F4IN

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Robert Pajas
Reakce: 37
Příspěvky: 790
Registrován: 07 úno 2010 12:47
Bydliště: Praha

F4IN 2014

Příspěvek od Robert Pajas » 23 čer 2014 01:59

Ačkoliv já jsem pouze rozbíjel, musím říct, že to byla díky ostatním soutěžícím krásná soutěž. Komorní, ale krásná.

R.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: F4IN

Příspěvek od discobolos » 23 čer 2014 07:58

Dávám Robertovi za pravdu. Čím méně účastníků, tím srdečnější atmosféra.
Severní Morava letos vytvořila skoro polovinu startovního pole (pro ty co tam nebyli, přijeli jsme ve třech) :lol: :lol: :lol: .
Bylo to moc prima a příště přijedeme zase.
Velké díky pořadatelům.
Dušan
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: F4IN

Příspěvek od Pavel Stráník » 24 čer 2014 17:51

Souhlasím s tím, že akce to byla moc příjemná, ač komorní. Jako bodovač jsem i docela rád že modelů nebylo o moc víc, takhle bylo statické hodnocení celkem příjemnou záležitostí. Na druhé straně počet soutěžících nebyl zrovna dechberoucí, ale asi je to v dnešní době skutečný obraz halových minimaket. Je nás pár a výpadek každého jednoho človíčka je tudíž celkem znát. Každopádně jsem moc rád že Martin s Robertem nezatrpkli a potvrdili že příští rok Pelhřimov bude zase. To by měla být zásadní informace pro všechny, kteří třeba jen ve skrytu mysli pomýšlejí na stavbu nějakého modelu těchto kategorií. Protože už fakt nevím co víc nabídnout - pěkná hala umístěná uprostřed republiky, těžko si přát víc.

PS: a doufám že se dohodneme i na nějaké té "srandakategorii" na příští rok, ať je legrace.
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: F4IN

Příspěvek od Hugo » 25 čer 2014 02:07

Zdravím všechny, připravuji report z akce, tak vydržte.
- prosím, kdo jste fotili, nebo natáčeli videa, pošlete mi je, pokud se chcete podělit. Třeba přes úschovnu. Použiju to v reportu. Díky.

- příští rok určitě zase bude, je to tradice, kterou nechceme rušit.

- letošní ročník byl, co se týká účasti nejslabší a za sebe mohu říct, že pokud by nebylo Vládi Vaňka, který zajišťuje halu a dělá to nezištně a bezproblémově, tak bych své pořadatelství zrušil. Nestálo by mi to za nervy, zda přijedou lidi a zaplatíme halu. Tímto mu chci PODĚKOVAT, protože díky němu si mohu bez nervů užít setkání s lidma okolo halových maket. Nechci trapácky někomu něco vyčítat, je to jen koníček. Ale myslím, že stojí za zamyšlení, že to je jediná akce tohoto typu do roka, kde je šance, že se potkají lidi z celé ČR, kteří nějak tíhnou k halovým maketám, ořechům a pistaciím. Podle mých informací je podobná každoroční akce v zahraničí už jen v Nottinghamu (UK) a v Nijmegenu (Holandsko). Pelhřimov je pro našince nejjednodušší cesta, jak vidět tyto modely v akci. Tak prostě nedělejte zagorky, něco postavte a příští rok přijeďte!!!

- ad F4IN-2015: "Srandakategorie" - Pavel S. navrhoval létání s větroni (jak to prosazuje v UK i Peter Smart - koukněte zde, na konec stránky: http://www.ffscale.co.uk/page3ab.htm ). Asi by to mělo být něco jednoduchého v podobném duchu. Tak pište nápady. V září to shrneme a odstartujeme stavby.
Martin
Přílohy
Michaluv Bristol.jpg
Michaluv Bristol.jpg (227.97 KiB) Zobrazeno 3498 x
Trojploch.jpg
Trojploch.jpg (151.11 KiB) Zobrazeno 3498 x
Jura se Zlinem.jpg
Jura se Zlinem.jpg (225.67 KiB) Zobrazeno 3498 x
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: F4IN

Příspěvek od Vyvel » 25 čer 2014 08:12

No když už jsme u těch sranda kategorií. Napadlo mě co takhle oprášit Formuli 500, kterou kdysi vyhlásil Tonda na druhý ročník soutěže v Hluku? Byly to stínové polomakety větroňů do 500mm rozpětí, start z vlečné šňůry a samozřejmě měřil se čas. Dneska bych nikomu nebránil udělat to klidně jako pořádnou maketu, ale těch 500mm bych nejspíš zachoval.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: F4IN

Příspěvek od discobolos » 25 čer 2014 10:20

Tajně jsem doufal, že své skvosty přijedou představit Triplane a jirka64. Na obrázcích vypadají moc hezky.
Ale asi radši sedí doma a lepí, než se vláčet někde do Pelhřimova.

