Trnávka 2012

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Tazi » 23 zář 2012 20:04

Tak, tak Sharku... Včera v Trnávce mne Robert Pajas a Martin Huk drobátko nakazili, když se domlouvali, že dnes půjdou zalétat. Počasí se opravdu tvářilo moc hezky i tady na Zlínsku a tak si říkám... Jen tak z legrace volám Jirkovi Heřmánkovi a ten že proč ne. Byl jsem překvapen, neboť celý rok létat nebyl a éra hezky schraňoval v bezpečí skříněk.
Domluvil jsme čas srazu na 14:00 a začali létat. Napřed jsme pustili do luftu éra juniorů a z jejich projevu letu současně říkáme"hezky to nosí co?" Pak jde na start Jiří se svým malinkým lehoučkým Zlinem XIII se slovy "vole to neletělo víc jak rok, guma je jakási podivná já to asi někde rozstřelím" Já na to, že to má zalétané a nic se tak nemůže stát. On tedy natáčí 1000 otáček, nasazuje kužel a stratuje.... Zlín nasazuje na prudké stoupání, oba čumíme se slovy-je to nějak prudké nééé??? A bylo, Zlín stoupal na motor hezky cca do 40m, pak přešel do mírně houpavého kluzu, ale bohužel neklesal... No a bylo to, Zlín se s námi rozloučil nadobro po 6 minutách a 12 sekundách co jsem ho přestal vidět... Tak takto dopadlo létání u nás na Zlínsku , když je hezky :lol: Pak jsme popadli kola a v najivní naději jsme pročesávali pole okolo vesnice, leč od počádku jsme věděli, že je to zbytečné. Takže Jiřího bilance: Letos první let a model v prachu :lol: , říkám" když to tak půjde dál, víš kolik budeš mít doma místa?" :D Dali jsem pivko a hezky se rozjeli domů a na závěr na mne Jiří volá: " zas mi někdy zavolej, že půjdem létat, vole!!!" :lol: :lol: Tak kdo může dejte minutku ticha za Zlin XIII Jiřího Heřmánka ;) To dobré je že si ho hodlá Jirka postavit znovu, tak snad....
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od discobolos » 23 zář 2012 21:11

Původně jsem se do vaší debaty nechtěl míchat, ale nějak mi to nedá.
1. Jak se říká, po bitvě každý generál.

Luboš sice okamžitě namítne "vždyť jsem o tom mluvil už od úterka".
Jo, pro nezůčastněné změna termínu tři, čtyři dny před soutěží připadá naprosto bez problémů. Bohužel jsou tu jisté návaznosti.
Naši hasiši měli v sobotu večer akci, na které potřebovali svůj párty stan, svoje stoly a lavice. Vzhledem k tomu, že se končí časně ráno, bourání a úklid se dělá v neděli po obědě. Takže bychom, jak se říká "utřeli ústa".
Taky organizátorský tým jsou lidé, kteří mají rodinu a nějaké plány co se svým volným časem. Takové změny termínu někdo skousne, někdo ne. Není nás bohužel tolik, abych si mohl dovolit výpadek jednoho či dvou členů týmu. I tak jsme hasili drobný požár a vypůjčili si časoměřiče z řad spřízněných modelářů jiného klubu.

2. Pokud by se k nám letos nechystali kluci z daleka, asi bych se změnou neměl problém, ale vím z osobní zkušenosti, že dorazit domů kolem jedné a jít ráno do práce není nic moc. Navíc, když se na soutěž vyjelo ve dvě ráno.
Proto jsem trochu alibisticky nechal hlasovat.
Samozřejmě dá se namítnout, že tak jeli jen na výlet bez šance létat. Ale viz. 1.

K argumentu, že Luboš žádal o přeložení už měsíc dopředu, bych jen dodal, že pokud je schopen tak přesného odhadu počasí měsíc dopředu, jistě pro něj nebude problém odhadnout to i rok dopředu.
Takže Luboši, kdyže mám udělat 5.ročník? To jen abych měl jistotu, že bude perfektní počasí.

