Jiří Kalina

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Pavel Stráník, Jiří Doležel

Odpovědět
discobolos
Reakce: 10
Příspěvky: 1403
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Jiří Kalina

Příspěvek od discobolos » 10 led 2022 13:41

Bohužel další velká postava modelářského sportu odešla do modelářského nebe:

https://svazmodelaru.cz/klem/2022/01/08 ... ri-kalina/
0

karolvins
Reakce: 3
Příspěvky: 12
Registrován: 14 led 2016 22:09

Re: Jiří Kalina

Příspěvek od karolvins » 11 led 2022 12:34

Veľmi rád som vždy čítal jeho reportáže z modelárskych súťaží, najmä z Majstrovstiev sveta Pokojákov F1D. Samozrejme pán Modelár s veľkým M. Pripájam copy Modelára z roku 1966, milujem tú foto z balkóna v aule haly v Debrecene .
0

Lubomir Koutny
Reakce: 29
Příspěvky: 2124
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Jiří Kalina

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 led 2022 18:23

Jirka Kalina byl bezesporu jednou z nejvýraznějších postav nejen naší ale i světové modelařiny. On létal velmi dobře s volnými modely, pak měl velké zdravotní komplikace v té době ho Eda Chlubný přemluvil na pokojáky, kde není třeba velkých fyzických výkonů. Přidal se k nim Karol Rybecký a ve své době to bylla excelentní národní reprezentace obsazující první místa na MS F1D a Jirka byl esem mezi esy. Měl jsem tu čest v době, kdy měl Karol zlomenou nohu, tak za něj zaskočit v Rumunském Slaniku. Eda Chlubný pak dal k lepšímu i některé pikantnost z minulých světových šampionátů. Právě z jeho vyprávění snad dnes , když již jsou všichni tři v modelářském ráji, mohu dát k lepšímu jednu z nich.
Gumička za 50 dolarů
Létalo se Mistrovství světa ve Slanicu po té, co předchozí šampionát v Římě vyhrál Američan Jim Richmond před Jirkou Kalinou. Američané přijeli jako suveréni, ale brzy zjistili, že létat v 4 st. C chladné jeskyni, i když je 75 m vysoká, ale také za 90% vlhkosti je něco zcela jiného , než u nich v Lakehurstu v hangáru na vzducholodě a v horku. Především jim dělalo velký problém prorazit bariéru, která tam byla asi ve výšce 25 m, takže pak začali zkracovat trupy ve snaze zvětšit stoupavost modelů. Naši hoši již tamní podmínky znali z předchozích účastí v soutěžích, kdy je tam Rumuni pozvali, takže od počátku byli v čele soutěže. Richmond se svým modelem s velmi dlouhým motorstickem tento nezkracoval a předváděl pro něj typický let, kdy model po startu poměrně dlouho visí za vrtulí jako helikoptéra než přejde do normálního letu a šetří takto obrátky v gumičce. Jenže pak již byl moment moc slabý na proražení oné pověstné bariéry, takže první jeho lety byly prý honěním termiky nad světly po bocích stěn. Takže Jirka Kalina pohodlně veldl Jenže na čtvrtý let Jim našel tu správnou gumičku a předvedl parádní let (pokud si to pamatuji tak asi kolem 38 minut). Američané říkali, že Jim to ještě vylepší a zase vyhraje. Jirka říkal on to opravdu zase vyhraje? Karol mu říkal buď klidný, nevyhraje, on to posere! Mezitím Amíci podivně šmejdili po podlaze a zdálo se, že něco hledají. Eda se jich ptal, co blbnou a oni kápli božskou, že Jim stratil gumičku na kterou tak báječně letěl. Eda jim říkal ať neblbnou, že on jim dá jinou. Oni však tvrdili, že ta gumička má cenu 50 dolarů (zřejmě za výběr správné šarře, správný řez a dimenze). Nic nenašli a tak Jim připravil novou, údajně stejných parametrů. Asi to trochu přehnal s momentem, takže po půl minutě model navydržel namáhání a ve vzduchu explodoval. Následovalo další šmejdění Američanů a silácké řeči, že Jim vše rozhodne posledním šestým letem. Jirka měl obavy, že se tak může stát, ale Karol ho uklidnil, neboj se, zase to posere a tu gumičku nenajdou, sáhl do kapsy a ukázal ji. Šestý Jimův let nebyl o mnoho delší než ten pátý, opět exploze modelu ve vzduchu. Takže Jirka se stal jasným vítězem. .
0

karolvins
Reakce: 3
Příspěvky: 12
Registrován: 14 led 2016 22:09

Re: Jiří Kalina

Příspěvek od karolvins » 13 led 2022 19:01

J Kalina 1966.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 29
Příspěvky: 2124
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Jiří Kalina

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 led 2022 09:40

Nevím, jak se vám líbilo mé převyprávění Gumička za 50 dolarů. Když jsem připravoval před dvaceti roky anglickou verzi své knihy Modely letadel s gumovým pohonem, tak jsem tuto rozšířil o další plánky a kapitoly, mimo jiné taky o medailonek o Jimu Richmondovi a jeho úspěších. V souvislosti s tím jsem také citoval Edu Chubného v článku Velké vítěztví a gumička za 50 dolarů. Celou tuto knihu jsem uložil na CD a postupně český text měnil za anglický. Některé věci již také překládal Bernard Guetz. Vinou podvodu amerického editora nakonec k realizaci této verze nedošlo. Nicméně z CD jsem tento soubor si také přetáhl na flešku a občas si z ní vytáhl nějaký návod stavby atd, pro různé zájemce. Když se zde objevila smutná zpráva o odchodu Jirky Kaliny, tak jsem si řekl, že bych sem mohl zkopírovat právě článek Velké vítěztví a gumička za 50 dolarů, popisující jeho absolutní úspěch: Jirka mistrem světa a Československo vítězem týmů. Řekl jsem si bude to snadné, jen to překopíruješ. Jenže ouha, jak na flešce, tak na CD tento velký soubor nešlo vůbec otevřít. Signalizace soubor nebyl aktualizován. Můj PC Guru Lojzík Bojanovský byl mimo Brno, takže nakonec díky ještě slušné paměti jsem zde napsal poněkud stručnější verzi celého příběhu. Včera se Lojzík vrátil a podařilo se mu po půl hodině práce celý soubor otevřít pomocí Libre Office.
Nyní zjišťuji, že obě verze článku jsou téměř totožné. Možná by bylo zajímavé také se seznámit se zajímavými situacemi dalšího člena pokojáčkařského týmu Karola Rybeckého, některé jsou opravdu velmi pikantní, jedná se jak o můj pohled, jak jsem Karolka znal, ale ty pikanterie ze zahraničních soutěží jsou opět citaci toho, co říkal Eda Chlubný.
0

Odpovědět