F4IN 2012

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: F4IN 2012

Příspěvek od seawindttt » 30 kvě 2012 13:23

Zdravím
Já určitě dorazím,svačinu budu mít :-)))

Jarda
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2012

Příspěvek od Hugo » 30 kvě 2012 16:56

Parada, bude i Z-37? M.
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: F4IN 2012

Příspěvek od seawindttt » 30 kvě 2012 18:22

Jasně,můj současný favorit je před záletem. Z 37A je hotova na 95% ..... vypadá víc než dokonale

Jarda
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2012

Příspěvek od Hugo » 30 kvě 2012 18:50

To si myslím, nechceš sem dát fotečku, jako upoutávku? Tvůj Z-37 je pro mne tahoun. Taky jsem zvědav, jak bude létat. Držím palce před záletem! M.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2012

Příspěvek od Hugo » 13 čer 2012 17:29

Čas letí, Pelhřimov se blíží. Tak malá rekapitulace:
Jídlo a nápoje: Vzhledem k tomu, že se zde nikdo kromě Jardy nevyjádřil ohledně stravování, tak to chápu tak, že jídlo není třeba připravovat, každý se obstará z vlastních zdrojů. K nápojům se nevyjádřil nikdo, ale asi to zajistíme, toto se nezkazí.
Nahlášení účasti: zatím vím jen o bodovačích a o Feldovi s Jardou :-). Asi to není třeba řešit dopředu.
Házedla: Mohl bys prosím Dušane napsat pár slov k házedlové soutěži (pokud je třeba)?

Dodatek: Jen připomínám, že se bude soutěžit podle pravidel uvedených v pozvánce. Pro jednoduchost jsou ke stažení zde:
http://minimakety.cz/F4ED/rules/F4DE_PRAVIDLA.pdf
http://minimakety.cz/F4ED/rules/F4DE_NA ... zhodci.pdf
http://minimakety.cz/rcscale/rules/index.php
http://minimakety.cz/peanuts/rules/interscale-rules.php

To je asi vše, pokud je něco nejasného, ptejte se zde. Těšíme se na setkání, Martin a Robert
0

seawindttt
Reakce: 0
Příspěvky: 206
Registrován: 11 lis 2010 00:12
Bydliště: Bor

Re: F4IN 2012

Příspěvek od seawindttt » 13 čer 2012 18:18

To se těším! To má Felda na tutovku první místo a já druhý :lol:

Jarda
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: F4IN 2012

Příspěvek od discobolos » 13 čer 2012 21:34

No pokud mně něco do té doby nepřejede, zúčasním se s ořechem a pistáciem. Možná i kolega opraví z loňska pošramoceného oříška :lol: .

Co se házedel týče, bude se létat během bodování, takže pokud Martin nestanoví jinak tak asi 9:30 - 11:30.
Létá se podle mezinárodních pravidel F1N. Tedy 9 startů, z nichž tři nejlepší se započítávají do konečného součtu.
Zatím vím o třech účastnících (jeden jsem já, třetí je Křepa, čtvrtý možná Křepa ml.).
Pokud se někdo účastní pouze soutěže s házedlem, startovné je 150 Kč. Pokud létá i s maketou, pak dle propozic 400 Kč.
Pokud jsou nějací vážní zájemci, dejte mi prosím vědět, abych případně zajistil nějaké drobné ceny a diplomy. Doposud jsme si jen tak potřepali pravicemi.
Novinka, která zatím není v propozicích: tato soutěž po dohodě s Lubošem a Pepou Kubešem dostane číslo nakonec nekonané soutěže v Brně, tedy Le-č-559. Je to kvůli případným bojovníkům o co nejlepší umístění v žebříčku, aby si výsledek z této soutěže do něj mohli započíst.
Dušan
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2012

Příspěvek od Hugo » 25 čer 2012 09:41

Zdravím účastníky F4IN 2012. Připravuji pár slov reportáže pro tyto stránky, akorát mám málo fotek a to ještě nekvalitních. Pokud byste měli někdo fotky, jakékoliv, či videa, prosím pošlete mi je přes úschovna.cz na můj mail - martinhuk@email.cz. moc díky. Martin
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

Letová videa

Příspěvek od Robert Pajas » 26 čer 2012 21:12

Zde jsou videa F4D,E, která na mou G10-ku perfektně natočil obětavý fotograf Michal Šimek:

http://www.youtube.com/user/crusoe44

Zpracování jeho parádní sady fotek nechávám na Martinovi, čekáme na další.