Tři roky jsme měli stěstí, jednou se to holt ne zcela povedlo. Kdo jezdil po závodech s volňásky, zažil to mockrát. U maket je bohužel těch škod více.
Ale dle předchozích příspěvků, i v ideálních podmínkách dochází ke "škodám".
Mimochodem já prakticky na každé domácí soutěži modely poškodil. Takže letošek pro mně nijak dramaticky nevybočil z řady.
I tak všem zůčastněným děkuji za účast (tak jsme již pokročili, že pořadatel "přesvědčuje" lidi, aby přijeli), komu se u nás líbilo, jsem za to rád a doufám, že příští rok dorazí zas.
Za pořadatele
Dušan Garba
MK Fryčovice
P.S. Tonda ví, že mně celotýddení diskuze o počasí poněkud znejistěla, a tak jsem jej v 6 ráno otravoval. Nicméně "kostky již byly vrženy", kluci z Ústí a Prahy už byli na cestě.
0
Naposledy upravil(a) discobolos dne 23 zář 2012 22:00, celkem upraveno 1 x.

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od discobolos » 23 zář 2012 21:28

Důkaz, že i minimakety na gumu umí "viset na vrtuli".
Přílohy
Petrův Mig.jpg
Bohužel vždy jen chvíli.
Petrův Mig.jpg (66.72 KiB) Zobrazeno 3985 x
0

Tomvos
Reakce: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 27 led 2012 22:40
Bydliště: Ústí nad Labem

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Tomvos » 23 zář 2012 21:56

Zdravím pořadatele a děkuji za pěkný den.
Vím, že za počasí nemůžeš a určitě jsi nám takový schválně neobjednal. Přiznám se, že jsem od začátku taky hlasoval pro sobotní termín. Trnávku nemám za rohem a představa cesty z letiště rovnou do práce mě nelákala. Ale stejně 900km výletu nelituju.
Jako součást "Demokratické většiny" jsem hlasoval pro zachování pořadí statika - lety z obav, aby bylo po lítání co bodovat.A i když jsem nakonec nepatřil mezi odvážlivce, co vytrvale posílali modely k lesu, obdivuji jejich snahu a doufám, že se potlučené modely povede opravit a uvidím je na další soutěži.
... p. Koutného si vážím, pro to, co za ty léta pro minimakety udělal, ale veškerý můj obdiv dostává vážné trhliny díky jeho příspěvkům za posledních 14dní. Hlavně ten poslední komentář k Trnávce, kde uráží snad 80% přítomných, kteří hlasovali jinak než on překračuje rámec slušné diskuze.
Ještě jednou Dušane díky a příští rok v Trnávce nashledanou.
Tomáš Vostradovský
Ústí nad Labem
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 485
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Antonín Alfery » 23 zář 2012 21:58

Dušane ušetřil jsi mi půl hodiny psaní :D . Ono je pro většinu soutěžících těžké si uvědomit, že oni sami jsou jen část "problému" zvaného soutěž. Co všechno to obnáší dokáží pochopit až v okamžiku, kdy se do něčeho takového pustí vlastími silami - obzvláště v případě Trnávky, která nemá zázemí jako třeba Medlánky. Proto třeba takový Martin, který by (společně s Robertem a Tomášem) mohl jako největší "cestovatel" naříkat nejvíc, se Tě zastal jako první. Ví totiž přesně, co to obnáší zajistit halu a příslušný "lidský" servis. To, že v poslední době měly naše soutěže štěstí na počasí, jaksi způsobilo, že někteří zapomněli, že může být hůř. Stačí se podívat do galerie s fotkami z minulosti, kdy se třeba natáčelo pod deštníkem - a nebyl proti slunci. Takže Dušane, díky a "jedovatostí" netykevní menšiny si nevšímej - další diskuze vygradované ve stylu hodnocení DM netřeba... A termín příští rok je podle mého názoru jasný - dny NATO - co Ty nato?
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od discobolos » 23 zář 2012 22:03

Díky všem, už jsem v klidu :lol: :lol: :lol: .
D
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Steve » 23 zář 2012 23:49

