Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Hugo » 05 zář 2013 23:50

Nevydržel jsem, i když jsem se snažil, musím reagovat.
To, jak pan Koutný využívá ohlášenou neúčast 3 (respektive 5) modelářů na soutěži "Drnec 2013", spojuje ji s kritikou pravidel a snaží se tak ukázat, že je cosi shnilého ve státě Dánském (minimaketářském), je čirá demagogie. Není to poprvé a bohužel asi ani naposledy. Je až dojemné, jak neopomene jedinou příležitost, aby napadl společnou a sdílenou práci zdejší komunity ve věci změny pravidel dvacetinek. Jeho argumenty se tváří logicky a sofistikovaně, ale ve výsledku jsou "jen" jedovaté a o jejich smyslu se dá asi jen fantazírovat. Na každé soutěži v minulosti VŽDY někdo ze zdejší komunity chyběl a nedělo se nic hrozného, nikdo z toho nevyvozoval závěry. Bylo tomu a bude tomu tak i nadále, je to svobodný koníček a přimlouvám se o to, aby to tak zůstalo. A pokud se tady ujme metoda vyhrožování a vyvolávání paranoidních představ, tak to všechny otráví. Nejde mi o to napadat pana Koutného, ale někdy je potřeba se i bránit.
Takže znova, za mne: na Drnce Vám přeji, ať se vydaří, ať Vám vyjde počasí, budu Vám závidět a budu se těšit na report. A budu se snažit abych příště v Brně nechyběl, asi nejvíc kvůli lidem, které bych rád viděl. Martin
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Vyvel » 06 zář 2013 07:28

Nedá mi to a musím taky přiložit svoji trošku do mlýna. Nejde ani tak o to kdo přijde nebo nepřijde na soutěž. Problém je v tom, že zatínco dříve jsme využívali Medlánky bezplatně od letoška musíme za využití plochy platit. Sice nám aeroklub vychází vstříc takže cena je oproti poměrům jinde lidová, ale taky to někdo musí z něčeho zaplatit. Takže pořadatel pokud má přihlášené 3 soutěžící tak z vkladů nepokryje ani nájem plochy natož pak nějaké ceny. Já měl před Openscale podobný problém - počet přihlášených minimální, výhled počasí taky nic moc a naplánovaná dvoudenní soutěž. V žádném případě si nechci stěžovat. Jen mi to vůči pořadateli přijde trochu nefér když předem nemůže alespoň přibližně zjistit kolik mu přijede soutěžících. Takže apeluji na všechny, prosím posílejte přihlášky předem, on ten jeden e-mail nikomu nic neudělá.

Pavel
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Lubomir Koutny » 06 zář 2013 09:56

Vážení minimaketáři, myslím, že pavel Vysočan velmi dobře pojmenoval problém minimálního množství přihlášených soutěžících a problémů z toho plynoucích pro pořadatele.
K ivektivě Martina jsem se nechtěl původně vůbec vyjadřovat. Podobně jako jsem mu nechtěl připomínat, jak hluboce se mýlil ve věci nutnosti srovnání relací statického bodového hodnocení, dle nového návrhu pravidel a k jeho nepravdivému tvrzení, že se to nikdy nedělalo. Vřele mu proto doporučuji pořádně si přečíst jak původní Alferyho návrh pravidel, tak i poslední verzi. Tam je psáno pod heslem : Poznámky ke stavebnímu hodnocení Bez ohledu na aktuální udělené hodnocení je nezbytně nutné dosáhnout přesného a spravedlivého porovnání všech zúčastněných modelů. K tomu je vhodné relativní vzájemné porovnání hodnocených položek u jednotlivých modelů letadel. Tolik tedy citace. Za starých dobrých časů se říkalo, že zákon musí především dodržovat jejich tvůrci....

Tolik tedy fakta a nyní si dovolím něco navíc, co jsem chtěl říci někdy až na závěr sezóny po objektivním vyhodnocení vlivu návrhu nových pravidel na minimaketářské soutěže.
Delší dobu pozoruji, že někteří hoši, kteří létají přesné makety v hale (a myslím, že je jich většina), tak tito by rádi používali tyto přesné halové minimakety i pro soutěže dvacetinek a naopak přesné dvacetinky pro soutěže v hale. Myslím, že je to možné jen v omezeném měřítku, ne každý to zvládne tak dobře jako Tonda Alfery. Dokonce si myslím, že ta představa stejných modelů pro obě kategorie vedla k tomu snížit letové maximum a vliv letové části na výsledek. Od počátku jsem upozorňoval na fakt, že něco podobného zde bylo již před 30 ti roky (bohužel, tehdy jsem byl také mezi těmi, co prosazovali přísnější měřitka pro statiku), tehdy nás kluci z Ostravy varovali, že to znechutíme mládeži a také lidem, kterým se dvacetinky líbí a chějí, aby hezky létaly. Výsledkem tehdejší úpravy pak bylo, že místo 45 -55 dvacetinek v soutěžích jejich počty spadly na 25-30. Nyní zažíváme něco podobného !!!


