Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Hugo
Reakce: 8
Příspěvky: 1498
Registrován: 05 úno 2010 12:34
Bydliště: Praha

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Hugo » 25 pro 2014 19:28

Zdravím příznivce halového létání.
Reporty jsou sepsány, to bude tečka za letošním ročníkem. Ještě než to uzavřeme, myslím si, že bychom se měli vrátit k "sranda kategorii". Přemýšlel jsem o průběhu na HMP 2014 a napadlo mne několik věcí:
- mile mne překvapilo, kolik lidí se této kategorie zúčastnilo a jaká to byla zábava.
- příště bych "větrůňky" rád zopakoval, pokud se na tom společně domluvíme.
- je otázka, zda v dalších ročnících vůbec hodnotit maketovost. Na druhou stranu jsem měl dojem, že hodnocení statiky bavilo zj. diváky (modely dostávaly preferenční hlasy od soutěžících i diváků) a soutěž to oživilo. V tuto chvíli se kloním k verzi, že by byly zakázány prostorové konstrukce a byly by povoleny jen stínové polomakety z plné balzy + zbarvení. Materiál - pouze balza. Hodnocení statiky by bylo zachováno preferenčními hlasy (diváků i soutěžících). Letová část by probíhala podobně jako nyní - létalo by se na čas. Povoleno vlekání, gumicuk, hod z ruky, soutěžící stojí na zemi. To je můj návrh, ale dovedu si představit, že bychom mohli statiku zrušit (nebo by se dala třeba vyhlásit soutěž Miss Větrůňci. Nejhezčí model by dostal cenu, ale letovou část by to neovlivnilo), atd.
- prosím o Vaše postřehy, nápady a inovace. Myslím, že to dáme dohromady tak, abychom se mohli bavit i na HMP 2015.

Ještě chci poděkovat všem, kdo dali sponzorské dary do cen, myslím, že to soutěž dost osvěžilo.
Taky bych rád poděkoval všem účastníkům, jako pořadatel jsem měl intenzivní dojem podpory.
Nezůstaly žádné dluhy, vše jsme poplatili, z pohledu pořadatele to dopadlo výborně.

HMP 2015
Počítám s tím, že soutěž HMP 2015 bude probíhat v podobném termínu (listopad 2015), pokusím se termín zajistit ještě před prázdninami. V tuto chvíli počítám s tím, že se budou létat kategorie M-Oř, M-Pist, F4D, F4E, RC mini, F1N a "srandakategorie" - dle společné domluvy.
Ještě jednou díky všem, Martin
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Vlastik » 26 pro 2014 11:21

Zdar Martine. Za mne větrůňky určitě ano. Bylo to fajn, byla to sranda a bylo to rychlý.
Hodnocení statiky-zachovat, nazval bych jej spíše něco jako "o nejkrásnější kluzák",a buť ohodnotit nejlepšího jako tu Miss, nebo například sestavit pořadí a od prvního přiřadit bonusové vteřiny.
například: první + 5 vteřin k letovému času
druhý + 3 vteřiny
tětí + 1 vteřina
čtvrtý nula
pátý - 1 vteřina
šedtý - 2 vteřiny
sedmý aš poslední - 3 vteřiny
Stavba: placatý trupy (stínový), klasický materiál balsa,smrk,papír,barvy - zkrátka takový retro.
Ale ŠK-38 celej z balsy? Vždyť na něm je krásný když je vidět nějakej ten nosník přes průsvitný plátno.
0

Malutky
Reakce: 0
Příspěvky: 161
Registrován: 11 říj 2011 15:51
Bydliště: Havířov

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Malutky » 26 pro 2014 20:58

Ty bonusove vteřiny bych schvaloval ale použití jen balzy už tolik ne měla by to zůstat srandakategorie balzu se osobně snažím šetřit tak mi stavba z depronu apod přijde schudnější přeci jen už to v dnešní době není žádný hig-těch materiál
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Vlastik » 26 pro 2014 22:21

To já jsem holt konzervativní a retro. Starý éra mají být dřevěný a papírový.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 pro 2014 10:14

