Očová 2016

Diskuze k minimaketářským soutěžím, setkáním a akcím

Moderátoři: Jiří Doležel, Pavel Stráník

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Očová 2016

Příspěvek od Lubomir Koutny » 13 srp 2016 12:56

Sobota 13.8.2016 10 h dopoledne. Přijíždím na Medlánky, chvíli čekám u závory, naštěstí z letiště vyjíždí nějaký karavan, podklouznu pod závorou, ale zjišťuji, že u RC dráhy žádní modeláři nejsou, zato je tam velké hejno vran, opravdu vran, ne havranů, to jsem v Brně ještě nikdy neviděl. Takže nikdo mi mé modely při natáčení nepodrží, musím si vystačit sám. Upravuji posty pro RC a dávám na jednu hromadu ještě jednu paletu, abych mohl tam zasunout své modely při natáčení. Prvně beru Nieuporta 1912, ten byl doma lehce upraven, hlavně zmenšeno podélné seřízení. Model jako by věděl, že je to jeho poslední šance před zpopelněním tak se již nekymácí a docela hezky letí na pár otáček. Jenže místo levé, tak v pravé zatáčce. Inu překroucení křídla a vyosení vrtule dělá své. Natáčím asi 700 otáček a lehce vyosuji motor doleva. Následuje hezký let v levé zatáčce do výšky 25 m a přistání s posledními otáčkami. Točím 1000 otáček, opět lehké vyosení motoru do leva a nádherný let do výšky přes 40m, po konci motoru hezký klouzavý let. Jsem spokojen, konečně je Nieuport 1912 zalétán a nemusí být zpopelněn. Inu to bylo v ideálních podmínkách za téměř úplného bezvětří.
Mám sebou také zrekonstruovaného BV-1 Disperato. V Očové byl zcela rozdrcený jeho trup, křídlo bylo zlomené, zbytek promáčený a děravý. První let na pár otáček se zdá normální. Druhý let na 800 otáček je pěkný, ale start v pravé zatáčce je s levým náklonem. Inu velké stoupání vrtule se opět projevuje. Třetí let na 900 otáček je opět v levém náklonu. Pravá zatáčka o průmětu asi 100m a po minutě má model výšku přes 40m, motor asi 80 s, pak kluz a deter po maximu asi v 15m.
Naprostá spokojenost, jen zmenšit positiv na pravém křídle.
0

Lubomir Koutny
Reakce: 31
Příspěvky: 2402
Registrován: 04 pro 2010 17:44
Bydliště: Brno

Re: Očová 2016

Příspěvek od Lubomir Koutny » 14 srp 2016 09:39

Tak již po několikáté otevírám naše stránky a marně hledám slíbenou reportáž ze soutěže BV-min v Očové od Dušana Sedlára. Ale on si na ni asi dává hodně záležet, takže bude zapotřebí ještě chvíli počkat...
0

Emil
Reakce: 3
Příspěvky: 118
Registrován: 30 kvě 2012 17:57
Bydliště: Kuřim

Re: Očová 2016

Příspěvek od Emil » 14 srp 2016 16:55

Luboši, dočkej času... Já už vím, že reportáž z pera Dušana existuje.

Pokud nepohrdneš, pak jsem něco sepsal zde: http://www.sam78.cz/modules.php?name=Ne ... le&sid=366

Letos žádné prostitutky nebyly, byla Polícia... ;)
0

Dušan Sedlár
Reakce: 2
Příspěvky: 59
Registrován: 20 říj 2014 07:20
Bydliště: Trnava, SK

Re: Očová 2016

Příspěvek od Dušan Sedlár » 14 srp 2016 17:33

No, žeby som sľuboval, že napíšem reportáž na minimakety cz to si vôbec nepamätám a to som na Očovej vôbec nič nevypil. Vidíš Luboš, po rokoch som bol na Openscale 2016 a už som sa tak pokazil, či snáď vyučil.
Pre svoju vrchnosť som odovzdal výsledkovku aj s komentárom ešte v pondelok /8. 8. 2016/
Ak je taký záujem, poslal som Jirkovi Doleželovi dnes oba tieto materialy a poprosil ho aby ich na minimaketách cz uverejnil. Ja nie som taký počítačový macher. Chcem ale čitateľom za Moravou pripomenúť, že komentár bol písaný pre slovenský SAM 119 a poprosím nehľadajte v ňom nejaké slovenské vibrácie. Skôr naopak. bol by som veľmi rád, keby tieto materiály oslovili ďaľších staviteľov hist. minimakiet a tí by makety postavili a v roku 2017 prišli si zalietať na Očovú. Ste srdečne vítaní. Dušan Sedlár.
0