Letošní Trnávku jsem měl v plánu začít už v pátek odpoledne, dojet na místo činu a setkat se s ostatními při něčem dobrém a u vlídného slova. Jenže vše bylo jinak - nestíhal jsem, počasí stanování také nepřálo a další okolnosti to potvrdily...Tak jsme také v sobotu brzy ráno vyrazili směr Trnávka.
Netuším, jesti na Trnávce v osm ráno skutečně foukaly jen dva metry, jak píše LK. U nás o půl sedmé foukalo fest, měřák jsem neměl, ale pod pět to nebylo. I cestou jsem sledoval bílé spodní strany listů a ohnuté stromy. Stejně tak poprchalo do půl cesty, pak už vůbec, takže jsme doufali, že se to vylepší a když ne, tak co? Nejde přece o nic, uděláme si alespoň výlet. To jsem psal už ve čtvrtek a nic se na tom nezměnilo ;)
Bohužel, když jsem v pátek večer sáhl po Čihákovi, do kterého jsem po brněnském téměř požáru zhotovil několik sad nových článků, zjistil jsem, že přece jen brněnské vítězství stálo život pohonnou jednotku. Na výměnu a vyzkoušení už nebyl čas, další model potřeboval přes veškerou snahu a ponocování (denně do půlnoci, jedné hodiny a pak do práce) ještě pár hodin, musel jsem vzít jen RC DH-2. Málem jsem tak ohrozil starty dvou dalších soutěžících (Martina a Tondu), kteří se připravili zodpovědněji. Málem jsem si to od Tondy schytal :lol:, Dušanovou podmínkou byli nejméně tři soutěžící.... Ale nebyl to úmysl, dost jsem se kvůli oživení sifonů a elekter natrápil, tak bych byl sám proti sobě, ne? ;)
No a stejně prý byl (podle LK) Čihák už starý.... :D
Návrh létat a pak bodovat měl výhodu v tom, že bodovači by měli podstatně méně práce, možná by nebylo pak co bodovat. Ale většina byla proti, stačilo, že obodované modely mohly hned na start. V tomto absolutně nechápu LK - vzhledem k tomu, že o model přišel by se vlastně ani neumístnil, pokud by se mělo bodovat "až pak". Neměl by co předložit. No a názor, že kdo je proti, tak má IQ tykve, to už snad každý posoudí sám. Tento způsob diskuze, že kdo má jiný názor, toho je potřeba zesměšnit, shodit a urážet se tady, bohužel, už zabydlel. Naštěstí je to ale vyjímka. I tak je to škoda, ale na všechno nikdy nebude jednotný názor, ale to neznamená, že názor ostatních je vždy špatný. Jak píše F.Rochefoucauld:"Nejvíce se mýlí ti, kteří si nepřipustí, že by se mohli někdy mýlit".
Nevím, kdo byl onen mluvčí "Demokratické strany-nezúčastněný kibic, který nedorazil".... No a: další Petr Fajtl nelétal, ...to "další" mělo snad znamenat, že jsem "další kibic"...? :roll: Nechápu ty invektivy...
Ano, nelétal jsem, počasí skutečně mé DH-2 nepřálo. Nepotřeboval jsem nikomu nic dokazovat, sám sobě už vůbec ne a tak jsem ji nechal v klidu. Stavěl jsem ji pro radost a ne pro nějaké dokazování. Rozumný člověk pochopí, že dát dvouplocha o této velikosti a hmotnosti 230g do takového (zejména turbulentního) větru je naprostý nesmysl. S RC létali jen soutěžící se stíhačkami čistých tvarů, kromě Martina, který to bral jako čistou recesi a "šel do toho" s lehoučkým Farmanem. Ten rozhodně necouval, byl spíš hříčkou turbulentních poryvů. Další dva modely z období WWI zůstaly, stejně jako můj, v autech.
Napsat něco o příliš větrném počasí a naplákat, že nikdo nelétal je protimluv.
Pouze jsem se utvrdil, že něčí touha stát za každu cenu na bedně je strašně svazující.
Vítr se nějak dramaticky nezhoršoval, resp. foukal stále zhruba stejně silný, neletecký. Naopak, začalo se projasňovat a byla šance, že bude alespoň hezky, snad se i vítr po krátké přeháňce uklidní.
Bohužel se tak nestalo. No co už, vlastně jsme s tím stejně počítali ;)
Přesto nelituji, že jsem tomu věnoval nemalé úsilí (zbytečně? ne... ), udělali jsme si krásný výlet, setkali se s báječnými lidmi v komorní atmosféře, pokochali se přehlídkou NATO, natěšili se prohlídkou modelů ostatních modelářů a zase se vydali domů. Pokochali jsme se Beskydami, okoukli Rožnov i Frenštát, cestou ocenili krásný západ slunce u ValMezu.....
Obdivuji Tomáše, Martina i Roberta, že jeli takový kus. Jestli zbytečně, to je na jejich hodnocení, osobně si myslím, že je to zase až tak netrápilo.
Jsem samozřejmě rád, že jsem potkal i ostatní.
Všichni jsme věděli, jaké počasí bude (někteří už od prázdnin). Takže bylo na nás, jestli dojedeme nebo ne, nikdo nás nenutil ;) Komu to vadilo, měl zůstat doma ;)
Obdivuju Dušana (i jeho spolupracovníky) za trpělivost a snahu, která ne vždy (vlastně málokdy) bývá oceněna.
Takže za sebe slibuju, že příští rok dovezu opět dva modely do sifonů/elekter a něco do RC. Co to bude vlastně ještě nevím, ale rozhodně něco ano. A pokud bude opět neletově, bude to můj problém, rozhodně mi nějaký řadový soutěžící nemusí vytýkat, že jsem neletěl. :D Přesto přijedu. Za tu atmosféru a kamarády mi to stojí ;)
Takže Dušane - Díky, bylo to fajn a těším se příští rok! ;)
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: RC minimakety v Trnávce 2012