Vážení,
ty halové stínové polomakety budou asi déle létat, pokud budou z toho depronu. Já sice ony umělé hmoty jaksi nemusím, ale u toho drsnějšího povrchu se to křídlo chová jak by bylo větší. Má možnost létat na větším součiniteli vztlaku při trochu větším odporu, takže tečna k poláře je o dost výše. Něco málo jsem odměřil, více by k tomu jistě řekl profesionální aerodynamik Tonda, který navíc staví své minimakety z polystyrenu již asi 30 let.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Jiří Doležel » 02 led 2015 13:28

Martine, jelikož jde zde o srandakategorii na vyblbnutí, jsem pro maximální zjednodušení stavby, ať je nás více. Takže stínový trup a asi je jedno, zda si někdo zvolí balzu nebo Depron (asi ne každý má doma plotnu Depronu a bude si ho kvůli srandakategorii pořizovat) - takže co je každému po chuti. Co se týká hodnocení, jsem pro jej zachovat především pro diváky s připočtením/odečtěním "bonusových vteřin" dle návrhu Vlastíka až ke konečnému součtu vteřin tří nebo pěti startů - dle počtu lidí a času.
J.
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Vyvel » 06 led 2015 15:34

to Hugo: Gratuluji k úspěšné soutěži. Já bych měl opravdu strach, jak to všechno poplatit.
Neodpustím si ale jednu poznámku. To co předvedl Tonda s házedlem je známá legrácka walk along glider. Funguje to jako svahový větroň jen místo větru se hýbe celý svah. Na you tube je spoustu videí ze soutěží dokonce i s akčním soubojem. Tak možná inspirace na příště.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od discobolos » 06 led 2015 19:33

Jo, jo.
Pamatuju, že tak před 30 lety byla v Modeláři fotka, jak na nějakém pražském modelářském plese někdo nad "svahem" z Rudého práva pouští samokřídlo, konstrukčně řešené jako F1D, potažené mikrofilmem. To asi lítalo ještě pomaleji jak Vláďovo házedlo, takže stačila volná chůze.
Tonda by asi potřebným tempem vydržel tak tři kola :lol: :lol: :lol:
0

Uživatelský avatar
Vladimír Alfery
Reakce: 27
Příspěvky: 274
Registrován: 14 zář 2010 16:09
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Vladimír Alfery » 06 led 2015 19:50

Vy jste zlí!

1. ... házedlo už léta podstatně pomaji než na začátku Pelhřimova, takže by tam určitě chodil až do teď.
2. ... nechte taťku, jinak budeme nuceni zajistit jeho bezpečnost 8-) :D
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Vlastik » 06 led 2015 20:23

Láďo,jako aktivní účastník větrůňků si přečti dotaz Martina,a vyjádři se prosím.Zajímá nás tvůj názor.
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od discobolos » 07 led 2015 11:20

Sice nejsem Vláďa a ač zatím pouze sympatizující s touto kategorií (ale to se může změnit), přikláním se k variantě neomezovat materiál, ať si staví každý z toho, co je mu milejší.
Co se týče hodnocení, připadá mi spravedlivější hodnocení jako posledně, tedy podle britského vzoru součet pořadí ve statice a v letové části. Pokud začneme od nějakého pořadí nivelizovat, ztratíme schopnost rozlišit spravedlivě. Ve statice lze opět použít počty "preferenčních" hlasů. Pravda, může dojít ke shodnosti takových hlasů, pak by modely dostaly stejné body za statiku (stejné místo v pořadí).
0

Vlastik
Reakce: 0
Příspěvky: 187
Registrován: 14 úno 2010 12:02
Bydliště: Tišnov

Re: Halové makety Pelhřimov - HMP 2014

Příspěvek od Vlastik » 07 led 2015 17:45

Mně teda britské hodnocení nepřipadá vůbec "spravedlivé",obzvlášť v ořechách,tam mně to přijde vyloženě nespravedlivé.
To už bych se radši přiklonil k Martinovu návrhu vyhlásit nejkrásnější model (určeno hlasováním jako posledně) a pořadí určit podle létání.
0

Odpovědět