Trnávka 2012

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Pavel Stráník » 21 zář 2012 07:54

discobolos píše:Předpověď na Feldově linku se pomalu lepší, v Ostravě dokonce vysvitlo sluníčko :) .
Snad to v sobotu bude jako obvykle ...
Kéž by jsi měl pravdu, já však jako zarytý skeptik vidím na zítra v předpovědi hodnotu až 8m/s jižních směrů :shock:
No alespoň že nemá pršet ....
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Steve » 21 zář 2012 11:44

S počasím je to vždy ošidné, zejména v září, kdy bezvětrných dnů je jako šafránu. Navíc, má-li být ještě krásně a teplo....
Ten termín je prostě s těmito riziky, přesto se to Dušanovi nějak zázračně daří.... ;)
Stejně jako pro neděli by se dalo lobovat pro dnešek - u nás je krásně, téměř bez mraků, a vůbec nefouká. Přes různé předpovědi, že od středy do soboty bude jakkoliv.
Minulý týden jsem byl v Beskydech a dva dny se déšť točil v okolí Moravy se středem nad Vsetínem :? Bráno podle radaru. A jinde bylo úúúúplně jinak, takže bych tak skeptický nebyl. ;)
Takže se na to dívejme pozitivně, ne? ;) No a když bude pršet, svět se nezboří :D
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od discobolos » 21 zář 2012 15:09

Já věřím ve svou šťastnou pořadatelskou hvězdu :P .

Mimochodem do Mošnova se od rána slítávají letadla z celé Evropy. Ráno jsem jel kolem (s cenami od hlavního sponzora) a viděl jich pár nalítávat na přistání.
Před hodinou se tam byl kamarád podívat, zrovna tam trénoval někdo s Alkou.
D
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Antonín Alfery » 21 zář 2012 18:23

Pokud má někdo z účastníků zítřejší akce doma navíc alespoň jednu krabičku bombiček s CO2, prosím, aby ji vzal s sebou :D

Děkuji...
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 zář 2012 18:34

Milý Steve, ano v Brně je to také tak a v neděli bude opět téměř bezvětří, pouze v sobotu to ráno má foukat 4 m/s, v poledne 6 m/s a nárazy 10 m/s (Aladin dokonce píše nárazy 15 m/s, což je moc i na draka). Ovšem tato předpověď je na windguru již několik dnů a nutno říci, že jim to po čertech dobře vychází. Možná, že mohl zvítězit rozum nad fanatizmem a soutěž mohla být třeba včera oznámením zde na našich stránkách přesunuta na neděli, nebo o týden dozadu. Ještě jednou se všem omlouvám, že jsem zase měl pravdu, kdykoliv mi s posunem termínu soutěže Dušan vyhověl, vždy bylo perfektní počasí !

Takže nezbývá než věřit v zázrak. Podobnou předpověď jsem pře pár roky zažil před OPENSCALE slibovali 12 m/s po oba dny, volal jsem tehdy na METEO Tuřany . Ptám se, zda před frontou nebude pár hodin klidu, což v Brně bývá . Profík mi odpověděl - vůbec to nevybalujte, v bouřkách až 15 m/s. ? V sobotu bylo bezvětří až do 18 hod, pak bouřka skoro celou noc. Neděle bezvětří až do 14 hod. Jenže to byli obyčejní meteorkáři. Dnes ten windguru je po čertech přesný...
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Lubomir Koutny » 21 zář 2012 20:08

Před chvilkou u mne byl Jirka Doležel, donesl mi opravené počítadlo do natáčedla, abych byl na Trnávku připravený. Zkoušel jsem asi 5 x volat Pavlovi a definitivně dohodnout v kolik pojedeme (předběžně to byl odjezd v 6 h, ale asi by stačílo v 6 30, minule jsme to jeli přesně za 2 hodiny). Nedovolal jsem se, ani na můj mail odeslaný před pár hodinami také žádná odpověď. S Jirkou jsme se dohodli, že pokud se do 22 hodiny kontakt s Pavlem nepodaří, tak nikam nejedeme.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Lubomir Koutny » 23 zář 2012 08:42

