Dnešní Bitva o Midway v Brně na Rakovci

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Odpovědět
Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Dnešní Bitva o Midway v Brně na Rakovci

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 čer 2015 18:36

Dnešní teploty kolem 30°C přitáhly na přehradu spoustu lidí, pro ty, co jedou MHD je nejblíže pláž na Rakkovci, kde je také nejlepší možnost občerstvení.
Přišel jsem o půl druhé a bylo obtížné najít trochu volné místo, kam si položím deku, šel jsem tedy dozadu, až k půjčovně šlapadel. Do uší mi bušily výkřiky moderátorů Rádia Krokodýl, pořádajících na opačné straně zátoky nějaké soutěže pro děti. Hned jsem vlezl do vody a plaval naprotější stranu zátoky ke schůdkům, ale nedoplaval v půli zátoky mne zastavili polcajti na hnusně smrdícím motorovém člunu, že dál nesmím, jsou tam prý pzrotechnická zařízení připravená k Bitvě o Midway. Plaval jsem tedy nazpět a to již moderátor vykřikoval, že za několik okamžiků začne Bitva o Midway. Pak se opravil, že to bude za 10 minut, po čtvrt hodině hlásil, že to začne za 5 minut a pak se na další čtvrt hodiny odmlčel, na něco se čekalo, mezitím na molu se producírovali hoši v amerických námořních uniformách, mávali prapory spojenců z W.W.II.,projížděl elektročlun se dvěma papaláši v americké uniformě admirála atd. Konečně také začaly jezdit RC makety nejrůznějších válečných lodí, sice neuspořádaně, ale hezky. S půl hodinovým zpožděním začaly létat RC makety válečných letadel, ozývaly se pyrotechnické výbuchy a tisíce lidí na okolnícj plážich se těšily, jak to klukům hezky létá.
Musím uznat, že Rádio Krokodých udělalo akci výbornou reklamu, pomohl i svatý Petr s parádním počasím, diváků tam bylo více než na ligovém fotbale.
Nicméně protože se jedná již o 8. ročník, tak bych si dovolil pár připomínek. Možná by bylo dobré místo neorganizovaného pojíždění RC maket lodí, tyto zorganizovat do dvou oddělených skupin znázorňujících oba válčící sbory, ty by se napřed formovaly samostatně a teprve později se "utkaly v bitvě", u čehož by byla zapojena i letadla. Pyrotechnické efekty jsou asi hodně drahé, ale v celé akci působily spíše rušivě a neladily s tím, co se dělo na hladině a ve vzduchu.
V Bitvě o Midway se na každé straně zúčastnily 4 letadlové lodě, ale na Rakovci byla jen jedna a ta se tak kymácela, jako by byla opilá.
Opakuji, že se jedná již o osmý ročník, je mi jasné, že stavba maket letadlových lodí není žádná legrace. Ale u RC malet letadel by snad již bylo možné, aby v Bitvě o Midway létaly typy, co tam patří. Každého modeláře a člověka, co se zajímá o historii musely za oči tahat typy, co tam neněly co dělat : tím nemyslím jen Fw-190, ale i Helcaty, Avenger s invazními pruhy, Corsair, Mustang P-51D a další typy, co v té době ještě operačně nebyly nasazeny. Takže snad to jediné Zero tam opravdu patřilo. Pokud by se napřesrok upustilo od zbytečné a drahé pyrotechniky, tak za ty peníze by se mohly koupit RC stavebnice Wilcatů, Zer, Wallů, P-40 a Dauntlessů, možná by tam mohla být i B-17 a pokud někdo postaví Betty, pak může být tato sestřelena P-38 a tak se znázorní konec admirála Jajamoty.
Takže takový je můj pohled na 8. ročník Bitvy o Midway, pravdou asi také je, že pro většinu z těch několika tisíc diváků ty prohřešky proti historii nejsou důležité, laici viděly letadla vrnící se ve vzduchu a bylo to pro ně zpestření pobytu na pláži...
0

Vyvel
Reakce: 2
Příspěvky: 358
Registrován: 05 úno 2010 21:59
Bydliště: Říčany u Brna

Re: Dnešní Bitva o Midway v Brně na Rakovci

Příspěvek od Vyvel » 15 čer 2015 09:10

Já byl na této akci před asi pěti lety a bylo to úplně to samé. Takže za sebe jsem si řekl už ne. Na první pohled chaos bez jakéhokoliv smyslu, žádný komentář a do toho pyrotechnika a nad tím letadla bez ladu a skladu. Historickou věrnost nebo nevěrnost jsem neřešil. Já jen obdivuji dovednost pilotů při přistáních do úzkého místa mezi stromy.
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Dnešní Bitva o Midway v Brně na Rakovci