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 zář 2012 08:10

Steve píše:Návrh létat a pak bodovat měl výhodu v tom, že bodovači by měli podstatně méně práce, možná by nebylo pak co bodovat. Ale většina byla proti, stačilo, že obodované modely mohly hned na start.
K tomu bych podotkl už jen to, že letošní Trnávka měla, díky Dušanovu nadšení pro nová pravidla, ještě jiný cíl než jen soutěžit, a to vyzkoušet nová pravidla. Přestože bodovači doposud sami netuší jak statiku v celkovém součtu ohodnotili a možná se dočkají u některých dvacetinek nemilého překvapení až uvidí vzájemné relace sečtených přidělených bodů, přesto jsme měli nenahraditelnou možnost vyzkoušet bodování po novu a už teď z toho jsou jisté výstupy, i když jen z pozice bodovačů jak se nám co dobře nebo hůř hodnotilo. Kdyby se létalo před statikou, asi by počet obodovaných modelů byl menší a tudíž výsledek nemalého snažení by byl možná pochybný. Takže z pozice bodovače statiky jsem rád tomu že byla možnost napřed bodovat a pak teprve létat, i když cena za to je možná ztráta nějaké té minimakety, ke které by třeba v trošíčku lepších podmínkách časného dopoledne nedošlo. Ale to by pak mohla být jako zbytečnost prohlášena třeba i ztráta času při stavbě stanu .....
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Trnávka 2012

Příspěvek od Lubomir Koutny » 24 zář 2012 14:30

Plně souhlasím s názorem Pavla Sráníka, který vidí hlavní klad letošní TRnávky v tom, že v praxi byl vyzkoušen nový návrh pravidel pro dvacetinky.
Na rozdíl od Petra Faitla jsem já a doufám, že nejen já, zaregistroval zesílení větru z ranních 2-3 m/s na poledních 6 m/s s nárazy až 10 m/s přesně podle předpovědi, která na winguru byla již týden před soutěží, rovněž se splnila předpověď na neděli, kdy pak bylo optimální počasí s minimálním větrem. Za naprosto demagogickou pak považuji jeho myšlenku, že pokud by se napřed létalo a pak bodovalo, že bych neměl žádné body ve výsledkové listně. Při poloviční síle větru by můj Mr. Smoothie přistával na půlce vzdálenosti mezi startem a lesíkem, tedy před silnicí, měl bych tedy jak body za let, tak i za statiku. Nemluvě o tom, že i kdyby mi ulétl, tak letové body se neanulují. Navíc ve slabším větru a pokud bych 3 hodiny nemusel hledat Mr. Smoothie v lese, tak bych odlétal i Ki-84.
Pokud jde o mluvčího demokratické většiny Mezúčastněného KIBICe, tak jsem si jistý, že dobře víš, koho tím myslím, na toto téma jsme se v Trnávce bavili. Nejedná se o nikoho jiného než i Michaela Vosiku (dříve známého pod jménem Ruský, tehdy ještě stavěl a létal hezké dvacetinky, nyní buší do klávesnice PC (a sám se tak nazval ve svém "zasvedceném příspěvku o DM").
Docela chápu jistou averzi některých lidí vůči mé osobě, ano snažil jsem se prosadit přesun soutěže na neděli, tedy na termín s optimálním počasím, pak alespoň létat ráno ve slabém větru, odmítli jste to. Je mi jasné, že ta averze se ještě zvýšila, když vývoj počasí mi dal plně za pravdu. Mít pravdu a ještě na to upozorňovat je u nás trestuhodné ! Pořadatel respektoval názor většiny i když byl špatný...
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Trnávka 2012

