Neplánovaná návštěva

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Neplánovaná návštěva

Příspěvek od Jiří Doležel » 27 dub 2015 21:51

Dnes cestou z práce domu jsem v Brně-Řečkovicích narazil na známý obličej, který občas vídám na Medlánkách. Není to zas tak dávno, kdy mne tam tento pán odchytl a dával mi užitečné rady, kdy jsem se pokoušel zkrotit své samokřídlo XP-56: že kdysi také něco podobného stavěl a i po letech (nyní se spíše věnuje kategorii RC) mu klasická modelařina, volné modely a gumový pohon učarovaly tak, že se vrátil vzpomínkami o pěkných pár let zpátky. Nebudu vás už dále napínat, navíc ono těch brněnských modelářů - minimaketářů moc není. Tím pánem je samozřejmě Osvald Janisch, kterého si jistě mnoho z vás pamatuje ze soutěží. Já, vzhledem k poměrně krátkému působení mezi minimaketáři, ho znám především z reportáží z Modeláře a z archivních fotek z tohoto webu. Po asi hodinovém rozhovoru na ulici následovalo pozvání na návštěvu k němu domů. S díky odmítám kávu a kochám se modely vystavených na stěnách, pod stropem, ve vitrínkách.. Co vám budu povídat. Probíráme leteckou tématiku, plánky, podklady a naráz Osvald vytahuje ze skříňky krásného Sopwitha na gumu s pohyblivým hugem - ovládání odhozu bomb, Rolanda,... Nádhera!! Pár večerů a modely mohou do vzduchu. Přecházíme do vedlejší místnosti, otevírá se skříň a za chvíli je zem plná dvacetinek, oříšků, kysličníků, házedel.. Ten dvoumotorový Breguet, bohužel dost poškozený, pilot má i boty!! - fantazie! Ve většině modelů je ještě původní guma :)
Čas návštěvy se krátí, i když stále je si co říci, odnáším si s sebou Osvaldovo totálně zatuhlé natáčedlo s příslibem brzké opravy, zážitek z krásných, sice trošku zaprášených, někdy i časem sešlých avšak neskutečně lehkých modelů...
Něco mi říká, že by nás časem na soutěžích mohlo být více. Ale jak říkával Saša Hemala, po té co odvykládal celý děj filmu: "Ale nepředbíhejme" ;)
Přílohy
Sopwith.jpg
To logo na plovácích není obtisk, ale ručně malované!
Roland.jpg
čmelák.jpg
Osvaldovy modely.jpg
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Neplánovaná návštěva

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 dub 2015 07:58

Ano, Osvald Janisch byl jedním z nejšikovnějších mladíků z Pionýráků a tehdy tam byla parta opradu dobrých chlapců (Alfery, Kuba, Mikulášek, Mikuláštici, Stráník, Kejík),již jako junior si uměl vybrat tu nejkvalitnější balzu. Jeho minimakety proto byly vždy mimiöřádně lehké, pevné a rovné. Zajímavé byly souboje Osvalda s Tondou o první místa v juniorech na Trnavské První světové i na dalších soutěžích. Vrcholem Osvaldovy dvacetinkové tvorby pak byl onen dvoumotorový Breguet. Jedná se o mimořádně vhodný typ (bohužel podle dnešních měřítek je dokumentace nedostatečná). V té době byl Osvald plachtařským žáčkem a zrovna když se konala první jarní velká soutěž na Medlánkách, tak on donesl toho zbrusu nového Bregueta. Po statickém bodování jsme se přesunuli na plochu poblíž větrného pytle, byl nádherný den a téměř bezvětří. Brzy po zahájení letové části se Osvald hlásil na start z ruky a hned letěl parádní maximum. Pak se na nějaký čas ztratil, když se vrátil, tak jsem se ptal, kde byl, že je škoda promeškat takové počasí a on má ještě letět start ze země. Osvald se usmál a řekl, že si právě odletěl sólo na Blaníku, pak natočil Bregueta posadil na stůl a zaletěl další maximum....Jo pane, to byly časy !
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Neplánovaná návštěva

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 dub 2015 08:08

Pár fotek z oné soutěže najdete na google obrázky Breguet 820. Bohužel nepodařilo se mi je sem zkopírovat, mají příponu html...
0

discobolos
Reakce: 14
Příspěvky: 1466
Registrován: 09 úno 2010 19:20
Bydliště: Ostrava

Re: Neplánovaná návštěva

Příspěvek od discobolos » 28 dub 2015 14:35

Luboši, asi je zbytečné dávat je tady, když už na tomto webu jsou, jen v sekci Čtyřicet let dvacetinek - díl druhý:
http://www.minimakety.cz/journal/2009/4 ... ick=1#img1 a další
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Neplánovaná návštěva

Příspěvek od Lubomir Koutny » 28 dub 2015 15:51

Dušane, moc rád souhlasím a ještě více děkuji, že jsi pro mne znovu objevil celých 40 let dvacetinek. Již před nějakým časem jsem se po tom marně sháněl u Pavla Stráníka a ejhle, ono to zde vyplavalo!
0

Odpovědět