Příspěvek od Pavel Stráník » 15 čer 2015 10:00

Pár let jsem se těchto akcí účastnil coby jeden z pilotů - a mohu říci že to bylo něco naprosto neobvyklého, zajímavého a navýsost adrenalinového. Létá se nad vodou - to samo o sobě už je trochu stresující, na celkem malém prostoru se motá hodně letadel a do toho různé pyrotechnické efekty (což není jen hluk, ale i kolmo vzhůru létající světlice a patrony), a lety jsou zakončené přistáním obvykle do prostoru který se k tomu vůbec nehodí, je malý a ještě se tam všude pletou diváci. Je to akce pro diváky, takže se koná bez většího ohledu na počasí, konkrétně vítr, a zavíření letového prostoru okolními stromy, což je aktuální hlavně na Rakovci. Na druhou stranu spolu s emotivním hudebním doprovodem a masy diváctva je to dost slušný pilotní i niterný zážitek, hlavně při vědomí že se jedná o show akci a je třeba toho co nejvíc předvést a k tomu diváky pokud možno neohrozit - to vidím jako největší problém. O nějaké přežití modelů letadel vůbec nejde, naopak, havárie, pády do vody, srážky a poškození při přistání jsou divácky velmi atraktivní a pořadatel je spíše kvituje s povděkem než že by nabádal k šetření modelů letadel (o lodích to už neplatí, ty jsou jeho :D ). Každopádně před piloty je třeba smeknout, dělají svou "práci" s nasazením, nadšením a dobře. Trochu jiná věc je předvádění lodí - to mně vždy přišlo více než tristní. Modely jsou sice krásné, ale co se týká elektroinstalace zfušované, porucha stíhá poruchu, mnohé se podaří před akcí jen tak tak zprovoznit. Kdyby v takovém technickém stavu byla letadla, neletělo by jediné! A co se schopnosti řídit lodě týká, to je kapitola sama pro sebe, kapitáni jsou evidentně nevyježdění a lodě nemají zrovna v ruce. Takže chtít po nich nějaké skupinové manévry, plavbu podle nějakého scénáře či dokonce rekonstrukci nějaké skutečné bitvy je zcela nereálné. Přitom jezdit na této akci s lodí je oproti létání s letadlem naprostá pohoda, o tom snad nikdo nepochybuje.
Takže podtrženo shrnuto: nápad vynikající, uvedení do života je fantastický počin, celá ta show kolem je taky bezva a akce jako taková je divácky mimořádně atraktivní a myslím že je moc fajn že něco takového tu je. Dělat si nároky na nějakou historickou shodu nemá smysl, je to podívaná a ne dokument. Co je smutné je to, že v průběhu let se nepozvedla kvalita předvedení lodí, nejsou nacvičené společné manévry, jízdy v menších či větších skupinách, nedaří se dodržet stanovený plán "bitvy". Trochu to na náhodného, ale zasvěceného, diváka působí, že ti kapitáni lodí se shodou okolností ráno před akcí jen sešli a o nějaké sehranosti nemůže být řeč a někteří řídí takto velké a těžké lodě poprvé (ono totiž řídit loď takové délky a hmotnosti není jako jezdit si na kačáku s půlkilovým plastovým modýlkem).
Co mě však na těchto akcích pokaždé děsilo, bylo nebezpečí že se někomu z diváků něco stane, a že k tomu několikrát vůbec nebylo daleko. Sice nevím jak má organizátor akci pojištěnou, ale nemám pochyb že pokud bych to s kilovým modelem byť polystyrenového letadla napálil do diváků a někoho trefil či přizabil nějaké dítě, a vůbec by to nemuselo být jen pilotní chybou, neobešlo by se to jen pousmáním a nonšalantní pomocí při sbírání trosek.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dnešní Bitva o Midway v Brně na Rakovci

Příspěvek od Lubomir Koutny » 15 čer 2015 12:47

Pavle, rád slyším někoho, kdo tam létal a má zkušenosti s tím přistáváním na malém plácku. Kdysi jsem tam s Tebou byl a vím, co znamenalo jen nepatrné brnkutí o větvičku při přistávacím manévru...Na druhé straně trvám na svém názoru, že jedná-li se o již osmý ročník akce s tak velkou publicitou, pak by neměl být žádný problém použít RC makety typů, co tam patří. Konec konců i na Medlánkách jsem viděl Wildcata a ten mi na Rakovci po čertech chyběl. Také si myslím, že celé akci by velmi prospělo, pojmout to trochu akčně. Tedy pokud možno typy, co tam patří a ty by mohly spolu bojovat : systém combat = řezání stuhy za ocasem, pilotně by to kluci určitě zvládli. Jsem přesvědčený, že i obyčejní diváci by to patřičně ocenili. K problematice RC lodí se vyjadřovat nebudu a pokud je schopnost kapitánů na úrovni, co popisuješ, pak je to trapas. Na druhé straně je dost peněz na nesmyslnou pyrotechniku, parádní uniformy a vlajkoslávu, možná by to chtělo trošku vyváženosti. Asi by neškodilo tyto naše názory nějakým způsobem donést i k aktérům celé show (která zatím ve svém projevu poněkud stagnuje).
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Dnešní Bitva o Midway v Brně na Rakovci