R.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN 2012

Příspěvek od Hugo » 08 črc 2012 22:54

Všem, kteří čekáte na report z F4IN 2012 chci dát zprávu, že už se to blíží, prosím o strpení.
Taky děkuji všem, kdo mi poslali fotky. Martin
0

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

F4IN 2012 - report MHM, oprava textu

Příspěvek od Robert Pajas » 27 srp 2012 22:17

V reportáži F4IN v časopisu Model Hobby Magazín vypadla při lámání podstatná část textu týkající se soutěže oříšků a RC-min, celý text proto uvádím v pův. znění:

F4IN 2012 - Pelhřimov
Text: R. Pajas
Foto: M. Šimek

Halová minimaketářská soutěž se tentokrát konala úmyslně napůl cesty mezi Brnem a Prahou, v Pelhřimově. Pražští pořadatelé tím vyšli vstříc maketářům z Moravy. Soutěž vlastně začala již den předtím na chalupě u Ládi Vaňka - zprostředkovatele pronájmu haly, který se nechal vyhecovat a vypustil na louce malebného svahu Křemešníku jednu ze svých přes 20 let starých bezvadně postavených maket na CO2 Modela - Šmolíka Š.3, známého z dobových časopisů Modelář. Dva přepychové lety v bezvětří nadchly realismem.
Pelhřimovská hala, tělocvična ZŠ Osvobození, není tak velká jako hokejové haly na Kladně či v Černošicích a makety se tam jentaktak vešly. Pro kategorie M-oř a M-pist byla vyhovující - polovina modelů létala přes minutu.

Létaly se dvě obvyklé kategorie volných maket a navíc RC-makety (RC-mini), kde se hodnotí předem hlášené letové obraty.
F4D - volné makety s pohonem gumovým svazkem: exceloval Michal Křepelka se svým Nieuportem N. 11. Model v měřítku 1:20 se vejde v pohodě do každé tělocvičny, neotvírá zatáčku, létá pomalu a klidně, přistává s dotočeným svazkem a to vše opakovaně a s jistotou, jeden let jako druhý - a to nemá ani příliš zvětšené vzepětí. U typu s tak krátkým čumákem je to obdivuhodné. Druhé nejlepší lety předváděl Saiman 200 J. Drážka, statikou však za ostatními zaostal. Můj Albatros D. V se tentokrát nekvalifikoval - 15 s jsem z něj prostě nedostal ani po čarování s několika svazky. SB2U Vindicator A. Jeníka svou přesně seřízenou zatáčkou lízal stěny haly, všechna tři soutěžní přistání však končila nárazem. Fokker Dr.I M. Huka je umíněný, předvedl jen jediný soutěžní let, ale parádní; vybojoval Martinovi 2. místo.

F4E - volné makety poháněné CO2 či elektricky: nejlépe letěl opět M. Křepelka se Siemensem E.I na motor G63 - ovšem tentokrát ne s jistotou, povedl se jen jediný let. Stejně tak můj Fairey Flycatcher na motor G43 nejprve předvedl nechtěnou akrobacii s přebytkem výkonu, teprve při druhém startu jsem jej 15 vteřin přidržel a vypustil až při poklesu otáček, let perfektní, ale motor má velmi plynulý doběh a po přistání honí model v kruzích po podlaze - to je obecně problém CO2 modelů, elektrika má již časovače. Martin Huk skončil se Zlínem XII třetí.
(Letová videa volných maket si můžete prohlédnout na www.youtube.com/user/crusoe44)


RC-mini - P. Stráník předvedl přesně, jak by měly lety vypadat: Martinsyde Elephant postavený s malým plošným zatížením, předem rozmyšlené obraty, jeden okruh - jeden obrat, žádné polétávání kolem, maketu mít "v ruce" a jemnou prací s plynem dohánět rozdíl v setrvačnosti oproti originálu. Přesto i Pavel se dopouštěl snadno postřehnutelných nepřesností; a právě nesnadnost dává této kategorii šmrnc. Je velmi obtížné zaletět bez chyb takřka pod nosem diváků i bodovačů.

M-oř a M-pist, obě kategorie vyhrál A. Alfery, ikdyž ořechy nikoliv s jistotou - Mustangu (81 sekund) šlapala na paty se ztrátou 0,2 bodu Stráníkova Sopwith Baby (52 sekund, ale silné nadhodnocení plovákového typu). Podobné zápolení mezi složitým a létavým typem se odehrálo na 2. a 3. místě. Můj Fokker F. VII (44 s., tři motorové svazky) nakonec zvítězil nad Adamovým Bückerem (84 s.) jen o pár bodíků statiky, což se dá prohlásit za náhodu.
V pistáciích nejlépe létal Kingfisher a Fike E A. Alferyho a M. Huka.
Tradičně proběhla i soutěž házedel organizovaná Dušanem Garbou, která probíhá každý rok při soutěži maket.

Staré, ale poprvé spatřené byly legendy Petra Mikuláška, éra, která jsem obdivoval v časopisech. Poprvé jsem viděl též Stráníkův za kuropění upravovaný RC-mini Aero A-14. Skutečně nové modely byly dva. Lehounký, superčistě zpracovaný a létavý Z-37 Čmelák Jaromíra Hendricha a můj pokus o zajímavost - pětimotorový ořech Tupolev Ant 14.

Závěrem děkuji i za Martina Huka všem bodovačům a spolupracovníkům, kteří nám pomáhali. Povzbuzuji modeláře všech kategorií - postavte si též malou maketku pro radost a přijďte!
0

Odpovědět