Návrh na sranda kategorii jsem dal na místě - spolu s rozdáváním plánku:
http://peanut.scale.free.fr/p-ls60.htm
Omylem jsem totiž vytiskl plánek 20x
Pokud by byl zájem, mohu poslat soubor se zbarvením pro tisk v tiskárně (tedy až jej udělám).
d-ls60-01.jpg
d-ls60-01.jpg (51.02 KiB) Zobrazeno 3440 x
D
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: F4IN

Příspěvek od shark » 25 čer 2014 10:59

Jenom dvacetkrát? Jednou jsem potřeboval zvětšit plán na 120%, jenže z neznalosti ovládacích prvků jsem začal vyjíždět jednu kopii za druhou. Běsnění kopírky ukončilo až násilné vytažení ze sítě... :lol: 65 kopií... :lol: :lol: :lol:

Sranda kategorie? Co takhle Manhattan cabin, u nás kdysi jako Formule Hrdlořezy? Vypadá (musí to vypadat) to jako letadlo, celkem jednoduché, lítá to slušně, nejsou potřeba žádné speciální materiály. Plánků pár mám...
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: F4IN

Příspěvek od Vyvel » 25 čer 2014 12:43

To už raději formuli Holly. To jsou vlastně oříšky podle vlastní fantazie. A je přece jen skladnější než zmiňované Hrdlořezy.
0

Triplane
Reakce: 6
Příspěvky: 298
Registrován: 17 zář 2010 17:47
Bydliště: Roudnice nad Labem

Re: F4IN

Příspěvek od Triplane » 25 čer 2014 14:57

Tajně jsem doufal, že své skvosty přijedou představit Triplane a jirka64. Na obrázcích vypadají moc hezky.
Ale asi radši sedí doma a lepí, než se vláčet někde do Pelhřimova.
Ano, já opravdu raději sedím doma a lepím. Nebo se věnuju něčemu jinému.
Netřeba z toho ale dělat nějaké zvláštní závěry, prostě většinu věcí vidím jinak, než zbytek světa :D
Hlavní kategorie F4N (ke které mám jako jediné hodně vzdáleně použitelné modely) je mi navíc bohužel vysloveně nesympatická ;)
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: F4IN

Příspěvek od discobolos » 26 čer 2014 09:39

To: Shark
Tak nějak to bylo i u mně, nešlo to zastavit :( . Po vypnuti a opětovném zapnutí kopírky to jelo dál ...
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: F4IN

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 čer 2014 09:45

Jako vedoucí kroužků sleduji také debaty o halovém létání. Nájmy hal jsou vysoké a pokud účast soutěžících není velká, pak i startovné je dost vysoké.
My v Brně máme to štěstí, že si můžeme zadarmo zalétat v nádražní hale Brno-Královo Pole. Podle jízdního řádu se dají najít časové úseky, kdy v hale nejsou téměř žádní cestující. Hala má rovný strop ve výšce 9 m a půdorys asi 40x14 m. Létat se tam dá jak s blanokřídlým hmyzem F1D (osobně se mi tam jednou za častého stírování podařilo letět 20 minut), s modely P-3 lety až kolem 7 minut, LRS až 6 minut, podobně jako A6, s modely Formule Holy pak kolem 3 minut. Kdysi jsme tam měli i večerní soutěž M-oř, s dvoumotorovým létajícím člunem Sikorski jsem tam letěl 36 s, plovákový Kingfisher 50s, lehká HL-2 přes minutu. Právě jednoduché modely A6 stavěli moji hoši v kroužku, samozřejmě, že kvalita nevalná, těžké a občas i dost pokroucené, nekteré ti experti polámali hned při vyndávání z krabice. Opravy a zmatky byly průvodním jevem prvního tréninku, ale rodiče i prarodiče byli nadšeni, když ratolesti ta A6 letěla 2 minuty. Ti nejlepší své výkony zvýšili na 3 minuty a pak úspěšně soutěžili v krásné hale ZŠ ve Střelicích.
Zvyšující se nájmy a startovné ve Střelicích však nakonec způsobilo, že rodiče zájem svých ratolestí o halové létání utlumili. Inu na Medlánkách se zatím většinou dá létat zadarmo !
Ano, pokud pořadatel chce do Pelhřimova přitáhnout větší počty soutěžících, pak by měl vyhlásit i kategorie, které nejsou tak náročné na stavbu a mohou nalákat i mládež. Pak bude i naděje, že startovné bude v přijatelné výši i pro nevýdělečně činné soutěžící. Já osobně, pokud bych věděl, že se tam bude létat Formule Holy, tak v kroužku tyto budeme stavě, trénovat v Kr. Poli a budu hochy hecovat, aby se mnou jeli soutěžit do Pelhřimova. Když tam rodiče chlapců uvidí létat M-oř, určitě se některým tyto modely zalíbí a budou podporovat své syny, aby si takový model postavili.
Takže takto to vidím já, jako vedoucí kroužků.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1181
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: F4IN

Příspěvek od Pavel Stráník » 29 čer 2014 15:31

Dovolím si nesouhlasit. Nedomnívám se že je to problém toho, že se nelétají nějaké speciální jednoduché kategorie pro děti. On totiž není moc velký rozdíl mezi modelem Formule Holy a nějakým fakt úplně jednoduchým ořechem, a pokud se sejde víc než tři žáci s takovými modely, nemyslím že by měl pořadatel problém vypsat kategorii jen pro ně (za předpokladu že se v ní nebudou skrze své potomky realizovat dospělí modeláři :P ). Problém vidím v motivaci a možná i v tom že mezi žáky není parta který by je motivovala - my přece s kufrem oříšků - upatlanců jezdili v zimě v mrazu sněhu vlakem autobudem na soutěže tu do Bratislavy, tu do Nového Mesta, tu do Prahy, a problém jsem s tím fakt neměl. Výše startovného se pravda může zdát vysoká, ale celkem koreluje s cenou lístku do kina tehdy a do multiplexu dnes :idea:
No a to létání v nádražní hale v KrPoli - to si myslím že už jsme dnes přeci jen o kousek dál - tehdy to bylo jediné možné, dnes je to jediné zadarmo. Debaty s opilci, vzteklé reakce cestujících do nichž vrazil model, perzekuce ze strany nádražního personálu - to vše dnes už snad není?
0

Odpovědět