OPENSCALE 2012

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od shark » 06 črc 2012 14:29

Vaše zpráva obsahuje málo znaků.
0
Naposledy upravil(a) shark dne 29 črc 2012 22:34, celkem upraveno 2 x.

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Vyvel » 06 črc 2012 18:50

Ještě bych se vrátil k Bf-109H. Poměrně dobře je to popsáno na http://airwar.valka.cz/nemecko/me_109/index.php Jak verze H0 tak H1. No je tam zmínka i o zvětšených ocasních plochách. Jenže vzhledem k tomu, že se jednalo o vývojové prototypy tak se určitě vzhled letounu v čase měnil. Nejvíc se dá najít asi o prototypech V50 a V55. Nikdo už asi dneska nedohledá jaké úpravy a v jakém čase byly prováděny. Našel jsem i fotky háčka s viditelnými boulemi pro závěry kanonů ala Bf-109G. Takže vzhled konkrétního letounu v daném čase se dá doložit jen fotograficky. Tož asi tolik.

Pavel
0

Honza Drážek
Reakce: 0
Příspěvky: 537
Registrován: 25 úno 2011 21:12
Bydliště: Mnichovice

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Honza Drážek » 07 črc 2012 21:14

Vyvel,
to, na co odkazuješ ale řeší při 100% shodě jen obrysovou věrnost za 50 bodů.
Zbývajících 44 bodů se muselo nabrat v těchto položkách:

b) realizmus povrchu, barvy a označení 0 - 30 bodů
c) kvalita a přesnost makety, zpracování 0 - 20 bodů


Já nejsem bodovač, ale asi mi to selským rozumem hapruje v bodě b)
Nechci to nějak dramatizovat a už je to jedno, spíš mi jde o budoucí soutěže a jasný postup u každého modelu .Přikládám fotky pro snazší orientaci dvou totožně obodovaných modelů (P-39 vyšla překvapivě lepší o 2%) a z toho je patrné, proč mi to není jasné, na základě čeho se bodovači rozhodovali...
Přílohy
Bell P-39 Airacobra_1.jpg
Bell P-39 Airacobra_1.jpg (224.59 KiB) Zobrazeno 8758 x
Bf.jpg
Bf.jpg (255.57 KiB) Zobrazeno 8758 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 črc 2012 20:30

Ivoš Čerešňák a Mirek Kuba udělali na OPENSCALE mnoho hezkých fotek dovoluji si tři z nich přiložit
Přílohy
lohner.JPG
lohner.JPG (32.99 KiB) Zobrazeno 8476 x
P 39.JPG
P 39.JPG (38.06 KiB) Zobrazeno 8476 x
fly off 50%.JPG
fly off 50%.JPG (87.44 KiB) Zobrazeno 8604 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 črc 2012 08:54

Ještě k OPENSCALE 2012 kategorie BV-min. Ukázka, jak lze zušlechtit původní dost ošizený Spitfire Mk-IX podle E. Stahla :
první, co každého trkne je pořádná čtyřlistá vrtule oproti původní dvoulisté (ta by mohla snad být na Mk-I), a pak všechny chladiče (na ty E. Stahl zásadně zapomíná u všech svých minimaket od Xp-39, přes Mig-3 až po P-51). A pak je zde velmi pracná autentická kamufláž a marking (rejpalové řeknou, že jen z obarveného japanu, ale stříkaná na oldtimerovi a u žáka, to by snad chtěli moc).
Pořádné zalétání se bohužel povedlo až v klidu dva týdny po soutěži. Takže Honzo Vodičko, on ten Spit opravdu docela hezky létá, i když maxima to nikdy nebudou.
Jinak , asi po dvaceti letech se mi ohlásil jeden hoch, co kdysi začínal s dvacetinkami a oldtimery. Inu dobří holubi se vracejí ! Nyní si postavil podle starého Drncova plánku Z-42 a má ve výhledu stavět Vultee XP-54 podle starého plánku E. Stahla, měla by to být dvacetinka i BV-min současně...
Přílohy
Spit oř. red..JPG
Spit oř. red..JPG (59.12 KiB) Zobrazeno 8383 x
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Bayeux » 27 črc 2012 09:39