Příspěvek od Steve » 28 zář 2012 14:20

Co by bylo kdyby..... :D
Michael Vosika není můj mluvčí, má svůj zdravý úsudek; kupodivu i dnes hodně modelaří, jen neobráží soutěže ;)
To, že počasí bylo téměř neletové bylo jasné každému, kdo se ráno podíval z okna ;)
Nepsal jsem, že vítr nezesílil, ale že od počátku byl mnohem silnější než ony zmiňované dva metry.
Podstatou bylo ale to, že nestačí den před soutěží obvolat soutěžící, že se to přesouvá na neděli. Jsou souviseící věci, které jsou každému zřejmé a o kterých Dušan psal.
Mě osobně by den nebo týden navíc pomohl a pokud by byla šance pustit model do vzduchu, bylo by to lepší než se "jen" dívat.
Ale týden dopředu předpovědět počasí prakticky nešlo. Od středy do soboty mělo být špatné počasí. Přesto bylo v pátek naprosto parádně, v sobotu v den soutěže sice nakonec krásně ale velmi větrno, v neděli naprosto perfektní počasí, v pondělí opět krásně a opravdu velmi větrno, v úterý zase lépe....Holt je září a je s tím potřeba počítat. Čekat v tuto dobu bezvětří, zvláště na kopci a naplánovat vše předem nelze. Mrzí mě, že z toho byl Dušan zdrblý, přece jen tolik snahy a nakonec "slabá" účast. Ale myslím, že mu všichni můžeme a musíme poděkovat, bylo to i tak bezva ;) Alespoň já to tak vidím ;)
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Trnávka 2012

Příspěvek od Lubomir Koutny » 29 zář 2012 08:32

Petře,
bohužel ti musím říci, že zase nemáš pravdu. Nevím z jakých zdrojů čerpáš předpovědi počasí, ale existuje předpověď síly větru pro windsurfing : windguru a tam jsou naprosto přesné informace již na týden dopředu a na rozdíl od ČT 1 , nebo NOVA, tak tam jim to zatím vždy přesně vychází.
Na windguru bylo také, že v pátek bude 1-2 m/s, v sobotu ráno 2-3 m/s, v poledne 4,5-6 m/s a po 17 h 3 m/s, v neděli 1-2 m/s. Ano tam jsou předpovědi pro mnoho různých míst v republice (hlavně pro vodní nádrže) a je to rozděleno podle hodin a hlavně ty přesné předpovědi tam jsou na celý týden dopředu.
Dnes asi každý z těch, co se Trnávky zůčastnili má e-mailovou adresu. Takže, pokud by si pořadatel prohlédl tuto předpověď (a já jsem ho na ni upozorňoval) a měl tu odvahu sám rozhodnout, pak by nebyl problém poslat všem e-mail : "Z důvodů neletové předpovědi sobotního počasí se naše soutěž přesouvá na neděli".

Taková jsou fakta a více se k tomuto problému již dále odmítám vyjadřovat, bylo by to zbytečné, někteří lidé jsou nepoučitelní....
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1229
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Trnávka 2012

Příspěvek od Steve » 29 zář 2012 13:38

Winguru samozřejmě znám a používám. Už velmi dlouho. Pro mě to rozhodně novinka není ;)
Ano, jejich přepověď vychází perfektně. Někdy až "na minutu a stupeň" přesně. Až jsem byl často překvapen.
Jen ale podotýkám, že placená verze je aktuální a neplacená je o půlden opožděna, což je úmysl. Kdyby byla předpověď neměnná pro celý týden, tato úprava by nebyla potřebná ;)
Tak jako každé počasí se mění, ani přesná předpověď týden předem nezaručí, že tak za týden bude. Den předem je ale již téměř jistota, jenže to už je pozdě.
V sobotu ale přes předpověď nefoukaly ty dva metry, ale mnohem více. Alespoň v devět, kdy se začínalo. A večer to taky nebyly tři metry, zůstali jsme ještě dlouho a poslední, a nakonec se rozfoukalo a začalo pršet, což windguru taky neřešil ;)
Spoléhat se týden předem tedy nelze a den předem je pozdě. To je to, co jsem měl na mysli. ;)
No a myslím, že důvod "pro neděli" byl také přece kvůli kolizi soutěží, což tady tak nějak zapadlo. A že počasí vyšlo jak vyšlo jsme věděli všichni už v ten pátek (kdy už nešlo něco změnit), ale nikdo nás přece nenutil, ne, ;)
Vždyť to přece nebyl úmysl. Kdyby to šlo, všichni bychom vybrali jiný den. Ale nešlo to ;)
0

Odpovědět