W.W.I. na OPENSCALE 2014

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

W.W.I. na OPENSCALE 2014

Příspěvek od Lubomir Koutny » 18 lis 2013 14:25

Takže i já jsem uposlech výzvy zúčastnit se aktivně právě vyhlášené soutěže W.W.I. na OPENSCALE 2014. Bude to asi 44 let od prvního ročníku dnes již legendární Trnavské První Světové. Zdá se, že na OPENSCALE 2014 by mohlo být tak asi 10 dvacetinak z W.W.I., alespoň tak to vypadá podle počtu již hotových a přislíbených dvacetinek. To je již počet vhodný pro samostatně hodnocenou kategorii.
Řekl jsem si postavíš něco nového, co jsi ještě neměl a po delších úvahách padlo rozhodnutí, že to bude Bristol M1C, pěkné podklady jsou v L+K začal jsem kreslit plánek, tedy dokreslovat konstrukci do 3-pohledu zvětšeného na M 1/20. Také jsem si zvětšil 3-pohled z malého Greena a objevil malé rozdíly, pak jsem prošel vše, co je na internetu a bohužel nutně došel k závěru, že autor 3-pohledu v L+K si vymyslel jiný spodek krytu motoru, než jaká byla skutečnost (jeho zakončení bylo rovnoběžné s osou trupu a ne šikmé jako u Morane, nebo Fokkera), také M. Balous si trochu vymýšlel, pokud jde o barevné provedení, sám sebe usvědčil z omylu, když použil seriové číslo stroje od nejž je na internetu barevná fotka !
Pak se uvažovalo o způsobu stavby, nakonec zvítězila metoda použitá u skutečného letounu, kde trup má základní kostru příhradovku a přes ní lehkou karoserii z čtvrt přepážek a pomocných podélníků. Hlavní dilema pak bylo, zda kamufláž z duhou obarveného Kashmiru, nebo stříkaná s obtisky. Zvítězila druhá, náročnější a mnohem těžší varianta.
Dvacetinka má extrémě krátký předek (byla by vhodnějším vzorem pro MCO2, elektro, nebo i M-oř, než pro dvacetinku), ale byla to výzva kterou jsem přijal a těžce zaplatil potřebou nesmírně velkého dovažování. Nyní má v nose více olova, než kolik váží svazek !!!
Asi nelze bez termiky očekávat nějaké delší lety, nicméně důležité je zúčastnit se a podpořit dobrou věc. Proto také s velkým předstihem odtajňuji tento svůj zcela nový a ještě nezalétaný výtvor. Pozorný divák jistě zjistí, že tam ještě chybí kulomet !
Přílohy
B M1C ze zadu.jpg
B M1C ze zadu.jpg (61.77 KiB) Zobrazeno 4116 x
B M1C šikmo ze předu.jpg
B M1C šikmo ze předu.jpg (64.29 KiB) Zobrazeno 4116 x
B M1C z boku.JPG
B M1C z boku.JPG (62.56 KiB) Zobrazeno 4116 x
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 20 lis 2013 10:48, celkem upraveno 1 x.

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: W.W.I. na OPENSCALE 2014

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 lis 2013 19:51

Možná, že se mýlím, ale uvažuji, že W.W.I. na OPENSCALE 2014 by mohli létat :
1. Antonín Alfery Morane AI, Albatros D-V
2. Robert Pajas Fokker D-VII
3. Antonín Křivka Se 5a
4. Lubomír Koutný Bristol M1C
5. Martin Huk ???
6. Petr Konopásek Fokker D-VIII
7. Dušan Garba
8. Michal Křepelka Junkers J-9
9. Jiří Doležel Pfalz D.III
10. Jan Drážek
11. Vladimír Alfery Wight Quadruplane
12. Jiří Merta
13. Miroslav Stodůlka Se 5a


Budu moc rád, pokud zde uvedení moji úvahu upřesní
0
Naposledy upravil(a) Lubomir Koutny dne 19 lis 2013 22:49, celkem upraveno 1 x.

