caudron je velmi dobře vyzkoušený Vlastíkem Šimkem, vítězem mnoha soutěží BV-min, kde létal časy hodně přes minutu. Ten můj na 800 otáček letěl 35 sec a je pravděpodobné, že na 1700 poletí kolem minuty.
Pro všechny 4 mých IPRO minimaket doporučuji doplnit křídlo o nosník na horní straně profilu cca 25 % od náběžné hrany. Jednak se křídlo zpevní, zamezí se jeho prohnutí do U, nepěkným vráskám na náběžce a zlepší se aerodynamika křídla (to doporučuje i Toník Křivka a aplikují i další modeláři)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Pohár Dušana Krumploviče

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 črc 2022 08:53

Mezi větší a snad o přesnější plánky minimaket IPRO patří Caudron 450. Ano, rozpětí 620 mm je optimální a tak jsem místo toho, abych získal výkres zvětšením xeroxem v Copy centru, tak jsem jej pracně kreslil, zakreslil jsem rozdělávací křídlo - z důvodů transportu a použil vrtuli IGRA 200, model by létal na 4 nitě gumy 3v1, o délce 730 mm (svazek pro P-30 N max. 2000 otáček). Lze předpokládat, že by neměl být problém dosahovat časy přes minutu motorového letu.
Jenže tento typ má poměrně mohutný trup, který vyjde dost těžký a klouzavý let asi nebude valný, přistání rychlého modelu na tvrdém povrchu často s rozikem poškození. Takže já tento model stavět nebudu.
0

Odpovědět