Malá kontrolní otázka : jak se vám líbí časopis Modelář ? Já mám pocit, že kitaři ukradli zavedenou značku. Místo toho, aby si sami vybudovai časopis Kitař, tak po jmenování nového šéfredaktora Modeláře, tento poměrně rychle předělal na kitařský. Já opravdu nemám nic proti kitařům, ale ukradení zavedené značky mi připadá nefér !
Někteří minimaketáři prosazující návrh nových pravidel naprosto jednoznačně píšou, že jednotné měřítko 1/20 jim nevyhovuje. Takže nakonec se nabízí otázka, zda to měřítko z návrhu nových pravidel by nebylo dobré vypustit. Pak by se samozřejmě nejednalo o nová pravidla pro dvacetinky, ale pracovně bych to nazval Přesné minimakety s gumovým pohonem létající venku. Chápu, že název je kostrbatý a určitě někdo najde lepší, anglicky by to mohlo být Rubber powered outdoor scale.
Ano, myslím, že by nebyl problém zavést takovou kategorii a také tato by mohla mít větší šanci být uznána za mezinárodní.
Pak by se nemuselo vůbec sahat do stávajících pravidel dvacetinek a bylo by na pořadateli, podle jakých pravidel svou soutěž uspořádá. Já například bych docela rád na soutěž do Prahy přijel. Nechci se za někoho schovávat, ale nejedná se pouze o můj názor, jsou zde kolegové, kterým se dvacetinky líbí v současné podobě ale nevykecávají se na DF, nebo dokonce se těchto diskuzí odmítají po loňské skušenost vůbec zúčastnit.
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 22 zář 2013 17:18, celkem upraveno 1 x.

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Hugo » 06 zář 2013 11:43

ad Pavel Vysočan: souhlasím s přihláškama, pro pořadatele je to důležitá zpětná vazba a trochu to zmírní vnitřní úzkost zda zaplatí letiště/halu. Ale stejně se to bez stresu, jak to vlastně dopadne, neobejde (venku je navíc v sázce i počasí). Co se týká Brněnských soutěží, tam nevidím problém, soutěže mají tradici, účast vysoko převyšuje účast na jiných minimaketářských soutěžích. Časy se mění a je dobré si zvyknout na to, že pronájmy nejsou zadarmo, ale snad se to dá kompenzovat absencí cen. Dají se předávat třeba jen diplomy. Pak problém s placením nájmu snad nebude. Ale nejhorší varianta je vyhrožovat...

ad pan Koutný: ...no a v tom je právě ta demagogie, když vytrhujete věty z kontextu a spojujete je do jiných celků, ve kterých se jejich původní smysl ztratí. Ale výhoda tohoto fóra je, že se to dá dohledat. Nic ve zlém, pane Koutný, o tomto bychom se mohli dohadovat donekonečna, tak jako v minulosti několikrát. Vítězem z toho nebudeme stejně nikdo.
Ať Vám to lítá a vyjde Vám počasí. Martin
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od shark » 06 zář 2013 12:08

Hoši, hoši, hoši... to s tím nájmem za plochu vysvětluje mnohé... to pak chápu, že je pořadatel nervózní. Omlouvám se, že nepřijedu, ještě jsem nevybalil z Hořic, za týden je Slaný, pak Kladno, PI-liga... nelze všechno stíhat.


Luboši, co má být s tím Rumíčkem? On z Modeláře Kitaře neudělal, to je práce jiných. A komedie to byla slušná... Momentálně tomu šéfuje samojediný Jindra Štěrbáček, zvaný Jezevčík. Máme tu Volný let, kvalitativně jeden ze tří nejlepších časáku na světě, které se zabývají free letem, takže proč brečet nad MODELÁŘEM? Beztak by byl dnes samá reklama.

A k těm věčným sporům, co se tu vedou-chlapi, jděte už do......!!!! Jde o prd, o nějaká letadýlka, proč si vzájemně kazit radost z modelařiny.
Je to sice dost osobní, ale stejně to sem napíšu. Mám za sebou další díl jednání, ve kterém jde opravdu o život. Totiž o život mojí dcery a to, jestli z ní vyroste normální člověk, nebo líná, rozmazlená, ufňukaná psychopatická flundra jako její matka. A věřte mi, že spory vedené tady mi pak přijdou naprosto směšné. Ale já jsem holt takový idealista... Přál bych vám to zažít...
To by jste se pak při každém setkání vzájemně objímali a pusinkovali jak Loňka Brežněv s Gustou, z radosti, že se zase vidíte!! Pac a pusu všem...
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Lubomir Koutny » 06 zář 2013 13:14

Martine, nevím kdo z nás je větší demagog. Já nic nevytruji z kontextu. Jen a pouze jsem ocitoval jednu kapitolu přesně tak, jak ji autor Antonín Alfery ve svém návrhu nových pravidel napsal.
A už vůbec si nejsem vědom nějakého vyhrožování. Naopak, ja se snažím najít řešení přijatelné pro obě strany, umožňující neomezené možnosti růstu pro progresivní technologie na straně jedné a respektování tradice a 40 ti let dobrých zkušeností na straně druhé, aniž by si tyto dvě strany navzájem něco vnucovaly.