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: W.W.I. na OPENSCALE 2014

Příspěvek od Hugo » 19 lis 2013 21:11

Pane Koutný, co nám to děláte... seznamy, docházka, úkoly ...
Já s DR1 nebudu létat. M.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: W.W.I. na OPENSCALE 2014

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 lis 2013 22:46

No dobře Martine, opravuji ono měli na mohli, takže s čím budeš létat? Pokud se nemýlím, tak jsi na DF něco sliboval...
0

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: W.W.I. na OPENSCALE 2014

Příspěvek od Hugo » 19 lis 2013 23:42

To v tuto chvíli bude překvapením i pro mne :-).
M.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: W.W.I. na OPENSCALE 2014

Příspěvek od Lubomir Koutny » 26 lis 2013 09:53

Zalétávání je u správně postavené dvacetinky tohoto typu velmi snadné i když ta moje je velice těžká (30g) . Nejprve však zkontrolujeme vyvážení (při rovnoměrně rozloženém svazku by mělo být těžiště v cca 30% hloubky křídla, není-li, pak doladíme pomocí plasteliny. Kontrolujeme všechny úhly seřízení (negativ na pravém křídle, SOP mírně do leva, vyosení vrtule 3° dolů a 1° doprava), není-li tomu tak, pak opravíme. K zalétávání potřebujeme větší travnatou plochu bez překážek a bezvětrné počasí, nejlépe pak na letišti. Jen při větší zkušenosti a s velkou mírou rizika toto lze dělat na sídlišti. Protože v pátek 22.11.2013 bylo hezky a téměř nefoukal vítr, tak padlo rozhodnutí : na letiště je to daleko a nevím, zda by mne tam nenechala stará, slabá baterka v autě na holičkách, tak jsem alespoň vzal úplně nový model Bristol M1C a zašel s ním na travnatý plácek mezi paneláky. Model je sice hezký, velice přesně do detailů napodobuje skutečný vzor, ale je také po čertech těžký, takže byly velké obavy, zda vůbec bude létat. Zdá se, že za ty roky, co stavím dvacetinky, už také něco umím, ono to hned napoprvé hezky klouzalo, nebylo třeba nic měnit. První motorový let na pár obrátek (asi 200) mi moc neřekl, byl to je takový půl okruh a přistání těsně před lavičkou. Natočil jsem trochu více (kolem 300) a zkusil popojít o pár roků dopředu, model nastoupal asi 2 m výšky a hezky zatočil, pak jej to trochu zezadu podfouklo, model se zhoupl a předčasně přistál. Třetí let již na více obrátek (450), výstup do 4 m výšky, hezky dokončený celý okruh, otevření zatáčky a pak velmi riskantní přistání mezi stojany na klepání koberců a sušení prádla, naštěstí to vyšlo bez kontaktu a nějakého poškození. Míra štěstí asi byla vyčerpána, takže se vše sbalilo a šlo se domů, pokračování příště, až na letišti.
Přílohy
M1C hotový.jpg
M1C hotový.jpg (62.73 KiB) Zobrazeno 3713 x
kostra M1C.jpg
kostra M1C.jpg (114.03 KiB) Zobrazeno 3713 x
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: W.W.I. na OPENSCALE 2014

Příspěvek od Lubomir Koutny » 17 dub 2014 15:42

Tak zde máme jakýsi ten "Minimaketářský Advent", OPENSCALE 2014 přede dveřmi a jako propagátor FLY OFF Schneiderova poháru se snažím odhadnout, kolik nás letos bude. Docela réd bych uvítal pokud mne hoši, co takový vhodný typ mají, v mé úvaze doplní. Takže za téměř jisté bych si dovolil předpokládat :
1. L. Koutný
2. J. Doležel
3. A. Jakeš
4. A. Křižka

Jako pravděpodobné
5. P. Mikulášek
6. J. Sekera

Jako nejisté od těch, co to sice slíbili, Ale....
7. D. Sedlár
8. D. Garba
9. P. Stráník

Jako velmi nejisté, přestože mají velmi hodné dvacetinky, oříšky a pistácia
10. A. Alfery
11. P. Koutný
12. P. Vysočan
13. J. Pavlík

Znovu upozorňuji, že tato soutěž je zcela OPEN pro všechny minimakety s gumovým pohonem pro typy připravované do soutěží o Schneiderův pohár. Tedy pro dvacetinky, oříšky, pistácia BV-min, a další, třeba halové přesné minimakety...
0

Odpovědět