Nemohu už nereagovat:
Pane Koutný, Vy si nějak zásadně pletete kategorie a představu modelů v nich létajících!
Jestliže chcete prezentovat konkretně třeba tohoto Spita jako BVmin - pak odpárejte chladič a vraťte tam zpět 2listou vrtuli - více hledat nebudu, nestojí mi za TO... Přesně dle výkresu :o
Podstatou historických modelů je jejich stavba jako pocta našim "předchůdcům" s vědomím jejich možností, znalostí, vizí, představ o maketě apod. Hledat extremní maketovost třeba právě v pláncích E.Stahla je hloupost a bláhové, s časem makety obecně udělaly velký skok kupředu - víceméně lze pozorovat fáze historické modely napodobující skutečné letouny - počátky minimaket v Čechách a na Moravě (zde máte nepopiratelný vliv a obdiv za to, co jste dokázal) a pak současný trend a pojetí minimaket. Věřím tomu, že generace příští mohou na Vaše ranné minimakety nahlížet s podobným despektem jako Vy právě nyní na inkriminované výkresy.
Pokud chcete plánky vylepšovat a modely "vyhezčovat" - pak je již nenazývejte BV-min, ale třeba minimaketou vycházející z plánků BVmin a létejte s nimi pouze v minimaketách (bodové ohodnocení - bylo by-li spravedlivé si dokážete představit sám), nikoliv na akcích kde se zaštiťujete hlavičkou či kategorií dle SAM (viz třeba logo SAM 78 na diplomech na Openscale, přičemž pravidla SAM 78 pro kategorie BV nerespektujete, ba s nimi pohrdáte - konkretně ve věci "my v Brně létáme jen pevné vrtule", někdo je zprasil, o plošných zatíženích a váze svazků nemluvě - ale to jsem odbočil a konkretně Vás na to již upozorňoval).
Nerad bych se dočkal historických modelů BV s poznámkami - on tam měl v roce X úplně blbej profil, tak jsem udělal jinej. Ooblouky křídel se blbě dělají = udělal jsem rovné atd.
Přečtěte si prosím ještě jednou obecná pravidla stavby historických modelů ve věci dodržování výkresů, profilů materiálů atd.
Děkuji za pozornost, je to můj názor založený na faktech, a jsem velice zvědavý na Vaši vtipnou obhajobu (či nevtipný impertinentní výpad vůči oprávněným připomínkám).

Stručně a výstižně: dávate takto historickým modelům na prdel... Co si o tom myslí Shark? :roll:

PS: mám BV-min i modely BV-1 - ovšem striktně dle výkresů včetně sklopky u BV-1, dobových materiálů a provedení, ale do Brna bych s nimi stejně nemohl - a nechtěl...
Mno a vůbec bych rád viděl množství práce a invence toho "žáka" a majitele modelu, kterým to zaštiťujete... Ach jooo...
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Pavel Stráník » 27 črc 2012 12:12

Taky se do toho vložím, ač jen jako externí pozorovatel - domnívám se že filozofie historických modelů BV-min rozhodně nekoreluje s filozofií minimaket jak ji chápeme dnes, a není to ani dobře ani špatně, prostě je jiná a je třeba to respektovat. A to je právě důvod, proč, ač o to opakovaně žádán, na stránkách minimaket nemíním těmto modelům, a to ani BV-min, věnovat nějaký ucelený prostor. Podle mě patří do skupiny historiků a tam nechť se i prezentují.
0

Uživatelský avatar
Bayeux
Reakce: 3
Příspěvky: 106
Registrován: 06 úno 2010 17:44
Bydliště: Ruda nad Moravou

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Bayeux » 27 črc 2012 14:06

Ano, těším se na konci srpna nejen na popovídání, dovezu BV-1 i BV-min, taky nebudu mít vzadu háček, ale "hugo" - nicméně tím úpravy končí. Mohl bych leccos vyšperkovat a upravit do "maketovosti" - ale PROČ bych to dělal? Já chci postavit model tak, jak jej někdo nakreslil, postavil a případně vyfotil, se všemi nedostatky a absurditami vůči předloze. Proto mě to baví - jinak udělám to co obvykle - vytáhnu 3view a lepím na tom a vymejšlím a šperkuju - a dočasně dezertující minimaketář k historikům se tím vrátí k původnímu útvaru a bude za každý kryt a chladič ráááád.

Chápu Feldův postoj k BV-min a je ZDE zcela oprávněný, tudíž se zde nadále nebudu ničím kromě minimaket případně zabývat - pokud po mě zase někdo nehodí opakovaně rukavicí, za což budu za reakci oprávněně vyžadovat pro svůj nick BAN, to sem eště nikdy neměl a zklusit se má všechno (:o) Hezký den všem, minimaketářům zvlášť 8-)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Lubomir Koutny » 27 črc 2012 17:53

Také si myslím, že na toto téma se můžeme v klidu pobavit v Hořicích. Respektuji právo každého na vlastní názor a vůbec nemíním reagovat na invektivy. Ano, doufám, že se s hlavním pořadatelem Pavlem Vysočanem domluvíme tak, že pokud se na OPENSCALE 2013 boudou létat old-timery, pak to nebudeme nazývat BV-1 a B-3 (jak to bylo podle původních pravidel, které se mi mnohem více líbily), ale uvedeme modely s gumovým pohonem, pevnou vrtulí - konstrukce do r. 1954 včetně. Podobně totéž u BV-min s dodatkem, že úpravy vedoucí k zvýšení maketovosti jsou přípustné. On totiž většinou člověk pochopí, že ta maketová troj, nebo čtyřlistá vrtule bude mít menší účinnost než šíroká dvoulistá lopata. Podobné je to i s chladiči atd. Asi to tedy není v souladu se SAM 78, ale když člověk má informace, co se v tomto spolku děje pod pokličkou, tak mne ani moc nemrzí, že zastřešení SAM 78 bude chybět.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 črc 2012 20:27

Felda to nerozdejchal, už tak má krví zalité oči když vidí jak jste si oldtimery zaplevelili téma Openscale 2012. Takže nové téma jsem smázl a zda promažu i toto téma se ještě rozhodnu. :!:
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: OPENSCALE 2012

Příspěvek od Vlastik » 30 črc 2012 07:25

Nechápu,nerozumím.
0

Odpovědět