Tak jsme se s Pavlem a Jirkou domluvili a do Trnávky vyrazili. Počasí přesně dle předpovědi na windguru, celou cestu pršelo, v Trnávce bylo po dešti a o osmé foukal jižní vítr 2 m/s . Navrhl jsem napřed létat dokud je vítr slabý a po odlétání, když vítr zesílí tak bodovat. "Demokratická většina" to odmítla. Takže se do dvanácti bodovalo, vítr zesílil na 6 m/s s nárazy 10 m/s , polovina dvacetinkářů své modely do vzduchu neposlala, někteří je v tom větru rozbili a můj Nr, Smoothie skončil v lese. Mluvčí demokratické většíny = "Nezúčastněný KIBIC", která odmítla přesun na neděli - kdy je slušné počasí, do Trnávky vůbec nedojel, další Petr Fajtl nelétal, Martin Huk svou dvacetinku ve větru rozbil a jeho RCminimaketa mu ve větru téměř couvala.
Takže jsem nabyl přesvědčení, že by bylo dobré, aby přadatel byl osvícený panovník, který se nebojí rozhodnout a nespoléhá se na nějakou demokratickou většinu jejíž IQ je na úrovni TYKVE.
V předchozích ročnících, kdy také byla termínová kolize s Mistrovstvím ČR mládeže a Dušan vyhoněl mé žádosti o přesun soutěže v Trnávce, na neděli,bylo tam vždy perfektní počasí. Letos to nechal na rozhodnutí demokratické většina a Bůh Termoska nás všechny za to potrestal !
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Hugo » 23 zář 2012 09:56

Tak jsme se s s Robertem a Tomášem Vostradovským rozhodli vyjet do Trnávky a byla to moc fajn akce. Přestože od Hradce pršelo, u Příbora přestalo a tak to bylo celý den. Ano, bylo větrno, ale když to srovnám s Aerosport Cup v Rakovníkem, tak zase ne tolik :-). Jako první šel do vzduchu můj Aerosport, aby dvacetinkářům ukázal, jak daleko umí vítr model unést. Jediný kdo se nepoučil byl pan Koutný a tak jeho skvěle létající dvacetinka racera skončila v koruně stromu. Ano, jsou experti, kteří jsou nepoučitelní a musejí natočit svůj model nadoraz za všech okolností! Rozbil jsem svoji dvacetinku Caudrona, ale byla to moje hloupost a když to vezmu statisticky, tak jsem rozbil jen jeden model, zatímco např. v dokonalém počasí na Drncově memoriálu jsem rozbil 3 modely ze 4 přivezených - takže větru bych to nepřisuzoval, ale mým volšovým rukám. Vítr se prostě stal proměnnou přinášející princip neurčitosti více než jindy. A to, že jsem zvládl s Farmanem vzletět a i přistát, ve mně vyvolalo vlnu radosti :-).
A tady je jeden bonus, kvůli kterému stálo za to tam jen být a nemuset létat. Vychutnejte si B-52 nad Trnávkou v měřítku 1:1 s naplno natočenými svazky :-)
http://www.youtube.com/watch?v=TG4qvGEQ ... e=youtu.be
Dušane díky za tuhle akci, moc jsme si to užili. Martin
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Vlastik » 23 zář 2012 10:13

Ano,vítr byl v sobotu krutej.U Plzně,na Mistrovství ČR mládeže foukalo po poledni tak,že byla soutěž přerušena a po dvouch hodinách ukončena.
Ovšem větroňáři museli rozétávat a to byl celkem masakr.Nakonec to dopadlo dobře a jeli jsme dom.
0

rpolednik
Reakce: 0
Příspěvky: 42
Registrován: 22 led 2012 16:13
Bydliště: Věřňovice
Kontaktovat uživatele:

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od rpolednik » 23 zář 2012 11:33

Dobrý den.
Byl jsem se na Trnávce v sobotu na chvíli mrknout. Pominu-li poznatek, že "ten nahoře" asi není modelář, tak musím říct, že to co bylo k vidění mezi modely, které soutěžící přivezli, mne nadchlo. Pánové - klobouk dolů před vašimi schopnostmi pracovat s nosníčky 1x1 a pod.. Všichni ostatní vám mohou zavídět toto hobby, které vás naplňuje a nestojí statisíce, jak např, obří RC modely či jiné drahé koníčky, kterých je dnes kolem nás nepočíteně.

Držím palce a až se mi podaří postavit nějakou polomaketu, se kterou najdu odvahu vylézt na veřejnost :lol: tak bych se rád do této party zapojil. Ale když vidím, na kolikrát jsem musel stavět pokusnou výškovku z nosníků 1x1 a 1x2, tak to tak brzo asi nebude... :D

Všem fandům malých balsových modelů přeji příjemný zbytek dne.

R. Poledník
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od shark » 23 zář 2012 16:27

Jó, hoši, dneska na Kladně, klídeček, pohoda, větřík minimální, termika nenápadná, avšak o to silnější. Ani to však nezábránilo úrazům. Já štěstí vyčerpal posledním letem se sklopkou, kdy model po šesti minutách a třech otočkách nad lesem a mohutném modlení a prošení přistál těsně vedle na poli. Poučení-pokud se ti roztřepený doutnák nevejde do pravidly SMČR předepsané trubičky, jeho konec neslepuj ocucáváním!
Pak tři skoky s převoďákem, třetí něco přes čtyři minuty skončil dopadem na deter na silnici, kde nebyl přejet, naopak ohleduplný motorista vytvořil kolem modelu zábranu, nicméně pád na asfalt znamenal uražení spodní SOP i s kusem trupu. Zdali to půjde opravit, nevím. Pak ještě pár skoků se zcela novým CO2 soutěžákem, ze kterého mi ovšem přes noc záhadně zmizelo oko na silonovém táhlu deteru, takže jsem nechtěl štěstí pokoušet podruhé.

Takže počasí může být jak z modelářské pohádky, a stejně se ztrátám neubráníme.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Pavel Stráník » 23 zář 2012 17:21

Když se tak koukám na dnešní nádherné počasí, jímá mě trochu smutek z včerejšího nečasu. Rozhodně to nejde dávat nikomu za vinu, prostě bylo jak bylo, ale tak trošku si zahrávám s představou zda bych ryze teoreticky, byl-li bych v Dušanově kůži, nepřesunul termín na neděli - ostatně všichni zúčastnění byli ON-LINE tak se to dalo informačně uřídit. To že se létat dalo, sice pár modelářů předvedlo, ale škody byly nedozírné. Dokonce bych řekl že tento ročník Trnávky byl modelářským masakrem jaký nepamatuji: uletěný MrSmootie Luboše Koutného, rozbitý Hugův Caudron, Taziho Moth a Discobolův MiG (vše dvacetinky) a Thunderbolt Petra Koláře (RC-min). Docela dost škod, procentuálně vzala za své snad převážná většina z modelů se kterými jejich majitelé našli odvahu vzlétnout. Argument že sobota podstatně více vyhovuje těm co přijeli z velké dálky je každopádně pravda, jenže za stávající povětrnostní situace si tito cestovatelé (smekám že dodrželi slib a přes očekávatelný nečas přijeli) moc nezalétali, létat jsem viděl jen Huga, a zase mohli vážit dlouhou cestu zpět - no nevím ....
Každopádně podmínky byly sice neregulérní, ale pro všechny stejně, takže já osobně mám velký zážitek z toho, jak srdnatě posílal svého MiGa let za letem do vzduchu Petr Kolář, aniž utrpěl větší šrámy - důkaz že vhodný model a intenzivní trénink i na vítr vyzraje.
0

Odpovědět