Snad jsem to napsal jasně a také slušně. V žádném případě nemám zájem někoho urážet, nebo za každoou cenu dokazovat, že pouze já mám pravdu. Je mi totiž jasné, že pokud se mi to povede dokázat, tak z druhé strany si často dělám zavilého nepřítele. Ano Honza Vodička má pravu, stejně jako i Tom Heinl, který říká, že asi si bude létat jen tak pro radost a bez zbytečných nervů.
Takže to, co jsem chtěl a musel říci to jsem řekl a vůbec mi neuškodí na delší dobu se odmlčet.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Pavel Stráník » 07 zář 2013 10:11

Toto diskuzní forum vzniklo, ostatně jako celý tento web, proto, aby minimaketářství podpořilo, aby si modeláři mohli předávat zkušenosti a pochlubit se tím na čem zrovna pracují a přijímat či poskytovat rady. A taky proto abychom byli v kontaktu průběžně, nejen párkrát do roka na nějaké té soutěži. Ale jak tak koukám tak se poslední dobou stává spíš místem vzájemného napadání, což opravdu nebylo záměrem tvůrců. Je škoda, a je to možná tak trochu symptomatické, že aktéři tohoto klání na DF se nepotkávají na soutěžích, bylo by velmi prospěšné kdyby si tam své názory vyříkali "z oči v oči", kolbiště bývá dost velké, mohli by to doplnit i fyzickým poměřením sil.

A k tématu: bohužel ani já nebudu mít na Memoriál stále žádnou dvacetinku, ale abych nebyl tak úplně za černou ovci, přivezu alespoň zrepasovanou startovací desku, která bude mít rozměry 215x90 cm (oproti původním 160x80), což osobně považuji za dost důležité, protože okolnosti startu ze země jsou v nových pravidlech dost změněné a oprávněně by mohlo být vytýkáno, jak má dvacetinka vzlétnout bez postrčení na jednapůlmetrové vzdálenosti. Větší desku už však nezrobím, ne že byc to nešlo, ale nevím jak bych ji převážel a jak by se s ní na ploše manipulovalo.
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Tazi » 07 zář 2013 11:01

Tak něco na rozředění husté atmosféry... T.
Přílohy
foto 171.jpg
foto 171.jpg (44.26 KiB) Zobrazeno 4283 x
0

Steve
Reakce: 40
Příspěvky: 1226
Registrován: 11 úno 2010 20:18
Bydliště: Napajedla

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Steve » 07 zář 2013 11:14

Sááákryš - šikula!
Měl jsem se včera stavit, jak jsem vyhrožoval....Jen přes kopec, ale zato velký :D
Ale potřebuju být na Trnávku pojízdný... :?
To stihneš do zítra? Nebo je to z dřívějška a teď máš aktuálně přilepené prsty a nemůžeš fotit? :D
Počasí je skvělé, tak snad to do zítřka vydrží - držím vám všem palce.
Podle Windguru to má být zítra na levačku s větrem - dnes beru plachetku a jedu na akci na Štěrkáč, takže dnes foukat nebude :D
Windguru1.jpg
Windguru1.jpg (99.27 KiB) Zobrazeno 4685 x
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Tazi » 07 zář 2013 13:08

Jestli to stihnu? Řeknu Ti to asi tak, já to mám jako Ty-jedeš s plachetkou nefouká. Když to nestihnu tak bude zítra super počasí a všichni si to užijí, když to stihnu tak bude vichr, že to bude rvát trnky ze země a já to ani nevytáhnu z hangáru, teda z krabice :lol: T.
0

Tazi
Reakce: 1
Příspěvky: 300
Registrován: 07 úno 2010 15:17
Bydliště: Zlín

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Tazi » 07 zář 2013 19:25

Tak s tím větrem je to na vážkách-Blériot je sice hotový,ale... Ale nemám hotovou vrtuli a vzhledem k tomu, že ještě musím nachystat soutěžní modely tak ji asi nestihnu vyrobit... T.
Přílohy
foto 188.jpg
foto 188.jpg (52.34 KiB) Zobrazeno 4495 x
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Drncův memoriál 2013 a FLY OFF Schneiderova poháru

Příspěvek od Jiří Doležel » 07 zář 2013 20:43

Vypadá moc pěkně! Sice bych ho rád viděl live, ale raději ho nech zítra doma. Dnes jsem se byl odpolene s klukem projít na Medlánky, zkouknout pár historiků a připravit si na zítra termiku ;) , ale největší obdiv stejně budilo toto žluté monstrum.. Jinak počasí dnes na place 28°C, na obloze ani mráček, občas to fouklo kolem tří metrů, ale po většinu času se pytel lepil na stožár - bezvětří. Kdyby to tak vydrželo i zítra...
Přílohy
Andula.JPG
Andula.JPG (59.88 KiB) Zobrazeno 4470 x
0

Odpovědět