Příspěvek od Lubomir Koutny » 19 čer 2015 13:20

Nevím, zda jsem udělal dobře, když jsem zde vyjádřený svůj názor na Bitvu o Midway zkopíroval a poslal do Rádia Krokodýl. Jim se to líbilo a přeposlali jej pořádajícímu klubu.
Včera jsem byl na Medlánkách. Ideální počasí na zalétávání. Také tam létali hoši s RC maketami. Velmi pěktně létal hoch s Bf-110, jméno neznám. Pochválil jsem jak hezky to vodí. A padla řeč na Bitvu o Midway. Tak jsem se dozvěděl, že tam na závěr došlo k velké nehodě : "Kapitán" majitel jedné z těch parádních lodí půjčil řízení nějakému známému, který to neumí a ten zaparkoval u jednoho z oněch pyrotechnických ostrůvků. Následný výbuch utrhl celou nástavbu lodi, škoda prý je 130 000 Kč ! Dovolil jsem si říci, ře nechápu smysl oné pyrotechniky, která bouchá zcela bez ladu a skladu na tom, co se na hladině a ve vzduchu děje a že to také bude dost drahé. On na to, že rozpočet celé akce je čtvrt milionu Kč. To mi vyrazilo dech, chápu, že parádní americké uniformy "Kapitánů" nejsou zrovna zadarmo a to pyrotechnické blbnutí bude také hezky drahé, znovu jsem řekl, že za menší část těch peněz by se mohlo koupit takových 10 stavebnic RC modelů letadel - typů co v Bitvě o Midway skutečně létaly, že je trapné, když se tam motají Fw-190, Spitfire a letouny, co v tédobě ještě nebyly operačně nasazeny. Hoch se velmi rozčílil, konečně pochopil, že jsem to já autor onoho článku, jehož náměty Rádio Krokodýl jim poslalo k uvážení...
Hned přešel do protiůtoku, že se nejednalo o žádnou rekonstrukci Bitvy o Midway. Že celá akce je pod názvem Midway, což je jméno jejich RC klubu. Myslím, že pokud by takto vystupovali při jednání se sponzory i magistrátem, tak na nějaké blbnutí a polétání by jim tito sotva dali čtvrt milionu Kč a to že nemá pravdu mohou dosvědčit tisíce diváků, kteří byly reportérem Rádia Krokodýl neustále upozorňováni, že za malý okamžik začne Bitva o Midway, která rozhodla o změně sil ve válce v Pacifiku, kde admirál Jajamota utrpěl první velkou porážku...
Takže hoši do příštího roku nic měnit nebudou, jim úplně stačí, když si tak mohou zalétat s tím, co mají, na skladbě prý nezáleží, pyrotecnická bordel je nutný, lidé prý to mají rádi, důležité je, že zase na to dostanou peníze a ještě by rádi, aby diváci platili 10 EURO vstupného tak, jak je to při podobné akci na Slovensku. Řekl jsem mu, že mohou děkovat Rádiu Krokodýl za velkou propagaci a svatému Petrovi za nádherné počasí, nebýt toho, ta i když je to zadarmo, tak by tam něměli ani desetinu těch lidí, co tam byli. Hoch vypěnil a moc nechybělo, abych byl inzultován...
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Dnešní Bitva o Midway v Brně na Rakovci

Příspěvek od shark » 19 čer 2015 14:09

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
0

Pavel Stráník
Reakce: 33
Příspěvky: 1179
Registrován: 28 pro 2009 22:46
Bydliště: Brno

Re: Dnešní Bitva o Midway v Brně na Rakovci

Příspěvek od Pavel Stráník » 19 čer 2015 14:12

Tu výměnu názorů si dovedu představit - a vůbec se mu nedivím
0

shark
Reakce: 4
Příspěvky: 708
Registrován: 20 úno 2010 20:39
Bydliště: Odolená Voda

Re: Dnešní Bitva o Midway v Brně na Rakovci

Příspěvek od shark » 19 čer 2015 14:49

I Ty, Pavle ?? :lol: :lol: :lol:





Opravdu mě ta představa, kterak páčkař odhodí vysílač za účelem inzultace Luboše pobavila. :lol: Neovládaná stodesítka se řítí k zemi, její majitel s pěnou u úst honí Luboše, který nad hlavou drží minimaketu a vytrvale vysvětluje onomu zuřivci, který je patřičně hrdý na jejich show, kolik že by se to dalo za čtvrt mega pořídit Avengerů, Hellcatů, Zer a rodilých Japonců, představujících Jamamota, Naguma, Kondóa a topícího se Jamagučiho.
Výbuch stodesítky zapálí suchou trávu na Medlánkách, shoří pár dalších modelů, páčkaři i volňáskáři svorně prchají a druhý den nám jedna známá komerční televize prostřednictvím sympatického černouška a veskrze nesympatické blondýny s žabí hubou sdělují notně přibarvenou zprávu o velké rvačce modelářů s katastrofálními následky...bla, bla, bla....

Tady je fakt sranda, chlapi... :lol: :lol: :lol:
0

Odpovědět