Antonín Alfery
Reakce: 54
Příspěvky: 484
Registrován: 06 úno 2010 21:05
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Očová 2016

Příspěvek od Antonín Alfery » 14 srp 2016 18:36

Adame, Ty jsi dobrý "psavec" :D . Pěkně jsem si početl. Děkuji.
0

Uživatelský avatar
Jiří Doležel
Reakce: 93
Příspěvky: 714
Registrován: 26 črc 2012 11:29
Bydliště: Brno

Re: Očová 2016

Příspěvek od Jiří Doležel » 14 srp 2016 19:11

Posílám reportáž a výsledkovku z letošní Očovej, kterou mi přeposlal pořadatel kategorie BV-min Dušan Sedlár.
J.

Komentár ku preteku historických minimakiet. Očová 2016.

V roku 2015 na Majstrovstvách Slovenska ma „zapokúšali“ chlapci z Moravy, či by sa nedalo v rámci Majstrovstiev Slovenska lietať aj kategóriu Historických minimakiet.
Na môj dotaz mi prezidenta klubu, František Swiety povedal, že prečo by nie, že jemu sa tieto modely velice páčia, ale či si to vezmem na starosť. Potvrdil som, že ano.
Minimakety ako kategória bola teda riadne vyhlásená pre Majstrovstvá Slovenska v roku 2016.
Na stránke SAM 119 boli uverejnené pravidlá, podľa ktorých sa bude lietať.
Na Majstrovstvách sa nakoniec zišlo 10 pretekárov s 15 - imi modelmi, ktoré aspoň čiastočne prezentovali výber z nepreberného množstva modelov, „makiet“ ktoré vznikli do roku 1950. Dopravných lietadiel, stíhačiek, dokonca z Prvej svetovej vojny, plavákového závodného lietadla ešte pred rokom 1914. Všetky modely preukázali schopnosť lietať a majiteľom robiť radosť napriek tomu, že počasie po oba dni sa zachovalo ku modelom a špeciálne ku týmto malým modelom veľmi macošsky.
Priebeh súťaže potvrdil vysokú úroveň stavby a lietania u hosťov z Moravy. Majú náskok, pretože tieto minimakety už lietajú na svojich súťažiach niekoľko rokov.
Myslím, že ani my nemusíme byť nešťastný. Mne chýbalo do rozlietavania 2 sekundy, pánu Uhrínovi 3. Palimu Rabekovi 11.
Ak už som u našej, slovenskej účasti, tak veľmi pekný model postavil Ing. Hartmann. Lenže, veľký chlap, veľké ruky, malý model . Treba sa naučiť s takým drobcom manipulovať a neublížiť mu.
Vilko Valent. Určite najvyťaženejší pretekár na Majstrovstvách. Omladina okolo neho. Tu bolo treba poradiť, tu zorganizovať, priniesť niečo, dať niečo, ponaháňať... Nakoniec na odlietanie minimakety pre neho nezostal čas.
No a asi najväčším smoliarom bol pán Henkrich. Modelom ukrytým v stane bolo dobre, boli ukryté pred slnkom. Bohužial neboli pri otvorenom stane ukryté pred dážďom a tak po výdatnom daždi skoro rozmočené nemohli lietať.
Nevadí. Čo nebolo tento rok, môže byť narok.
Do rozlietavania sa nakoniec prelietali J. Doležel, Ing. Koutný, A. Jakeš, a Vl. Šimek. Pretože v rozlietavaní pri spoločnom štarte je možno letieť iba s jedným modelom, každý z účastníkov si vybral ten svoj jediný, najlepší, najobľúbenejší.
Prvý pristál Puss Moth Vlastíka Šimka, Dalo to nakoniec 3. miesto. Druhý pristál Adam Jakeš s Blackbournom a posledný ing Koutný s MIG 3. čo dalo prvé miesto. Smolu mal Jirko Doležel, ktorý síce pristál ako posledný a jediný prelietal čas 60 sekúnd, bohužiaľ počas letu stratil kolečko z podvozku a jeho let bol anulovaný.
V priebehu súťaže nebol podaný žiadny protest. Vládla super nálada. Všetci sa tešia na budúci ročník a uvidíme ako vážne to budú brať všetci tí, ktorí sľúbili, že na budúci rok prinesú minimaketu a budú tiež lietať. Všetci sa na nich tešíme.

Za organizátora. Dušan Sedlár, dňa 7.8.2016
Přílohy
Očová_results.jpg
0

Odpovědět